Temat: Występowanie i rola wody w przyrodzie.



Podobne dokumenty
KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE V

Temat: Czy wodne roztwory zasad przewodzą prąd elektryczny?

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

Próbny egzamin gimnazjalny w części matematyczno-przyrodniczej dnia r.

FIZYKA CIEPŁO PRZEMIAN FAZOWYCH

Postawy: Uczeń: - Odpowiada za bezpieczeństwo własne i kolegów, - Jest dociekliwy i dokładny, - Wykazuje postawę badawczą.

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zmiany stanów skupienia wody

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Autor: Klasa I Temat lekcji: Edukacja: Cel/cele zajęć: Cele zajęć w języku ucznia/ dla ucznia: Kryteria sukcesu dla ucznia

Czynniki wpływające na szybkość reakcji

STANDARDY WYMAGAŃ EGZAMINACYJNYCH. Zakres przedmiotów humanistycznych

Scenariusz lekcji chemii w klasie III gimnazjum. Temat lekcji: Białka skład pierwiastkowy, budowa, właściwości i reakcje charakterystyczne

A. Arkusz standardowy GM-A1, B1, C1 oraz arkusze przystosowane: GM-A4, GM-A5, GM-A6 1.

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU CO TO JEST ŻYCIE. SPIS TREŚCI: I. Wprowadzenie. Części lekcji. 1. Część wstępna.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Plan metodyczny lekcji

Temat: Elementy pogody i przyrządy do ich pomiaru. Konspekt lekcji przyrody dla klasy IV. Dział programowy. Przyroda i jej elementy.

WYMAGANIA EDUKACYJNE I PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA. FIZYKA poziom podstawowy i rozszerzony

Scenariusz zajęć nr 2

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

Temat : Budowa, właściwości i zastosowanie acetylenu jako przedstawiciela alkinów.

Temat lekcji: Klimat Polski przejściowość.

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Difunkcyjne pochodne powtórzenie wiadomości

Temat: Analiza energetyczna procesów cieplnych powtórzenie. Scenariusz lekcji fizyki w gimnazjum

Scenariusz lekcji otwartej w klasie drugiej gimnazjum. Opracowała: Marzena Bień

Scenariusz lekcji. Temat: Kwas o najprostszej budowie. Temat lekcji: Kwas o najprostszej budowie

CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE:

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Scenariusz lekcji chemii w klasie II k gimnazjum

Spotkania z fizyka 2. Rozkład materiału nauczania (propozycja)

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI Z WYKORZYSTANIEM FILMU PRZEGRZANA WODA SPIS TREŚCI:

Synergia początkowej nauki języka obcego z edukacją wczesnoszkolną i technologiami informacyjno-komunikacyjnymi.

1. Zasady nauczania przyrody. Charakterystyka zasad nauczania. Część praktyczna: Portfolio Omówienie regulaminu praktyki z przyrody.

TEMAT: Kuchnia to nie apteka

Duża, główna, wyróżniona umownie część wodnej powłoki Ziemi to... ocean

UCZYMY METODĄ NAUKOWĄ

Scenariusz lekcji otwartej matematyki w klasie II gimnazjum

Właściwości białek. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. a) Wiadomości. b) Umiejętności. c) Postawy

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z CHEMII 2013/2014

Przedmiotowe Zasady Oceniania z chemii

ROZWÓJ I ZRÓŻNICOWANIE POZIOMU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO PAŃSTW

Poznajemy disacharydy

Przedmiotowy system oceniania z chemii w Szkole Podstawowej nr 12 w Łodzi

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

Przyroda. klasa IV. listopad. XI Kuchnia jako laboratorium

TEMAT: Podsumowanie wiadomości z działu Atomy i cząsteczki.

Sposoby przedstawiania algorytmów

Konspekt lekcji biologii w klasie II.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZYRODY KL. IV VI. Do programu Na tropach przyrody I. CELE KSZTAŁCENIA wymagania ogólne:

SCENARIUSZ LEKCJI. Miejsca zerowe funkcji kwadratowej i ich graficzna prezentacja

Małgorzata Karkoszka SCENARIUSZ LEKCJI W LICEUM. Właściwości chemiczne kwasów karboksylowych.

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

podstawowa/chemia/jak-zmienia-sie-podreczniki-dostosowane-do-nowej-podstawy-

PRZYKŁADY ROZWIĄZAŃ DYDAKTYCZNYCH, GEOGRAFIA III i IV ETAP EDUKACYJNY. Materiały na warsztaty dla nauczycieli,

III. TREŚCI NAUCZANIA

TREŚCI NAUCZANIA. Poszukuje informacji nt. odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii energii jądrowej, omawia deficyt masy w reakcjach jądrowych

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Zajęcia prowadzone metodą projektu w grupie dzieci 6 letnich Motylki

Egzamin gimnazjalny. Chemia. Także w wersji online TRENING PRZED EGZAMINEM. Sprawdź, czy zdasz!

Temat: Pole równoległoboku.

Lekcja diagnozująca badająca umiejętność. wykorzystania wiedzy w praktyce

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Pojęcie funkcji i jej podstawowe własności.

Wymagania edukacyjne z chemii

Charakterystyka programu

- wie w jaki sposób zbudowana jest sól, - potrafi wykorzystać wiadomości o budowie kwasów w celu pisania wzorów sumarycznych

- odróżnia wyższe kwasy karboksylowe od niższych, - zauważa wyższe kwasy karboksylowe w swoim otoczeniu i docenia ich znaczenie,

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Wymagania edukacyjne z fizyki w klasie drugiej gimnazjum rok szkolny 2016/2017

SCENARIUSZ LEKCJI CHEMII LUB BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU SPOSÓB NA IDEALNĄ PIANĘ

Pojęcie i klasyfikacja podatków

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Świat roztworów lekcja powtórzeniowa

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2016/2017 CZĘŚĆ 2. PRZEDMIOTY PRZYRODNICZE ZASADY OCENIANIA ROZWIĄZAŃ ZADAŃ ARKUSZ GM-P8

SKRYPTY ZAJĘĆ Z CHEMII SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA

DZIENNIK ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć nr 2

Egzamin Gimnazjalny z WSiP MAJ Analiza wyników próbnego egzaminu gimnazjalnego

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

Przedmiotowy System Oceniania z geografii nauczanej w języku angielskim uwzględnia główne ramy i wartości

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

Wyruszamy w fantastyczną podróż

Scenariusz lekcji. Temat lekcji: Szereg homologiczny węglowodorów nienasyconych.

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

Do jakich węglowodorów zaliczymy benzen?

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz lekcji. Temat: Poznajemy wodorotlenki sodu i potasu. Temat lekcji: Poznajemy wodorotlenki sodu i potasu

Scenariusz lekcji biologii z wykorzystaniem metody CILIL Lekcja dla klasy IV technikum o rozszerzonym zakresie kształcenia

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI PRZYRODY

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

Transkrypt:

Autor: ANNA TOMICKA Scenariusz lekcji chemii Klasa I gimnazjum Temat: Występowanie i rola wody w przyrodzie. Wg cyklu WSiP: CHEMIA gimnazjum Etap edukacyjny: gimnazjum (III etap edukacyjny) Przedmiot: CHEMIA Czas trwania: 45 minut Miejsce: Gimnazjum w Krzymowie WSTĘP Rozpoczyna się nowy dział Roztwory wodne. Na początek należy zebrać dotychczasowe wiadomości z przyrody ze szkoły podstawowej oraz fizyki i geografii. Woda jest substancją wszechobecną, wchodzi w skład znakomitej większości substancji, buduje wszystkie organizmy żywe. Jej wartość doceniają szczególnie ludy arabskie zamieszkujące pustynie, właśnie od nich wywodzi się powiedzenie Gdzie woda tam życie. Cele lekcji: Wiadomości uczeń: wymienia postaci występowania wody w przyrodzie, wie jakie procesy zachodzą w przyrodzie przy udziale wody i podaje ich nazwy, wymienia rodzaje wód powierzchniowych, potrafi opisać krążenie wody w przyrodzie, wyjaśnia jakie jest znaczenie wody dla organizmów, wyjaśnia, dlaczego w przyrodzie nie występuje chemicznie czysta woda. Umiejętności uczeń: potrafi wykryć obecność wody w różnych substancjach, potrafi zaproponować doświadczenie obrazujące obieg wody w przyrodzie, poprawnie posługuje się językiem i terminami chemicznymi do opisu zjawisk, wykorzystuje wiedzę w praktyce. Postawy uczeń: aktywnie pracuje na lekcji, dąży do aktywnego poznania świata, jego praw i prawidłowości. Umiejętności ponadprzedmiotowe uczeń: efektywnie współpracuje z nauczycielem, poprawnie posługuje się językiem polskim, poprawnie posługuje się terminami wiedzy ogólnej.

Formy pracy uczniów: indywidualna, zbiorowa, grupowa. Metody nauczania: słowna: pogadanka ilustracyjna: eksperyment (doświadczenie) obieg wody w przyrodzie, pokaz: prażenie różnych substancji, praktyczna: gra dydaktyczna, rozwiązywanie diakrostychu. Pojęcia kluczowe: parowanie, skraplanie, topnienie, krzepnięcie (zamarzanie), sublimacja, resublimacja, roztwór, woda chemicznie czysta, woda mineralna, obieg wody w przyrodzie. Pomoce dydaktyczne: podręcznik, graf obieg wody w przyrodzie, schemat zmian stanów skupienia wody (rozsypanka) 4 5 sztuk, zestaw do doświadczenia obieg wody w przyrodzie (naczynie z gorącą wodą, lód, folia plastikowa, podpórka) próbki różnych substancji: gips, aspiryna, cukier, żelazo, mięso, mąka, siarka, mydło itp., probówki, palnik, łapa do probówek, diakrostych, arkusze szarego papieru, przybory do pisania. Bibliografia: A. Bogdańska Zarembina Chemia nie jest trudna. WSiP W wa 1990 A. Bogdańska Zarembina, M. Dziankowski, J. Soczewka Nauczanie chemii w klasie 7. WSiP W wa 1986 A. Burewicz, P. Jagodziński Doświadczenia chemiczne dla szkół podstawowych. WSiP W wa 1997 R. Kapuściński Chemia czterech żywiołów WSiP W wa 1987 L. Nędzyński, J. Mikulska Zadania w nauczaniu chemii WSiP W wa 1988 H. Vretta Kouskoleka, O. Laumaille, S. Rudziński, G. Zielińska Woda jest życiem publikacja przygotowana przez WAGGGS i UNEP na potrzeby kształcenia, program ZHP sponsorowany przez NFOŚiGW. Wydawnictwo WING Łódź 1995 Praca zbior. Zrozumieć nasze środowisko zestaw edukacyjny z zakresu ochrony środowiska dla szkół podstawowych Du Point Conoco Poland sp. z o.o. Temat zintegrowany z geografią i fizyką. Temat realizuje treści edukacji ekologicznej: krążenie wody w przyrodzie, rola wody w przyrodzie i jej znaczenie dla organizmów. 6. Przebieg lekcji: Czynności organizacyjno porządkowe. Wprowadzenie do realizacji nowego działu Roztwory wodne. A. Realizacja tematu lekcji:

Uczniowie, wykorzystując technikę burzy mózgów, w grupach zapisują na arkuszach szarego papieru skojarzenia związane z wodą. Wyniki pracy wieszane są na tablicy. Spośród wszystkich pojęć wybieramy te, które odpowiadają na pytanie: W jakiej formie występuje woda w przyrodzie? Przykładowe odpowiedzi uczniów: grad, śnieg, morze, jeziora, para wodna, deszcz, napoje, lód, ciecz itp. Wykorzystując zapisane na arkuszach pojęcia, uczniowie odpowiadają na pytanie: W jakich postaciach występuje woda w przyrodzie? Przykładowe odpowiedzi uczniów: stawy, jeziora, rzeki, morza, oceany, wody podziemne itp. Następnie uczniowie próbują odpowiedzieć na pytanie: Jakie procesy zachodzą w przyrodzie przy udziale wody? Przykładowe odpowiedzi uczniów: rozpuszczanie, parowanie, zamarzanie, krystalizacja itp. Uczniowie pracując w grupach otrzymują w kopertach rozsypankę, z której muszą ułożyć schemat obrazujący przemiany fizyczne jakim ulega woda. Schemat powinien wyglądać następująco (rysunek 1): gaz (para wodna) skraplanie sublimacja resublimacja parowanie ciecz (woda) topnienie krzepnięcie (zamarzanie) ciało stałe (lód) Rysunek 1. Schemat zmian stanów skupienia wody. Nauczyciel krótko omawia powyższe procesy, gdzie one zachodzą, jakie jest ich znaczenie. Następnie uczniowie musza odpowiedzieć na pytanie? Czy zasoby wody w przyrodzie ulegają wyczerpaniu, czy woda wciąż krąży?

Nauczyciel prezentuje uczniom doświadczenie obrazujące obieg wody w przyrodzie. Doświadczenie obrazujące obieg wody w przyrodzie zaczerpnięte z Praca zbior. Zrozumieć nasze środowisko zestaw edukacyjny z zakresu ochrony środowiska dla szkół podstawowych Du Point Conoco Poland sp. z o.o. Uczniowie wraz z nauczycielem (z jego pomocą) omawiają zjawiska zachodzące w doświadczeniu: naczynie z wodą obrazuje zbiorniki wodne i wodę parującą z powierzchni ziemi, para wodna unosi się do góry, ze wzrostem wysokości spada temperatura para ochładza się, para skrapla się tworząc chmury, chmury niskie powodują opady (deszczu, śniegu, gradu itp.), woda wraca na powierzchnię ziemi, część z niej wsiąka do gleby, część spływa powierzchniowo, część paruje. Po prezentacji doświadczenia i omówieniu go kilku uczniów (po jednym z każdej z grup) otrzymuje kolorowe elementy grafu obrazującego obieg wody w przyrodzie. Ich zadaniem jest ułożenie grafu obrazującego obieg wody w przyrodzie. Pozostali uczniowie obserwują i pomagają kolegom. Graf obrazujący obieg wody w przyrodzie zaczerpnięto z H. Vretta Kouskoleka, O. Laumaille, S. Rudziński, G. Zielińska Woda jest życiem publikacja przygotowana przez WAGGGS i UNEP na potrzeby kształcenia, program ZHP sponsorowany przez NFOŚiGW. Wydawnictwo WING Łódź 1995

W dalszej kolejności uczniowie otrzymują małe karteczki. Na nich zapisują pomysły (na każdej kartce jeden) odpowiadając na pytanie: Jakie jest znaczenie wody dla organizmów żywych? Zapisane karteczki przyczepiane są na tablicy. Te same odpowiedzi przykleja się jedną na drugiej. Przykładowe odpowiedzi uczniów: substancja budulcowa, środowisko reakcji biochemicznych, substrat i produkt ww. reakcji, środowisko życia organizmów, składnik pokarmowy. Ostatnim zagadnieniem lekcji jest pytanie: Czy w każdej substancji jest woda? Uczniowie najpierw wymieniają substancje, w których są pewni, że jest woda. Potem zastanawiają się czy istnieją substancje, w których wody nie ma. Następnie nauczyciel prezentuje doświadczenie prażenie różnych substancji. Jeśli znajduje się w nich woda, osadza się na ściankach probówki. Wyniki można zebrać w tabeli, w pola obecność wody zapisując znak, gdy wody nie stwierdzono, lub znak + gdy woda w danej substancji jest obecna: substancja aspiryna cukier żelazo mięso mąka siarka mydło gips obecność wody B. Podsumowanie lekcji. Krótkie powtórzenie tematu przez uczniów. Rozwiązanie diakrostychu (gdy zabraknie czasu można zadać go jako pracę domową). Przedstawienie tematyki następnej lekcji. Ocena najaktywniejszych uczniów.

DIAKROSTYCH 1. Najbardziej suchy obszar na kuli ziemskiej. 2. Bardzo drobny, powolny opad atmosferyczny. 19 20 7 8 2 21 4 14 9 1 14 12 13 14 3. Są nimi np. kawa, herbata, oranżada, soki itp. 21 14 19 10 6 5 4. Woda w płynnym stanie skupienia 5. Niewielki naturalny lub sztuczny zbiornik wodny. 6. stan skupienia wody to para wodna. 7. Trzy największe zbiorniki wodne na Ziemi. 8. Woda padająca z nieba. 9. Masa lodu powstała ze śniegu ma pole firnowe i jęzor. 10. Proces odwrotny do krzepnięcia. 11. Substancje, które nie zwierają wody. 12. Związek izotopu wodoru deuteru z tlenem to woda. 3 4 5 3 17 7 8 14 12 15 14 17 10 12 2 10 3 5 14 21 2 16 5 7 17 3 17 11 10 16 10 12 4 5 3 8 10 19 21 4 5 21 4 5 9 5 8 14 11 5 3 4 18 1 13 14 HASŁO: 1 2 3 4 5 4 7 8 21 4 5 6 5 8 2 11 13 10 8 14 9 15 16 17 4 5 12 2 7 8 18 19 20 6 5 12 10 16 4 Rozwiązania: 1. Pustynia, 2. Mżawka, 3. Napoje, 4. Ciecz, 5. Staw, 6. Gazowy, 7. Oceany, 8. Deszcz, 9. Lodowiec, 10. Topnienie, 11. Metale, 12. Ciężka. Hasło: Życie istnieje tylko tam, gdzie występuje woda.

Komentarz metodyczny Jest to lekcja wprowadzająca do nowego działu Roztwory wodne. Należałoby na niej przypomnieć i posumować wszelkie dotychczasowe wiadomości dotyczące wody. Temat należy do lekcji łatwych, gdyż nie ma w nim materiału zupełnie obcego uczniom. Temat jest dość obszerny z dużymi możliwościami wprowadzenia różnych gier dydaktycznych i ćwiczeń, ciekawych doświadczeń i pokazów, czy aktywnych metod nauczania. Każdy element lekcji można realizować stosują inne metody pracy. Niniejszy scenariusz przewiduje grę dydaktyczną stany skupienia wody, układanie grafu obieg wody w przyrodzie, prezentowanie doświadczenia obrazującego obieg wody oraz pokaz badania obecności wody w substancjach i rozwiązywanie diakrostychu. Elementy te można dowolnie rozszerzyć lub zawęzić, w zależności od postępu toku lekcji, bez większego wpływu na wiadomości uczniów. Na przykład rozwiązanie diakrostychu można zadać jako pracę domową. Wykaz cytowanych fragmentów scenariusza: 1. Doświadczenie obrazujące obieg wody w przyrodzie zaczerpnięte z Praca zbior. Zrozumieć nasze środowisko zestaw edukacyjny z zakresu ochrony środowiska dla szkół podstawowych Du Point Conoco Poland sp. z o.o. 2. Graf obrazujący obieg wody w przyrodzie zaczerpnięto z H. Vretta Kouskoleka, O. Laumaille, S. Rudziński, G. Zielińska Woda jest życiem publikacja przygotowana przez WAGGGS i UNEP na potrzeby kształcenia, program ZHP sponsorowany przez NFOŚiGW. Wydawnictwo WING Łódź 1995 Standardy osiągnięć ucznia I. Umiejętne stosowanie terminów, pojęć i procedur z zakresu przedmiotów matematyczno przyrodniczych, niezbędnych w praktyce życiowej i w dalszym kształceniu. 1) stosuje terminy i pojęcia matematyczno przyrodnicze: b. wybiera odpowiednie terminy i pojęcia do opisu zjawisk, właściwości, zachowań obiektów i organizmów. Stosuje pojęcia: parowanie, skraplanie, topnienie, krzepnięcie (zamarzanie), sublimacja, resublimacja, roztwór do opisu stanów skupienia wody oraz obiegu wody w przyrodzie. II. Wyszukiwanie i stosowanie informacji. 1) odczytuje informacje przedstawione w formie: f. schematu; Odczytuje nazwy procesów zmiany stanów skupienia wody. Zna nazwy procesów związanych z obiegiem wody w przyrodzie. 2) operuje informacją: c. analizuje informacje; Analizuje informacje związane ze zmianą stanów skupienia wody oraz jej obiegiem w przyrodzie.

g. wykorzystuje informacje w praktyce. Wykorzystuje zdobytą wiedzę do opisu zjawisk zachodzących podczas doświadczenia obrazującego obieg wody w przyrodzie. III. Wskazywanie i opisywanie faktów, związków i zależności, w szczególności przyczynowo skutkowych, funkcjonalnych, przestrzennych i czasowych. 1) wskazuje prawidłowości w funkcjonowaniu układów i systemów: a. wyodrębnia z kontekstu dane zjawisko; Wyodrębnia poszczególne procesy fizyczne zachodzące podczas obiegu wody w przyrodzie b. określa warunki jego występowania; Określa warunki występowania parowania, skraplania. c. opisuje przebieg zjawiska w czasie i przestrzeni; Opisuje proces parowania jako zjawisko występujące w każdych warunkach, lecz z różną intensywnością w zależności od wilgotności i ruchu powietrza. d. wykorzystuje zasady i prawa do objaśniania zjawisk. Wykorzystuje prawo zachowania masy do opisu krążenia wody w przyrodzie. IV. Stosowanie zintegrowanej wiedzy do rozwiązywania problemów. 5) opracowuje wyniki: b. interpretuje wyniki; Interpretuje wydzielanie się kropli wody na ściankach probówki jako obecność wody w danej substancji. Interpretuje zjawiska parowania ciepłej wody i skraplania się pary wodnej przy jej ochłodzeniu oraz spływanie kropel wody jako etapy krążenia wody w przyrodzie.