SCENARIUSZ ZAJĘĆ TERAPII INTEGRACJI SENSORYCZNEJ Temat: Rozwijanie orientacji przestrzennej, schematu ciała i lateralizacji. Cel główny: - poprawa jakości przesyłania i organizacji informacji odbieranych przez zmysły dziecka (układ przedsionkowy odpowiadający za równowagę i rejestrację ruchu ciała oraz zmysł propriocepcji czucia własnego ciała, a także zmysły dotyku, wzroku, słuchu). Cele szczegółowe: stymulowanie układu przedsionkowo-proprioceptywnego i dotykowego; wzmacnianie i rozwijanie reakcji równoważnych; wspieranie umiejętności planowania, sekwencyjności i ogólnej koordynacji ruchowej; doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej i słuchowej; różnicowanie strony prawej i lewej. Forma zajęć: indywidualna. Metody: metoda Integracji Sensorycznej Miejsce: sala Integracji Sensorycznej Szkoły Podstawowej w Mszczonowie; Środki dydaktyczne: sprzęt podwieszany huśtawki terapeutyczne, elementy do toru przeszkód, rękawiczki wypełnione grochem, mąką, ryżem itd., pianka sensoryczna do smarowania, piaskownica, elementy wyposażenia sali, w tym Magiczny dywan (interaktywna pomoc edukacyjna).
Przebieg zajęć: 1. Poszukiwanie bursztynów przechodzenie po wspólnie ułożonym torze przeszkód, zbieranie z podłogi rozrzuconych elementów i wrzucanie ich z określonej odległości do pojemnika na hasło terapeuty: prawą bądź lewą ręką. Przechodzenie po torze może się odbywać przodem lub bokiem. Wykorzystanie Magicznego dywanu planszy z wodą. 2. Kosmiczna podróż wykonywanie sekwencji przeskoków przez linę i woreczki. Polecenie: złącz stopy, przeskocz przez woreczek przodem, a przez linę bokiem.
3. Pozycja wyprostna w leżeniu na brzuchu na desce rotacyjnej dziecko łapie woreczki i po wykonaniu obrotu, na hasło: prawa/lewa, celuje woreczkiem do tarczy.
4. Obroty w beczce z jednoczesnym przenoszeniem ringo z pachołka na pachołek. 5. Skrzynka-zgadula rozpoznawanie elementów po dotyku. Do skrzynki-zgaduli lub woreczka z materiału wkładamy określone przedmioty (figury, kształty, drobne elementy). Zadaniem dziecka jest rozpoznanie kształtu bez kontroli wzrokowej. 6. Wyszukiwanie z zamkniętymi oczami drobnych przedmiotów z pojemnika wypełnionego ziarnami fasoli. Ćwiczenia można wykonywać raz prawą, raz lewą ręką. 7. Wodzenie wzrokiem za światłem latarki, a następnie odwzorowywanie kształtów figur na materacu z pianką sensoryczną. Terapeuta kreśli latarką na ścianie określone kształty, a dziecko uważnie śledzi ruch, odgaduje, jaka to figura, i samodzielnie kreśli ją na materacu lub innej płaskiej powierzchni np. szybie, drzwiach.
8. Rysowanie wzorów kształtów figur na plecach, odwzorowywanie ich w piaskownicy. 9. Spacer po moście przechodzenie po podwieszanej platformie, raz z oczami otwartymi, raz z zamkniętymi.
10. Mecz celowanie wirtualnej piłki do bramki. Zadanie z wykorzystaniem Magicznego dywanu. Bibliografia 1. Kranowitz C., Nie-zgrane dziecko w świecie gier i zabaw, Gdańska, Harmonia Universalis, 2012. 2. Ordowska-Szlachcic B., Terapia integracji sensorycznej. Zeszyt 1, Gdańsk, Wydawnictwo Harmonia, 2012. 3. Ordowska-Szlachcic B., Terapia integracji sensorycznej. Zeszyt 2, Gdańsk, Wydawnictwo Harmonia, 2012. 4. Ordowska-Szlachcic B., Mierzejewska B., Wzrok i słuch zmysły wiodące w uczeniu się w aspekcie integracji sensorycznej, Gdańsk, Harmonia Universalis, 2013. Opracowała Monika Kurowska, terapeuta SI, neurologopeda