Temat zajęć Jak wygląda wiatr? III szkoły podstawowej (9-10 lat)



Podobne dokumenty
INSPIRE. Szkolenie dla nauczycieli Państwowa WyŜsza Szkoła Zawodowa w Raciborzu Autor: Iwona Konopnicka

edukacji ekologicznej w klasach I III. Wyd. Harmonia, Gdańsk 1999.

Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny

Temat zajęć Zasady produkowania energii elektrycznej

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

Scenariusz zajęd nr 76. Temat: Do czego potrzebny jest wiatr? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęć nr 5

Scenariusz zajęć Temat: Jaka jest pogoda jesienią?

CZYTAJMY RAZEM CZYTAJMY RAZEM CZYTAJMY RAZEM. Program Czytajmy razem realizowany jest w naszej szkole na etapie

Temat dzienny: Listopadowa pogoda tworzymy własną mapę pogody.

Temat tygodniowy: Jesienna muzyka. Temat dnia: Zabawy słowno-muzyczne, doskonalenie zdolności fonematycznych i małej motoryki.

W LESIE. Po co jest las? scenariusz zajęć. Rozwijanie wrażliwości na charakter i nastrój utworów literackich.

Projekt edukacyjny. Niezapominajka symbolem przyrody. realizowany jako przykład naszej postawy wobec przyrody i zrównoważonego rozwoju

ROCZNY PLAN PRACY PRZEDSZKOLA NR 5 W RYBNIKU

Plan pracy Opiekuńczo- Wychowawczo- Dydaktyczny Wrzesień Grupa II dzieci 4-5 letnich

Autor: Magdalena Kubacka Klasa I Edukacja: muzyczna Cel/cele zajęć: Temat lekcji: Deszczowa muzyka

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM EDUKACJI PLASTYCZNEJ DLA KLASY I

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Scenariusz zajęć nr 3

Temat: Wiatr podróżnik i towarzysz zabaw.

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz zajęć nr 8

,,W krainie bajek i baśni

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja ojczyzna Polska. Scenariusz nr 3

Scenariusz zajęć dla 5- latków

Nauczyciel prowadzący: Arleta Kaczmarek. Nauczyciel wspomagający: Daria Bakowicz. Przedszkole nr 86 Tęczowy Świat w Poznaniu

IV TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Aktywność i działalność dziecka

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV. Temat lekcji: Wiosna muzyką, słowami i barwami malowana.

KWARTALNIK ROZSTRZYGNIĘCIA KONKURSÓW: C.D. LISTY ZWYCIĘZCÓW ROK 2009, NR Ważne tematy: KWIECIEŃ 2009

25. CO NAM JEST POTRZEBNE W PODRÓŻY CZYLI O KLASYFIKOWANIU OBIEKTÓW

Wymagania edukacyjne za pierwsze półrocze klasy III

SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRALNYCH. Dzień aktywności klasa II

Temat: W jaki sposób badamy zjawiska pogodowe?

Scenariusz zajęć nr 5

1. Obrazek z owocami- praca przestrzenna. 4-5 latki 2. Warzywa- wydzieranka z kolorowego papieru 5 l (chętne 4l)

Metodyka nauczania języka angielskiego w okresie wczesnoszkolnym. Metodyka nauczania języka angielskiego w okresie wczesnoszkolnym

Doskonalenie języka angielskiego

Scenariusz zajęć nr 6

RAMOWY ROZKŁAD DNIA. Grupa I ( ) godz.: czynności: czas/min. Podział PP Zbieranie się dzieci w grupach łączonych zabawa.

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Lubię tu być na zielonym!

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

I. ZADANIA DLA NAUCZYCIELI.

Rozwijanie aktywności twórczej i jej wpływ na wychowanie dziecka w wieku przedszkolnym.

KONSPEKT LEKCJI. matematyka VI Symetria w geometrii, przyrodzie, architekturze i sztuce oraz w Ŝyciu codziennym i technice.

ROCZNY PLAN ROZWOJU PRZEDSZKOLA GMINY SIEPRAW W ZAKLICZYNIE W ROKU SZKOLNYM 2016/2017. Sprawność ruchowa warunkiem wszechstronnego rozwoju dziecka

Metodyka nauczania języka angielskiego w okresie wczesnoszkolnym. Metodyka nauczania języka angielskiego w okresie wczesnoszkolnym

Scenariusz zajęć z edukacji przyrodniczej dla uczniów klas II III szkoły podstawowej

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

BEZPIECZNY ŚWIETLICZAK

Projekt edukacyjny z zakresu edukacji ekologicznej. ,, Ziemia dla człowieka, człowiek dla Ziemi

Scenariusz zajęć nr 4

WARSZTATY NT. OSZCZĘDZANIA ENERGII PRZEDSZKOLA

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie. Scenariusz nr 5

Praca metodą projektu - projekt edukacyjny "Pogoda- czy zawsze jest pogoda?" w grupie 4 latki Kotki : od listopada.

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: W głębi ziemi. Scenariusz nr 6

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

IMIĘ:... GRUPA:... DATA:... DZIEŃ TYGODNIA PONIEDZIAŁE K WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK SOBOTA NIEDZIELA

Poranny Krąg - stymulacja polisensoryczna według pór roku - JESIEŃ

Metody i techniki nauczania: pokaz, pogadanka, inscenizacja, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna.

WARSZTATY Z ANIMACJI. Metody pracy: pokaz filmowy, demonstracja i realizacja własnego filmu.

BANK DOBRYCH PRAKTYK

Karta zgłoszenia dziecka do świet licy :

GIMNAZJUM IM. ŚW. FRANCISZKA Z ASYŻU W TERESINIE AL. XX LECIA 2, TERESIN

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

LIDER LOKALNEJ EKOLOGII. Projekt Ekologiczny

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam-idę w świat

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć. Autor: Agnieszka Wysocka Grupa wiekowa: 4-latki Temat: Już wakacje. Wakacje w górach.

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ PAŹDZIERNIK

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z GRUPĄ WYCHOWAWCZĄ. Co zrobić, aby chciało się chcieć. Sposoby skutecznego motywowania do działania.

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

FORMY DOSKONALENIA DLA NAUCZYCIELI

Scenariusz zajęć. Edukacja wczesnoszkolna polonistyczna, przyrodnicza.

OGRÓD PRZEDSZKOLNY W CZTERECH PORACH ROKU

Scenariusz zajęć dla grupy zróżnicowanej wiekowo (3, 4, 5-latki)

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II. j. polski matematyka środowisko technika muzyka A,P.E,O

- wykonaliśmy zielniki, zorganizowaliśmy wystawę,,jesienne ludziki,

Projekt Mały muzyk. Opracowała: Ewa Karcz

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

Ferie w Ogrodzie Botanicznym

JESIENNE WYCIECZKI DLA PRZEDSZKOLAKÓW Z CYKLU KOLORY POLSKIEJ JESIENI

PROJEKT DRZEWO GRUPA III

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć nr 2

ZAMERZENIA WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNE GRUPA VI PUCHATKI Marzec 2019

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA CZAS FERII r. Grupy3,4-5,5,6 latki. Tematyka kompleksowa:

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC PAŹDZIERNIK 2016 r. W GRUPIE 4 LATKÓW BIEDRONKI

klasa 1 3 edukacja wczesnoszkolna Temat : Robot dyrygentem

PROGRAM KOŁA EKOLOGICZNO INFORMATYCZNEGO REALIZUJĄCY AUTORSKI PROJEKT: NASZE NAJ...

. DOM ENERGOOSZCZĘDNY

Scenariusz zajęć nr 2

Scenariusz zajęć Temat: Mój pamiętnik

Projekt edukacyjny Teatr Czterolatki Tropiciele VIOLETTA SMENTEK MAŁGORZATA ZIEMSKA OD

KLASOWY SYSTEM OCENIANIA

Uczniów klas: I-III Szkoły Podstawowej

ANKIETY DLA GIMNAZJUM

Od najmłodszych lat dziecko powinno być wprowadzone w świat muzyki. Sposób, w jaki zostanie zachęcone w przedszkolu i w domu do słuchania muzyki,

Transkrypt:

Temat zajęć Klasa: III szkoły podstawowej (9-10 lat) Związek programem nauczania: energia, racjonalne korzystanie z energii, rozumienie praw rządzących przyrodą Czas trwania: Słowa kluczowe: 3 godziny wiatr, siła wiatru, rodzaje wiatru, odnawialne źródła energii, Treści i tło teoretyczne: Wiatr i energia wiatru jako odnawialne źródło energii, jego znaczenie i wykorzystanie. Znaczenie wiatru dla Ŝycia człowieka, roślin, zwierząt i Ziemi. Rodzaje wiatru, zabawy wizualizacyjne, ruchowe i edukacyjne ilustrujące wiatr. Inscenizacje, teatr chińskich i hiszpańskich cieni, plastyczna wizja wiatru zmierzająca do uzyskania odpowiedzi na pytanie jak wygląda wiatr. Cele edukacyjne: - Dziecko umie definiować pojęcia związane z wiatrem i sposobami wykorzystania siły wiatru przez człowieka. - Dziecko potrafi obserwować zjawiska przyrodnicze, operować terminami i pojęciami ekologicznymi. - Dziecko samodzielnie korzysta z informacji i łączy treści juŝ poznane z nowymi. - Dziecko zna znaczenie źródeł energii odnawialnej. - Dziecko umie za pomocą róŝnorodnych form ekspresji twórczej wyrazić swoje przeŝycia, marzenia, wyobraŝenia, uczucia i pomysły. Atmosfera nauczania: Zajęcia powinny być prowadzone początkowo w bibliotece, następnie w ogrodzie lub parku. Składają się one z kilku etapów, które uczestnicy powinny przejść samodzielnie bądź przy pomocy prowadzącego. Tłem do zabawy jest wcześniejszy udział dzieci w inscenizacji teatralnej wiersza (teatr chińskich cieni). Przygotowanie polega na wydzieleniu miejsc pracy

w terenie otwartym - ławki w parku, obok nich kosze wypełnione materiałami pomocniczymi. Prowadzący i dzieci ubrani są w koszulki z logo elektrowni wiatrowej. Środki dydaktyczne: Notatki i przybory do pisania, kartki z zadaniami, koszulki wiatrowe, szaliki, celofan, gazety, arkusze papieru, długie wstąŝki, markery, flamastry, tekst wiersza Danuty Wawiłow Jak wygląda wiatr, piosenka Agnieszki Osieckiej pt. Koncert, koncert, koncert jesienny na dwa świerszcze i wiatr w kominie, wycinanki z figurami do inscenizacji wiersza (teatr chińskich cieni), wiatraczki, balony, dyplomy Wiatru dla uczestników. Rzutnik światła, prześcieradło, sznur do bielizny, rekwizyty do przygotowania inscenizacji Siła wiatru i przedstawieniu jej w teatrze hiszpańskich cieni (aktorami są ludzie). Plan zajęć: Czas Etapy trwania 30 Wprowadzenie. Teatr chińskich cieni. Podział na grupy. 30 Arkusze z zadaniami dla kaŝdej z grup. 60 Praca nad przydzielonymi zadaniami. 60 Prezentacja wyników pracy kaŝdej z grup Przebieg zajęć: Czas Treści trwania 30 Wprowadzenie: Spotkanie rozpoczyna się w bibliotece miejskiej, formą powitania jest obrót kaŝdego dziecka wokół własnej osi z silnym zamachem ramion. Dzieci oglądają teatrzyk chińskich cieni pt, Jak wygląda wiatr? tekst wiersza : Danuta Wawiłow- Jak wyglada wiatr? Bardzo chciałbym wiedzieć! MoŜesz mi powiedzieć jak wygląda wiatr? MoŜe to jest ptak, co ma gniazdo w chmurach? Wielki jest jak góra, kiedy gubi pióra, z nieba sypie grad MoŜe to jest koń? Materiał wycinanki do inscenizacji wiersza (załącznik nr 1a,b,c,d), tekst wiersza (załącznik nr 2), koszulki z logo elektrowni wiatrowej,

Grzywę ma z płomieni, drzewa niby trawy chylą się ku ziemi, kiedy mknie przez świat MoŜe to jest chłopak, co ma osiem lat? Podział dzieci na cztery grupy, prowadzący stawia przed kaŝdą z grup problem ogólny: KaŜda z grup otrzymuje propozycje tematów do realizacji. Po wstępnym omówieniu strategii działania w zespołach członkowie grup wyruszają w plener, aby odpowiedzieć na pytanie i poszukać wiatru. Po zgromadzeniu materiałów z obserwacji i zdobyciu informacji jak wygląda wiatr przygotowują prezentacje malarskie, ruchowe, muzyczne i literackie. Po wykonaniu zostają nagrodzeni dyplomami wiatrowymi. Nazwy grup: 1. Huragany 2. Passaty 3. Mistrale 4. Powiewy 30 Arkusze z zadaniami dla kaŝdej z grup. Przydział i wyjaśnienie zadań. emblematy z nazwami grup (rodzaje wiatrów) 60 Grupa Huraganów Zadanie 1. Pozostańcie w bibliotece miejskiej pod opieką bibliotekarzy i wykorzystując wszystkie tu zgromadzone źródła przygotujcie prezentację następującego tematu: Sposoby wykorzystania siły wiatru jako odnawialnego źródła energii- elektrownie wiatrowe, wiatraki ich wygląd i praca. Wykorzystajcie teatr hiszpańskich cieni (moŝna udzielić informacji jak przygotować teatr hiszpańskich cieni). Pozostałe trzy grupy wychodzą do ogrodu (parku), gdzie przygotowany jest kosz z róŝnymi pomocami dydaktycznymi. ksiąŝki, komputer, internet, rzutnik światła,prześcieradło sznur do bieliznyrekwizyty do teatru hiszpańskich cieni

60 Grupa Passatów Zadanie 2. Zabawy z wiatrem - podczas pobytu w ogrodzieobserwacja kołyszących się na gałęziach liści, kwiatów na rabatce, a takŝe trzymanych w ręce chusteczek, wstąŝek i zrobionych z papieru wiatraczków- szukanie odpowiedzi na pytania: Skąd się bierze wiatr? Kto poruszał wiatrakami, chusteczkami? Opis wiatru w formie literackiego porównania pozytywnych i negatywnych skutków działania wiatru oparte na obserwacji- przygotowanie prezentacji. Np. pozytywne skutki: rozsiew nasiona, uruchamia wiatraki, popycha Ŝaglówki itd. negatywne: zniszczone wichurą lasy, domy trąby powietrzne, tornada. chusteczki, wstąŝki, papier, wiatraczki, notatniki, materiały piśmiennicze 60 Grupa Mistrali Zadanie 3 Zabawa Symfonia wiatrów - Wysłuchanie piosenki Agnieszki Osieckiej pt. Koncert, koncert, koncert jesienny na dwa świerszcze i wiatr w kominie -obserwowanie, słuchanie szumu wiatrów, szumu drzew i innych odgłosów i wykorzystanie kawałków papieru, balonów, papierów szeleszczących, prostych instrumentów perkusyjnych i materiałów do skomponowania symfonii wiatrów. Wybór dyrygenta, instrumentów własnoręcznie zrobionych i muzyków oraz przygotowanie koncertu. nagrania piosenki, papier, balony, celofan, instrumenty perkusyjne, 60 Grupa Powiewów Zadanie 4. Obserwacja skutków działania wiatru w ogrodzie oraz dotychczasowe doświadczenia dzieci w zakresie obserwacji skutków działania wiatru. Plastyczna wizja wiatru w technice kolaŝu ze zgromadzonych materiałów malarskich. Praca malarska wykonana na kartonie duŝego formatu o wymiarach 2mx 1,5 m. Temat pracy: Od powiewu do huraganu Karton o wymiarach 2mx1,5m: farby, bibuła, liście, gazety, 60 Wszystkie grupy spotykają się w bibliotece i następuje pokaz stworzonych przez nich prezentacji. Osoba prowadząca, dyskretnie animuje całe spotkanie edukacyjne. Końcowym wniosek z prezentacji dotyczy stwierdzenia, Ŝe uczestnicy potrafią rozpoznać i zrozumieć rolę wiatru w Ŝyciu człowieka i wpływu wiatru na środowisko przyrodnicze. KaŜdy z uczestników otrzymuje jako dowód uznania Dyplom Wiatru uprzednio zgromadzone materiały potrzebne do prezentacji wyników pracy grup, Dyplomy wiatru

Pomysł i opracowanie: dr Iwona Konopnicka, Państwowa WyŜsza Szkoła Zawodowa w Raciborzu, Polska