-badają problemy związane z planowaniem, projektowaniem środowiska swojego zamieszkania i poruszania



Podobne dokumenty
Cele operacyjne uczestnicy: -analizują uwarunkowania społeczno przestrzenne i kulturowe w miejscu swojego zamieszkania i przebywania,

Róża Połeć Scenariusz zajęć dla grupy studentów. Kreowanie wysokiej jakości przestrzeni publicznych. Czas trwania zajęć: 3 spotkania x 90 minut

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Scenariusze edukacyjne w ramach projektu Wspólna, nie znaczy niczyja. autorzy: Ryszard Pempera Róża Połeć

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Projekt Jasne, że razem

8 W przemysłowym mieście

Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

ROZWÓJ I ZRÓŻNICOWANIE POZIOMU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO PAŃSTW

Na polowaniu z Wielkomiludem

Budowanie poczucia własnej wartości

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

METODY TWÓRCZEGO MYŚLENIA.

METODY AKTYWIZUJĄCE I PROPOZYCJA ICH WYKORZYSTANIA NA LEKCJACH JĘZYKA POLSKIEGO W SZKOLE ŚREDNIEJ

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Szkoła podstawowa - klasa 6

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Projekt interdyscyplinarny biologia-informatyka

Zarządzaj czasem konkretne planowanie.

6 W średniowiecznym mieście

W ramach realizacji powyższego zadania podjęto następujące przedsięwzięcia:

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II LO

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH KOMPETENCJE SPOŁECZNE

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

Rozmowa z zaczarowanym lusterkiem odnajduję się w grupie.

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Projekt z ZUS w gimnazjum

KOSZALIN 2003 KRAJE UNII EUROPEJSKIEJ W LICZBACH

Metody aktywizujące. Metody aktywizujące

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

*12 Polska między wojnami

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

Scenariusz godziny wychowawczej w kl. VI

MOJA TRASA DO GIMNAZJUM PROJEKT NTUE SCENARIUSZ ZAJĘĆ GIMNAZJUM NR 2 Z O. I. W GŁUBCZYCACH DOROTA KRUPA 2009/2010 R.

Kodeks dobrej magii kreowanie systemu wartości.

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Kto puka do naszych drzwi?

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Funkcje

A więc to tak rodzi się sztuka? wyrażamy opinię na temat obrazu i jego interpretacji

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

SCENARIUSZ LEKCJI. Dział programowy: Arkusz kalkulacyjny MS Excel. Temat: Formatowanie warunkowe i funkcja Jeżeli w arkuszu kalkulacyjnym.

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody projektu

1. Zarządzanie informacją w programie Access

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. Masz to jak w banku! Zadania i funkcje banków.

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ. Wymaganie 3:

Realizacja podstawy programowej na I etapie edukacyjnym poprzez różne formy aktywności

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Dziedzictwo kulturowe pamięć przeszłości Materiały edukacyjne z zakresu dziedzictwa kulturowego

1. Każdy ma swojego dusiołka

Aktywne metody nauczania.

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Temat lekcji: Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z działaniami na wyrażeniach dwumianowanych.

Temat: Złamania kości i uszkodzenia stawów (2 lekcje)

Temat: "W świecie ludzi bezdomnych. Czy można z niego wyjść?

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

Scenariusz lekcji matematyki w klasie III gimnazjalnej z zastosowaniem metody aktywizującej kula śniegowa

Temat 5. Programowanie w języku Logo

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

Scenariusz zajęć dodatkowych

KONCEPCJA PRACY SZKOŁY ZESPÓŁ SZKÓŁ IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W BORKU WLKP.

Duża, główna, wyróżniona umownie część wodnej powłoki Ziemi to... ocean

Niska samoocena a wyniki w nauce.

INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ARKADEGO FIEDLERA W PRZEŹMIEROWIE

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Bezdomność- przeciwko stereotypom

KONCEPCJA PRACY. SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 9 Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Warszawie na rok szkolny 2013/2014

Głubczyce dawniej i dziś

Metody pracy: burza mózgów, socjogram, rankingowanie, wizualizacja, dyskusja.

Przedmiotowy system oceniania na lekcjach Edukacji dla Bezpieczeństwa w LO Nr VI we Wrocławiu ul. Hutnicza 45

Konspekt lekcji otwartej dla II klasy gimnazjum Temat: Krótki film o przebaczeniu...

Aktywizacja studenta. Ligia Tuszyńska. Materiały zadania z wydruku pliku: EksperymentWięzienny

Scenariusz lekcji matematyki: Zastosowanie równań i układów równań do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcji

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody projektu

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody WebQuestu język polski kl. V

Obiekty sakralne w mojej okolicy

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

temat zajęć JAKI MAM WPŁYW NA GOSPODAROWANIE ODPADAMI W MOIM DOMU? BIOLOGIA Świat pod lupą 4.4. Gospodarowanie odpadami

Scenariusz lekcji otwartej z techniki. przeprowadzonej przez mgr inż. Wiesławę Cudek. TEMAT JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: Zasady rzutowania, rzuty prostokątne.

TWORZENIE PROGRAMÓW WŁASNYCH, INNOWACJI, PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH I MATERIAŁÓW DYDAKTYCZNYCH

4. Temat: e-zus czyli firma pod ręką

WDN Wewnątrzszkolne Doskonalenie Nauczycieli rok szkolny 2015/2016

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Metody pracy: burza mózgów, piramida priorytetów, drzewko umiejętności, heureza, pogadanka.

Czas Przebieg Materiały 5 min Przywitanie, przedstawienie prowadzących, celów, programu itd.

Konspekt lekcji matematyki opracowany przez: Jadwigę Murawiecką nauczyciela Szkoły Podstawowej w Chodowie

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Transkrypt:

Róża Połeć Scenariusz cyklu zajęć dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Przestrzeń publiczna jak ją chronić i użytkować? Czas trwania zajęć: 3 spotkania x 45 minut Cel ogólny rozumienie, czym jest przestrzeń publiczna jako dobro wspólne; Cele operacyjne uczniowie szkół ponadgimnazjalnych: -definiują, czym jest przestrzeń publiczna, -analizują uwarunkowania społeczno przestrzenne i kulturowe w miejscu swojego zamieszkania i przebywania, -badają problemy związane z planowaniem, projektowaniem środowiska swojego zamieszkania i poruszania się, -rozwijają analityczne, twórcze i krytyczne myślenie, -rozwijają umiejętność pracy w zespole, -formułują wnioski. Metody i formy pracy: praca w grupach, mapa mentalna, metoda 635, dywanik pomysłów. Pomoce dydaktyczne: małe kartki samoprzylepne, arkusze papieru (flipcharty), pisaki. Przebieg zajęć Część I (45 min) Czym jest przestrzeń publiczna? 1. Pierwsze zajęcia osoba prowadząca zaczyna od postawienia pytania: Czym jest przestrzeń publiczna? (jak uczniowie rozumieją to pojęcie?) Wszyscy uczestnicy zajęć otrzymują małe samoprzylepne kartki i każdy zapisuje na jednej z nich, jak rozumie pojęcie przestrzeń publiczna. Prowadzący prosi 2 uczniów o zebranie kartek i przyklejenie ich na arkuszu papieru lub tablicy. Następnie uczniowie pod kierunkiem prowadzącego porządkują definicję. 2. W wyniku ćwiczenia powstaje mapa myśli (mapa mentalna, mapa mózgu) pojęcia przestrzeń publiczna. (W definicji przestrzeni publicznej powinny zostać wymienione przez uczniów takie elementy, jak: elementy przyrody ożywionej i nieożywionej, budynki i budowle, urządzenia uliczne, wypoczynkowe i sportowe, informacyjne i reklamowe, usługowe. Ponadto prowadzący zajęcia może zaznaczyć, że przestrzeń publiczna jest dobrem wspólnie użytkowanym, celowo kształtowanym przez człowieka podporządkowana społecznym zasadom i wartościom, powinna służyć zaspokojeniu potrzeb społeczności ją użytkującej. Osoba prowadząca zajęcia może uzupełnić czy skorygować sformułowaną przez uczniów definicję.) Czas na wykonanie ćwiczenia (p.1-2): 10 minut. 3. W dalszej części zajęć prowadzący stawia pytania (dobrze byłoby zapisać je na tablicy): W jaki sposób w mieście przestrzeń publiczna wpływa na młodego człowieka?

(Jak go kształtuje?) Co należy zmienić, poprawić? (W jaki sposób?) Zanalizujcie problem i przedstawcie swoje propozycje, korzystając z kart pracy Formularz 635. Uczestnicy zajęć zostają podzieleni na grupy (np. zespół 30 osób: 5 grup x 6 osób) i analizują problem, wykorzystując karty pracy techniki twórczego myślenia 635 (załącznik nr 1). Prowadzący zajęcia objaśnia uczestnikom technikę 635, po czym przystępują do realizacji zadania. Czas pracy w grupach: 15 minut. Po wykonaniu zadania liderzy grup prezentują efekty pracy. 4. Podsumowanie dyskusja na podstawie efektów pracy grup i wyłonienie najciekawszych, ale zarazem najbardziej realnych propozycji rozwiązań problemu (rozwijamy myślenie twórcze i krytyczne młodzieży). (czas: 10 minut) 5. Polecenie dla grup na zakończenie zajęć: Proszę sformułować hasło wzbudzające zainteresowanie mieszkańców miasta przestrzenią publiczną (uczniowie zapisują hasła na kartkach i przyklejają na arkusz papieru lub tablicę; hasła te zostają odczytane; zostaną wykorzystane w pracy zespołów na następnych zajęciach ). 6. Zadanie domowe Korzystając z różnych źródeł informacji (np. Internet, słowniki, encyklopedie): a) zapoznaj się z pojęciem dziedzictwo kulturowe, b) wyszukaj dobre przykłady przestrzeni kulturowej (z kraju i ze świata). (p.5-6: 10 minut) Opis metody pracy do punktu 2. w części I Mapa pojęciowa - zwana też mapą mentalną, mapą mózgu, mapą myśli i mapą pamięci. Służy do wizualnego opracowania pojęcia z wykorzystaniem rysunków, symboli, wycinków, krótkich słów, zwrotów i haseł. Za pomocą tej metody można definiować pojęcia, rozwiązywać problemy, planować działania, a także wykorzystać ją do pracy w grupach. Stosując tę metodę, przedstawiamy cel lekcji, np.: Dzisiaj spróbujemy zdefiniować pojęcie,,przestrzeń publiczna. Następnie rozdajemy uczniom kartki formatu nie mniejszego niż A4. Zadaniem uczestników zajęć jest zdefiniowanie/przedstawienie tego pojęcia w formie graficznej. Główne hasło (zagadnienie) należy umieścić w samym środku mapy, a zagadnienia pochodne promieniście od niego we wszystkich kierunkach, dalej je rozbudowując przez dodawanie powiązanych z nimi skojarzeń (aspektów). Przy rysowaniu map pamięci należy posługiwać się strzałkami, liniami, używając różnych kolorów. Po wykonaniu zadania wieszamy wszystkie kartki w widocznym miejscu i prosimy ich autorów o komentarz. Wspólnie wybieramy istotne cechy pojęcia. (Opracowanie opisu metody na podstawie materiału pdf.: Piekarczyk E., Aktywizujące metody i techniki w edukacji...referat.)

Róża Połeć Karta pracy do punktu 3. w części I Formularz do pracy techniką 635 Problem:... 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

Załącznik nr 1 do punktu 3. w cz. I Technika twórczego myślenia 635 Wykorzystywana do zadań wymagających twórczego rozwiązywania problemów. 6 osób wypisuje na formularzu 3 pomysły rozwiązania danego problemu 5 razy podaje formularz sąsiadowi Uczestnicy pracują w sześcioosobowych zespołach (w kręgu albo wokół stołu). Każdy uczestnik danego zespołu otrzymuje formularz 635 i zapisuje na nim 3 pomysły rozwiązania danego problemu. Następnie swój formularz podaje sąsiadowi z lewej strony, a odbiera formularz podany przez sąsiada z prawej strony. Wpisuje własne kolejne 3 pomysły (nie powtarza się już zapisanych, ale można modyfikować sformułowane przez inne osoby). Formularze krążą w kręgu (w obrębie jednej grupy) osób pięciokrotnie. Następnie uczestnicy w każdej grupie przystępują do pracy nad całością zebranego materiału. Dokonują wyboru 6 najlepszych pomysłów rozwiązania problemu i prezentują na forum. (Opis metody na podstawie: Kubiczek B., Metody aktywizujące. Jak nauczyć uczniów uczenia się?, Opole 2007, s.95-96) Część II (45minut) Jak wykorzystać przestrzeń publiczną, by chroniła dziedzictwo kulturowe i zachęcała młodzież do korzystania z jej dóbr? 1. Prowadzący nawiązuje do poprzednich zajęć przypomnienie problematyki (pojęcie przestrzeń publiczna; określenie, co należy poprawić, by przestrzeń publiczna była jak najlepiej wykorzystywana w celach edukacyjnych dla młodzieży i przez młodzież). (czas: 5 minut) 2. Prowadzący odwołuje się do zadania domowego i upewnia się, czy młodzież rozumie pojęcie dziedzictwo kulturowe. Jeśli nie, to wraz z uczestnikami (w krótkiej dyskusji) formułuje definicję pojęcia. 3. Po wprowadzeniu pojęcia dziedzictwo kulturowe uczestnicy zostają podzieleni na 5 grup ( np.: 5 grup x 6 osób) i będą pracować metodą dywanik pomysłów (opis metody w załączniku nr 2) Polecenie: W grupach zanalizujcie problem: Jak wykorzystać przestrzeń publiczną, by chronić dziedzictwo kulturowe i eksponować je w celu edukowania młodzieży, jednocześnie stwarzając warunki zachęcające młodzież do korzystania z tych dóbr (edukacja młodzieży i pożyteczne spędzanie wolnego czasu)? Pracujcie w zespołach, tworząc dywanik pomysłów (prowadzący objaśnia uczniom metodę pracy). Odnieście się do znanego Wam miejsca w mieście, wg przydziału określonego poniżej: (Jak wykorzystać...?) -grupa I - plac lub skwer -grupa II - główna ulica lub deptak -grupa III - opuszczony, zaniedbany budynek -grupa IV - historyczna architektura w dzielnicy miasta lub Stary Rynek (starówka) -grupa V - przestrzeń wokół wybranego elementu architektonicznego kultury (np. muzeum, biblioteka, teatr...)

Na grupowych dywanikach pomysłów uczniowie zapisują (przyklejają) hasła z poprzednich zajęć. (Przydział zadań i omówienie techniki 10 minut, praca w zespołach 20 minut) 4. Prezentacja efektów pracy grup i omówienie ( 15 minut). Wnioski. Opis metody pracy do punktu 3. w części II (załącznik nr 2) Dywanik pomysłów Dywanik pomysłów jest metodą dyskusji w grupach, połączoną z wizualizacją propozycji rozwiązań problemu. Podczas pracy tą metodą można dokonać hierarchizacji sposobów rozwiązania problemu, wybierając rozwiązanie akceptowane przez większość uczniów. Sposób przeprowadzenia metody: -Nauczyciel przedstawia uczniom problem, który ma być przedyskutowany na lekcji. -Dzieli uczniów na grupy i określa czas tworzenia dywanika pomysłów. -Każda grupa otrzymuje arkusz papieru (na nim będzie tworzyć dywanik pomysłów) i samoprzylepne kartki. -Uczniowie (indywidualnie) na kartkach wypisują pomysły rozwiązania problemu. Na jednej kartce jest zapisany tylko jeden pomysł. -Na dużych arkuszach papieru ( dywanikach ) uczniowie przyklejają kartki z zapisanymi własnymi pomysłami. -Grupy zawieszają swoje dywaniki w widocznym miejscu. Liderzy przedstawiają pomysły swoich grup. (Opis opracowany na podstawie: www.ceo.org.pl/sites/beta.serwisceo.../k1_e6_dywan_pomyslow.pdf )

Część III (45 minut) Jak wykorzystać przestrzeń publiczną, by chroniła dziedzictwo kulturowe i zachęcała młodzież do korzystania z jej dóbr? 1. Osoba prowadząca dzieli uczniów na zespoły (np. 5 grup x 6 osób). 2. Zadanie dla zespołów: Zaplanujcie zagospodarowanie wybranego miejsca w przestrzeni publicznej tak, by uwzględnić: -zapewnienie dostępności przestrzeni zarówno dla młodzieży, jak i dla osób starszych (!), -ochronę tradycji miejsca oraz wartościowych obiektów, -wspieranie tradycji lokalnej, lokalnej kultury, -zachowanie równowagi między nowoczesnymi elementami (obiektami) a przestrzenią historyczną, -respektowanie dobra ogólnego - dostrzeganie problemów innych uczestników przestrzeni publicznej, zagwarantowanie wygody i bezpieczeństwa użytkowania przestrzeni, -likwidację barier dla osób niepełnosprawnych, -dbałość o estetykę miejsca (np. zieleń, urządzenia reklamowe i informacyjne, drogowe i techniczne) -przeciwdziałanie oszpecaniu przestrzeni publicznej. Zwracamy uczniom uwagę, aby zagospodarowywane w przestrzeni publicznej miejsce wiązało się z pojęciem dziedzictwa kulturowego i stanowiło istotny w przestrzeni element dla historii czy tradycji lokalnej. Zespoły pracują, przygotowując plany zagospodarowania przestrzeni na arkuszach papieru flipcharty. 3. Ćwiczenie w grupach na podsumowanie polecenie: Opracujcie ulotkę edukacyjną dla mieszkańców miasta zawierającą określone w punktach zasady użytkowania przestrzeni publicznej (np. 10 zasad użytkowania przestrzeni publicznej lub recepta na użytkowanie przestrzeni publicznej; można uwzględnić także hasła reklamowe lub formę wierszowaną). Uczniowie przystępują do realizacji zadania, wykorzystując arkusze papieru plakatowego (flipcharty) lub kartki A4. (Przydział zadań i objaśnienie: 5 minut, czas wykonania zadań nr 2 i 3: 20 minut) 4. Uczniowie prezentują efekty pracy zespołowej, łącząc zadania z punktów 2. i 3. Omówienie i podsumowanie całego cyklu zajęć (ankieta ewaluacyjna). (p. 4.: 20 minut)