Scenariusz lekcji: Przekształcania wykresów funkcji trygonometrycznych



Podobne dokumenty
Temat lekcji: Przekształcania wykresów funkcji trygonometrycznych.

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

Projekt Era inżyniera pewna lokata na przyszłość jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Wykazywanie tożsamości trygonometrycznych. Scenariusz lekcji

Projekt Era inżyniera pewna lokata na przyszłość jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz lekcji matematyki z wykorzystaniem techniki komputerowej. Temat lekcji : Przekształcanie wykresów funkcji trygonometrycznych.

Projekt Era inżyniera pewna lokata na przyszłość jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

MATEMATYKA 8. Funkcje trygonometryczne kąta ostrego (α < 90 ). Stosunki długości boków trójkąta prostokątnego nazywamy funkcjami trygonometrycznymi.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI KLASA III ZAKRES ROZSZERZONY (90 godz.) , x

Funkcje trygonometryczne

Scenariusz lekcji matematyki w klasie pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej z wykorzystaniem komputerów.

1 Funkcje elementarne

Podstawy nauk przyrodniczych Matematyka Wstęp

Matematyka ETId I.Gorgol. Funkcja złożona i odwrotna. Funkcje

KLASA II LO Poziom rozszerzony (wrzesień styczeń)

Matematyka I. BJiOR Semestr zimowy 2018/2019 Wykład 2

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Funkcje Andrzej Musielak 1. Funkcje

Matematyka kompendium 2

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

(a b 1 2); : ( b a + b ab 2 + c ). : a2 2ab+b 2. Politechnika Białostocka KATEDRA MATEMATYKI. Zajęcia fakultatywne z matematyki 2008

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

ROZKŁAD MATERIAŁU DO II KLASY LICEUM (ZAKRES ROZSZERZONY) A WYMAGANIA PODSTAWY PROGRAMOWEJ.

Funkcje trygonometryczne

Kup książkę Poleć książkę Oceń książkę. Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność

Funkcje trygonometryczne. XX LO (wrzesień 2016) Matematyka elementarna Temat #5 1 / 14

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Scenariusz lekcji. 3. Temat lekcji: Zastosowanie własności trójmianu kwadratowego: rysowanie wykresu, wyznaczanie wzoru o podanych własnościach;

Trigonometria. Funkcje trygonometryczne

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

PLAN WYNIKOWY Z MATEMATYKI DLA KLASY IV TECHNIKUM 5 - LETNIEGO

TRYGONOMETRIA. 1. Definicje i własności funkcji trygonometrycznych

Projekt Era inżyniera pewna lokata na przyszłość jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Typ szkoły: ZASADNICZA SZKOŁA ZAWODOWA Rok szkolny 2015/2016 Zawód: FRYZJER, CUKIERNIK, PIEKARZ, SPRZEDAWCA, FOTOGRAF i inne zawody.

III. Funkcje rzeczywiste

WYMAGANIA I KRYTERIA OCENIANIA Z MATEMATYKI W 3 LETNIM LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM

? 14. Dana jest funkcja. Naszkicuj jej wykres. Dla jakich argumentów funkcja przyjmuje wartości dodatnie? 15. Dana jest funkcja f x 2 a x

Jolanta Pająk Wymagania edukacyjne matematyka w zakresie rozszerzonym w klasie 2f 2018/2019r.

Scenariusz lekcji 1. Informacje wst pne: 2. Program nauczania: 3. Temat zaj 4. Integracja: 5. Cele lekcji: Ucze potrafi:

Równania i nierówności trygonometryczne

ROZKŁAD MATERIAŁU DO 1 KLASY LICEUM (ZAKRES ROZSZERZONY) A WYMAGANIA PODSTAWY PROGRAMOWEJ.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI KLASA III ZAKRES ROZSZERZONY (90 godz.)

TEMAT : Przykłady innych funkcji i ich wykresy.

PROPOZYCJA PLANU WYNIKOWEGOREALIZACJI PROGRAMU NAUCZANIA Matematyka przyjemna i pożyteczna W DRUGIEJ KLASIE SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY

O funkcjach : mówimy również, że są określone na zbiorze o wartościach w zbiorze.

Wymagania edukacyjne, kontrola i ocena. w nauczaniu matematyki w zakresie. rozszerzonym. dla uczniów technikum. część III

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Wymagania na egzamin poprawkowy z matematyki w roku szkolnym 2018/2019 klasy 2 a BS i 2 b BS

In the paper we describe how to introduce the trigonometric functions using their functional characteristics and the Eisenstein series.

Wymagania na egzamin poprawkowy z matematyki z zakresu klasy drugiej TECHNIKUM

Plan wynikowy z przedmiotu: MATEMATYKA

Wymagania edukacyjne z matematyki w klasie III gimnazjum

METODA Wykorzystanie programu LICEALISTA 2.0 (a w nim podprogramu VIRTUAL MATH) zakupionego przez nauczyciela Karty Pracy dla każdego ucznia

WYMAGANIA WSTĘPNE Z MATEMATYKI

ODLEGŁOŚĆ NA PŁASZCZYŹNIE - SPRAWDZIAN

Funkcją sinus kąta α nazywamy stosunek przyprostokątnej leżącej naprzeciw kąta α do przeciwprostokątnej w trójkącie prostokątnym, i opisujemy jako:

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

Wykład 5. Informatyka Stosowana. 6 listopada Informatyka Stosowana Wykład 5 6 listopada / 28

ROZKŁAD MATERIAŁU NAUCZANIA KLASA 2, ZAKRES PODSTAWOWY

Kurs Start plus - matematyka poziom podstawowy, materiały dla prowadzących, Marcin Kościelecki. Zajęcia 1.

Scenariusz zajęć otwartych dla nauczycieli Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie prowadzonych przez Iwonę Jędrzejewską

ROZKŁAD MATERIAŁU DO 1 KLASY LICEUM (ZAKRES PODSTAWOWY) A WYMAGANIA PODSTAWY PROGRAMOWEJ.

Standardy wymagań maturalnych z matematyki - matura

MATEMATYKA Z SENSEM. Ryszard Kalina Tadeusz Szymański Marek Lewicki. Przedmiotowy system oceniania wraz z określeniem wymagań edukacyjnych.

ZAKRES PODSTAWOWY CZĘŚĆ I. Liczby rzeczywiste

PORÓWNANIE TREŚCI ZAWARTYCH W OBOWIĄZUJĄCYCH STANDARDACH EGZAMINACYJNYCH Z TREŚCIAMI NOWEJ PODSTAWY PROGRAMOWEJ

Repetytorium z matematyki ćwiczenia

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

Indukcja matematyczna

WYMAGANIA Z WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE SZKOLNE DLA KLASY DRUGIEJ M. zakres rozszerzony

WYMAGANIA Z WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE SZKOLNE DLA KLASY TRZECIEJ M. zakres rozszerzony

KRYTERIA OCENIANIA Z MATEMATYKI (zakres rozszerzony) klasa 2LO

7. Funkcje elementarne i ich własności.

Scenariusz lekcji. zdefiniować elementy wykresu (zakres danych, serie danych, legenda, zakres wartości, etykiety osi);

ROZKŁAD MATERIAŁU NAUCZANIA KLASA 1, ZAKRES PODSTAWOWY

ZAGADNIENIA PROGRAMOWE I WYMAGANIA EDUKACYJNE DO TESTU PRZYROSTU KOMPETENCJI Z MATEMATYKI DLA UCZNIA KLASY II

Imię i nazwisko... suma punktów... ocena... Grupa 1

Katalog wymagań programowych na poszczególne stopnie szkolne. Matematyka. Poznać, zrozumieć

I. Funkcja liniowa WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI DLA KLASY DRUGIEJ LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO ZAKRES ROZSZERZONY

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności. Scenariusz lekcji

MATeMAtyka klasa II poziom rozszerzony

WYMAGANIA Z WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI Z MATEMATYKI NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE SZKOLNE DLA KLASY 2a zakres rozszerzony. I Przekształcenia wykresów funkcji

Projekt Era inżyniera pewna lokata na przyszłość jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Katalog wymagań programowych na poszczególne stopnie szkolne. Matematyka. Poznać, zrozumieć. Kształcenie w zakresie podstawowym.

Zagadnienia do małej matury z matematyki klasa II Poziom podstawowy i rozszerzony

Próbny egzamin z matematyki dla uczniów klas II LO i III Technikum. w roku szkolnym 2012/2013

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: O czym mówią współczynniki funkcji liniowej? - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Blok III: Funkcje elementarne. e) y = 1 3 x. f) y = x. g) y = 2x. h) y = 3x. c) y = 3x + 2. d) y = x 3. c) y = x. d) y = x.

Wymagania na egzamin poprawkowy z matematyki w roku szkolnym 2017/2018 klasa pierwsza Branżowa Szkoła

Kurs z matematyki - zadania

MATEMATYKA LICEUM. 1. Liczby rzeczywiste. Uczeń:

V. WYMAGANIA EGZAMINACYJNE

Wymagania na egzamin poprawkowy z matematyki w roku szkolnym 2018/2019 klasa 1 TLog

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Funkcje

Funkcje trygonometryczne

Klasa 1 LO. Wymagania wraz z przykładowymi zadaniami na ocenę dopuszczającą

K P K P R K P R D K P R D W

Transkrypt:

1 Scenariusz lekcji: Przekształcania wykresów funkcji trygonometrycznych 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń wie: jakie są kolejne etapy podczas składania wykresów funkcji trygonometrycznych, jakie są własności elementarnych funkcji trygonometrycznych oraz funkcji powstałych po nałożeniu odpowiednich przekształceń. b) Umiejętności Uczeń potrafi: składać przekształcenia funkcji trygonometrycznych, odczytać z wykresu podstawowe własności otrzymanych funkcji, odpowiednio nazwać i omówić zastosowane przekształcenia. 2. Metoda i forma pracy Praca w dwuosobowych grupach przy komputerach 3. Środki dydaktyczne - Komputer z zainstalowanym programem Graphmatica - Przypomnienie zasad pracy w programie Graphmatica - Kara pracy ucznia 4. Przebieg lekcji 1. Część organizacyjna (włączenie komputerów, sprawdzenie obecności). 2. Podanie tematu lekcji i zapoznanie z nim uczniów. 3. Przypomnienie zasad pracy w programie Graphmatica (załącznik 1). 4. Przypomnienie wykresów funkcji elementarnych: y = sin(x), y = cos(x), y = tg(x), y = ctg(x). Uczniowie kreślą za pomocą programu komputerowego elementarne funkcje, chętna osoba omawia ich własności na podstawie otrzymanego wykresu. 5. Przekształcenia elementarne funkcji (załącznik 2 - karta pracy ucznia). 6. Składnie przekształceń wykresów funkcji. 7. Podsumowanie, lekcji. - Omówienie najczęściej pojawiających się błędów oraz problemów. - Ocena najaktywniej pracujących uczniów. 5. Bibliografia strona internetowa: http://www8.pair.com/ksoft/ 6. Załączniki a) Karta pracy ucznia

załącznik 1 2 Przypomnienie zasad pracy w programie Graphmatica. Operator Meaning ========== =============================== + dodawanie - odejmowanie * mnożenie / dzielenie ^ potęgowanie Function Meaning ========== =============================== abs wartość bezwzględna cos cosinus cot cotangens sin sinus tan tangens Constant Value ========== =============================== d converts degrees to radians = p/180 e Euler's number = 2.718... pi (or p) p = 3.14159... załącznik 2 karta pracy ucznia Zad 1. Naszkicuj za pomocą programu komputerowego wykresy funkcji, omawiając kolejne kroki (przerysuj je do karty pracy) oraz własności otrzymanej ostatecznie funkcji. a) y = sin(x ¼π)

3

b) y = cos(x) + 2 4

c) y = tg(x) 5

6 d) y = ctg( x) Uczniowie kreślą za pomocą programu komputerowego zadane funkcje. Jeden z uczniów omawia otrzymane wykresy, odpowiadając na pytania: - Jaki był wykres wyjściowy, z którego skorzystałeś w zadaniu? - Jakich przekształceń użyłeś?

Zad. 2. Naszkicuj za pomocą programu komputerowego wykresy funkcji, omawiając kolejne kroki (przerysuj je do karty pracy) oraz własności otrzymanej ostatecznie funkcji. a) y = sin(2x) 7

8 b) y = 3cos(x)

9 c) y = tg(½x)

10 d) y = ¼ctg(x) Uczniowie kreślą za pomocą programu komputerowego zadane funkcje. Jeden z uczniów omawia otrzymane wykresy, odpowiadając na pytania: - Jaki był wykres wyjściowy, z którego skorzystałeś w zadaniu? - Jakich przekształceń użyłeś?

Zad. 3. Naszkicuj za pomocą programu komputerowego wykresy funkcji, omawiając kolejne kroki (przerysuj je do karty pracy) oraz własności otrzymanej ostatecznie funkcji. a) y = sin(x) 11

12 b) y = tg( x ) Uczniowie kreślą za pomocą programu komputerowego zadane funkcje. Jeden z uczniów omawia otrzymane wykresy, odpowiadając na pytania: - Jaki był wykres wyjściowy, z którego skorzystałeś w zadaniu? - Jakich przekształceń użyłeś?

Ad 6) Składnie przekształceń wykresów funkcji 13 Zad. 4. Naszkicuj za pomocą programu komputerowego wykresy funkcji, omawiając kolejne kroki (przerysuj je do karty pracy) oraz własności otrzymanej ostatecznie funkcji. a) y = 3sin(2x π)

14 b) y = cos( ½x) + 3

15 c) y = tg( x ½π ) 2

16 d) y = 1 + 2sin(x + ¾π) Uczniowie kreślą za pomocą programu komputerowego zadane funkcje. Jeden z uczniów omawia otrzymane wykresy, odpowiadając na pytania: - Jaki był wykres wyjściowy, z którego skorzystałeś w zadaniu? - Jakich przekształceń użyłeś?

17 b) Zadanie domowe Wykreśl w zeszycie następujące wykresy funkcji: a) y = 2 sin(x π) b) y = 1 cos(½x) c) y = tg(x+½π) 2 d) y = 1 + ½ sin x π 7. Czas trwania lekcji 2 x 45 minut 8. Uwagi do scenariusza 1. Scenariusz lekcji dla klasy III. 2. Na lekcji wykorzystany zostaje program Graphmatica. Jest to program umożliwiający wykreślanie krzywych oraz obszarów płaszczyzny i obrazowania ich części wspólnych. Darmowa wersja tego programu znajduje się na stronie internetowej: http://www8.pair.com/ksoft/ 3. Temat lekcji poprzedniej: Wykresy funkcji trygonometrycznych 4. Przed zrealizowaniem tego tematu lekcji uczeń powinien: - znać pojęcia: funkcje trygonometryczne, przekształcenie wykresów funkcji, monotoniczność funkcji, miejsca zerowe, wartości dodatnie i ujemne funkcji; - posiadać umiejętności: kreślenia funkcji za pomocą programu Graphmatica, wyszukania podstawowego wykresu funkcji oraz wypisywania kolejnych wykresów funkcji podczas składania ich.