Metody i formy pracy: praca w grupach, pogadanka, dyskusja, doświadczenia



Podobne dokumenty
SCENARIUSZ LEKCJI Owoce i warzywa źródłem witamin

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień wskaże linię widnokręgu jako miejsce gdzie niebo pozornie styka się z Ziemią;

Temat lekcji: Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z działaniami na wyrażeniach dwumianowanych.

Temat: Odejmowanie w pamięci

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Opracowanie: Marlena Szwarc. Scenariusz godziny wychowawczej w gimnazjum. Temat: Podejmowanie decyzji.

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Konspekt lekcji historii do hospitacji diagnozującej w klasie czwartej.

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

1. Każdy ma swojego dusiołka

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Poznajemy rodzaje podmiotu

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Kiedy zachorujesz. Przyroda klasa IV.

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA NA LEKCJI MATEMATYKI W I KLASIE GIMNAZJUM.

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ w klasie II C

Komputer i urządzenia cyfrowe

Scenariusz lekcji wychowawczej nr 1 ZAPOZNANIE Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ CO ROZUMIEMY PRZEZ INTEGRACJĘ?

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Lekcja jest zapisana w programie SMART Notebook i znajduje się na moim chomiku aniador3. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna - edukacja matematyczna.

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Scenariusz lekcji fizyki

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

2. Metody prezentacji informacji

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

Metody i techniki pracy: drzewko decyzyjne, praca w grupach, dyskusja.

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Idę drogą tupiąc nogą. Problemy pisowni wyrazów z ą, ę, em, en, om, on

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

2. Konstruowanie budżetu domowego

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH CKP NR 2

Poznajemy disacharydy

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dlaczego i jak oddychamy?

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z BIOLOGII DLA KLASY I

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA MATEMATYKA kl. IV - VIII. Praca klasowa, sprawdzian 4. Kartkówka 3

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Rodzaje zdań złożonych

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

Przeanalizujemy przykład pozwalający ustalić zależność między bokami prostokąta, którego pole wynosi 12 cm 2.

CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE:

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Codzienne wybory co kupić, jak kupować? Autor: Tomasz Sas

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

SZKOŁA PODSTAWOWA klasa VI

SCENARIUSZ LEKCJI. - odpowiedzialnie wywiązywać się z powierzonego zadania. - pracować w sposób kreatywny i samodzielny, - dobrze organizować pracę,

SCENARIUSZE LEKCJI SZACHOWYCH DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH KLAS I III LEKCJA NR 7

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 5 przeprowadzonej dnia r. w Szkole Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Bełżcu

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Scenariusz lekcji. program do obsługi poczty elektronicznej np. Microsoft Outlook.

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

Temat: Pole równoległoboku.

2. Zakładanie własnej firmy

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

Wolontariusz - bohater naszych czasów

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum z wykorzystaniem metod aktywizujących prowadząca: mgr Daniela Moch

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

2. Graficzna prezentacja algorytmów

ZESPÓŁ SZKÓŁ ROLNICZYCH CKP W BIAŁYMSTOKU. Scenariusz zajęć z MECHANIZACJI ROLNICTWA w klasie I technikum rolniczego

SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO I ANGIELSKIEGO. Klasy IV-VIII. Szkoła Podstawowa w Zdunach

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 27 maja 2013r.

Scenariusz lekcji z matematyki dla II klasy gimnazjum. Temat: Obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupów oraz ostrosłupów.

PLAN METODYCZNY LEKCJI. Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie.

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Obliczanie drogi, prędkości i czasu w ruchu jednostajnym.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Równania. Uczeń: rozwiązuje równania stopnia pierwszego z jedną niewiadomą.

Difunkcyjne pochodne powtórzenie wiadomości

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat lekcji: Próby naprawy państwa w XVIII wieku ( temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

Dziennikarze przyszłości

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja ojczyzna Polska

Metody nauczania: Burza mózgów, opis, dyskusja, ćwiczenie, prezentacja animacja (pokaz).

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ARKADEGO FIEDLERA W PRZEŹMIEROWIE

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

Transkrypt:

SCENARIUSZ LEKCJI Temat lekcji: Życie w ciemności Klasa: IV szkoły podstawowej Lekcja: Przyroda Czas trwania: 45 minut Prowadząca: Małgorzata Burdajewicz Cele operacyjne: uczniowie: - wiedzą w jaki sposób mogą pomóc ludziom niewidomym w ich życiu codziennym; - potrafią przejawiać etyczne podstawy wobec ludzi niepełnosprawnych; - wiedzą jakimi zmysłami kierują się ludzie niewidomi w życiu codziennym; - poznają język brajla; Metody i formy pracy: praca w grupach, pogadanka, dyskusja, doświadczenia Środki dydaktyczne: - czasopisma dla ludzi niewidomych i niedowidzących: Promyczek, Światełko, Pochodnia - książka napisana w języku brajla Twoje Prawa - karty pracy grup - podręcznik Nawigator - środki niezbędne do przeprowadzenia doświadczeń: woda, chustki, kurtka, szalik, rękawiczki, buty ze sznurówkami, szklanka herbaty, cukier, pieprz, sól, kwasek cytrynowy, grzechotki, pieniądze o różnych nominałach. Rola nauczyciela: - organizacja procesu kształcenia; - wprowadzenie w tematykę; - objaśnienie zadań i oczekiwań; - podsumowanie i ocena; Rola ucznia: - poprzez pracę w grupie aktywnie zdobywa wiedzę i dzieli się z nią z innymi uczniami; - uzupełnia swoją wiedzę teoretyczną o nabyte na lekcjach wiadomości; - uczy się pracy w grupie umiejętności negocjacji i współpracy;

Przebieg lekcji: 1. Przypomnienie wiadomości o zmysłach zwłaszcza o zmyśle wzroku. 2. Wprowadzenie do tematu lekcji. 3. Nauczyciel podaje temat lekcji i sposób jego realizacji. 4. Przypomnienie zasad pracy w grupach. 5. Uczniowie dokonują podziału funkcji w grupie. 6. Przeprowadzenie prostych doświadczeń w grupach. 7. Uczniowie przy pomocy nauczyciela podają trudności na jakie napotykają ludzie niewidomi. 8. Nauczyciel omawia pismo brajla. 9. Pokazanie przykładowych czasopism i książek, z których korzystają ludzie niewidomi. 10. Omówienie w jaki sposób realizują się ludzie niewidomi i jak odnajdują się w dzisiejszym świecie. 11. Zapisanie notatki do zeszytu. 12. Zadanie domowe.( Napisz pismem brajla swoje imię i nazwisko i wykonaj ćwiczenie 5 str. 31 ). Pytania dla grup: Zadanie dla grupy I 1. Wybierzcie spośród siebie: lidera, sekretarza i sprawozdawcę 2. Dokładnie przeanalizujcie tekst i wykonajcie zadanie: Masz psa przewodnika. Twój psi przyjaciel dłuższy czas spędza z Tobą w domu. Po kilku godzinach wyraźnie prosi Ciebie o wyjście na spacer. Decydujesz się wyprowadzić psa, ale za oknem jest chłodno. Musisz się ciepło ubrać, założyć i zasznurować buty. Na jakie trudności napotyka człowiek niewidzący w życiu codziennym. Zadanie dla grupy II 2. Wykonajcie doświadczenie: Gotujesz właśnie zupę i dostałeś ochoty na herbatę. Twoim zadaniem będzie: przyprawić solą i pieprzem zupę, a do herbaty użyć cukru i kwasku cytrynowego. W jaki sposób poradziłeś sobie z wykonaniem tego doświadczenia jakiego zmysłu użyłeś do tego zadania.

Zadanie dla grupy III 2. Dokładnie przeanalizujcie tekst i zaimprowizujcie scenkę: Wyszedłeś do sklepu po codzienne zakupy. W twoim koszyku znalazło się sporo smakołyków za które Pani kasjerka każe nam zapłacić 37 zł. 52 gr. i prosi o odliczoną kwotę. Wyciągasz portfel z pieniędzmi i zaczynasz odliczać... W jaki sposób poradziłeś sobie z odliczaniem pieniędzy jakiego zmysłu użyłeś do wykonania tego zadania. Zadanie dla grupy IV 2. Wykonajcie ćwiczenie: - wybierzcie osobę i przewiążcie jej oczy chustką - dwie następne wyznaczone osoby z grupy niech staną w dwóch różnych punktach klasy z grzechotką w ręku - osoba z zawiązanymi oczami na znak od nauczyciela ruszy w kierunku pierwszej osoby która będzie wyznaczała jej trasę dźwiękiem grzechotki. Po dotarciu do celu zmienia kierunek i idzie do drugiej osoby z grzechotką. Uwaga! Druga osoba z grzechotką zaczyna wydawać dźwięk dopiero po dotarciu osoby niewidzącej do pierwszego celu. 3. Odpowiedzcie na pytanie: W jakich sytuacjach niewidzący posługuje się zmysłem słuchu. Podaj przykłady.

Zadanie dla grupy I 1. Wybierzcie spośród siebie: lidera, sekretarza i sprawozdawcę 2. Dokładnie przeanalizujcie tekst i wykonajcie zadanie: Masz psa przewodnika. Twój psi przyjaciel dłuższy czas spędza z Tobą w domu. Po kilku godzinach wyraźnie prosi Ciebie o wyjście na spacer. Decydujesz się wyprowadzić psa, ale za oknem jest chłodno. Musisz się ciepło ubrać, założyć i zasznurować buty. Na jakie trudności napotyka człowiek niewidzący w życiu codziennym.

Zadanie dla grupy II 2. Wykonajcie doświadczenie: Gotujesz właśnie zupę i dostałeś ochoty na herbatę. Twoim zadaniem będzie: przyprawić solą i pieprzem zupę, a do herbaty użyć cukru i kwasku cytrynowego. W jaki sposób poradziłeś sobie z wykonaniem tego doświadczenia jakiego zmysłu użyłeś do tego zadania.

Zadanie dla grupy III 2. Dokładnie przeanalizujcie tekst i zaimprowizujcie scenkę: Wyszedłeś do sklepu po codzienne zakupy. W twoim koszyku znalazło się sporo smakołyków za które Pani kasjerka każe nam zapłacić 37 zł. 52 gr. i prosi o odliczoną kwotę. Wyciągasz portfel z pieniędzmi i zaczynasz odliczać... W jaki sposób poradziłeś sobie z odliczaniem pieniędzy jakiego zmysłu użyłeś do wykonania tego zadania?

Zadanie dla grupy IV 2. Wykonajcie ćwiczenie: - wybierzcie osobę i przewiążcie jej oczy chustką - dwie następne wyznaczone osoby z grupy niech staną w dwóch różnych punktach klasy z grzechotką w ręku 3. osoba z zawiązanymi oczami na znak od nauczyciela ruszy w kierunku pierwszej osoby która będzie wyznaczała jej trasę dźwiękiem grzechotki. Po dotarciu do celu zmienia kierunek i idzie do drugiej osoby z grzechotką. Uwaga! Druga osoba z grzechotką zaczyna wydawać dźwięk dopiero po dotarciu osoby niewidzącej do pierwszego celu. 4. Odpowiedzcie na pytanie: W jakich sytuacjach niewidzący posługuje się zmysłem słuchu. Podaj przykłady.