Temat. Poznajemy ptaki wodne w najbliższej okolicy i nie tylko...



Podobne dokumenty
Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

Plan metodyczny lekcji

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

Scenariusz zajęć dla klasy V 2 godz. zajęć lekcyjnych. Temat: Badamy stan zanieczyszczenia powietrza w okolicy szkoły - porosty jako biowskaźniki.

Scenariusz zajęć terenowych

RAZEM Z PTAKAMI POZNAJEMY ŚWIAT

Scenariusz zajęć terenowych

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

MIEJSKI OŚRODEK DOSKONALENIA NAUCZYCIELI w KONINIE CENTRUM DOSKONALENIA NAUCZYCIELI W KONINIE

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z PRZYRODY DLA KLASY V UWZGLĘDNIAJĄCY INTEGRACJĘ MIĘDZYPRZEDMIOTOWĄ Temat: Poznajemy środowisko przyrodnicze najbliższej okolicy

Mapa niewyczerpane źródło informacji

Temat: Elementy pogody i przyrządy do ich pomiaru. Konspekt lekcji przyrody dla klasy IV. Dział programowy. Przyroda i jej elementy.

Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny

Program zajęć przyrodniczych realizowanych w ramach programu : Nasza szkoła-moja przyszłość

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

Zajęcia edukacyjne są częściowo dotowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Poznajemy warunki życia na lądzie i w wodzie. Data i miejsce realizacji Czerwiec 2015; Zespół Szkół w Cieksynie

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

3 POMAGAMY NASZYM SKRZYDLATYM PRZYJACIOŁOM CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE: ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja ojczyzna Polska. Scenariusz nr 3

SCENARIUSZ EKOLOGICZNYCH ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH. Temat: BOGACTWO NADNARWIAŃSKICH PTAKÓW. Poziom: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna

Biologia (SP) Czas realizacji tematu 45 min

Scenariusz zajęć nr 3

-uświadomienie zagrożeo środowiska przyrodniczego; -rozwijanie umiejętności obserwacji;

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

SCENARIUSZ PROJEKTU EDUKACYJNEGO NR 1/I

Edukacja przyrodnicza klas I-III

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

JESIENNE I ZIMOWE KŁOPOTY ZWIERZĄT LEŚNYCH I POLNYCH

SCENARIUSZ DO LEKCJI PIERWSZEJ- PUNKT I.

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie. Scenariusz nr 5

PRZYKŁADY ROZWIĄZAŃ DYDAKTYCZNYCH, GEOGRAFIA III i IV ETAP EDUKACYJNY. Materiały na warsztaty dla nauczycieli,

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

PLAN METODYCZNY LEKCJI. Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie.

Scenariusz zajęć nr 1

Scenariusz lekcji terenowej z przyrody dla KL. V

SZKOLNE KOŁO PRZYRODNICZE

Scenariusz lekcji przyrody do czwartej klasy

Tematy zajęć realizowanych w pracowni LUCEMIUM II

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz lekcji fizyki Temat: OD CZEGO ZALEŻY SIŁA TARCIA?

Temat. Perkoz dwuczuby mieszkaniec gminy Żyrzyn i okolic

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

SCENARIUSZ ZAJĘĆ nr 11 - turystyczny szlak ornitologiczny

ZADANIE WIELOCZYNNOŚCIOWE (I) Moje miasto Gorzów Wlkp. 2. Co oznacza skrót MZK?... Ilość uczniów... Cena biletu ulgowego. Obliczenia..

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

CZĘŚĆ KOŃCOWA: 8. Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymują krzyżówkę do rozwiązania. 9. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie.

Scenariusz zajęć nr 7

Charakterystyka królestwa Protista

Centrum Edukacji Przyrodniczej

Scenariusz zajęć dla 5- latków

Scenariusz zajęć terenowych z przyrody klasa IV

KARTA KURSU. Kod Punktacja ECTS* 2

Przedszkolak obserwator przyrody. Program edukacji przyrodniczej dla dzieci 5- i 6-letnich

W ramach projektu realizowane będą następujących zadania:

Zespół Szkół w Fiukówce. Program. Zajęć dodatkowych z przyrody z IT. (koła zainteresowań) Dla uczniów IV i V klasy Szkoły Podstawowej w Fiukówce

Charakterystyka przedmiotu zamówienia

II. Metoda pracy Praca z podręcznikiem i atlasem, opis, wyjaśnianie, rozmowa dydaktyczna, obserwacja, prezentacje, gra dydaktyczna, pokaz.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Edukacja przyrodnicza

Dział programu : Poznajemy nasze otoczenie

II. Lekcja odnosi do programu Wydawnictwa Nowa Era Nr. DKW / 99. Mieści się w dziale programu: "Poznajemy nasze otoczenie".

Temat: Poznajemy budowę i rolę żeńskiego układu rozrodczego

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja ojczyzna Polska

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

ZAJĘCIA EDUKACYJNE W EKOCENTRUM WROCŁAW

Duża, główna, wyróżniona umownie część wodnej powłoki Ziemi to... ocean

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Scenariusz zajęć z przyrody w klasie V

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dlaczego i jak oddychamy?

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

DZIENNIK ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

PRZYRODA klasa IV

FORMY: CZAS TRWANIA: MIEJSCE ZAJĘĆ

Czym różni się sosna od sosny?

Szkoła podstawowa klasy 4-6

Projekt interdyscyplinarny biologia-informatyka


OPIS ZADANIA. Spotkanie z Morzem Bałtyckim 2016

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Nasza ziemia. Scenariusz nr 5

Barwy wiosny w ogrodzie zróżnicowanie fenologiczne wybranych gatunków krzewów

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

INNOWACJA PEDAGOGICZNA PROGRAMOWO - METODYCZNA ,,MALI ODKRYWCY. Nie zmuszaj dzieci do aktywności, lecz wyzwalaj ich aktywność.

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. Autor scenariusza: mgr Kazimiera Malisz. Temat zajęć: Hałas w środowisku pracy.

UCZYMY METODĄ NAUKOWĄ

Koło przyrodnicze inŝ. Mag Ewa Nesterowicz mgr Magdalena Szywała

Konspekt lekcji geografii w klasie trzeciej gimnazjum. Temat: Położenie geograficzne i środowisko przyrodnicze Australii.

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

POZNAJEMY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW.

Transkrypt:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ nr 3 - turystyczny szlak ornitologiczny Temat. Poznajemy ptaki wodne w najbliższej okolicy i nie tylko... Cele ogólne: poznanie różnorodności ptaków występujących nad zbiornikami wodnymi w najbliższej okolicy doskonalenie umiejętności posługiwania się sprzętem optycznym (lupą) oraz przewodnikami i atlasami do oznaczania ptaków rozwijanie zainteresowań przyrodniczych Cele operacyjne: Uczeń: rozpoznaje pospolite gatunki ptaków występujących nad wodądostrzega różnice w wyglądzie przykładowych gatunków ptaków wodnych dostrzega istniejące zagrożenia dla ptaków wodnych określa przystosowania ptaków wodnych do życia w ich środowisku posługuje się lornetką oraz przewodnikami i atlasami prowadzi obserwacje terenowe oraz analizuje ich wyniki rozwija zainteresowania ornitologiczne docenia wartości przyrodnicze najbliższej okolicy Miejsce : pracownia przyrodnicza, zbiornik wodny (staw, jezioro, starorzecze, fragment rzeki). Metody pracy: zajęcia terenowe, obserwacja, pogadanka. Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa. Optymalna liczba uczestników: 25 osób. Czas przewidywany na realizację planowanych zajęć: 45 min (zajęcia w pracowni przyrodniczej oraz 90 min zajęcia w terenie). Łącznie: 2 godziny lekcyjne. 1

Materiały i środki dydaktyczne: Karta pracy, lornetki, przewodniki i atlasy do oznaczania ptaków. Przebieg zajęć: A. Faza wstępna: 1.Zapoznanie uczniów z tematyką zajęć. 2.Zapoznanie uczniów z zasadami oraz sprzętem służącym do obserwacji przyrodniczych. 3.Zapoznanie uczniów ze spreparowanymi eksponatami ptaków wodnych poprzez obserwację okazów i fotografii. B. Faza realizacji: (zajęcia w terenie) 1.Wyjście w teren, rozdanie lornetek, przewodników, atlasów do oznaczania ptaków oraz kart pracy. Obserwacje i oznaczanie występujących gatunków ptaków wodnych w wybranym zbiorniku wodnym (zadanie nr 1z karty pracy). 2.Podział uczniów na grupy oraz wybór i szczegółowa obserwacja określonego jednego gatunku ptaka wodnego. Realizacja zadania 2 z karty pracy. C. Faza podsumowująca: 1. Weryfikacja oraz porównanie zabranych informacji nt. ptaków wodnych. Gra Sylwetki ptaków. 2

załącznik nr 1 Określ do jakich gatunków należą poniższe sylwetki ptaków związane ze środowiskiem wodnym Czapla siwa, perkoz dwuczuby,bąk zwyczajny,perkoz zausznik... 3

Karta Pracy Poznajemy ptaki wodne w najbliższej okolicy Zadanie 1 Korzystając z tabelki zaznacz liczbę osobników każdego gatunku ptaka wodnego, jakiego zaobserwowałeś. Skorzystaj z lornetek, przewodników oraz atlasów do oznaczenia ptaków. Data... Godzina... Nazwa zbiornika wodnego... Miejscowość... Obserwatorzy... Nazwa gatunkowa Liczba osobników Samice młode samce Uwagi 4

Zadanie 2 Wybierz jeden gatunek ptaka wodnego i obserwuj go tak długo, jak się da. Zwróć uwagę na jego wygląd, a następnie zanotuj w tabeli jego cechy charakterystyczne oraz podaj jego nazwę gatunkową. Użyj w tym celu lornetki, przewodników oraz atlasów do oznaczania ptaków Obserwator Data obserwacji Miejsce obserwacji Warunki pogodowe Nazwa obserwowanego zbiornika Cechy charakterystyczne obserwowanego gatunku Wielkość Kształt Ubarwienie Dziób barwa Nogi Zachowania Wydawane dźwięki Cechy szczególne Nazwa gatunkowa ptaka 5

Słowniczek trudniejszych pojęć Dymorfizm płciowy (dwupostaciowość u zwierząt rozdzielnopłciowych wyraźnie widoczne zewnętrzne różnice w wyglądzie samca i samicy Gatunek zespól organizmów o podobnej budowie, wspólnym pochodzeniu,mogących się swobodnie krzyżować dają płodne potomstwo Ciekawostka Burza mózgów: uczniowie szukają odpowiedzi na temat: "Dlaczego kaczka nie tonie?" Nauczyciel zapisuje przystosowania ptaków wodnych do życia w środowisku wodnym, podawane przez uczniów. Nauczyciel przeprowadza doświadczenie i prezentuje je uczniom. Doświadczenie Przygotowujemy dwie kartki papieru np. o wymiarach 10 cm x 10 cm. Jeden z kawałków smarujemy cienką warstwą tłuszczu (najlepiej olejem). Po kilku minutach na obydwie kartki nakładamy kilka - kilkanaście kropel wody. Obserwujemy, na której kartce krople wody nie wsiąkają. Nauczyciel na podstawie doświadczenia wyjaśnia działanie gruczołu kuprowego oraz tłumaczy izolacyjne znaczenie piór, skóry i warstwy tłuszczu Pióra. Ciało ptaka jest dobrze izolowane, gdyż upierzenie nie przepuszcza wody. Pomaga w tym szczególnie silnie rozwinięty gruczoł kuprowy - położony pod nasadą ogona (nazywanym u ptaków kuprem). Ten skórny gruczoł ptaków wydziela substancję, którą natłuszczane są pióra, aby zabezpieczyć je przed przemoknięciem. Tłustą wydzielinę ptaki roznoszą za pomocą dzioba. Natłuszczone z zewnątrz ściśle przylegające pióra konturowe tworzą coś w rodzaju poduszki, wypełnionej od środka ogrzanym przez ciało powietrzem oraz warstwą miękkich piór puchowych. Takie warstwy doskonale izolują skórę ptaka od wody, dlatego ptaki nie czują też jej niskiej temperatury. Dodatkowo w izolacji od zimna bardzo pomocna jest podskórna warstwa tłuszczu, szczególnie silnie rozwinięta w okresie zimowym. Nieprzepuszczalna dla wody warstwa piór to z jednej strony atut, a z drugiej utrudnienie podczas nurkowania Nauczyciel prezentuje rysunek nr 2( tułów ptaka z nogami) i omawia znaczenie nóg dla ptaka wodnego ; jako napęd w wodzie,pod woda,,pomoc w starcie i lądowaniu na wodzie, narząd termoregulacyjny 6

Nauczyciel rozdaje przygotowane zestawy z nazwami gatunkowymi ptaków wodnych,kormoran,krzyżówki, łyski, perkoza dwuczubego,różnymi rodzajami dziobów i nóg oraz ich opisami.uczniowie na podstawie analizy wzrokowej i opisu przyporządkowują poszczególne elementy do siebie karta pracy nr 1 Faza podsumowująca 1. Nauczyciel prezentuje sylwetki głów różnych gatunków ptaków wodnych rysunek nr 3,Uczniowie po kształcie dzioba wnioskują,jakim rodzajem pokarmu się odżywia (np. gęś zbożowa trawa, nurogęś-ryby i inne zwierzęta, wodne,płaskonos-drobne skorupiaki wodne,roślinność wodna 2. Praca domowa po co łabędziowi długa szyja? Materiały dla nauczyciela 7

Dlaczego kaczka nie tonie? rysunek 1 rysunek 2. 8

Rysunek 3 TERATURA: Attenborough D.1999. Prywatne życie ptaków, Muza S. A., Warszawa JonssonL. 1998.Ptaki Europy i obszaru śródziemnomorskiego. Multico,Warszawa Kerrod R. 1991.Ptaki wodne. Encyklopedia świata zwierząt Wiedza i życie. Meissner W.Cofta T.1998.Ptaki Bałtyku. Gatunkinurkujące. GBPW Kuling, Wydawnictwo Gdańskie. Meissner W., Cofta T.1999. Ptaki Bałtyku. Łabędzie,gęsi i kaczki właściwe. GBPW Kuling, Wydawnictwo Gdański 9