Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Podobne dokumenty
Scenariusz lekcji przyrody w klasach szkoły podstawowej Elżbieta Przybył

UCZYMY METODĄ NAUKOWĄ

Temat: Czytamy mapę najbliższej okolicy.

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV z wykorzystaniem tablicy interaktywnej

Scenariusz dodatkowych zajęd z zajęd wyrównawczych z geografii przeprowadzonych r. w ramach projektu,,szkoła w działaniu

1. Zasady nauczania przyrody. Charakterystyka zasad nauczania. Część praktyczna: Portfolio Omówienie regulaminu praktyki z przyrody.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZYRODY KL. IV VI. Do programu Na tropach przyrody I. CELE KSZTAŁCENIA wymagania ogólne:

CZYTANIE MAPY TOPOGRAFICZNEJ

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

PRZYRODA RODZAJE MAP

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

Atlas ryb, podręcznik biologii ryb, mapa świata i Europy, mapa Polski z oznaczonymi zaporami na rzekach.

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

Duża, główna, wyróżniona umownie część wodnej powłoki Ziemi to... ocean

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Mapa niewyczerpane źródło informacji

MATEMATYKA ROZPOZNAWANIE FIGUR PRZESTRZENNYCH

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Obliczanie drogi, prędkości i czasu w ruchu jednostajnym.

SPRAWDZIAN DIAGNOZUJĄCY KLAS PIĄTYCH

Konspekt lekcji z przyrody dla klasy V Krajobraz Polski powtórzenie wiadomości autor: Jarosław Garbowski 1. Konspekt lekcji

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Scenariusz lekcji 1. Informacje wst pne: 2. Program nauczania: 3. Temat zaj 4. Integracja: 5. Cele lekcji: Ucze potrafi:

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Badanie struktury gatunkowej i wiekowej drzewostanu o cechach antropogenicznych

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 27 maja 2013r.

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Temat: Pole równoległoboku.

Scenariusz zajęć terenowych

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz nr 4. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Zima w przyrodzie

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

Wymieranie gatunków ZAKRES TREŚCI: Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: Liceum IV etap edukacyjny zakres rozszerzony:

SCENARIUSZ LEKCJI. - odpowiedzialnie wywiązywać się z powierzonego zadania. - pracować w sposób kreatywny i samodzielny, - dobrze organizować pracę,

MIEJSKI OŚRODEK DOSKONALENIA NAUCZYCIELI w KONINIE CENTRUM DOSKONALENIA NAUCZYCIELI W KONINIE

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

FIZYKA CIEPŁO PRZEMIAN FAZOWYCH

Scenariusz lekcji. Cel ogólny: Poznanie budowy, roli i mechanizmu działania układu wydalniczego człowieka

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna.

Scenariusz lekcji. 3. Temat lekcji: Zastosowanie własności trójmianu kwadratowego: rysowanie wykresu, wyznaczanie wzoru o podanych własnościach;

BIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE

Edukacja przyrodnicza na różnych etapach kształcenia. Anna Kimak-Cysewska 2012

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE NA LEKCJACH PRZYRODY W KLASACH VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

PRZYKŁADY ROZWIĄZAŃ DYDAKTYCZNYCH, GEOGRAFIA III i IV ETAP EDUKACYJNY. Materiały na warsztaty dla nauczycieli,

RAZEM Z PTAKAMI POZNAJEMY ŚWIAT

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI, FIZYKI LUB BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU ROZKŁAD NORMALNY.

OGÓLNE KRYTERIA OCENIANIA Z PRZYRODY

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI W GIMNAZJUM

SCENARIUSZ LEKCJI Z WYKORZYSTANIEM TIK

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Scenariusz lekcyjny Zadania typu maturalnego: procenty, przedziały, wartość bezwzględna, błędy przybliżeń, logarytmy. Scenariusz lekcyjny

KONSPEKT LEKCJI CHEMII DLA UCZNIÓW KLASY 7 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

MYŚLENIE NAUKOWE W NOWEJ PODSTAWIE PROGRAMOWEJ. Nowa podstawa programowa z komentarzami BARBARA OKLEJA

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Międzyprzedmiotowa.

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

WYMAGANIA EDUKACYJNE. niezbędne do otrzymania przez ucznia poszczególnych. śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z geografii.

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zmiany stanów skupienia wody

Plan metodyczny lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Scenariusz zajęd nr 17 Temat: Szkoła dzieci w Bullerbyn czym się różni od naszej? Cele operacyjne: Uczeo:

Konspekt lekcji geografii w klasie trzeciej gimnazjum. Temat: Położenie geograficzne i środowisko przyrodnicze Australii.

KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE V

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

II. III. Scenariusz lekcji. I. Cele lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI. Jedno z doświadczeń obowiązkowych ujętych w podstawie programowej fizyki - Badanie ruchu prostoliniowego jednostajnie zmiennego.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA II ETAP EDUKACYJNY KLASY IV VI

PLAN METODYCZNY LEKCJI. Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie.

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

WYMAGANIA OGÓLNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z GEOGRAFII W KLASACH I-III GIMNAZJUM

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Jak to jest poukładane? Kompozycja rytmiczna w naturze i sztuce.

Wymagania edukacyjne na poszczególne stopnie szkolne z geografii w klasie I gimnazjum Ocenę celująca otrzymuje uczeń, który: - opanował wiadomości i

Słynny malarz polski Jan Matejko

SCENARIUSZ PROJEKTU EDUKACYJNEGO NR 1/I

Scenariusz lekcji. Temat: Budowa czynności układu wydalniczego

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 16 października 2012r.

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

Scenariusz zajęć nr 6

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień wskaże linię widnokręgu jako miejsce gdzie niebo pozornie styka się z Ziemią;

Temat: Oko w oko z żywiolem

WYMAGANIA EDUKACYJNE I PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZYRODY W KLASACH IV i VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Konspekt do lekcji matematyki dn r. w klasie V SP nr 11 w Rzeszowie

Planowanie pracy na lekcjach przyrody z wykorzystaniem metod badawczych. opracowanie Joanna Marek konsultant ds. edukacji przyrodniczej ODN Łomża

Transkrypt:

SCENARIUSZ LEKCJI PRZEDMIOT: PRZYRODA TEMAT: JAK PRZEDSTAWIĆ WYSOKOŚĆ NA MAPIE? AUTOR SCENARIUSZA: mgr Katarzyna Borkowska OPRACOWANIE ELEKTRONICZNO GRAFICZNE : mgr Beata Rusin

TEMAT LEKCJI Jak przedstawić wysokość na mapie? CZAS REALIZACJI 2 x 45 minut Odniesienie do podstawy programowej: W zakresie celów kształcenia wymagań ogólnych: I. Zaciekawienie światem przyrody Uczeń stawia pytania dotyczące zjawisk zachodzących w przyrodzie, prezentuje postawę badawczą w poznawaniu prawidłowości świata przyrody przez poszukiwanie odpowiedzi na pytania: dlaczego?, jak jest?, co się stanie, gdy?. V. Obserwacje, pomiary i doświadczenia. Uczeń korzysta z różnych źródeł informacji (własnych obserwacji, badań, doświadczeń, tekstów, map, tabel, fotografii, filmów), wykonuje pomiary i korzysta z instrukcji (słownej, tekstowej i graficznej); dokumentuje i prezentuje wyniki obserwacji i doświadczeń; stosuje technologie informacyjno-komunikacyjne. W zakresie treści nauczania wymagań szczegółowych: Cele: 2.6 Wykonuje pomiary, np. taśmą mierniczą, szacuje odległości i wysokości w terenie. 2.7 Rozróżnia w terenie i na modelu formy wypukłe i wklęsłe, wskazuje takie formy na mapie poziomicowej. Po lekcji uczeń: Wyjaśnia, co to jest wysokość bezwzględna, wysokość względna, poziomica. Wymienia wklęsłe i wypukłe formy terenu. Odczytuje informacje z mapy poziomicowej. Podaje przykłady zastosowania mapy poziomicowej. Wskazuje wklęsłe i wypukłe formy terenu na mapie poziomicowej. Formy pracy: Indywidualna, zbiorowa, grupowa 2

Strategie i metody: Pogadanka, burza mózgów, praca z modelem pagórka oraz rysunkiem poziomicowym modelu Materiały i pomoce: Ilustracje charakterystycznych form terenu: wklęsłych i wypukłych (dolina, kotlina, pagórek, góra) przedstawione na tablicy interaktywnej, karty pracy. PRZEBIEG LEKCJI FAZA WPROWADZAJĄCA 1.Pytanie: Czy krajobraz w Polsce wszędzie wygląda tak samo? - pogadanka FAZA REALIZACYJNA 1. Nauczyciel pokazuje ilustracje różnych form terenu i prosi uczniów o rozpoznanie. 2. Nauczyciel przedstawia podział form terenu. Wypukłe formy terenu: wzgórze, pagórek, góra. Wklęsłe formy terenu: dolina, kotlina. 3. Nauczyciel na tablicy interaktywnej rysuje pagórek i prosi uczniów, aby zaznaczyli elementy pagórka podnóże, wierzchołek, stok stromy i stok łagodny. 4. Nauczyciel wyjaśnia, że każdy punkt na Ziemi ma określoną wysokość. Definiuje i przedstawia na schemacie wysokość bezwzględną i względną. 3

Wysokość bezwzględna to wysokość mierzona od poziomu morza do szczytu. Podajemy ją w metrach nad poziomem morza (m n.p.m.) Wysokość względna to wysokość mierzona od podnóża do szczytu. Podajemy ją w metrach (m). 5. Uczniowie wykonują model pagórka. Instrukcja dla ucznia: Uformować z gliny artystycznej, gąbki florystycznej lub ziemniaka, gruszki pagórek. W najwyższym punkcie należy przekłuć pagórek gwoździem. Do ekierki przymocować taśmą klejącą pisak na wysokości 1 cm tak, aby się nie przesuwał i narysować linię na pagórku. Przesunąć pisak na wysokość 2 cm i narysować kolejną linię. Czynności powtarzać aż do narysowania ostatniej, najwyższej linii. Pociąć model pagórka na plastry wzdłuż narysowanych linii. Odrysować na kartce kolejne plastry ( rozpoczynając od największego) tak, aby gwóźdź zawsze znajdował się w tym samym miejscu. Na liniach zaznaczyć wysokość. 6. Uczniowie porównują powstały rysunek z modelem pagórka. 7. Nauczyciel wyjaśnia, że wykonany rysunek to rysunek poziomicowy i co to jest poziomica. Poziomice to linie, które powstały w wyniku połączenia punktów o tej samej wysokości. 8. Nauczyciel zadaje uczniom pytania: - Jaki kształt mają poziomice? - Skąd wiadomo, że poziomice przedstawiają pagórek? - Czy poziomice zawsze są tak samo od siebie oddalone? - Co można odczytać z rysunku poziomicowego? 9. Nauczyciel wyjaśnia, w jaki sposób rozpoznać na rysunku poziomicowym formę terenu, stok stromy i łagodny, odczytać wysokość bezwzględną. Jeżeli poziomice są położone blisko siebie, oznacza to, że stok jest stromy. Jeżeli poziomice są od siebie oddalone, oznacza to, że stok jest łagodny. Jeżeli wartości poziomic rosną do środka, oznacza to, że jest to wypukła forma terenu. Jeżeli wartości poziomic maleją do środka, oznacza to, że jest to wklęsła forma terenu. 10. Uczniowie samodzielnie wykonują kartę pracy. FAZA PODSUMOWUJĄCA 1.Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy. 4

2. Nauczyciel podsumowuje i ocenia pracę uczniów. 3. Praca domowa: Podaj przykłady sytuacji, w których wykorzystałbyś mapę poziomicową. UWAGA Nauczyciel może wykorzystać pomoc dydaktyczną firmy Jangar - Model do rysowania mapy poziomicowej, jeżeli szkoła taką posiada. Schemat wysokości względnej i bezwzględnej został zaczerpnięty z zasobów Internetu http://pl.static.z-dn.net/files/d80/6068125af293300b4a8a6a8b624ea02b.jpg 5

KARTA PRACY Poziomica to linia łącząca punkty znajdujące się na tej samej wysokości nad poziomem morza (na tej samej wysokości bezwzględnej). Poziomica pozwala odczytać wysokość, na jakiej znajduje się dowolny obiekt. Zad. 1 Na podstawie rysunku uzupełnij zdania. Legenda: szczyt schronisko kapliczka - Szczyt wzniesienia leży na wysokości.. Schronisko leży na wysokości. Kapliczka leży na wysokości około. Poziomice są opisane co.. metrów. Jeżeli punkt leży na poziomicy, to można.. określić jego wysokość bezwzględną. Jeżeli punkt leży pomiędzy poziomicami, to jego wysokość można określić tylko... Stok jest stromy, gdyż poziomice są.. Stok jest łagodny, gdyż poziomice są. 6

Zad.2 Z rysunku poziomicowego można określić formy ukształtowania powierzchni Ziemi. Określ, jaką formę terenu przedstawia poniższy rysunek wypukłą czy wklęsłą? Forma.. Forma.. Zad. 3 Na podstawie rysunku wykonaj polecenia. Oblicz wysokość względną punktu C względem punktu A. Oblicz wysokość względną punktu B względem punktu C. 7