O dobrym zachowaniu. Netykieta czyli elektroniczny savoir-vivre. Data: Klasa: III Liczba uczniów: 25 Imię i nazwisko: Przedmiot:



Podobne dokumenty
Data: Klasa: III Liczba uczniów: 25 Imię i nazwisko: Przedmiot: Konspekt zajęć: Ortografia na wesoło

Scenariusz lekcji. program do obsługi poczty elektronicznej np. Microsoft Outlook.

Lekcja 8, 9 i 10. Konspekt lekcji Poczta elektroniczna. Materiał z podręcznika: Rozdział 5. Poczta elektroniczna

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Temat 2. Program komputerowy

Przedmiotowy System Oceniania z zajęć komputerowych w klasach IV - VI

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zasady redakcji tekstu; wymienić elementy budowy dokumentu na podstawie listu oficjalnego;

Scenariusz zajęć z edukacji internetowej dla klas IV - VI. Temat: Jestem bezpieczny w Internecie

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

Tematyka i rozwiązania metodyczne kolejnych zajęć lekcyjnych wraz z ćwiczeniami.

Komunikacja i udostępnianie plików

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych klasa 4:

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Scenariusz zajęć. Temat: Obcojęzyczne zasoby Internetu. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane:

Technologia Informacyjna Lekcja 5

Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zastosowania Notatnika. dokonać zapisu tekstu do pliku tekstowego. dokonać odczytu tekstu pliku tekstowego;

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

2. Prawne aspekty korzystania z różnych źródeł informacji

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH KLASA 4:

PROGRAM KÓŁKA ORTOGRAFICZNEGO Z ORTOGRAFIĄ ZA PAN BRAT DLA KLAS I-III

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby uruchamiania programów; wyjaśnić pojęcie autouruchamiania; omówić metody tworzenia skrótu;

Temat: Moje zasoby moją szansą rozwoju kariery zawodowej i edukacyjnej.

1. Razem raźniej! 2. Kradzież nie popłaca! 3. Stop plagiatom! 4. Dorośli z nami! 5. Korzystamy z TIK! 6. Uwaga obcy w sieci!

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: WWW w pajęczynie informacji 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Internet 1

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

Program nauczania przedmiotu uzupełniającego Praktyczne zastosowania informatyki

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

PROGRAM AUTORSKI KOŁA INFORMATYCZNEGO DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM

KONSPEKT spotkanie z bajką polską

Program zajęć realizowanych w ramach godzin z art. 42 KN (Koło Informatyczne)

PROGRAM AUTORSKI KOŁA INFORMATYCZNEGO UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

2. Metody prezentacji informacji

Scenariusz lekcji. opisać zasady programowania strukturalnego; wyjaśnić pojęcia: procedura własna, procedura z parametrem, lista, zmienna;

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe atrybuty czcionki; scharakteryzować pojęcia indeksu górnego i dolnego; wymienić rodzaje wyrównywania tekstu;

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2016/2017 Ćwiczenia nr 1

Rozkład materiału nauczania z przedmiotu INFORMATYKA. dla gimnazjum

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA NA LEKCJI MATEMATYKI W I KLASIE GIMNAZJUM.

Rozkład materiału do zajęć z informatyki. realizowanych według podręcznika

Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ W ROKU SZKOLNYM 2013/14

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

2. Rozmowy i dyskusje w Internecie

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

ZDROWIE NA TALERZU KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

Konspekt lekcji informatyki 2003/2004

Regulamin korzystania z kont w usłudze Google Suite dla Szkół i Uczelni przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 100 w Warszawie

Interaktywne lekcje zajęć komputerowych i informatyki - kilka pomysłów na wykorzystanie ciekawych darmowych narzędzi

Scenariusz lekcji. Komputer a prawo niebezpieczeństwo popełnienia przestępstw

Na podstawie: Art.68.1 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz.59) zarządzam się co następuje:

ROZDZIAŁ 2. INTERNET. Lekcja 5. Temat: Przeglądanie stron internetowych

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych klasa 4:

Kryteria ocen zajęcia komputerowe klasa 4

Programowanie i techniki algorytmiczne

PLAN METODYCZNY NR 1

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z sieci Internet. Autorka: Agnieszka Kotowicz

Scenariusz lekcji. wymienić i opisać pojęcia: prawo autorskie, licencja, upgrade, demo, trial, public domain, shareware;

Mówić, nie mówić, czyli o różnych sposobach komunikacji

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRODROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASIE IV

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH / EDUKACJI INFORMATYCZNEJ KLAS I III

Kółko informatyczne dla klas 1-3 SP program autorski

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji

klas I-III Szkoły Podstawowej

Temat: Pole równoległoboku.

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Scenariusz lekcji. omówić zastosowanie bazy danych; omówić budowę okna programu Biblioteka; omówić budowę bazy danych pola i rekordy;

2 Barbara Grabek, Paulina Strychalska, Marzanna Polcyn. II. Przygotowanie przez uczniów klas II i III kodeksu kulturalnego ucznia- X 2016 Kodeks kultu

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH KLASY I III

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe zastosowania komputerów w szkole i najbliższym otoczeniu;

Scenariusz lekcji. wymienić różnice pomiędzy kryptologią, kryptografią i kryptoanalizą;

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Scenariusz lekcji. omówić pojęcie formatowania dokumentu tekstowego; wyszczególnić charakterystyczne cechy wzorca dokumentu tekstowego;

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE

ZASADY OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLAS IV-VI

Centrum Doskonalenia Nauczycieli Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Wyszkowie

temat lekcji: Ciemna strona Internetu, czyli zagrożenia w sieci Śmieciuch Scenariusz zajęć na temat bezpieczeństwa dzieci w Internecie.

Sposoby przedstawiania algorytmów

Scenariusz lekcji. wymienić elementy, z jakich składa się program; wymienić i opisać podstawowe opcje Przybornika;

WYMAGANIA EDUKACYJNE zajęcia komputerowe

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Scenariusz lekcji. Ochrona przed wirusami komputerowymi. Praca z programem antywirusowym. podać definicję wirusa i programu antywirusowego;

Szkoła gimnazjalna i ponadgimnazjalna GODZINA Z WYCHOWAWC Scenariusz zgodny z podstaw programow (Rozporz

Innowacja pedagogiczna na zajęciach komputerowych w klasach 4e, 4f, 4g. Nazwa innowacji Programowy Zawrót Głowy

REGULAMIN usługi Office 365 świadczonej drogą elektroniczną przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie

Kryteria wymagań z przedmiotu: Informatyka

Sprawozdanie z realizacji programu Kodowanie z klasą dla uczniów klasy II i IV Szkoły Podstawowej nr 7

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASACH IV VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ I. OBSZARY AKTYWNOŚCI.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH dla uczniów klas IV Szkoły Podstawowej nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku

Konferencja regionalna projektu Wdrożenie podstawy programowej kształcenia ogólnego w przedszkolach i szkołach

LEKCJA 1 Poznajemy robota mbot

Temat: Jak odnosić się do innych? Iwona Lesiak nauczyciel religii i języka polskiego

Transkrypt:

O dobrym zachowaniu. Netykieta czyli elektroniczny savoir-vivre Data: Klasa: III Liczba uczniów: 25 Imię i nazwisko: Przedmiot:

1. Cele nauczania: (według F. Bereźnicki: Dydaktyka kształcenia ogólnego. Kraków 2001, s. 43 120). Cele ogólne: - uzmysłowienie uczniom zasad jakimi rządzi się świat Internetu, - poznanie przez uczniów praw obowiązujących przy korzystaniu z oprogramowania i tworzeniu materiałów za pomocą komputera, - kształcenie umiejętności wysyłania i odbierania wiadomości elektronicznej za pomocą komputera. Cele szczegółowe: Uczeń powinien: - znać zasady netykiety czyli odpowiedniego zachowania obowiązującego w społeczności internetowej - mieć świadomość ograniczeń prawnych związanych z Internetem, - potrafić przestrzegać zasad prawa autorskiego, - umieć posługiwać się skrótami-symbolami (emotikonami i akronimami internetowymi) w celu wyrażania odczuć, - potrafić wymieniając korespondencję elektroniczną, stosować się do zasad netykiety, - umieć napisać krótki Regulamin zachowania się w sieci.

2. Metody nauczania: (według: F. Bereźnicki: Dydaktyka kształcenia ogólnego. Kraków 2001, s. 255 325.) metoda poszukująca heureza [sterowanie procesem przyswojenia wiedzy], ćwiczenia, metoda oglądowa pokaz, metoda podająca pogadanka podająca, dyskusja. 3. Środki dydaktyczne: (według: F. Bereźnicki: Dydaktyka kształcenia ogólnego. Kraków 2001, s. 369 391.) słowne: - podręcznik Lekcje z komputerem w nauczaniu zintegrowanym, WSiP Warszawa 2009. wzrokowe: - Regulamin pracowni komputerowej, netykieta, kartki ze zdaniami, plansze z emotikonami i akronimami internetowymi, wzrokowo-słuchowe (audiowizualne, interaktywne): - prezentacja w programie Microsoft PowerPoint wyświetlana przy pomocy projektora multimedialnego. 4. Formy pracy: - zbiorowa [wspólna praca na lekcji], - grupowa, - indywidualna.

Przebieg zajęć Części zajęć/ogniwa Część wstępna 1. Czynności organizacyjne sprawdzenie obecności. 2. Stworzenie sytuacji wyjściowej do pracy z uczniami. 1. Zabawa z wykorzystaniem emotikonów i akronimów internetowych: dwóch uczniów stoi tyłem do klasy pod tablicą i ma za zadanie odpowiadać na pytania zadawane przez uczniów (nauczyciel rozdaje uczniom kartki z pytaniami): Jak się czujesz? Jak się czujesz, gdy dostaniesz uwagę do dziennika? Jak podobała Ci się wycieczka? Nie znam Cię, kim jesteś? odpowiedzi na pytania udzielane są jedynie w formie pisemnej wybrani uczniowie zapisują je na tablicy. Ale zadanie mają utrudnione. Uczniowie powinni posługiwać się symbolami (rysunkami), i jak najmniejszą ilością słów. Nie wolno im także odwracać się do klasy i wyrazem twarzy czy gestami pomagać sobie w odpowiedzi. Odpowiedzi mają być jednowyrazowe i tak napisane, żeby podkreślały uczucia, które tej odpowiedzi towarzyszą. Podobnie rysunki, symbole powinny oddawać nastrój i charakter odpowiedzi, po kilku próbach, gdy okazuje się, że takie wyrażanie uczuć jest kłopotliwe nauczyciel rozdaje uczniom wydrukowane emotikony i akronimy internetowe, pozwala obejrzeć symbole i wyjaśnić wątpliwości, po czym jeszcze raz wraca do zabawy w pytania i odpowiedzi z wykorzystaniem poznanego zestawu symboli.

Emotikony Akronimy

2. Dyskusja, z wykorzystaniem następujących pytań: a) N: W jakiej sytuacji może być potrzebny taki język skrótów, służący m.in. do wyrażania emocji i szybkiej komunikacji (U: Wtedy, gdy nie widzimy się nawzajem), b) N: Dlaczego powinniśmy w takiej sytuacji okazywać emocje? (U: Żeby inni wiedzieli, jak odbieramy ich zachowanie i komunikaty), c) N: Czy specjalny język jest też używany w innych sytuacjach? (U: Używamy języka młodzieżowego, urzędowego...), d) N: Czy w określonych grupach i środowiskach, w różnych sytuacjach, zachowujemy się inaczej niż w innych? e) N: Czy jest coś niestosownego w używaniu specyficznego języka i w charakterystycznym dla danego środowiska zachowaniu? (Nie, pod warunkiem, że zachowujemy się zgodnie z regułami danego środowiska, jesteśmy kulturalni, nie łamiemy prawa, nie urażamy tym zachowaniem niczyich uczuć).

Część główna 3. Nauczyciel rozmawia z uczniami o tym, jakie elementy prawa są im znane (np. Regulamin szkoły, Regulamin pracowni komputerowej) i czym, w ich rozumieniu różnią się między sobą: prawo, zasady, dobre zachowanie. 4. Próba przeniesienia wszystkich zebranych wniosków na teren Internetu. Uwypuklenie na czym, w tym specyficznym świecie, polega przestrzeganie prawa, a czym są reguły dobrego zachowania w sieci czyli netykieta. Netykieta (ang. netiquette) to zbiór zasad dobrego zachowania użytkowników Internetu, swoista etykieta obowiązująca w sieci (ang. net). Netykieta to zbiór reguł właściwego i zgodnego z ogólnie przyjętymi zasadami etyki i prawa postępowania internautów w cyberprzestrzeni. Stosowanie się do niej może ułatwić komunikację między użytkownikami sieci.

Główne zasady netykiety: nie pisz bez potrzeby WIELKIMI LITERAMI (gdyż oznaczają one krzyk), jeśli chcesz na coś zwrócić szczególną uwagę odbiorcy używaj *gwiazdek*, staraj się pamiętać o tym, żeby nadawać tytuł wysyłanym e-mailom, najlepiej odzwierciedlający zawartość wiadomości, podpisuj się pod wysyłaną wiadomością, sprawdzaj swój komputer w celu usuwania wirusów, byś nie przesyłał wirusów innym internautom, poinformuj osoby, którym przekazałeś swój adres e-mailowy, kiedy najczęściej sprawdzasz i odbierasz pocztę elektroniczną, swoje opinie wyrażaj zawsze w sposób kulturalny, nie cytuj całej wiadomości, a tylko fragmenty, do których się odnosisz, jeśli e-mail ma dłuższą treść lub dotyczącą kilku tematów, gdy cytujesz większą część wiadomości, nie odnosząc się do jej konkretnych fragmentów odpowiadaj powyżej cytatu, oddzielając przy tym odpowiedź od oryginalnej wiadomości kilkoma liniami odstępu, jeśli nie jest to konieczne to nie cytuj nic z poprzedniego listu, przytaczaj tylko te słowa adresata, które są ważne w twojej wypowiedzi, a pozostałe usuwaj, tak samo jak reklamy (stopki) dodawane automatycznie do wszystkich wiadomości na wielu serwerach z darmowymi kontami, przed przesłaniem dalej wiadomości usuń nadmiar znaczników cytowania, żeby wiadomość nie składała się w 90% ze znaczków >.

5. Uparte łamanie zasad netykiety może się wiązać z różnymi przykrymi konsekwencjami, jak np. odcięcie niegrzecznego osobnika od określonej usługi internetowej przez administratora tej usługi. Przykładami łamania zasad netykiety mogą być: umieszczanie w systemie nielegalnych informacji, używanie obraźliwego lub budzącego inne zastrzeżenia języka w przesłanych wiadomościach (publicznych, jak i prywatnych), rozsyłanie spamu (niechcianej poczty zazwyczaj reklam i tzw. listów łańcuszkowych ), nadawanie wiadomości, które mogą spowodować utratę wyników pracy u odbiorców, wszelkie inne działania, które mogą spowodować przepełnienie sieci lub w inny sposób zakłócać pracę innych użytkowników. 6. Zwrócenie szczególnej uwagi na prawo autorskie i konieczność jego przestrzegania zarówno w aspekcie zdobywania informacji, jak i w aspekcie oprogramowania z jakiego korzystamy podczas pracy.

Część końcowa 7. Podsumowanie: uczniowie ćwiczą wysyłanie i odbieranie korespondencji elektronicznej, stosując się do zasad netykiety. Pliki wykorzystane na zajęciach: z płyty CD emotikony_akronimy, netykieta. Ewaluacja przeprowadzonych zajęć: Zadanie Uczniowie mają za zadanie napisać krótki Regulamin zachowania się w sieci (w 4-5 punktach spróbują sprecyzować zasady i sieciowe zwyczaje, które wydają im się najważniejsze, a zarazem konieczne do przestrzegania w społeczności internetowej).

Spodziewane efekty pracy na zajęciach: Po tej lekcji uczniowie powinni: - mieć świadomość ograniczeń prawnych związanych z korzystaniem z Internetu, - rozumieć konieczność odpowiedniego zachowania w społeczności internetowej, - rozumieć konieczność przestrzegania zasad prawa autorskiego. Ocenianie uczniów: Ocenie podlegały: aktywność i udział w dyskusji, treści zawarte w notatce.

Bibliografia metodyczna: Adamek I., Podstawy edukacji wczesnoszkolnej, Kraków 1997, s. 59 74. Bereźnicki F., Dydaktyka kształcenia ogólnego, Kraków 2001. Lelonek M, Wróbel T., Praca nauczyciela i ucznia w klasach I-III, Warszawa 1990. Skrzypiec W., Ćwiczenia gramatyczno-ortograficzne i stylistyczne, Warszawa 1992. Kaleta-Sawicka M., Skalska I., Vademekum nauczania ortografii w klasach początkowych, Kielce 1996. Kapica G., Rozrywki umysłowe w nauczaniu początkowym, Warszawa 1990. Bibliografia merytoryczna: Komputerowe opowieści, Czarny Kruk, Bydgoszcz 2009. Lekcje z komputerem w nauczaniu zintegrowanym, WSiP, Warszawa 2009. Wesoła szkoła i przyjaciele, WSiP, Warszawa 2009.