#ZadanieWie Temat : Dzień postaci z bajek z elementami kodowania Wiek: edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna Autor: Anna Świć Czas trwania: 45-60 min (uzależniony od wieku, możliwości rozwojowych grupy oraz jej liczebności) Dobra wróżka, koszyk ze smakołykami, zegar, chatka z piernika...to musi być scenariusz związany z bajkami. Na zajęciach przeprowadzonych na podstawie naszej propozycji, dzieci pomogą dobrej wróżce uporządkować zagubione bajki. Dodatkowo stworzą zupełnie nowe wersje znanych od dawna bajek, łącząc elementy z pozornie niepasujących do siebie opowieści. Cele ogólne Kształtowanie umiejętności kategoryzowania, Rozwijanie umiejętności planowania, Rozwijanie umiejętności swobodnej wypowiedzi, Rozwijanie miękkich kompetencji (umiejętność pracy zespołowej, logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów). Cele operacyjne: Dziecko Potrafi dopasować rekwizyty do odpowiednich bajek; Potrafi stworzyć historię, opowiedzieć ciąg następujących po sobie zdarzeń; Potrafić ułożyć elementy, zachowując podane warunki; Chętnie pracują w zespołach. www.uczymydzieciować.pl www.edu-sense.pl kontakt: @edu-sense.pl 1
#ZadanieWie Dzień postaci z bajek z elementami kodowania Metody: poszukujące, podające, praktycznego działania. Formy: grupowe, zespołowe, indywidualne. Środki dydaktyczne: mata do kodowania Kodowanie na dywanie lub kartki papieru podzielone na 9 pól, MATERIAŁ POMOCNICZY 01, MATERIAŁ POMOCNICZY 02, MATERIAŁ POMOCNICZY 03, MATERIAŁ POMOCNICZY 04. Przygotowanie do zajęć: Przygotuj wszystkie potrzebne do zajęć materiały. Przebieg zajęć Przebieg aktywności na zajęciach Przywitaj się z dziećmi, powiedz, że na dzisiejszych zajęciach porozmawiacie o swoich ulubionych bajkach, występujących w nich bohaterach, oraz przygodach, które ich spotkały. Dodatkowo pomożecie dobrej wróżce rozwiązać tajemnicę pomieszanych bajek oraz stworzycie zupełnie nowe bajki, na bazie znanych; Poproś chętne dzieci o wymienienie ich ulubionych bajek, bohaterów, przygód w nich zawartych; Powiedz dzieciom, że w drodze do przedszkola/szkoły znalazłaś zwinięty w rulon list, w którym dobra wróżka prosi dzieci o pomoc; Odczytaj treść listu i zapytaj dzieci, czy pomogą wróżce uporządkować pomieszane bajki: www.uczymydzieciować.pl www.edu-sense.pl kontakt: @edu-sense.pl 2
#ZadanieWie Dzień postaci z bajek z elementami kodowania List od wróżki Moi drodzy, moi mili, potrzebuję was w tej chwili. Bajki mi się pomieszały, pogubiły, poplątały. Koszyk, młyn, dynia, to się przecież całości wcale nie trzyma. Wy podobno wszystkie bajki bardzo dobrze znacie, pomożecie mi w potrzebie, posegregujecie je, posprzątacie? Z góry pięknie Wam dziękuję, miłej zabawy, a ja do krainy wróżek już odlatuję. Zaprezentuj dzieciom krążki z grafikami przedstawiającymi charakterystyczne elementy pochodzące z różnych bajek, omówcie co się znajduje na każdym z krążków; Pokaż dzieciom krążki z napisanymi tytułami bajek, wspólnie je odczytajcie; Rozłóż matę kolorową stroną do wierzchu (zamiast maty możesz użyć kartek podzielonych na 9 pól), na kołach znajdujących się na środku płaszczyzn kolorystycznych połóż krążki z tytułami bajek; Poproś dzieci o ułożenie wokół krążków z tytułami bajek, krążków, na których znajdować się będą grafiki do nich nawiązujące; Sprawdźcie, czy wszystkie bajki odnalazły swoich bohaterów lub rekwizyty z nich pochodzące; Ponownie połącz wszystkie krążki, podziel dzieci na zespoły i poproś przedstawicieli każdego zespołu o wylosowanie kilku krążków, a następnie stworzenie całkiem nowej bajki. Dzieci tworząc swoją opowieść, muszą uwzględnić w niej wylosowane elementy (stworzoną bajkę mogą zapisać graficznie, w postaci offlinowego kodu, zaczynając od startu, następnie dokładając, kierując się w prawą stronę kolejne krążki i kończąc kod symbolem stop ); Poproś zespoły o przedstawienie swoich bajek; Podziękuj uczniom za aktywny udział w zajęciach. www.uczymydzieciować.pl www.edu-sense.pl kontakt: @edu-sense.pl 3
Materiał pomocniczy 01 Dzień postaci z bajek z elementami kodowania #ZadanieWie KOT W BUTACH KRÓLEWNA ŚNIEŻKA KOPCIUSZEK KSIĘŻNICZKA NA ZIARNKU GROCHU JAŚ I MAŁGOSIA CZERWONY KAPTUREK
Materiał pomocniczy 02 Dzień postaci z bajek z elementami kodowania #ZadanieWie
Materiał pomocniczy 03 Dzień postaci z bajek z elementami kodowania #ZadanieWie
Materiał pomocniczy 04 Dzień postaci z bajek z elementami kodowania #ZadanieWie