SCENARIUSZ ZAJĘĆ TERAPEUTYCZNYCH Z WYKORZYSTANIEM PROGRAMU WZORY I OBRAZKI M. FROSTIG, D. HORNE



Podobne dokumenty
Scenariusz 4. Realizacja

Scenariusz zajęć rewalidacji dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

Temat: W krainie figur geometrycznych. Cele ogólne:

N-LA N-l mówi: -Dziś powitamy się piosenka: Witam Cię, jak się masz, machnij prawą ręką, miło mi widzieć Cię, witam Cię piosenką x 2

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Konspekt zajęć rewalidacyjnych z wykorzystaniem narzędzi TIK

Beata Bąk nauczyciel terapii pedagogicznej. A oto niektóre, najciekawsze fragmenty naszych zajęć:

Plan miesięczny: wrzesień

Tematyka kompleksowa Przewidywane osiągnięcia Teksty wierszy i piosenek

Konspekt zajęć rewalidacyjnych z wykorzystaniem narzędzi TIK

Ćwiczenia orientacji przestrzennej

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Kostka gimnastyczna...22 potrafię...23 Dziecięce pojazdy To jest moja lewa stopa...5 Zanim zrobię to ja Budujemy tunele...

Temat: Pomóżmy naszej Ziemi po co segregujemy odpady?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI MATEMATYCZNEJ

Plan pracy terapeutycznej na rok szkolny 2018/2019 Przykładowe ćwiczenia wykorzystywane na zajęciach korekcyjno- kompensacyjnych

Cenne informacje dla rodziców

Scenariusz nr 2 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Trening orientacji przestrzennej

Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej

6 - LETNICH W ROKU SZKOLNYM 2016/2017 WIĘCEJ POTRAFIĘ

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Program koła kaligraficznego Zgrabne szlaczki i literki. rok szkolny 2016/2017

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne rozwijające sprawność ręki, przygotowujące do pisania. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć Temat: Po co nam znaki drogowe?

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne rozwijające sprawność ręki, przygotowujące do pisania. Scenariusz zajęć

Marzena Dobek-pedagog, logopeda. 1. Ćwiczenia sprawności manualnej. Ćwiczenia rozmachowe

DIAGNOZA PRZEDSZKOLNA 6-LATKA arkusz badania gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole KARTA DZIECKA

Scenariusz zajęć z kodowania. Lekcja otwarta Data r. Klasa I b Prowadząca- Mariola Matuszewska

6. Rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków. Zapis obserwacji: Kalendarz przedszkolaka KARTY DIAGNOSTYCZNE.

Sześciolatek. w przedszkolu. w klasie I. przygotowuje się do nauki czytania, pisania i matematyki. uczy się czytania, pisania i matematyki

PERCEPCJA WZROKOWA- ROZWÓJ I ZABURZENIA FUNKCJI WZROKOWYCH.

Temat : Ręka lewa, ręka prawa -

4. Obowiązki dyrektora przedszkola i szkoły wobec uczniów niepełnosprawnych Bibliografia dla rozdziału 4

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Moje przedszkole. Aktywność ruchowa: - rozwija zręczność i zwinność;

Konspekt zajęć logopedycznych

Program pracy terapeutycznej dla dziecka o zaburzonej koordynacji wzrokowo- ruchowej i sprawności manualnej. Opracowała: Beata Cejmańska

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem?

Temat zajęć: Rozwijanie sprawności ruchowej poprzez zabawy i ćwiczenia gimnastyczne

Temat: Wykorzystanie piktogramów jako narzędzia alternatywnej komunikacji.

PROGRAM TERAPEUTYCZNY Z MATEMATYKI

PROGRAM TERAPEUTYCZNY Z MATEMATYKI

KONSPEKT. Data: r. Grupa wiekowa: 4-5 latki Temat: Komu potrzebne jest Boże Narodzenie? - zabawy dydaktyczne

SCENARIUSZ ZAJĘĆ TANECZNYCH Nauka podstawowych figur tańca nowoczesnego

Scenariusz zajęć, zabaw organizowanych w przedszkolu

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Temat: Rozwijanie orientacji przestrzennej, schematu ciała i lateralizacji.

Kaja Kasprzak. Diagnoza dziecka z grupy ryzyka dysleksji

Jolanta Hysz Konsultant ds. informatyki i edukacji początkowej WODN w Skierniewicach

Klasa I, edukacja przyrodnicza, krąg tematyczny Pory roku: zima. Temat: Miesiące

Zabawy matematyczne dla trzylatka

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

PROGRAM PRACY Z UCZNIEM/UCZENNICĄ ZAJĘĆ KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNYCH NOWA JAKOŚĆ EDUKACJI W PYSKOWICACH

1. Poznajemy regulamin i przepisy BHP podczas korzystania z komputera

w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Trzemesnej

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC LUTY 2016 r. W GRUPIE 3 LATKÓW BIEDRONKI

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

ZAJĘCIA DLA DZIECI Z TRUDNOŚCIAMI W CZYTANIU I PISANIU ( MARZEC / KWIECIEŃ )

PROGRAM ZAJĘĆ TERAPEUTYCZNYCH (w ramach spotkań z pedagogiem szkolnym)

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę-działam-idę w świat

Scenariusz lekcji matematyki w kl. IV

Program koła matematycznego,, Zabawy z matematyką. Realizowanego w Przedszkolu Miejskim z Oddziałem Żłobkowym w Wolinie.

Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia

Robotyka dla smyka. Nasze domy, nasze rodziny. Tak różne a jednak podobne.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl I. Jak pies z kotem

BANK DOBRYCH PRAKTYK

TWOJE PIERSI. opis praktyk PDF 3

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ LISTOPAD

Scenariusz zajęć nr 3

Ćwiczenie 3 PUNKTY NA MYŚLENIE. Zanim zacznę się uczyd lub czytad książkę.

WARSZTATY NT. OSZCZĘDZANIA ENERGII PRZEDSZKOLA

Projekt indywidualizacja procesu nauczania i wychowania w kl.i-iii. III szkół podstawowych w Gminie Błażowa realizowany od stycznia do czerwca 2012 r

Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia

Temat: Pole równoległoboku.

Scenariusz zajęd w Ośrodku opracowany przez nauczyciela mianowanego

PLANSZA SYLABOWE PRZEDSZKOLE PLANSZA SYLABOWE PRZEDSZKOLE GRA PLANSZOWA DO CZEGO SŁUŻY? DO CZEGO SŁUŻY? TEMAT: uczucia i emocje

ARKUSZ OBSERWACYJNY DZIECKA Z DYSFUNKCJAMI Opracowała: mgr Jolanta Witczak

Scenariusz zajęć dla 4-latków. Obszar podstawy programowej: 6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.

KWIECIEŃ W GRUPIE MISIE

WKRĘCENI W KODOWANIE czyli gry i zabawy logiczne

PLAN METODYCZNY LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

Łódź dnia r /...

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne wzmacniające motywację dziecka do poznawania i rozwiązywania problemów. Scenariusz zajęć

Pięciolinia dom nutek

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Środki dydaktyczne: karta pracy nr 1 karta pracy nr 2 grafika nr 1, 2 2 szarfy piłka do koszykówki dla każdego ucznia (lub 1 piłka na kilku uczniów)

WSPOMAGANIE DZIECKA W ROZWOJU INTELEKTUALNYM. A mowa B percepcja wzrokowa C percepcja słuchowa D myślenie E pamięć F uwaga G lateralizacja H wiedza

Konkurs z Układankami malucha od Kapitana Nauki

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie III CZERWIEC Cele operacyjne i sposoby ich relaizacji. Dziecko:

Ćwiczenia doskonalące koordynację wzrokowo słuchowo ruchową. Teresa Kusak doradca metodyczny edukacji wczesnoszkolnej CKPiDN w Mielcu

RAPORT Z DIAGNOZY GOTOWOŚCI SZKOLNEJ UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH ROK SZKOLNY 2014/2015

Projekt Współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego i Budżetu Państwa

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

Zamierzenia dydaktyczno wychowawcze na miesiąc grudzień.

Transkrypt:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ TERAPEUTYCZNYCH Z WYKORZYSTANIEM PROGRAMU WZORY I OBRAZKI M. FROSTIG, D. HORNE 1. Uczeń: Bogumił Z. 2. Data realizacji: 29 marca 2012 roku 3. Czas trwania: 30 min. 4. Prowadzący: Katarzyna Habdas 5. Temat: Koła, kółka i kółeczka utrwalanie znajomości koła. Ćwiczenia usprawniające percepcję wzrokowo - ruchową 6. Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności różnicowania koła. Doskonalenie percepcji wzrokowo - ruchowej. 7. Cele operacyjne: Dziecko rozpoznaje koła spośród innych figur geometrycznych, nazywa je Dziecko różnicuje koła w oparciu o pojęcia wielkości duże, małe, Dziecko potrafi narysować koło po wzorze. 8. Formy pracy: indywidualna 9. Metody pracy: słowna, czynna, oglądowa 10. Środki dydaktyczne: koła pocięte na części i wzór do nich, różne figury, płyta z muzyką, karta pracy z programu Wzory i obrazki Frostig. M, Horne D nr 64, karton z narysowanym kołem, klej. 11. Przebieg zajęć: Część wstępna: I. Powitanie. Zabawa paluszkowa Tańcowały dwa Michały Kreślenie kół palcem wskazującym i kciukiem do wierszyka w powietrzu, na kartce z grysikeim itp. Dwa Michały Tańcowały dwa Michały Jeden duży Drugi mały Jak ten duży Zaczął krążyć To ten mały Nie mógł zdążyć. II. Osoba prowadząca zajęcia pokazuje dziecku jakąś figurę geometryczną i poleca dziecku wskazanie przedmiotu o podobnym kształcie. Jeżeli jest to koło to dziecko powinno wskazać np.: tarczę zegara, obręcz. Jeżeli pokaże prostokąt to dziecko powinno wskazać np.: ławkę, książkę, okno, drzwi.

Część właściwa: I. Składanie kół z części na wzorze i wg wzoru. Zadaniem dziecka jest złożenie koła z części na wzorze lub w oparciu o wzór. Koła pocięte są w różny sposób i składają się z różnej ilości elementów. II. Wyszukiwanie kół spośród innych figur geometrycznych. Dziecko wyszukuje koła różnej wielkości, koloru spośród innych figur geometrycznych. III. Segregowanie kół wg. wielkości. Koła wyszukane w zadaniu 2 dziecko dzieli wg wielkości (małe, duże), można rózwnież koła posegregować wg. koloru. Przeliczanie kół. IV. Zabawa ruchowa "Tworzenie form" Dziecko otrzymuje długi sznur związany tak, by można było z niego utworzyć różne formy. Na zawołanie nauczyciela dziecko tworzy: koło, kwadrat, koło, prostokąt, koło, trójkąt itd. V. Zastosowanie formy origami płaskie z kółek. Dziecko wykonuje barwnego motyla z kółek wg. instrukcji nauczyciela. VI. Karta pracy Wzory i obrazki zał. nr 1 Na tej kartce jest wiele małych i dużych kółek. Są tu również inne figury. Weż teraz kredkę i obrysuj wszystkie kółka, które uda Ci się znaleźć. VII. Zabawa relaksacyjna: Lubić samego siebie Usiądź lub połóż się wygodnie / ok. 10 sekund /. Zamknij oczy. Poczuj wszystkie części ciała, które stykają się z podłogą. Rozluźnij wszystkie mięśnie. Nie musisz nic robić, podłoga Cię niesie i daje Ci poczucie bezpieczeństwa. Połóż teraz prawą dłoń nieco poniżej pępka / ok. 15 sekund /. Połóż teraz lewą dłoń na pępku. Prawdopodobnie złościłeś się już kiedyś na siebie i w duchu wymyślałeś sobie: Nie mogę tego zrobić, nigdy tego nie zrobię". Jeśli nawet tak było, to teraz możesz sobie wszystko wybaczyć to, że byłeś taki niemiły dla siebie. Powiedz sobie teraz, że się lubisz i kochasz. Zacznij kochać wszystko, co znajduje się pod twoją prawą ręką. Skoncentruj się teraz na tym, żeby przyjaźnie odnosić się do wszystkiego, co znajduje się pod twoją lewą ręką. Połóż teraz prawą rękę pomiędzy pępkiem a sercem, lewą rękę na sercu. Koncentruj przyjazne myśli na tym, co leży pod lewą ręką. Teraz dotknij innych miejsc na ciele i wypełnij je uczuciem miłości. Zapamiętaj, jak to miło kochać samego siebie. Policzę teraz od 10 do 1. Kiedy dojdę do 1, otworzysz oczy i będziesz odświeżony i pełny sił. Zakończenie: VIII. Podsumowanie zajęcia, pochwalenie dziecka (również dziecko podsumowuje zajęcia wskazując odpowiedni obrazek przedstawiający duszka - nastrój dziecka) zał. nr 2 Wybór przez dziecko ulubionej aktywności w formie nagrody za dobrze wykonana pracę.

LP. RODZAJE ĆWICZEŃ 1. Powitanie. Zabawa paluszkowa Tańcowały dwa Michały" CELE ĆWICZEŃ PRZEBIEG POMOCE Kształtowanie sprawności manualnej, małej motoryki Kreślenie kół palcem wskazującym i kciukiem do wierszyka w powietrzu, na kartce z grysikeim itp. Płyta z muzyką, kartka papieru, grysik 2. Wprowadzenie. Rozpoznawanie figur geometrycznych Ćwiczenie spostrzegania i rozpozanwania kształtu Osoba prowadząca zajęcia pokazuje dziecku jakąś figurę geometryczną i poleca dziecku wskazanie przedmiotu o podobnym kształcie. Jeżeli jest to koło to dziecko powinno wskazać np.: tarczę zegara, obręcz. Jeżeli pokaże prostokąt to dziecko powinno wskazać np.: ławkę, książkę, okno, drzwi. Figury 3. Składanie kół z części na wzorze i wg wzoru. zdolności logicznego myślenia, koordynacja ręka - oko, koncentracji Zadaniem dziecka jest złożenie koła z części na wzorze lub w oparciu o wzór. Koła pocięte są w różny sposób i składają się z różnej ilości elementów. Kartki ze wzorem koła dużego i małego, Pocięte elementy kół 4. Wyszukiwanie kół spośród innych figur geometrycznych. Ćwiczenie spostrzegania oraz stałości kształtu, rozpozanwanie i nazywanie kolorów Dziecko wyszukuje koła różnej wielkości, koloru spośród innych figur geometrycznych. Kolorowe figury duże i małe 5. Segregowanie kół wg. wielkości. umiejętności grupowania przedmiotów, spostrzegania oraz stałości przedmiotu, przeliczanie przedmiotów Koła wyszukane w zadaniu 2 dziecko dzieli wg wielkości (małe, duże), można rózwnież koła posegregować wg. koloru. Przeliczanie kół. Kolorowe figury duże i małe

6. Zabawa ruchowa "Tworzenie form" koordynacji wzokowo - ruchowej, prawidłowe reagowanie na sygnał Dziecko otrzymuje długi sznur związany tak, by można było z niego utworzyć różne formy. Na zawołanie nauczyciela dziecko tworzy: koło, kwadrat, koło, prostokąt, koło, trójkąt itd. Sznurek 7. Wykonanie motyla z kółek. Zastosowanie formy origami płaskie z kółek. 8. Karta pracy Wzory i obrazki zał. nr 1 9. Zabawa relaksacyjna: Lubić samego siebie logicznego myślenia, dokładności, motoryki małej, wyobraźnię geometryczną, twórcze myślenie percepcji wzrokowo - ruchowej, dokładność, spostrzegawczość pozytywnych przeżyć jako wartości, koncentrację, koordynację wzrokowo - ruchową Dziecko wykonuje barwnego motyla z kółek wg. instrukcji nauczyciela. Na tej kartce jest wiele małych i dużych kółek. Są tu również inne figury. Weż teraz kredkę i obrysuj wszystkie kółka, które uda Ci się znaleźć. Usiądź lub połóż się wygodnie / ok. 10 sekund /. Zamknij oczy. Poczuj wszystkie części ciała, które stykają się z podłogą. Rozluźnij wszystkie mięśnie. Nie musisz nic robić, podłoga Cię niesie i daje Ci poczucie bezpieczeństwa. Połóż teraz prawą dłoń nieco poniżej pępka / ok. 15 sekund /. Połóż teraz lewą dłoń na pępku. Prawdopodobnie złościłeś się już kiedyś na siebie i w duchu wymyślałeś sobie: Nie mogę tego zrobić, nigdy tego nie zrobię". Jeśli nawet tak było, to teraz możesz sobie wszystko wybaczyć to, że byłeś taki niemiły dla siebie. Powiedz Kolorowe kółka, klej Karta pracy nr 64 Marianna Frostig "Wzory i obrazki" Tekst opowiadania

10. Podsumowanie zajęcia, pochwalenie dziecka. sobie teraz, że się lubisz i kochasz. Zacznij kochać wszystko, co znajduje się pod twoją prawą ręką. Skoncentruj się teraz na tym, żeby przyjaźnie odnosić się do wszystkiego, co znajduje się pod twoją lewą ręką. Połóż teraz prawą rękę pomiędzy pępkiem a sercem, lewą rękę na sercu. Koncentruj przyjazne myśli na tym, co leży pod lewą ręką. Teraz dotknij innych miejsc na ciele i wypełnij je uczuciem miłości. Zapamiętaj, jak to miło kochać samego siebie. Policzę teraz od 10 do 1. Kiedy dojdę do 1, otworzysz oczy i będziesz odświeżony i pełny sił. Dziecko podsumowuje zajęcia wskazując odpowiedni obrazek przedstawiający duszka - nastrój dziecka) zał. nr 2 Wybór przez dziecko ulubionej aktywności w formie nagrody za dobrze wykonana pracę. Obrazki duszka Opracowała: Katarzyna Habdas