Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: Agnieszka Wysocka Obszar podstawy programowej: 1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych. Grupa wiekowa: 5-latki Blok tematyczny: Jestem przedszkolakiem, zgodnie się bawię z innymi Temat: Moja rodzina. Cele operacyjne: Dziecko: potrafi wymienić członków najbliższej rodziny; używa prawidłowego nazewnictwa określającego członków rodziny; nazywa zawód wykonywany przez rodziców, potrafi określić na czym on polega; potrafi dopasować proste wyrazy do przedstawionych fotografii. Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole): Dziecko: zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym; uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej; odgrywa role w zabawach parateatralnych posługując się mową, mimiką, gestem, ruchem; umie posługiwać się rekwizytami (np. maską); śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, tańcach i muzykowaniu; obdarza uwagą dzieci oraz dorosłych, aby rozumieć to, co mówią, a także czego oczekują; grzecznie zwraca się do innych w domu, w przedszkolu, na ulicy; interesuje się czytaniem i pisaniem; jest gotowe do nauki czytania oraz pisania; układa krótkie zdania, dzieli zdania na wyrazy, dzieli wyrazy na sylaby; wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej; potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać oraz zapamiętać to, co jest przedstawione na lustracjach; wymienia imiona i nazwiska osób bliskich, wie, gdzie pracują, czym się zajmują. Treści kształcenia: kształtowanie uczucia przywiązania do własnej rodziny; nazywanie wykonywanych zawodów przez swoich rodziców;
kształtowanie świadomości własnej roli w rodzinie oraz ról poszczególnych jej członków; uważne słuchanie wypowiedzi innych osób; wzmacnianie więzi i relacji rodzinnych; wzbogacanie oraz rozwój mowy (wyraźne mówienie, bogacenie słownictwa czynnego); posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem, ruchem; kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób); kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali i na powietrzu, współdziałanie w grupie podczas zabaw oraz gier, pomaganie innym dzieciom); rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (rysunek). Opis sposobu realizacji: Lp. Część dnia aktywności dziecka I. Zajęcia poranne Przebieg zajęć 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie. 2. Spróbuj, czy potrafisz:,,podpisywanie fotografii rodzinnych. Warunki pobudzające aktywność/uwagi o realizacji Na stolikach ustawionych w jednym rzędzie leżą przygotowane poprzedniego dnia prace dzieci - na kolorowej kartce naklejone dwie fotografie przedstawiające członków rodziny danego dziecka. Na każdym stoliku przygotowany w miseczkach klej oraz napisy do globalnego czytania. Dzieci oglądają, swobodnie wypowiadają się na ich temat. Materiał: szablony wyrazów do czytania globalnego (załącznik nr 3), zdjęcia rodzin dzieci, klej. N zaprasza dzieci do stolików. Proponuje, by każde spróbowało dobrać odpowiedni do fotografii napis i nakleić go pod zdjęciem. Wykonane prace N umieszcza na tablicy.
II. Zajęcia dydaktyczne 3. Potańczmy!: zabawa ruchowa ze śpiewem Mało nas do pieczenia chleba lub inny, wybrany przez N. 1. Poznajcie moją rodzinę: swobodne wypowiedzi dzieci na temat najbliższych. 2. Moja rodzina: utrwalenie pojęć związanych z nazwami członków rodziny na podstawie wiersza. 3. Podaj babci kubek mleka: zabawa ruchowa z elementem równowagi. 4. Moje drzewo genealogiczne: zabawa plastyczna. Nagranie piosenki lub samodzielny śpiew dzieci. Popularny pląs zachęca dzieci do integracji w grupie. N kieruje rozmową z dziećmi na temat ich rodzin. Zadaje pytania, np.: kto należy do waszej rodziny?; czym zajmują się rodzice?; co robi rodzeństwo? N szczególną uwagę zwraca na używanie przez dzieci poprawnych nazw określających najbliższych (mama, babcia, tata, siostra, brat, itp). N recytuje wiersz (załącznik nr 1), następnie omawia z dziećmi jego treść. Dzieci ustawiają się w dwóch rzędach (chłopcy, dziewczynki). Każdy otrzymuje małą piłkę (tytułowy kubek z mlekiem). Dzieci przyjmują wyprostowaną pozycję ciała, wyciągają do przodu rękę trzymając piłkę na wyprostowanej dłoni. Zadanie polega na przejściu od startu, do mety tak, aby piłka nie wypadła z dłoni. Materiał: szablon drzewa genealogicznego (załącznik nr 2), kredki. N wręcza dzieciom wydrukowane ilustracje z drzewem genealogicznym, omawia sposób wykonania pracy. W odpowiednich
III. Zajęcia popołudniowe 1. Czas trochę pobiegać!: swobodne zabawy ruchowe na powietrzu. 2. Kim jest moja mama? Kim jest mój tata?: zagadki tematyczne - ćwiczenia dramowe. 3. W co mogę się pobawić?: aktywność indywidualna dzieci. Do wyboru gry w wersji stolikowej i multimedialnej. miejscach (sercach) dzieci rysują portrety swoich bliskich. Wybór rodzaju aktywności należy do dziecka. Chętne dziecko prezentuje za pomocą mimiki, gestów, dźwięków, charakterystyczne czynności dla zawodu swojej mamy lub taty. Pozostałe dzieci próbują odgadnąć nazwę przedstawianego zawodu. Załączniki nr 4, 5, 6, 7, 8. Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji programu własnego, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej). Metody za M. Kwiatowską (1985): Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku, czytanie globalne wg Glenna Domana. Słowne: rozmowy, objaśnienia. Percepcyjne: pokaz. Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana. Środki dydaktyczne: prace dzieci z fotografiami rodziny, napisy do globalnego czytania, klej w miseczkach, płyta CD z nagraniem melodii Mało nas do pieczenia chleba, odtwarzacz płyt CD, mała piłka dla każdego dziecka, kredki, sprzęt sportowy, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, pomoce dydaktyczne opisane poniżej zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem): 1. Tekst wiersza Moja rodzina; 2. Drzewo genealogiczne materiał do wydrukowania; 3. Moja rodzina i ja - napisy do globalnego czytania; 4. Siostry bliźniaczki - materiał do wydrukowania; 5. Gra multimedialna: Która droga prowadzi do domu dziadka?;
6. Gra multimedialna: Dwie babcie; 7. Gra multimedialna: Już czytam!; 8. Prezentacja multimedialna: Dawniej i dziś w mojej rodzinie.