Scenariusz zajęć otwartych w grupie przedszkolnej Prowadząca: mgr Marta Prusińska Temat: Gra dydaktyczna-tropiciele wiosny. Cel główny: Zapoznanie z pierwszymi oznakami wiosny. Usystematyzowanie wiedzy na temat wiosny. Rozwijanie umiejętnosci społecznych w grze dydaktycznej. Cele szczegółowe: Uczeń: Uczestniczy w grze dydaktycznej Wie, jaka pora roku następuje po zimie Zna zwiastuny wiosny Chętnie uczestniczy w zabawach Potrafi współdziałać w zespole Układa puzzle Rozwiazuje zaadki Przelicza w zakresie 6 Potrafi wskazać różnice w dwóch pozornie identycznych obrazkach Metody pracy: Czynna zadań stawianych dziecku Słowna rozmowa, objaśnienie, zagadki Formy pracy: Gra dydaktyczna Jednolita, grupowa Środki dydaktyczne: emotikony i opaski na głowę z rysunkami(bociana, żaby, jaskółki, tulipana, motylka), treść listu od Pani Wiosny, dyplomy, gra dydaktyczna, treści zadań, bibuła, magnetofon, płyta CD.
Przebieg zajęć 1. Powitanie uczestników. Zaproszenie na zajęcia. 2. Zabawa integracyjna: Motylek przyjaźni. Uczestnicy chwytają się za ręce. Nauczyciel rozpoczyna zabawę słowami: Motylka przyjaźni puszczam w krąg, niech wróci do moich rąk. Zadaniem dzieci jest lekko uścisnąć dłoń kolegi i przekazać motylka, aż wróci do nauczyciela. 3. Odczytanie listu od wiosny. Uczniowie odnajdują zaadresowany do nich list od Pani Wiosny. Nauczyciel odczytuje treść listu i zachęca uczniów do wspólnej gry w tropienie wiosny. (załącznik nr 1) 4. Podzaiał na grupy. Uczniowie losują karteczki z emotikonami (bociana, żaby, motylka, tulipana, jaskółki) Następnie zakładaja opaski z wylosowanym emotikonem i siadają w grupach. 5. Gra dydaktyczna- tropiciele wiosny.uczniowie w grupach rzucają kostką. Która grupa wyrzuci najwięcej oczek,rozpczyna grę. Zadaniem dzieci jest dotrzeć do mety, posuwając się po planszy wykonanej przez nauczyciela o tyle pól, ile oczek wypadło na kostce. Plansza składa się z 20 pól. Na polach planszy poukrywane są różne zadania dla dzieci, które muszą wykonać aby dotrzeć do celu. Grupa, której pionek jako pierwszy dotrze na metę wygrywa.(załącznik nr 2) 6. Podziękowanie za udział w grze. Podsumowanie zajęć. Wręczenie uczestnikom dyplomów od Pani Wiosny. (załącznik nr 3) 7. Pożegnanie dzieci.
Załącznik nr 1 Kochani, Tak bardzo się cieszę, że mogłam do Was napisać. Witam Was ciepłym, pogodnym słonkiem, śpiewem ptaków, klekotem boćków, wesołym rechotem żab i ciepłym oddechem wietrzyka. Czeka mnie dużo pracy, by widać mnie było wokoło, dlatego myślę, że mi pomożecie. Przygotowałam dla Was ciekawą grę, pełną zadań, które sprawdzą, co o mnie już wiecie. Życzę miłej zabawy i powodzenia. Na mecie czekają na was wspaniałe nagrody. A kiedy wyjdziecie na spacer, miejcie uszy i oczy otwarte. Pozdrawiam Pani Wiosna Załącznik nr 2 Oznaczenia w grze: Jeżeli pionek danej grypy przystanie na polu oznaczonym danym obrazkiem, grupa musi wykonać nastepujace zadania: Bonus od Wiosny. Fruniesz na skrzydłach motylka o 3 pola do przodu. Psotny wiatr porwał Ci parasol. Cofasz się po niego o 3 pola do tyłu.
Czekasz z Olafem jedną kolejkę do następnej zimy. Ułóż puzzle przedsawiajace wiosenne kwiaty. fałszywe. Oznaki wiosny. Nauczyciel mówi zdania. Dzieci określają czy sa prawdziwe czy Teraz jest pora roku którą nazywamy wiosną Na wiosnę przylatują jaskółki do Polski Na wiosnę przylatują bociany z ciepłych krajów Zimą jeździmy na wakacje i kapiemy się w morzu Wiosną lepimy bałwana Wiosną kolorowe liście spadają z drzew Wiosną zbieramy grzyby i kasztany Przebiśnieg i krokus to pierwsze wiosenne kwiaty Tulipan, zawilec i pierwiosnek to wiosenne kwiaty Wiosna następuje po Zimie
Zagadki o ptakach zwiastujacych wiosnę. Nauczyciel czyta zagadki, uczniowie odpowiadają. Nogi ma czerwone, cienkie jak patyki, A po nasze żabki przybył aż z Afryki. (bocian) 2. Śpiewa wysoko piosenki do słonka, Głos ma podobny do drżenia dzwonka. (skowronek) 3. Ten ptaszek, choć tak malutki, Wielkie na niebie czyni kółka, A nazywa się.. (jaskółka) 4. Siedzi sobie na buku Woła kuku, kuku. (kukułka) 5. Wraca do budki lęgowej na drzewie I czeka z radością na panią szpakową. (szpak) 6. Gdy w gęstej siedzi trawie, jest niewidoczna prawie. Kum kum!. Tak się odzywa. Czy wiesz jak się nazywa? (żaba) 7. On, kiedy tylko budzi się słońce z kwiatka na kwiatek lata po łące, by wszystkich, którzy są w okolicy barwą skrzydełek swoich zachwycić. (motylek)? Karta pracy. Uczniowie otrzymują do wykonania kartę pracy. Nauczyciel czyta treść polecenia. Uczniowie wykonują.
R Znajdź 4 różnice pomiędzy obrazkami. Zabawa taneczna: Wiosenny Taniec. Zadaniem dzieci jest poruszać się z bibułkami w rytm muzyki A. Vivaldiego: Wiosna.
Załącznik nr 3 Dyplom od Pani Wiosny