Scenariusz zajęć wychowawczo-dydaktycznych w grupie dzieci 4,5- letnich w roku 2013/2014



Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć nr 7

I TYDZIEŃ PAŻDZIERNIKA

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Jesień w ogrodzie. Temat ośrodka dziennego: Przechowywanie owoców.

Klasa 2 wrzesień - blok 4 dzień 4. Scenariusz zajęć. Blok tygodniowy: Jesień w sadzie i ogrodzie.

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ PAŹDZIERNIK

Sprawozdanie z realizacji programu Owoce w szkole realizowanego w I i w II półroczu roku szkolnego 2013/2014

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz 4. Realizacja

TEMAT OŚRODKA TYGODNIOWEGO: Dary jesieni na talerzu. TEMAT OŚRODKA DZIENNEGO: Rozpoznajemy owoce. Autor: Marcela Rożnawska 1. CELE OŚRODKA PRACY:

3-6 lat edukacja przedszkolna. Temat : Kosz Pani Jesieni. Przedmiot: zajęcia zintegrowane Autor: Anna Świć Czas trwania: min (zależny od wieku

Rozdział 2. Scenariusze zajęć do pracy z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym z lekkim i umiarkowanym stopniem uszkodzenia słuchu

Scenariusz zajęć, zabaw organizowanych w przedszkolu

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: W zdrowym ciele Temat ośrodka dziennego: Co jem?

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne rozwijające sprawność ręki, przygotowujące do pisania. Scenariusz zajęć

Temat: Jesień na talerzu - scenariusz zajęć

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć kształcenia zintegrowanego dla klasy II. Temat ośrodka: W jesiennym nastroju Temat dnia: Kodeks postępowania na koncercie

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

PLAN PRACY MALUCHÓW - październik 2016

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO- WYCHOWAWCZEJ NA MIESIĄC WRZESIEŃ "CZERWONE TRUSKAWKI"

Projekt edukacyjny Jabłko dla dzieci 4-letnich Jagódki projekt edukacyjny realizowany od do r. przez D. Deptuła

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

KONSPEKT Z EDUKACJI WCZESNOSZKONEJ KLASA III

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego - edukacji zdrowotnej

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Temat bloku: Nasze przyjaźnie, zainteresowania i marzenia Temat dnia: Wyobraź sobie...

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ LISTOPAD

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;

Scenariusz nr 3. I. Tytuł scenariusza zajęć: Smaki lata. Blok tematyczny: Bezpiecznie na wakacje

N-LA N-l mówi: -Dziś powitamy się piosenka: Witam Cię, jak się masz, machnij prawą ręką, miło mi widzieć Cię, witam Cię piosenką x 2

Scenariusz zajęć nr 5

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

I TYDZIEŃ STYCZNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Aktywność i działalność dziecka

SCENARIUSZ ZAJĘĆ dla dzieci 5-6 letnich POZNAJEMY WARZYWA. Cele ogólne:

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

WRZESIEŃ. TYDZIEŃ 2.: Owoce w nich zdrowe są moce

Scenariusz zajęć nr 1

SCENARIUSZ ZAJĘĆ TERAPEUTYCZNYCH Z WYKORZYSTANIEM PROGRAMU WZORY I OBRAZKI M. FROSTIG, D. HORNE

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 8

Obszar wsparcia: Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć nr 8

Tydzień pierwszy ciało człowieka. 1. Głowa centrum dowodzenia

Scenariusz nr 17 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Konspekt zajęć rewalidacyjnych z wykorzystaniem narzędzi TIK

1. Obrazek z owocami- praca przestrzenna. 4-5 latki 2. Warzywa- wydzieranka z kolorowego papieru 5 l (chętne 4l)

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć nr 8

Obszar wsparcia: Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC PAŹDZIERNIK 2016 r. W GRUPIE 4 LATKÓW BIEDRONKI

Program koła matematycznego,, Zabawy z matematyką. Realizowanego w Przedszkolu Miejskim z Oddziałem Żłobkowym w Wolinie.

Scenariusz zajęć nr 2

Konspekt zajęć rewalidacyjnych z wykorzystaniem narzędzi TIK

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Płaskie figury geometryczne W królestwie figur.

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Środki dydaktyczne: karta pracy nr 1 karta pracy nr 2 grafika nr 1, 2 2 szarfy piłka do koszykówki dla każdego ucznia (lub 1 piłka na kilku uczniów)

Scenariusz lekcji wychowania przedszkolnego

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

30. GDZIE CO JEST CZYLI O CZYTANIU ZE ZROZUMIENIEM, CZ. I

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Jesteśmy uczniami i kolegami

PLAN PRACY wychowawczo-dydaktycznej na miesiąc: MAJ 2018

Szkoła podstawowa klasa 1

Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa, działań praktycznych. Formy pracy: indywidualna jednolita, grupowa.

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć z kodowania. Lekcja otwarta Data r. Klasa I b Prowadząca- Mariola Matuszewska

Scenariusz lekcji: My toys wprowadzenie nazw zabawek. Liczebniki 1 10

Scenariusz zajęć nr 7

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

BLOKI TEMATYCZNE NA LIPIEC 2015

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Gry i zabawy na śniegu

7. K O T E K 8. M U R A R Z 9. W A G O N 10. F I G I E L E K 11. S A M O S I A

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć dla 5-latków. Obszar podstawy programowej: 5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci

Scenariusz zajęć nr 6

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

3-latek 4-latek 5-latek Rozpoznaje owoce na bazie wielozmysłowych doświadczeń, wymienia nazwy tych, które rozpoznaje i ich cechy charakterystyczne;

PLAN DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZY DLA GRUPY ODKRYWCY NA MIESIĄC MARZEC Autor: p. Monika Adamowicz, p. Katarzyna Boińska

Temat tygodniowy: Jesienna muzyka. Temat dnia: Zabawy słowno-muzyczne, doskonalenie zdolności fonematycznych i małej motoryki.

Temat tygodniowy: Na wsi. Temat dnia: Zabawy muzyczno-ruchowe. Doskonalenie: czytania globalnego, przeliczania, tworzenia i kontynuowania rytmów.

Scenariusz zajęć nr 45 Temat: Idziemy do sklepu- obliczenia pieniężne.

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie 7 Motylki Styczeń Cele operacyjne i sposoby ich relaizacji

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZA JĘĆ KLASA: III BLOK TEMATYCZNY: TEMAT: PODSTAWA PROGRAMOWA:

KONSPEKT ZAJĘĆ PROWADZONYCH METODĄ OŚRODKÓW PRACY

Klasa II, zajęcia komputerowe, krąg tematyczny Co październik z sobą niesie? Jesień w sadzie i ogrodzie. Temat: Przetwory owocowe i warzywne

Transkrypt:

Scenariusz zajęć wychowawczo-dydaktycznych w grupie dzieci 4,5- letnich w roku 2013/2014 Temat zajęć: Robimy jesienne przetwory-owoce Data: 30.10.2013r. Nauczyciel: Justyna Korona Uczestnicy: dzieci 4 i 5- letnie Czas trwania zajęć: ok. 20 min. Środki dydaktyczne: Woda niegazowana, kubeczki jednorazowe treść oraz ilustracje do wiersza Co drzemie w dżemie Agnieszki Bobrowieckiej napisy do globalnego czytania: dżem, kompot, rodzynki, spiżarnia słoik dżemu, kompotu, rodzynki owoce z papieru: jabłka, gruszki, śliwki kartoniki z symbolami cech: kolor, rodzaj i wielkość hula-hop Duży słoik z papieru i owoce z narysowanymi minami uśmiechniętymi i smutnymi Naklejki motywacyjne Numer podstawy programowej: obszar 14/5; 4/2; 5/4; 14/1; 14/6; 14/4 Cele: Wdrażanie do zdrowego odżywiania z uwagą słucha tekstów literackich, analizuje, wyciąga wnioski; klasyfikuje według podanej cechy; wykonuje ćwiczenia ruchowe; usprawnia małą motorykę rąk, interesuje się czytaniem i pisaniem. Chętnie wykonuje ćwiczenia z kinezjologii edukacyjnej Rozwijanie umiejętności planowania i wykonywania zadań zgodnie z planem Poznanie sposobów przechowywania owoców. Poszerzenie słownika czynnego

Przebieg zajęć: 1. Kinezjologia edukacyjna: picie wody, kapturek myśliciela (3x), ruchy naprzemienne prawa dłoń-lewe kolano i lewa dłoń prawe kolano(5x) 2. Owocowe przetwory - rozmowa na temat przetworów na podstawie doświadczeń dzieci i tekstu Co drzemie w dżemie? Agnieszki Bobrowieckiej. Nauczyciel zadaje pytania : Jakie znacie sposoby robienia przetworów owoców? (zalewanie wodą i cukrem, gotowanie, np. kompoty; smażenie, np. dżemy i konfitury; suszenie; zalewanie wodą i octem, np. gruszki czy śliwki) Gdzie przechowuje się owocowe przetwory? jakie przetwory owocowe najbardziej lubicie i dlaczego? Dlaczego robimy przetwory owocowe? Czy przetwory owocowe są zdrowe? Do czego można wykorzystywać przetwory owocowe?(kompoty do picia, dżemy- do smarowania kanapek, robienia ciasta) 3. Degustacja przetworów owocowych przez chętne dzieci (rodzynki, dżem, mrożone truskawki). 4. Przejdę nie przejdę - zabawa dydaktyczno- ruchowa. Asystent nauczyciela rozkłada na dywanie papierowe owoce w 3 rodzajach (jabłka, gruszki, śliwki), 2 wielkościach (małe i duże), i 3 kolorach (czerwone, zielone i żółte). Przygotowywuje też kartoniki z symbolami określającymi cechy owoców: kolor, rodzaj, wielkość. Nauczyciel wspólnie z dziećmi określa cechy owoców na kartonikach, układają owoce do łatwego przeliczania (szereg, rząd), przeliczają owoce, klasyfikują wg podanych cech. Obrazki z owocami są rozrzucone po dywanie i dzieci biegają na palcach w rytm tamburyna, gdy tamburyno przestanie grać każdy podnosi jeden obrazek i ustawia się w kole. W środku asystent nauczyciela kłądzie hula-hop słoik. Nauczyciel mówi do słoika mogą wejść dzieci które mają taki owoc. Pokazuje dwa kartoniki określające cechy owoców. Dzieci sprawdzają czy ich owoc spełnia obie cechy i czy mogą wejść. Rolę przejmuje wybrane dziecko. 5. Malarze - zagadki ruchowe. Nauczyciel rysuje w powietrzu okrągły kształt i zadaje pytanie: Jaki owoc narysowałam? (jabłko); wyobraźcie sobie że przed Wami jest bardzo duży karton, w wasze ręce to pędzle. Narysujcie nimi teraz takie samo jabłko; gruszkę, śliwkę. 6. Robimy zapasy na zimę - robienie kompotów. Wspólne ustalenie kolejności czynności do wykonania: umycie rąk, założenie fartuszków, przygotowanie owocówumycie ich, pokrojenie, wydrążenie gniazd nasiennych i pestek, włożenie owoców do słoika, sypanie właściwej ilości cukru, wlanie przegotowanej, ostudzonej wody, zakręcenie słoika i zagotowanie w garnku z wodą (przez panią kucharkę).

Wyjaśnienie dzieciom w jakim celu gotuje się słoiki z przetworami, poznanie pojęcia pasteryzacja. Posprzątanie stanowisk pracy. 7. Ewaluacja zajęć. Przypomnienie jaki był temat dzisiejszych zajęć. Ocenienie zajęć przez dzieci poprzez naklejenie owoców z odpowiednią minką na duży papierowy słoik. Podziękowanie dzieciom za aktywny udział w zajęciach i nagrodzenie naklejkom motywacyjną.

KOMPOT DŻEM RODZYNKI SPIŻARNIA

CO DRZEMIE W DŻEMIE Gdy zapada wieczór błogi (przyjemny) W moim domu, spod podłogi Da się słyszeć nieprzerwanie Ciche ot, pochrapywanie Zeszłam więc do mej spiżarki Przeszukałam wszystkie szparki Wszystkie skrzynki stos słoików Lecz na marne, bez wyników! Jam do ustępstw nie jest skora(skłonna) Wiec się wzięłam za przetwory. Odkręciłam wszystkie słoje, Bom jest chwat (odważny), tak jak tu stoję! A że wszystko strasznie nęci (interesuje), Tom się objadła bez pamięci Grzybki, pikle i kompoty- Wszystko zjadłam co do joty Tylko gdzieś na górnej półce został dżem na małej beczułce więc to ty! - krzyczę skonana (zmeczona) Problem został rozwiązany Stąd się niesie to chrapanie! Lecz tu nowe tkwi pytanie Które ciąży mi jak brzemię (trudne do zniesienia) Co też drzemie w moim dżemie?