Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Podobne dokumenty
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.3 Temat zajęć: Dobry pomysł i projekt pierwszym krokiem do sukcesu

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.8 Temat zajęć: Ewidencja zdarzeń w książce przychodów i rozchodów 1. Cele lekcji:

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.11 Temat zajęć: Dzielimy się z państwem rozliczenie roczne PIT

Scenariusze zajęć edukacyjnych nr 6.7 Temat zajęć: Czym będziemy się zajmować? Przygotowanie oferty

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.5 Temat zajęć: Weźmy się do pracy! Realizacja przedsięwzięcia (1)

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.10 Temat zajęć: Ile tak naprawdę zarobię? Wynagrodzenia brutto i netto

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.7 Temat zajęć: Dokumentowanie działalności przedsięwzięcia 1. Cele lekcji:

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Monika Borowiec. Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 2.9 Temat zajęć: Powtórzenie wiadomości z działu Cele lekcji: 2. Metody i techniki:

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.6 Temat zajęć: Obowiązki i prawa pracownika oraz pracodawcy

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 3.5 Temat zajęć: Wycieczka z niedźwiedziem po Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie

PLANOWANIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ BIZNESPLAN MAŁEGO PRZEDSIĘBIORSTWA 1

Możliwość wykorzystania komputera na zajęciach podstaw przedsiębiorczości na przykładzie lekcji nt. podatków pośrednich (scenariusz lekcji)

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

KONSPEKT ZAJĘĆ Temat: Charakterystyka biznesplanu plan finansowy. Cel ogólny kształcenia: Cele szczegółowe zajęć:

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 2.2 Temat zajęć: O ekonomii słów kilka, czyli zasady i procesy racjonalnego gospodarowania

2. Zakładanie własnej firmy

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.4 Temat zajęć: Co robimy najpierw? Etapy realizacji przedsięwzięcia

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.9 Temat zajęć: Jak przyciągniemy klientów? Działania marketingowe (2)

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZEDMIOTU EKONOMIA W PRAKTYCE

Ekonomia i finanse innowacyjny moduł programowy dla przedmiotu Podstawy przedsiębiorczości

Programowanie i techniki algorytmiczne

4. Temat: e-zus czyli firma pod ręką

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.3 Temat zajęć: Analiza własnych predyspozycji zawodowych

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

2. Tabele w bazach danych

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

2. Konstruowanie budżetu domowego

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z EKONOMII W PRAKTYCE W KLASIE II. Kontrakt z uczniami

Konspekt lekcji informatyki/zajęć komputerowych

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z PRZYRODY

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Mapa niewyczerpane źródło informacji

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Scenariusz zajęć. Temat: Obcojęzyczne zasoby Internetu. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane:

Proporcjonalność prosta i odwrotna

2. Metody prezentacji informacji

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dokonajcie rozdziału modułów i jednostek modułowych na poszczególne lata (semestry) nauczania.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

PROGRAMY KSZTAŁCENIA PRZEDMIOTÓW ARTYSTYCZNYCH OPRAC. DR BEATA LEWIŃSKA

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

Przedmiotowy system oceniania na lekcjach Edukacji dla Bezpieczeństwa w LO Nr VI we Wrocławiu ul. Hutnicza 45

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

KARTA PROJEKTU EDUKACYJNEGO

KARTA KURSU (realizowanego w module specjalności) Przedsiębiorczość w turystyce

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

SCENARIUSZ LEKCJI. Miejsca zerowe funkcji kwadratowej i ich graficzna prezentacja

SCENARIUSZ LEKCJI Biznesplan firmy

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna.

Środki dydaktyczne: komputer, projektor multimedialny, tablica, liniał, kolorowa kreda.

SCENARIUSZ LEKCJI. Wielomiany komputerowe wykresy funkcji wielomianowych

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Metody pracy: pokaz z elementami wykładu, ćwiczenia praktyczne, dyskusja.

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ. 11 grudnia 2018 r. Zespół Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Temat 20. Techniki algorytmiczne

Scenariusz lekcji z Technologii informacyjnej w liceum profilowanym (profil ekonomiczno-administracyjny i usługowo-gospodarczy)

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

Temat: Odejmowanie w pamięci

Bilans przedsiębiorstwa co to takiego? Autor: mgr Gabriela Jagsz

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

3.10 Rynek ubezpieczeń

Scenariusz lekcji. opisać etapy projektowania i testowania oprogramowania; wymienić zasady tworzenia przejrzystego interfejsu użytkownika;

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

SCENARIUSZ LEKCJI. Jedno z doświadczeń obowiązkowych ujętych w podstawie programowej fizyki - Badanie ruchu prostoliniowego jednostajnie zmiennego.

Wymagania edukacyjne przedmiotu uzupełniającego: Ekonomia w praktyce

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.13 Temat zajęć: Wady i zalety prowadzenia własnej działalności gospodarczej

Bilans musi wyjść na zero. Autor: Joanna Grącka

Wymagania podstawowe (ocena dostateczne) Wymagania rozszerzające (ocena dobra) Dział 1. Metoda projektu zasady pracy Uczeń: określa założenia

Scenariusz lekcji. Temat lekcji: Szereg homologiczny węglowodorów nienasyconych.

Temat: Odczytywanie danych statystycznych

Wymagania podstawowe (ocena dostateczne) Wymagania rozszerzające (ocena dobra) Dział 1. Metoda projektu zasady pracy Uczeń: określa założenia

PRZYKŁADY ROZWIĄZAŃ DYDAKTYCZNYCH, GEOGRAFIA III i IV ETAP EDUKACYJNY. Materiały na warsztaty dla nauczycieli,

Innowacyjny program nauczania matematyki z GeoGebrą dla liceów. Autorzy prezentacji: Daria Szalińska, Jerzy Mil

Ilość wody potrzebnej do wytworzenia produktu

ZAPROSZENIE Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, ul. Kalatówki 6, Warszawa, tel.:

KARTA KURSU (realizowanego w module specjalności) Chemia z przyrodą

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Transkrypt:

Strona1 Agnieszka Świętek Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 5.9 Temat zajęć: Mój biznesplan (2) 1. Cele lekcji: Uczeń: zna metodę analizy SWOT, wskazuje po trzy przykłady kosztów, jakie należy ponieść przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, wskazuje po trzy przykłady kosztów stałych i zmiennych przykładowej działalności, dokonuje analizy powodzenia planowanego przedsięwzięcia przy pomocy analizy SWOT, określa plan ilościowy produkcji towarów lub usług planowanej działalności, określa planowane przychody z działalności na podstawie ustalonych cen sprzedaży i planu ilościowego, oszacowuje zysk przedsiębiorstwa po pierwszym roku działalności na podstawie analizy kosztów i przychodów, wykonuje uproszczony plan finansowy działalności, zawierający najważniejsze przychody, koszty i przewidywany zysk, prezentuje poprawnie pod względem merytorycznym i sposobu prezentacji wyniki pracy grupowej. 2. Metody i techniki: metoda projektu, pogadanka, analiza SWOT, ćwiczenia praktyczne. 3. Środki dydaktyczne: prezentacje uczniów (multimedialne lub w formie posteru), tabele analizy kosztów i przychodów dla każdego ucznia,

Strona2 schemat analizy SWOT. 4. Typ lekcji: realizacja nowego materiału. 5. Formy organizacji pracy: praca: grupowa i zbiorowa. 6. Literatura, materiały źródłowe, strony internetowe: 1. Dorocki S., Kilar, W. Rachwał, T. Świętek, A. Zdon-Korzeniowska M., 2012, Biznesplan krok po kroku. Poradnik dla uczniów i uczennic. III część produktu finalnego, Wydawnictwo Nowa Era, Warszawa. 2. Fiore F.F., 2006, Jak szybko przygotować dobry biznesplan, Oficyna Ekonomiczna, Kraków. 3. Jahns A., 2009, Skuteczny biznesplan, Wydawnictwo Złote Myśli & Artur Jahns, Gliwice. 4. Jarocka E., 2007, Finanse przedsiębiorstw, systemu bankowego, budżetowego, ubezpieczeń, Wyd. 2, Wydawnictwo Difin, Warszawa, s. 39 126. 5. Rachwał T., 2004, Podstawy przedsiębiorczości. Słownik dla liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum, Nowa Era, Warszawa. 7. Kontrola uczniów: Kontrola uczniów polega na: ocenie przygotowania uczniów do prezentacji i sposobu jej zaprezentowania, sprawdzaniu bieżącego zaangażowania w pracę na lekcji, w szczególności w określanie kosztów i przychodów projektowanej działalności. 8. Nawiązanie do lekcji: Brak właściwego nawiązania. Lekcja jest bezpośrednią kontynuacją lekcji 5.8. 9. Przebieg lekcji: 1. Czynności organizacyjne.

Strona3 2. Uczniowie poszczególnych grup prezentują wyniki swojej pracy, omawiając przygotowane prezentacje (w formie prezentacji multimedialnej lub posteru wg ustaleń poczynionych z nauczycielem na poprzedniej lekcji) z zaznaczeniem sposobu poszukiwania informacji i dokonywania wyborów. Każda grupa ma na swoje 2 3 slajdy prezentacji 3 minuty lub tyle samo czasu na omówienie przygotowanego posteru. 3. Po prezentacjach nauczyciel, wykorzystując metodę burzy mózgów, uzgadnia z uczniami, jakie nakłady i na co musieliby ponieść, by zrealizować przedsięwzięcie, oraz wyjaśnia, jakie są źródła finansowania inwestycji, m.in.: kapitał własny, kredyty, wsparcie z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności, dotacje unijne. W zależności od charakteru działalności zaplanowanej przez uczniów nauczyciel wskazuje najkorzystniejsze formy i poziom wsparcia, jakiego mogą oczekiwać. 4. Nauczyciel wspólnie z uczniami wypełnia tabele planu finansowego pierwszego roku działalności (załącznik 1), w którym uwzględnia przychody i koszty. Uczniowie w trakcie pracy wskazują najważniejsze ich zdaniem pozycje. Nauczyciel nakierowuje uczniów na wskazywanie kolejnych pozycji, zadając pytania pomocnicze. 5. Nauczyciel wraz z uczniami dokonuje podsumowania projektu przez analizę SWOT powodzenia planowanego przedsięwzięcia (schemat analizy SWOT załącznik 2). 6. Uczniowie głosują, odpowiadając na pytanie nauczyciela: Czy zdecydowałbyś się na podjęcie takiej działalności?. 10. Zadanie domowe: Zaznacz na linii czasu działania, które należy kolejno wykonać, by rozpocząć działalność gospodarczą. Od każdego działania poprowadź strzałkę do wytłumaczenia, co konkretnie należy w ramach tego działania wykonać.

Strona4 Załącznik 1 Koszty planowanej działalności Koszty poniesione przed otwarciem działalności wg rodzaju Ogółem: Koszty ponoszone w trakcie prowadzenia działalności wg rodzaju Koszty stałe Koszty zmienne Planowane przychody z działalności Źródło przychodu (wyprodukowanych towarów lub usług) Ilość sprzedanych dóbr / wyświadczonych usług w pierwszym roku działalności Ogółem:

Strona5 Załącznik 2 Schemat analizy SWOT