1-2 Wochen vor Weihnachten. Quelle:

Podobne dokumenty
Religiöse und andere Bräuche

Weihnachten. Wörterbuch: Weihnachten. Lekcja okolicznościowa dla gimnazjum (poziom A1) Weihnachten Święta Bożego Narodzenia

Scenariusz lekcji języka niemieckiego

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO LINGWISTYCZNEGO prowadzonego w ramach projektu Uczeń Online

Zadanie pierwsze Połącz rzeczowniki z odpowiednimi elementami na ilustracji. Z pozostałych rzeczowników sporządź listę spraw niezałatwionych.

LEKCJA CZWARTA ŚWIĘTA. Ein frohes und besinnliches Weihnachtsfest! - Wesołych, nastrojowych Świat Bożego Narodzenia!

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Scenariusz lekcji języka niemieckiego (A1/ A1+) Temat: Es weihnachtet im Deutschunterricht. (Święta Bożego Narodzenia nadchodzą)

Scenariusz zajęcia integralnego dla klasy II z wykorzystaniem komputera.

Wir suchen die Ostereier

Elemelek. Każdy czeka już na święta

Spis treści. Fest- und Feiertage international 4...czyli o tym, co świętuje się w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i innych krajach UE Sebastian Chudak

SCENARIUSZ LEKCJI. uczeń umie przetłumaczyć zdania, słowa i zwroty z języka niemieckiego na język polski i odwrotnie,

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II. j. polski matematyka środowisko technika muzyka A,P.E,O

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Plan wynikowy do podręcznika ABCDeutsch. Nowa edycja dla klasy 3

Vor Weihnachten. Autor materiału: Joanna Sobańska-Jędrych

HARMONOGRAM FORM WSPARCIA W RAMACH REALIZOWANEGO PROJEKTU

1 / L1 / TEMAT: Hallo! Mein Name ist Klaus

DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

FILM 5 Nazwy miesi cy

TEMAT ZAJĘĆ: Kalender und Wetter Arbeit mit dem Film. Kalendarz i pogoda praca z filmem.

SCENARIUSZ PROJEKTU REALIZOWANEGO W RAMACH KOMPETENCJI KK2 NA OKRES WRZESIEŃ STYCZEŃ 2011

Niemiecki kiermasz świąteczny w Polsce praca z projektem o świętach Bożego Narodzenia w Niemczech

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: W świątecznym nastroju. Scenariusz nr 4

COMENIUS PROJEKT ROZWOJU SZKOŁY. Sezamie, otwórz się! - rozwijanie zdolności ucznia i myślenia uczniów.

Scenariusz lekcji języka angielskiego w szkole podstawowej

DRODZY CZYTELNICY! śyczenia ŚWIĄTECZNE. W tym numerze : GAZETKA SZKOLNA HALLO!!!

COMPUTER: Misja Berlin. 9 listopada, rok Dziesiąta czterdzieści pięć. Masz jeszcze 65 minut i jedną szansę.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Kolorowe ozdoby choinkowe. Historia choinki.

Język Niemiecki Przedmiotowy System Oceniania klas IV VI

Temat dnia. Integralny ośrodek tematyczny: NIEDŁUGO BOŻE NARODZENIE. MIKOŁAJU, CZEKAMY! Cele ogólne:

Internauci a Święta Bożego Narodzenia. Badanie ilościowe gemiusadhoc, listopad 2004

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Zima wśród nas

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Zima wśród nas

PROJEKT SZKOLNY POZNAJEMY TRADYCJE I ZWYCZAJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA. pod hasłem WKRÓTCE ŚWIĘTA. Opracowanie:

Metody: rozmowa, obserwacja, opowieść ruchowa, gra

Magia Świąt Bożego Narodzenia Projekt edukacyjny dla dzieci z oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej w Rzechcie rok szkolny 2017/2018

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO DLA KLASY III SP

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO LINGWISTYCZNEGO prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

ROZKŁAD MATERIAŁU Neue Expedition Deutsch. Starter

TRADYCJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA PROJEKT EDUKACYJNY PRZEPROWADZONY W GRUPIE 6-LATKÓW FASOLKI

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ

ROZKŁAD MATERIAŁU NA PIERWSZY SEMESTR ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY I GIMNAZJUM

Ich bin so allein SCENARIUSZ LEKCJI

2 dni w Wiosce Świętego Mikołaja

OPERON. W EUROPIE to kolejny blok tematyczny o Unii

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: W świątecznym nastroju. Scenariusz nr 2

Eine Geburtstagsgeschichte

Scenariusz lekcji z języka niemieckiego

Konzentrationsspiel. Przebieg:

Lekcja organizacyjna - PSO./Steffi przedstawia swoich sąsiadów. Steffi przedstawia swoich sąsiadów - zaimki dzierżawcze.

EGZAMIN GIMNAZJALNY W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

Poznajemy tradycje i zwyczaje świąt Bożego Narodzenia

Warszawa, grudzień 2013 BS/175/2013 ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA 2013 KOMERCYJNE CZY TRADYCYJNE?

ZAŁĄCZNIK 4. WYMAGANIA EDUKACYJNE JĘZYKA NIEMIECKIEGO DLA KLASY DRUGIEJ POZIOM III.1

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY II GIMNAZJUM

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

EGZAMIN MATURALNY 2012 JĘZYK NIEMIECKI

Tradycje Świąt Bożego Narodzenia

Scenariusz zajęć z uczniami upośledzonymi w stopniu umiarkowanym lub znacznym. (Metodą Ośrodków Pracy)

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY IV i V SZKOŁY PODSTAWOWEJ

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO KLASA II GIMNAZJUM KURS KONTYNUACYJNY. Rozdział I: Zu Hause ruht man am besten aus

SPRAWDZIAN OD ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 CZĘŚĆ 2. JĘZYK NIEMIECKI

SPRAWDZIAN W KLASIE SZÓSTEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ BADANIE DIAGNOSTYCZNE CZĘŚĆ 2. JĘZYK NIEMIECKI

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej w klasie III

Warszawa, 17 grudnia 2007 r.

KLUCZ PUNKTOWANIA ZADAŃ

Tradycje Świąt. Wykonali: Tomasz Borkowski i Adam Wyrwas. Bożego Narodzenia

Rozdział dopuszczający Dostateczny 2+3 Dobry Bardzo dobry określać położenie pogodowe. opisać. miast, rzeki i góry porę roku.

1 / L1 / Temat: Körperteile

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ JĘZYKA NIEMIECKIEGO. uczeń rozpoznaje znane niemieckie osobowości, potrafi dokonać porównań,

EGZAMIN MATURALNY 2012 JĘZYK NIEMIECKI

EGZAMIN MATURALNY 2012 JĘZYK NIEMIECKI

Kryteria ocen z języka niemieckiego. do podręcznika AHA 2 A Neu dla klasy II Gimnazjum nr 1 w Koszęcinie (poziom podstawowy)

KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIGO I. BERLIN. 1. Proszę podać nazwę stolicy Niemiec i podać rok, w którym to miasto zostało stolicą...

JĘZYK NIEMIECKI KARTA ROZWIĄZAŃ ZADAŃ 6., 7. i 8.

Tradycje Bożonarodzeniowe

Wskazówki metodyczne do Landeskunde

ARKUSZ PRÓBNEJ MATURY Z OPERONEM

Wymagania edukacyjne z języka niemieckiego dla klasy 1a Gimnazjum Publicznego. im. Jana Pawła II w Żarnowcu w roku szkolnym 2014/2015

mgr Karolina Majchrzak mgr Karolina Majchrzak, mgr Cecylia Jakubiak, mgr Zofia Olczyk, mgr Agnieszka Faryś, mgr Teresa Glubowska mgr Anna Kulisa

Plan wynikowy do podr cznika ABCDeutsch dla klasy 3

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY II GIMNAZJUM ROK SZKOLNY: 2014/2015 KOMPASS 2 neu

Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące: burza mózgów, pogadanka, działanie praktyczne, problemowa, obserwacja, zabawowa.

1 Sprachinsel 1. Wskazówki metodyczne do Leseinsel. Rozumienie wypowiedzi pisemnej

Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z języka niemieckiego w klasie VII-ej w roku szkolnym 2017/2018

Temat: Europa ohne Grenzen.

Zaliczenie wymagań edukacyjnych. Rozumienie tekstu słuchanego. oceniania wskazanych w PSO. oceniania wskazanych w PSO.

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: W świątecznym nastroju. Scenariusz nr 3

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

SCENARIUSZ ROJEKTU REALIZOWANEGO W RAMACH KOMPETENCJI KK2 NA OKRES WRZESIEŃ STYCZEŃ 2011

Kamila Kobylarz. A oto wyróżnione prace i kilka ciekawych opracowań: Wesołych Świąt

Regulamin VI Powiatowego Konkursu Matematyczno Przyrodniczego pn. Jeden z dziesięciu

ARKUSZ PRÓBNEJ MATURY Z OPERONEM

Transkrypt:

A2 INFOGRAFIKA - Rund um Weihnachten in Deutschland Top Ten der Weihnachtsgeschenke 2014 50 40 Geplante Ausgaben 30 für Weihnachtsgeschenke 2014: 20 10 50% 48% 47% 45% 39% 35% 35% 32% 29% 28% Ge Bü Sü Kl Sp CD Ko Sc Ev en El 219 Euro 0 ld,g ch ut sc ßi he er,e in -B e ei gk ei oo te ks n du ng ie lw ar en s/ sm DV D s et ik a hm uc k ts ek (K on tro ni ze rt/ k Th ea te r) Wann kaufen Deutsche die Weihnachtsgeschenke 2014?: Kaufen Deutsche lieber online oder vor Ort ein?: 42% 31% 27% 74% 14% 12% Oktober/ November 3-4 Wochen vor Weihnachten 1-2 Wochen vor Weihnachten vor Ort online keine Präferenz Quelle: http://www.de.ey.com/de/de/newsroom/news-releases/20141104-ey-news-weihnachten Weihnachtsmärkte: In den meisten deutschen Städten gibst es Weihnachtsmärkte. Am ältesten ist der Christkindlesmarkt in Nürnberg. Millionen Deutsche besuchen die Weihnachtsmärkte. Am größten ist der Weihnachtsmarkt am Kölner Dom mit seinen circa 5 Millionen Besuchern in 5 Wochen. Im Jahre 2012 hatten deutsche Weihnachtsmärkte 85 Millionen Besuche. Viele deutsche Weihnachtsmärkte haben mehr als 100 Stände. Hier kann man Lebkuchen, Mandeln, Dekorationen für den Weihnachtsbaum, Essen und Getränke kaufen. http://de.wikipedia.org/wiki/weihnachtsmarkt Weihnachtsbaum: EinenWeihnachtsbaum zu schmücken ist die deutsche Weihnachtstradition. Im 19. Jahrhundert hat sich diese Tradition von Deutschland aus über die ganze Welt verbreitet. Im Jahre 2013 haben Deutsche 30 Millionen Weihnachtsbäume gekauft. Der Weihnachtsbaum am Kölner Dom ist fast 25 Meter hoch, 3 Tonnen schwer und 40 Jahre alt.

A2 Turniej bożonarodzeniowy "Jeden z..." - "Jeder gegen jeden" W turnieju biorą udział wszyscy uczniowie z danej grupy. Zajmowane przez nich stanowiska są rozdzielane drogą losowania. Każdy uczestnik zaczyna grę z dwoma szansami. Prowadzący zadaje pytania z wiedzy o Świętach Bożego Narodzenia w krajach niemieckojęzycznych. Na odpowiedź zawodnik ma ok. 30 sekund. Błędna odpowiedź powoduje utratę szansy. Jeśli zawodnik po raz drugi błędnie odpowie, kończy grę. Za każdą dobrą odpowiedź gracz dostaje 10 punktów. Każdy gracz notuje swoją liczbę punktów. Zadawanie pytań zaczyna się od zawodnika na stanowisku numer 1. Pytania zadawane są kolejnym zawodnikom ten, który pierwszy udzieli poprawnej odpowiedzi, wyznacza kolejnego pytanego. Jeżeli wskazany zawodnik odpowie błędnie, to wyznaczający wskazuje dalej. Jeśli odpowie poprawnie, przejmuje prawo do wyznaczania. Jeśli gracz wskaże do pytania samego siebie i odpowie poprawnie, otrzyma podwojoną liczbę punktów, tj. 20 za odpowiedź. Gra kończy się, gdy zostanie zadane 40 pytań. Zawodnikom za każdą zachowaną szansę dolicza się 10 punktów. Wygrywa gracz z największą liczbą punktów. 1 Podaj niemiecką nazwę Świąt Bożego Narodzenia. odp. Weihnachten 6 Co to jest Lebkuchen? odp. piernik 2 Choinka w języku niemieckim to Weihnachtsbaum oraz odp. Christbaum 7 Z jakiego kraju pochodzi kolęda Stille Nacht, heilige Nacht? odp. z Austrii 3 Skąd pochodzi zwyczaj strojenia choinki? odp. z Niemiec 8 Które zdanie opisuje zwyczaj śpiewania kolęd? A. Die Familie singt Weihnachtslieder. B. Die Familie liest Weihnachtslieder. 4 Wymień po niemiecku dwie ozdoby choinkowe. odp. np.: das Lametta, die Lichterkette, der Stern, der Engel, die Glaskugel, die Glocke, die Kerze 9 Podaj znaczenie słowa Weihnachtsmann. odp. mikołaj 5 Czy Gans to potrawa mięsna czy rybna? odp. potrawa mięsna (gęś) 10 W którym roku po raz pierwszy zaśpiewano kolędę Stille Nacht, heilige Nacht? A. 1818? B. 1918?

11 Jak brzmi polski tytuł kolędy Stille Nacht, heilige Nacht? odp. Cicha noc, święta noc 19 W jakim niemieckim mieście jest najstarszy jarmark bożonarodzeniowy? odp. w Norymberdze (Nürnberg) 12 Które zdanie nie jest poprawne? A. Die Deutschen essen zu Weihnachten einen Karpfen. B. Die Deutschen essen zu Weihnachten eine Glaskugel. odp.b 20 Podaj po niemiecku dwa artykuły, które można kupić na jarmarku bożonarodzeniowym. odp. np.: Mandeln, Lebkuchen, Dekorationen, Essen, Getränke 13 Złóż życzenia po niemiecku z okazji Świąt Bożego Narodzenia. odp. np.: Frohe Weihnachten 21 W którym wieku rozpowszechniła się na całym świecie niemiecka tradycja ubierania choinki? odp. w XIX. wieku 14 Podaj niemiecką nazwę pasterki. odp. die Christmette 22 Czy choinka na jarmarku bożonarodzeniowym przy katedrze kolońskiej ma więcej czy mniej niż 15 metrów wysokości? odp. więcej niż 15 metrów (ma 25 metrów) 15 Które zdanie właściwie określa wigilię Bożego Narodzenia? A. Der Heiligabend ist der Vorabend des Weihnachtsfestes. B. Der Heiligabend ist am fünfundzwanzigsten Dezember. 23 W roku 2012 niemieckie jarmarki bożonarodzeniowe odwiedziło szczególnie dużo gości. Czy było to więcej czy mniej niż 60 milionów? odp. więcej niż 60 milionów (85 milionów) 16 Co najchętniej dają Niemcy na prezent z okazji Świąt Bożego Narodzenia. odp. Geld, Gutscheine 24 Który niemiecki jarmark bożonarodzeniowy jest największy? odp. w Kolonii (Köln) 17 Kiedy większość Niemców kupuje prezenty na Święta Bożego Narodzenia? odp. Oktober/ November (październik/ listopad) 25 Czy Niemcy kupują chętniej na prezenty książki czy płyty CD? odp. książki 18 Czy Niemcy kupują prezenty bożonarodzeniowe chętniej online czy w sklepie tradycyjnym? odp. w sklepie tradycyjnym 26 Podaj niemiecką nazwę prezentu. odp. das Geschenk

27 W roku 2013 niemieckie rodziny zakupiły mniej czy więcej niż 20 milionów choinek? odp. więcej niż 20 milionów choinek (30 milionów choinek) 34 Przetłumacz na język polski wyrażenie den Weihnachtsbaum schmücken. odp. stroić choinkę 28 Czy w Niemczech panuje zwyczaj łamania się opłatkiem? odp. nie 35 Czy lampki na choinkę to A. Lichterkette? B. Lametta? 29 Ile osób w ciągu 5 tygodni odwiedza jarmark bożonarodzeniowy w niemieckim mieście Köln? Można pomylić się o jeden milion. odp. ok. 5 milionów osób 36 Które zdanie jest poprawne? A. Der Weihnachtsmann bringt Geschenke. B. Der Weihnachtsmann bekommt Geschenke. 30 Ile euro przeznaczy przeciętny Niemiec w roku 2014 na prezenty bożonarodzeniowe? Można pomylić się o 50 euro. odp. 219 Euro 37 Was liegt unter dem Weihnachtsbaum? Odpowiedz po niemiecku na pytanie. odp. Unter dem Weihnachtsbaum liegen Geschenke. lub Unter dem Weihnachtsbaum liegt die Krippe. 31 Powiedz, która odpowiedź nie jest poprawna. Was hängt am Weihnachtsbaum? A. Am Weihnachtsbaum hängt das Weihnachtslied. B. Am Weihnachtsbaum hängt die Glocke. 38 Podaj niemiecką nazwę szopki. odp. die Krippe Czy Weihnachtsplätzchen to rodzaj ciasteczka pieczonego na Boże Narodzenie 32 czy ozdoba choinkowa? 39 odp. rodzaj ciasteczka pieczonego na Boże Narodzenie Ile stoisk ma większość niemieckich jarmarków bożonarodzeniowych? Więcej czy mniej niż 80? odp. więcej niż 80 Które zdanie jest poprawne? A. Der Weihnachtsmann hat schwarze 33 Kleidung. 40 B. Der Weihnachtsmann hat einen roten Mantel. odp. B Czy na niemieckich jarmarkach bożonarodzeniowych można kupić dekoracje świąteczne? odp. tak

A2 WEIHNACHTSMEMORY der Weihnachtsbaum/ Christbaum der Engel die Gans das Geschenk die Glaskugel die Glocke der Heiligabend der Karpfen die Kerze die Krippe das Lametta der Lebkuchen die Lichterkette der Stern das Weihnachtslied der Weihnachtsmann das Weihnachtsplätzchen der Weihnachtsmarkt 24

SCENARIUSZ ZAJĘĆ NA POZIOMIE A2 Cele dydaktyczne: rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem, doskonalenie sprawności poprawnego formułowania wypowiedzi ustnych, kształcenie umiejętności samodzielnej pracy, kształcenie umiejętności pracy w parach, kształcenie umiejętności pracy na forum klasy. Cele szczegółowe: Uczeń: analizuje informacje na plakacie, analizuje i interpretuje statystyki, nazywa ozdoby choinkowe, mówi, co się jada w niemieckich domach na Boże Narodzenie, informuje, jak nazywa się znana w Niemczech i w Polsce kolęda, informuje, skąd pochodzi zwyczaj strojenia choinki, mówi, jak wygląda oraz gdzie się znajduje w domach szopka bożonarodzeniowa, opisuje ubiór Świętego Mikołaja, opowiada o zwyczajach świątecznych, składa życzenia bożonarodzeniowe, opowiada o znanych niemieckich jarmarkach bożonarodzeniowych. Formy pracy: praca samodzielna, praca w parach, praca na forum klasy, nauczanie frontalne. Środki dydaktyczne: karty pracy. Część wstępna 1. Powitanie w języku niemieckim. 2. Sprawdzenie listy obecności. 3. Zapisanie daty przez dyżurnego na tablicy. Autor: Ewa Kościelniak-Walewska Opracowanie redakcyjne: Natalia Oświecińska Opracowanie graficzne: Piotr Stopczyński

SCENARIUSZ ZAJĘĆ NA POZIOMIE A2 Lp. Przykładowy przebieg lekcji Materiały Formy pracy 1. Jako wprowadzenie do lekcji uczniowie podają skojarzenia związane z wyrażeniem/określeniem Boże Narodzenie. Nauczyciel może zapisywać skojarzenia uczniów na tablicy. Następnie uczniowie czytają na głos zapisane wyrażenia i mogą tworzyć krótkie wypowiedzi. praca samodzielna praca na forum klasy 2. Uczniowie oglądają infografiki i czytają zamieszczone na nich informacje. Infografikę do poziomu A1 traktujemy jako powtórkę i uzupełnienie słownictwa oraz wiadomości uczniów. Jeśli uczniowie nie rozumieją słówek lub zwrotów, nauczyciel podaje ich znaczenie, a uczniowie notują słownictwo w zeszycie. Nauczyciel analizuje z uczniami informacje oraz statystyki zawarte na infografice A2 i interpretuje je. Infografika do poziomu A1 Infografika do poziomu A2 praca samodzielna praca na forum klasy 3. Nauczyciel przedstawia uczniom regulamin turnieju bożonarodzeniowego Jeden z oraz wyjaśnia jego zasady (regulamin w załączeniu). Uczniowie losują numery stanowisk i zajmują wyznaczone miejsca. Nauczyciel czyta poszczególne pytania, a uczestnicy odpowiadają na nie. Każdy gracz notuje dokładnie punkty, który zdobywa w turnieju. Najlepsze wyniki nauczyciel nagradza plusami lub ocenami. Regulamin turnieju bożonarodzeniowego Jeden z Jeder gegen jeden Pytania do turnieju Jeden z nauczanie frontalne praca samodzielna praca na forum klasy 4. Nauczyciel wyjaśnia zasady gry w memory na forum klasy. Gra memory przewidziana jest, jeśli pozwoli na to czas. Uczniowie grają parami. Na stole umieszczają karty z obrazkami oraz napisami tak, aby były zakryte. Jedna osoba wybiera dwie karty. Jeśli uda się wybrać obrazek i właściwy podpis, gracz zatrzymuje obydwie karty i wybiera dalej. Natomiast jeżeli karty nie pasują, uczeń odkłada je na to samo miejsce. Nie wolno mieszać kart! Wygrywa ta osoba, która będzie miała więcej kart. Gra mamory nauczanie frontalne praca w parach 5. Nauczyciel podsumowuje lekcję i uświadamia uczniom, czego się nauczyli. Uczniowie w ramach podsumowania lekcji opowiadają, czego dowiedzieli się o jarmarkach bożonarodzeniowych Gra Weihnachtsmemory praca samodzielna praca na forum klasy