Jaki utwór nazywamy bajką?

Podobne dokumenty
Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Na polowaniu z Wielkomiludem

A więc to tak rodzi się sztuka? wyrażamy opinię na temat obrazu i jego interpretacji

Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Możliwość wykorzystania komputera na zajęciach podstaw przedsiębiorczości na przykładzie lekcji nt. podatków pośrednich (scenariusz lekcji)

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Poczta nam pomocna. Temat: Piszemy list do Świętego Mikołaja

6 W średniowiecznym mieście

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

Rozdział 13. Europa Świętego Przymierza

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna.

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Rozdział 28. Wybuch wielkiej wojny

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

ROZWÓJ I ZRÓŻNICOWANIE POZIOMU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO PAŃSTW

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Podróże po Polsce Temat: Morskie opowieści

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego dla klas I III

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Podniebni przyjaciele Temat: Opisujemy wygląd i tryb życia bociana

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

Scenariusz lekcji fizyki

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

*12 Polska między wojnami

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA. JĘZYK POLSKI (aktualizacja IX 2015)

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

Zasady ruchu drogowego dla rowerzysty - przypomnienie wiadomości. Wykorzystanie podstawowych funkcji przeglądarki do przeglądania stron WWW.

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA z języka mniejszości narodowej niemieckiego dla klas z 3 godzinami języka mniejszości w tygodniu

METODA Wykorzystanie programu LICEALISTA 2.0 (a w nim podprogramu VIRTUAL MATH) zakupionego przez nauczyciela Karty Pracy dla każdego ucznia

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH KLASA II Opracowany przez Zofię Twardowską i Elżbietę Kołodziejczuk OŚRODEK TEMATYCZNY: RODZINNE SPOTKANIA

Lekcja 8, 9 i 10. Konspekt lekcji Poczta elektroniczna. Materiał z podręcznika: Rozdział 5. Poczta elektroniczna

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Witajcie w nowym roku! Temat: Siedem dni tygodnia

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

SYSTEM ZARZĄDZANIA RELACJAMI Z KLIENTEM CRM7

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa nr 3 im. K. Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp.

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Biało-czerwony maj Temat: Piękna jest moja Ojczyzna SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

Kryteria oceniania z języka angielskiego w klasie 2 według sprawności językowych GRAMATYKA I SŁOWNICTWO

SCENARIUSZ LEKCJI Przesuwanie paraboli - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Co nam nowy rok przyniesie? Temat: Zapusty w Polsce

Proporcjonalność prosta i odwrotna

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Scenariusz lekcji języka polskiego przeprowadzonej w klasie II gimnazjum.

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

Programowanie i techniki algorytmiczne

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Zgoda buduje, niezgoda rujnuje Temat: Każdy z nas jest ważny

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLAS IV ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE IV i VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ.

SPIS TREŚCI. Wstęp Scenariusze zajęć z wykorzystaniem płyty Między nami

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie I Piosenka 1 What time is it?

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Metody: rozmowa, obserwacja, opowieść ruchowa, gra

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Konspekt lekcji historii: Określanie czasu minionych wydarzeń

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 4

Cel główny: Motywacja uczniów do dokładnej i solidnej pracy.

Temat: Pole równoległoboku.

Konspekt lekcji z fizyki w klasie I LO

Temat: We need some sugar. Rzeczowniki policzalne i niepoliczalne. Zastosowanie A/AN/SOME/ANY. Utrwalenie słownictwa z zakresu żywności

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Tajemnice wiosennego przebudzenia Temat: Wiosna w sadzie i ogrodzie

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

, PAKIET 142, SCENARIUSZE LEKCJI,

INFORMATYKA. Portale społecznościowe

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA JĘZYK POLSKI. 1. Sposób informowania o wymaganiach na poszczególne oceny

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w klasie III edukacja wczesnoszkolna (polonistyczna)

Scenariusz lekcji fizyki Temat: OD CZEGO ZALEŻY SIŁA TARCIA?

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Tydzień żartów i zagadek Temat: Matematyczne łamigłówki

Środki dydaktyczne: komputer, projektor multimedialny, tablica, liniał, kolorowa kreda.

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Skarby naszego kraju Temat: Bogactwa naturalne pokłady węgla

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO KL. VI B 28 marca 2014 r.

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Odkrywam siebie i uczę się poznawać świat Temat: Inni, a jednak tacy sami

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej

Scenariusz lekcji języka angielskiego w szkole podstawowej

4. Temat: e-zus czyli firma pod ręką

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Jak to jest poukładane? Kompozycja rytmiczna w naturze i sztuce.

Matematyka klasa VI SP

Wysyłanie komunikatów do ucznia/ opiekuna przez nauczyciela

-1- KONSPEKT Z LEKCJI JĘZYKA FRANCUSKIEGO. Podręcznik: Francofolie Express 2, Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa 2013

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Scenariusz lekcji fizyki Temat: SIŁA SPRĘŻYSTOŚCI I JEJ ZALEŻNOŚĆ OD BEZWZGLĘDNEGO PRZYROSTU DŁUGOŚCI SPRĘŻYNY.

Scenariusz zajęć nr 2

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

Transkrypt:

Jaki utwór nazywamy bajką? Cele lekcji wyszukiwanie i wykorzystywanie informacji z tekstu wyszukiwanie w tekście informacji wyrażonych wprost i pośrednio charakteryzowanie i ocena bohaterów odbieranie tekstów kultury na poziomie dosłownym i przenośnym rozpoznawanie i określanie cech bajki kształcenie umiejętności głośnego czytania i głosowej interpretacji tekstu redagowanie bajki Metody i techniki rozmowa karta pracy praca z tekstem prezentacja Formy pracy jednostkowa grupowa zbiorowa Materiały i środki dydaktyczne multipodręcznik Język polski. Między nami 5, s. 204-208 karta pracy Nauczyciel posługuje się multipodręcznikiem, korzystając z rzutnika lub tablicy multimedialnej. Czas realizacji 1 godzina lekcyjna 1

Przebieg lekcji 1. Wykonanie zadania wstępnego (s. 204) Klikamy w ikonę. Nie wyświetlamy polecenia, tylko podajemy je uczniom ustnie. Uczniowie na razie nie uruchamiają swoich multipodręczników. Możemy wyświetlać obrazki pojedynczo, klikając w numery na dole strony, lub wyświetlić od razu wszystkie, używając ikony. Propozycje uczniów możemy zapisywać dookoła obrazków, korzystając z. Jeżeli chcemy zapisywać odpowiedzi podawane przez uczniów, to najlepiej wyświetlić od razu wszystkie obrazki. A. Łuczak, A. Murdzek, Język polski 5. Między nami. Multipodręcznik, str. 204 Polecenie dla uczniów: Podajcie cechy, z którymi najczęściej kojarzą się przedstawione zwierzęta i rośliny. 2. Analiza i interpretacja bajek (zadanie 1, s. 207) Przechodzimy do strony 207 i powiększamy polecenie 1a. A. Łuczak, A. Murdzek, Język polski 5. Między nami. Multipodręcznik, str. 207 Dzielimy uczniów na grupy, informujemy, że zaraz zostaną im przydzielone teksty, nad którymi będą pracować. Omawiamy zadanie, zaznaczając za pomocą narzędzia wyrazy i sformułowania: wzorcowe odczytanie, opowiadanie treści, bohaterów, cechy, morał, wierszem czy prozą. Wyjaśniamy różnicę między zapisem wierszem a prozą. W tym celu wracamy do strony podręcznika i klikamy w ramkę znajdującą się pod poleceniem 1a. 2

Następnie cofamy się do strony 204 i wyświetlamy pierwszy utwór. Odczytujemy tekst głośno i tłumaczymy z uczniami trudne wyrazy. Tak samo postępujemy z kolejnymi trzema tekstami. Prosimy uczniów o uruchomienie multipodręczników i przydzielamy grupom teksty znajdujące się na stronach 204 206. Rozdajemy karty pracy i wyznaczamy czas na wykonanie zadania. Na tablicy lub rzutniku ponownie wyświetlamy polecenie 1a z multipodręcznika (aby zrobione wcześniej zaznaczenia były widoczne, należy kliknąć w ikonę ). Uczniowie pracują w grupach. Najpierw słuchają przydzielonej bajki, klikając w ikonę, a następnie na podstawie tekstu uzupełniają odpowiednią część tabeli z karty pracy (karta pracy, zadanie 1). Nauczyciel pomaga uczniom, jeśli mają trudności, oraz sprawdza, czy teksty są zrozumiałe. Problematyczny może się okazać zwłaszcza utwór Adama Mickiewicza Lis i kozieł ze względu na liczne archaizmy. Po upływie wyznaczonego czasu prosimy uczniów o prezentację zebranych informacji. Jeśli nad daną bajką pracowała więcej niż jedna grupa, to odpowiedzi mogą podawać wyrywkowo i nawzajem się uzupełniać. Kiedy uczniowie będą odczytywać utwory i przedstawiać zebrany materiał, warto wyświetlać dany tekst. Jeśli morał został wyrażony wprost, można go zaznaczyć za pomocą narzędzia. W trakcie prezentacji pozostałe zespoły zapisują informacje na temat każdej z bajek w odpowiednich miejscach tabeli (karta pracy, zadanie 1). 3. Sformułowanie definicji bajki Informujemy uczniów, że omawiane przez nich utwory to bajki, i prosimy, aby na podstawie wykonanej pracy i uzupełnionej tabeli podali cechy, którymi charakteryzuje się ten gatunek literacki. Następnie wyświetlamy definicję znajdującą się u dołu s. 207 podręcznika i odczytujemy ją głośno. A. Łuczak, A. Murdzek, Język polski 5. Między nami. Multipodręcznik, str. 207 Uczniowie wykonują zadanie 2 z karty pracy. 4. Redagowanie bajek (zadanie 3, s. 208) Klikamy w zadanie 3 i odczytujemy je głośno. A. Łuczak, A. Murdzek, Język polski 5. Między nami. Multipodręcznik, str. 208 3

Aby powiększyć obrazek, klikamy w ikonę.uczniowie mogą tworzyć bajkę w tych samych zespołach, w których pracowali wcześniej, lub indywidualnie. Zapisują swoje teksty na karcie pracy (zadanie 3). Po upływie wyznaczonego czasu prosimy chętnych uczniów o odczytanie swoich utworów. Wspólnie sprawdzamy, czy teksty mają niezbędne cechy bajki. Najlepsze prace można nagrodzić oceną bardzo dobrą. 5. Zapisanie tematu Uczniowie mogą sami zaproponować temat lekcji. Temat dyktujemy. Uczniowie zapisują go w zeszycie i wklejają kartę pracy. 6. Praca domowa (zadanie 2, s. 208) Jako pracę domową uczniowie wykonują zadanie 2 z podręcznika. Wyświetlamy je i omawiamy. A. Łuczak, A. Murdzek, Język polski 5. Między nami. Multipodręcznik, str. 208 4

Karta pracy 1. Uzupełnij tabelę. tytuł utworu Kruk i lis Lis i kozieł Lew i wdzięczna mysz Trzcina i oliwka bohaterowie nazwa cecha morał sposób zapisu tekstu

2. Uzupełnij informacje dotyczące omawianego gatunku literackiego GATUNEK LITERACKI:... CECHY:............ 3. Napisz bajkę do zamieszczonej ilustracji........... A. Łuczak, A. Murdzek, Język polski 5. Między nami. Multipodręcznik, str. 208......