Scenariusz lekcji z matematyki dla II klasy gimnazjum. Temat: Obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupów oraz ostrosłupów.

Podobne dokumenty
KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI

Edyta Milanowska Scenariusz lekcji

KONSPEKT do przeprowadzenia lekcji matematyki

ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

Konspekt lekcji matematyki

COMENIUS PROJEKT ROZWOJU SZKOŁY. Sezamie, otwórz się! - rozwijanie zdolności uczenia i myślenia uczniów.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Temat: Graniastosłupy- obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupa.

GRANIASTOSŁUPY. Graniastosłupy dzielimy na proste i pochyłe. W graniastosłupach prostych krawędzie są prostopadłe do podstaw, w pochyłych nie są.

Gabriela Mysłowska Państwowe Liceum sztuk Plastycznych W Olsztynie PLAN METODYCZNY

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Scenariusz zajęć. Temat: Podział administracyjny Polski

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Analiza wyników egzaminu gimnazjalnego 2013 r. Test matematyczno-przyrodniczy (matematyka) Test GM-M1-132

Temat lekcji: Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z działaniami na wyrażeniach dwumianowanych.

Scenariusz hospitacji diagnozującej

PLAN WYNIKOWY DLA KLASY I GIMNAZJUM W OPARCIU O PROGRAM BŁĘKITNA MATEMATYKA DKW 4014/16/99

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

KONKURS MATEMATYCZNY DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM zawody I stopnia etap szkolny

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2018/2019 CZĘŚĆ 2. MATEMATYKA ZASADY OCENIANIA ROZWIĄZAŃ ZADAŃ

Konspekt lekcji z fizyki z zastosowaniem technologii komputerowej. (ścieżka edukacyjna medialna)

Scenariusz lekcji diagnozującej z matematyki przygotowującej do sprawdzianu z funkcji kwadratowej

zestaw komputer + projektor + ekran; komputery z dostępem do Internetu;

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Scenariusz zajęć otwartych dla nauczycieli Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie prowadzonych przez Iwonę Jędrzejewską

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2016/2017 Ćwiczenia nr 9

Klasa 3.Graniastosłupy.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

E G Z A M I N P R Ó B N Y nr 1 Grupa B Matematyka wokó nas. Klasa 3

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

Scenariusz zajęd nr 92 Temat: W jaki sposób listy trafiają do adresatów? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz lekcji matematyki, klasa 1 LO.

Konspekt lekcji z fizyki z zastosowaniem technologii komputerowej. (ścieżka edukacyjna medialna)

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM CZĘŚĆ 2. MATEMATYKA

Czy pamiętasz? Zadanie 1. Rozpoznaj wśród poniższych brył ostrosłupy i graniastosłupy.

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Scenariusz lekcji otwartej z techniki. przeprowadzonej przez mgr inż. Wiesławę Cudek. TEMAT JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: Zasady rzutowania, rzuty prostokątne.

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 6.1. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

Temat: Pole równoległoboku.

Scenariusz lekcji. z wykorzystaniem elementów metod poszukujących i metody pracy z książką

Wyruszamy w fantastyczną podróż

MATEMATYKA WYMAGANIA EDUKACYJNE DLA KLASY VI

OBLICZANIE PÓL I OBWODÓW FIGUR PŁASKICH

Skrypt 33. Przygotowanie do egzaminu Bryły. 2. Obliczanie pól powierzchni graniastosłupów prostych

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

Wymagania edukacyjne z matematyki w klasie III gimnazjum

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Dydaktyka matematyki (III etap edukacyjny) IV rok matematyki Semestr letni 2017/2018 Ćwiczenia nr 7

Scenariusz zajęć na hospitację diagnozującą z fizyki kl I gimnazjum,,pomiary wybranych wielkości fizycznych

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

Konspekt lekcji powtórzeniowej z matematyki w klasie V

Dla uczniów Szkoły Podstawowej

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM CZĘŚĆ 2. MATEMATYKA

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ Z MATEMATYKI W KL.II gimnazjum

ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI DLA KLASY SZÓSTEJ

Kąty przyległe, wierzchołkowe i zewnętrzne

Oto przykład konspektu lekcji jaką przeprowadziłam w klasie pierwszej gimnazjum.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI DLA KLASY VI wg podstawy programowej z VIII 2008r.

KONSPEKT DO LEKCJI MATEMATYKI W KL.V. TEMAT: Pole i obwód prostokąta w zadaniach praktycznych.

DZIAŁANIA NA LICZBACH WYMIERNYCH - ZADANIA TEKSTOWE

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI JAKA JEST LICZBA MEGGI?

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH OCEN Z MATEMATYKI W KLASIE VI

Matematyka 3 wymagania edukacyjne

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA ŚRÓDROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN KLASYFIKACYJNYCH Z MATEMATYKI W KLASIE III GIMNAZJUM

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum z wykorzystaniem metod aktywizujących prowadząca: mgr Daniela Moch

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

KONSPEKT LEKCJI OTWARTEJ KORELACJA MATEMATYKI I TECHNIKI W KLASIE II GIMNAZJUM

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

MATEMATYKA ROZPOZNAWANIE FIGUR PRZESTRZENNYCH

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

SCENARIUSZ LEKCJI Owoce i warzywa źródłem witamin

XVI WOJEWÓDZKI KONKURS Z MATEMATYKI

Scenariusz lekcji otwartej matematyki w klasie II gimnazjum

MATEMATYKA KWIECIEŃ 2014 EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM CZĘŚĆ MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZA. Instrukcja dla ucznia

Scenariusz lekcji matematyki dla klasy I Gimnazjum

KONKURS PRZEDMIOTOWY Z MATEMATYKI dla uczniów szkół podstawowych województwa lubuskiego 23 lutego 2013 r. zawody III stopnia (wojewódzkie)

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM CZĘŚĆ 2. MATEMATYKA

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

TEMAT : Przykłady innych funkcji i ich wykresy.

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Z matematyką przez świat

Konspekt lekcji matematyki opracowany przez: Jadwigę Murawiecką nauczyciela Szkoły Podstawowej w Chodowie

SCENARIUSZ LEKCJI. Uczeń zapisuje: wzór na pole prostokąta i kwadratu ( B 1 ) jednostki długości ( B 2 ) podstawowe jednostki miar pola ( B 3 )

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

XII. GEOMETRIA PRZESTRZENNA GRANIASTOSŁUPY

Pojęcie i klasyfikacja podatków

ZESPÓŁ SZKÓŁ ROLNICZYCH CKP W BIAŁYMSTOKU. Scenariusz zajęć z MECHANIZACJI ROLNICTWA w klasie I technikum rolniczego

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

KONKURS MATEMATYCZNY DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM. Etap Wojewódzki

Temat: Odejmowanie w pamięci

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2016/2017 Ćwiczenia nr 12

Scenariusz zajęć rewalidacji dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

Transkrypt:

Wykonano w ramach projektu Podnoszenie kompetencji kadry KOSTKI, dofinansowanego z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER). Numer umowy: POWERSE-2016-1-PL01-KA101-025096. Scenariusz lekcji z matematyki dla II klasy gimnazjum Temat: Obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupów oraz ostrosłupów. Cele główne: - kształcenie umiejętności logicznego myślenia - doskonalenie umiejętności pracy w grupie Cele szczegółowe lekcji: - uczeń poznaje różne typy zadań na obliczanie objętości graniastosłupów i ostrosłupów - uczeń potrafi obliczyć pola powierzchni oraz objętość graniastosłupów i ostrosłupów - uczeń rozwija spostrzegawczość i wyobraźnię przestrzenną - uczeń potrafi wykorzystać wiedzę w praktyce - uczeń umie dokładnie i starannie wykonywać pomiary i obliczenia Metody: - ćwiczeniowo problemowa Formy pracy: - praca w grupach Pomoce dydaktyczne: - kartki z zadaniami na zamianę jednostek - kartki z zadaniami dla grupy - modele przestrzenne graniastosłupów, ostrosłupów - siatki graniastosłupów i ostrosłupów - kartki formatu A1, kolorowe pisaki 1

PRZEBIEG LEKCJI I. Część wstępna : a) Czynności organizacyjne - podział klasy na grupy 4 - osobowe: uczniowie wchodząc do sali losują kartkę z modelem bryły i zajmują miejsca przy stoliku z takim samym modelem - sprawdzenie obecności uczniów b) Podanie tematu, przedstawienie celu lekcji II. Część główna a) Przypomnienie wiadomości niezbędnych do lekcji - Co to jest graniastosłup, ostrosłup? - Jakie znasz graniastosłupy, ostrosłupy? - Z jakich figur składa się siatka graniastosłupa, ostrosłupa? - Jak obliczamy pole powierzchni całkowitej i objętość graniastosłupa, ostrosłupa? b) Praca w grupach Uczniowie wyznaczają Lidera w swoich grupach. Grupy otrzymują instrukcję pracy (załączniki), zapoznają się z nimi i wykonują polecenia. Wszystkie grupy otrzymują te same zadania. Praca jest formą konkursu podczas którego grupy zdobywają punkty. Na zakończenie lekcji każda grupa prezentuje swoje rozwiązania. Uczniowie porównują otrzymane wyniki z pozostałymi grupami, analizują, wyciągają wnioski i wspólnie przyznają punkty poszczególnym grupom. Nauczyciel nadzoruje pracę grup, udziela wskazówek. c) Prezentacja rozwiązań zadań Wskazane przez nauczyciela osoby prezentują na arkuszach papieru rozwiązania zadań. Nauczyciel czuwa, aby zostało przedstawione rozwiązanie każdego zadania. III. Część końcowa a) Podsumowanie i ocena pracy grup (załącznik 3) b) Wypełnienie karty ewaluacji przez uczniów (załącznik 4) 2

Załącznik nr 1 Odpowiedzcie na pytania: 1. Jak obliczamy pole powierzchni i objętość prostopadłościanu? 2. Jak obliczamy pole powierzchni i objętość dowolnego graniastosłupa, ostrosłupa? Zadanie 1 Zadaniem Waszej grupy jest znalezienie hasła. Zamieńcie jednostki objętości na oddzielnej kartce, a następnie kartki z otrzymanymi wynikami ułóżcie w porządku rosnącym i odczytajcie hasło z liter znajdujących się w lewym górnym rogu. 450 cm 3 = l A 0,6 m 3 = l I 0,08 dm 3 = l H 32 hl =. l 3

M 1200 ml = l T 15 m 3 = l Hasło: Materiały dla grupy: Każda grupa otrzymuje pudełko prezentowe, w którym zapakowane są metry krawieckie, karton z mlekiem, piłka, piramida, tuba do przechowywania piłeczek tenisowych, kostka do gry, wyciorki do fajek. 4

Załącznik nr 2 W otrzymanym pudełku znajdują się skarby. Waszym zadaniem jest rozwiązanie poniższych zadań. Przeczytajcie polecenia uważnie, sporządźcie odpowiednie rysunki i rozwiążcie każde zadanie na osobnych kartkach. Zadanie 2 Specjaliści uważają, że dla każdego ucznia w klasie powinno przypadać 4,5 m 3 powietrza. Ilu uczniów można pomieścić w naszej klasie? Wysokość sali 3,5m. Zadanie 3 Narysuj siatkę pudełka, w którym zapakowano prezenty i oblicz jego powierzchnię całkowitą. Ile takich pudełek może zmieścić się w sali lekcyjnej? Zadanie 4 Zmierz długości odpowiednich odcinków piramidy i oblicz jej objętość. Wynik podaj w litrach. Ile razy Wasza piramida jest mniejsza od piramidy Cheopsa? (informację o piramidzie znajdź w internecie). Zadanie 5 Zbudujcie z wyciorków do fajek: a) graniastosłup o podstawie rombu b) ostrosłup prawidłowy sześciokątny Obliczcie pola powierzchni i objętości powstałych brył. 5

Załącznik nr 3 Nazwa grupy Zadanie 1 Zadanie 2 Zadanie 3 Zadanie 4 Zadanie 5 I II III IV V VI Suma punktów Zajęte miejsce Załącznik nr 4 KARTA EWALUACJI 1. Co najbardziej podobało ci się na dzisiejszych zajęciach?...... 2. Co sprawiło ci trudność na dzisiejszych zajęciach?. 3. Co sprawiło ci przyjemność na dzisiejszych zajęciach? 4. Czego się nauczyłeś na dzisiejszych zajęciach? 5. Oceń dzisiejsze zajęcia w skali od 1 6 (1 bardzo słabo, 6 celująco) Opracowała: Beata Rudnicka Szyba 6