Działania pisemne na liczbach naturalnych powtórzenie

Podobne dokumenty
SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 3 a z zastosowaniem niektórych elementów OK.

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Scenariusz zajęć Edukacja matematyczna Czas realizacji zajęć : 45 min

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM

DODAWANIE I ODEJMOWANIE SUM ALGEBRAICZNYCH

Temat: Pole równoległoboku.

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

Temat: Odejmowanie w pamięci

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLASY VI

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Wyruszamy w fantastyczną podróż

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć nr 8

SCENARIUSZ LEKCJI. - pracować w sposób wytrwały i samodzielny, - pracować zgodnie z pozytywnymi postawami etycznymi, - dobrze organizować pracę,

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z MATEMATYKI W KL. 4

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV z wykorzystaniem tablicy interaktywnej

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z MATEMATYKI DLA KL. 5

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II z wykorzystaniem metod aktywizujących

Temat lekcji: Dzielniki, wielokrotności, podzielność liczb naturalnych.

SCENARIUSZ LEKCJI 3. Ułamkowy as - powtórzenie wiadomo ci o ułamkach zwykłych cz.1.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Konspekt lekcji historii: Określanie czasu minionych wydarzeń

Konspekt lekcji matematyki opracowany przez: Jadwigę Murawiecką nauczyciela Szkoły Podstawowej w Chodowie

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI NA POSZCZEGOLNE OCENY W KLASIE IV

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Program przedmiotowo- wychowawczy z matematyki w kl.v

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

Konspekt do lekcji matematyki dn r. w klasie V SP nr 11 w Rzeszowie

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI DLA KLAS IV VI

Rozkład łatwości zadań

Klasa II, edukacja społeczna, edukacja polonistyczna krąg tematyczny Świat w majowych barwach Temat: Sprawdzian

Maria Mauryc SP nr 2 w Czarnej Białostockiej

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

Dodawanie ułamków dziesiętnych

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Zgoda buduje, niezgoda rujnuje Temat: Każdy z nas jest ważny

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

W jakim stopniu uczniowie opanowali umiejętność Wykorzystywania wiedzy w praktyce? Analiza zadań otwartych z arkusza Sprawdzian 2012

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Wymagania programowe na poszczególne stopnie szkolne klasa 4

Uczniowie zapisują temat do zeszytów.

KONSPEKT DO LEKCJI MATEMATYKI W KL.V. TEMAT: Pole i obwód prostokąta w zadaniach praktycznych.

Wymagania edukacyjne z matematyki w klasach IV

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

dobry (wymagania rozszerzające) dodaje i odejmuje w pamięci liczby naturalne z przekraczaniem progu dziesiątkowego

Matematyka klasa VI SP

Roboty grają w karty

Szczegółowe kryteria oceniania wiedzy i umiejętności z przedmiotu matematyka Matematyka z kluczem dla klasy 4 Szkoły Podstawowej w Kończycach Małych

Wymagania edukacyjne z matematyki w klasie 4 szkoły podstawowej

Wymagania edukacyjne z matematyki na poszczególne śródroczne oceny klasyfikacyjne dla klasy IV w roku 2019/2020.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

stopień oblicza jeden z czynników, mając iloczyn i drugi czynnik

Katalog wymagań programowych z matematyki na poszczególne stopnie szkolne. Matematyka wokół nas klasa 4

RAPORT Z ZAKRESU UMIEJĘTNOŚCI MATEMATYCZNYCH. przeprowadzonego w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 10. im.

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

SPRAWDZIAN UMIEJĘTNOŚCI MATEMATYCZNYCH

Temat: Czytamy mapę najbliższej okolicy.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI DLA KLASY IV

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI KLASA IV

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

Klasa Klasa 4. Raport dla ucznia nr 1. Wynik procentowy poszczególnych zadań dla ucznia nr 1

SPRAWOZDANIE Z ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLAS IV-VII

INFORMACJE DLA UCZNIÓW I RODZICÓW

MATEMATYKA klasa IV wymagania edukacyjne na poszczególne oceny

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Spacer po łące. Temat: Mieszkańcy łąki

Pokoloruj schody, na których wszystkie liczby zapisano rosnąco. Podkreśl wszystkie liczby, które powinny się znaleźć w podanej tabeli.

Krzyżówki i łamigłówki dotyczące procentów i liczb ujemnych.

Matematyka Fragmenty programu nauczania dla szkoły podstawowej klasy 4

Wymagania poszczególne oceny z matematyki w klasie IV a w roku szkolnym 2018/19. Ocena celująca. Dział I liczby naturalne część 1

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Obliczanie drogi, prędkości i czasu w ruchu jednostajnym.

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ Z MATEMATYKI W KLASIE V

Scenariusz zajęć. -dodaje i odejmuje w zakresie 100 bez przekroczenia progu dziesiątkowego;

Konspekt do lekcji matematyki w klasie I

Liliana Komorowska Gimnazjum Publiczne w Taczanowie Drugim. Porównywanie liczb wymiernych Scenariusz lekcji dla klasy I gimnazjum

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Konspekt. do lekcji matematyki w kl. V SP dział,,ułamki zwykłe

PRACA KONKURSOWA LEKCJA Z PLUSEM KATEGORIA: IV KLASA SP

PROGRAM ZAJĘCIA WYRÓWNAWCZE Z MATEMATYKI

dodaje liczby bez przekraczania progu dziesiątkowego, zapisuje słownie godziny przedstawione na zegarze,

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI KLASA IV DOBRY DZIAŁ 1. LICZBY NATURALNE

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PŁOCKA MIĘDZYSZKOLNA LIGA PRZEDMIOTOWA MATEMATYKA klasa III szkoła podstawowa marzec 2012

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Transkrypt:

Scenariusz lekcji matematyki w klasie IV szkoły podstawowej rozdział działania pisemne. Działania pisemne na liczbach naturalnych powtórzenie Opracowała: mgr Monika Sałamacha nauczycielka SP Wierzba

Temat: Działania pisemne na liczbach naturalnych powtórzenie. CEL OGÓLNY utrwalenie czterech działań pisemnych na liczbach naturalnych. CELE OPERACYJNE Uczeń: zna algorytmy czterech działań pisemnych, wykonuje cztery działania sposobem pisemnym na liczbach naturalnych, potrafi odtworzyć brakujące cyfry w dodawaniu, odejmowaniu, mnożeniu i dzieleniu, skutecznie się komunikuje, efektywnie współdziała w zespole, dokonuje autokorekty. ŚRODKI DYDAKTYCZNE kolorowa kreda, magnesy, samoprzylepne kolorowe kartki z zadaniami, zestawy zadań dodatkowych, tablica, czyli arkusz, na którym jest narysowany kontur Polski, są zaznaczone trasy do przebycia i stacje: Roztoczański Park Narodowy, Tatrzański Park Narodowy, Białowieski Park Narodowy, Słowiński Park Narodowy, ilustracje z logo parków oraz roślin i zwierząt występujących w danych parkach. Roztoczański PN żmija zygzakowata, bóbr, Tatrzański PN świstak, kozica, kosodrzewina, Białowieski PN żubr, lilia złotogłów, Słowiński PN mewa, wydmuchrzyca piaskowa. FORMY PRACY grupowa, indywidualna. CZAS ZAJĘĆ 1 godzina lekcyjna. PRZEBIEG LEKCJI 1. Sprawy organizacyjne. 2. Pogadanka, której tematem jest przypomnienie nazw działań oraz pojęć: składnik, suma, odjemna, odjemnik, różnica, czynnik, iloczyn, dzielna, dzielnik, iloraz. 3. Zapisanie tematu lekcji. 4. Zapoznanie grup z instrukcją do zadania. Dzieci wcześniej zostały podzielone na grupy: zielona, różowa, żółta, pomarańczowa. Członkom grup zostały przyporządkowane numery od I do V, w zależności od umiejętności matematycznych. Nr V otrzymali uczniowie, którzy najsprawniej wykonują działania pisemne. Instrukcja na każdej stacji uczniowie wykonują działania pisemne na liczbach naturalnych. Przykłady są napisane na kolorowych kartkach (kolor kartek odpowiada kolorowi grupy) i

umieszczone na tablicy. Uczniowie podchodzą do tablicy i biorą kartki do stolików (ze stacji I uczeń z numerem I., ze stacji II. uczeń z numerem II itd.). W ławkach dzieci rozdzielają kartki między siebie. Każdy musi otrzymać karteczkę z numerem, który sam ma (uczeń nr I kartka nr I itd.). Następnie samodzielnie w zeszytach obliczają sposobem pisemnym przygotowane dla nich przykłady. Dodatkową trudnością jest prawidłowe podpisanie liczb, aby wykonać poprawnie działania pisemne. Ukończenie pracy sygnalizują przez podniesienie ręki. Nauczyciel podchodzi i sprawdza poprawność wykonania obliczeń (jeżeli wszyscy poprawnie obliczą, to otrzymają jednakowe wyniki wyjątek stanowi jeden przykład dotyczący mnożenia nauczyciel nie informuje jednak o tym uczniów, udziela im tylko informacji na temat poprawności wykonania działania). Grupy mają określony czas na rozwiązanie poszczególnych zadań (ok. 5 min na jedną stację) jeżeli skończą wcześniej, wspólnie rozwiązują dodatkowe zadania. Każda grupa otrzymuje po 1 komplecie zadań dodatkowych. Pod koniec lekcji nauczyciel przymocowuje magnesami na tablicy karty z odpowiedziami do zadań dodatkowych. Grupa, która poprawnie obliczy przykłady, zaznacza odpowiednim kolorem na tablicy odcinek trasy. Czynność tę wykonuje członek grupy z numerem V. W przypadku zadania dodatkowego, rysuje kółko przy stacji. Jednocześnie jedna osoba zdejmuje logo parku z danej stacji, odsłaniając w ten sposób wizerunki zwierząt i roślin żyjących w danym parku narodowym. Propozycja trasy: Roztoczański Park Narodowy, Tatrzański Park Narodowy, Białowieski Park Narodowy, Słowiński Park Narodowy 5. Przydzielenie zadań. Stacja I. Roztoczański Park Narodowy, Stacja II. Tatrzański Park Narodowy, Stacja III. Białowieski Park Narodowy, Stacja IV. Słowiński Park Narodowy. Stacja I. I. 748 + 131 = 879 II. 487 + 392 =8 79 III. 796 + 83 = 879 IV. 23 + 435 + 421 = 879 V. 87 + 361 + 291 + 140 = 879 Stacja II. I. 2999653 1010442 = 1989211 II. 3993167 2003956 = 1989211 III. 3468170 1478959 = 1989211 IV. 3045300 1056089 = 1989211 V. 5000305 3011094 = 1989211 Stacja III. I. 37638. 2 = 75276 II. 6273. 12 = 75276 III. 188190. 400 = 75276000 IV. 369. 204 =7 5276 V. 612 123 = 75276 Stacja IV. I. 972 : 3 = 324 II. 12960 : 40 = 324

III. 64800 : 200 = 324 IV. 16200 : 50 = 324 V. 3888 : 12 = 324 Zadania dodatkowe Proszę uzupełnić brakujące cyfry. 9 1 3 6 2 6 2 5 + 9 8 7 3 2 2 9 2 1 9 0 0 9 = 3 3 3 7 1 6 3 2 0 4. 4 2 0 0 0 5 1 0 5 : 2 5 1 4 3 2 6 5 0 +2 8 6 5 2 = 1 0 5 3 0 0 8 4 6 0 0 0 1 0 0 = = 5 7. Refleksja. Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat ich pracy i napotkanych w czasie rozwiązywania zadań trudności. Zrywa kolorowe karteczki z zadań dodatkowych, odsłaniając cyfry, które należało wpisać w okienka. Nauczyciel ocenia pracę uczniów. Ci, którzy wykonali poprawnie wszystkie zadania otrzymują ocenę bardzo dobrą, jeżeli popełnili 1 błąd ocenę dobrą. Jeżeli nie popełnili żadnego błędu i są członkami grupy, która wykonała przynajmniej 2 zadania dodatkowe, otrzymują ocenę celującą. Informacje dla nauczyciela. Liczba grup i liczba członków w grupie zależy od liczebności klasy. Wyboru trasy możemy dokonać dowolnie, nie znaczy jednak, że całkiem przypadkowo. Uczniowie naszej szkoły mieszkają blisko Roztocza, byli na wycieczce w Roztoczańskim Parku Narodowym. Startują z tego miejsca, aby zwiedzić na mapie inne parki narodowe w Polsce. Niektóre załączniki do scenariusza należy odpowiednio powiększyć, aby były widoczne, gdy umieści się je na tablicy.

9 1 3 6 + 9 8 7 3 1 9 0 0 9

2 6 2 5-2 2 9 2 = 3 3 3

7 1 6 3. 4 2 0 00 1 4 3 2 6 +2 8 6 5 2 3 0 0 8 4 6 0 00

2 0 4 5 1 0 5 : 2 5-50 =1 0 5-1 0 0 = = 5

1 6 + 9 7 9 0 0 9

2 2-2 2 = 3 3 3

1 3. 2 1 4 2 + 6 5 2 3 0 0 00

2 4 : 2 5 - = - = = 5

1. I I I I 748 + 131 748 + 131 748 + 131 748 + 131 II II II II 487 + 392 487 + 392 487 + 392 487 + 392 III III III III 796 + 83 796 + 83 796 + 83 796 + 83 IV IV IV IV 23 + 435 + 421 23 + 435 + 421 23 + 435 + 421 23 + 435 + 421 V V V V 87 + 361 + 291 + 140 87 + 361 + 291 + 140 87 + 361 + 291 + 140 87 + 361 + 291 + 140 2. I I I I 2999653 1010442 2999653 1010442 2999653 1010442 2999653 1010442 II II II II 3993167 2003956 3993167 2003956 3993167 2003956 3993167 2003956 III III III III 3468170 1478959 3468170 1478959 3468170 1478959 3468170 1478959 IV IV IV IV 3045300 1056089 3045300 1056089 3045300 1056089 3045300 1056089 V V V V 5000305 3011094 5000305 3011094 5000305 3011094 5000305 3011094

3. I I I I 37638. 2 37638. 2 37638. 2 37638. 2 II II II II 6273. 12 6273. 12 6273. 12 6273. 12 III III III III 188190. 400 188190. 400 188190. 400 188190. 400 IV IV IV IV 369. 204 369. 204 369. 204 369. 204 V V V V 612. 23 612. 123 612. 123 612. 123 4. I I I I 972 : 3 972 : 3 972 : 3 972 : 3 II II II II 12960 : 40 12960 : 40 12960 : 40 12960 : 40 III III III III 64800 : 200 64800 : 200 64800 : 200 64800 : 200 IV IV IV IV 16200 : 50 16200 : 50 16200 : 50 16200 : 50 V V V V 3888 : 12 3888 : 12 3888 : 2 3888 : 12