Zaadoptuj rzekę. GIMNAZJUM scenariusze zajęć



Podobne dokumenty
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DO LEKCJI BIOLOGII W GIMNAZJUM.

PLAN METODYCZNY LEKCJI. Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie.

SCENARIUSZ DO LEKCJI PIERWSZEJ- PUNKT I.

Legenda: Badany obiekt staw w Mysiadle Granica powiatu Granice gmin Gmina Lesznowola

Drogi Gimnazjalisto!!!

Plan metodyczny lekcji

Charakterystyka królestwa Protista

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć terenowych

Temat: Przystosowania roślin do życia w wodzie.

Polisacharydy skrobia i celuloza

Wychowanie ekologiczne w kl.vi

Zajęcia prowadzone metodą projektu w grupie dzieci 6 letnich Motylki

DATA... IMIĘ I NAZWISKO... klasa... I. TEST WYBRANE EKOSYSTEMY: LAS, POLE, JEZIORO.

BADANIE STANU CZYSTOŚCI WÓD W NASZEJ OKOLICY. Projekt edukacyjny klas drugich Gimnazjum w Okonku 2011/12

Scenariusz lekcji chemii w klasie II k gimnazjum

Temat: Badamy wody Wigierskiego Parku Narodowego

Scenariusz lekcji chemii w klasie III gimnazjum. Temat lekcji: Białka skład pierwiastkowy, budowa, właściwości i reakcje charakterystyczne

Burza mózgów, asocjogram, eksperyment, pogadanka, dyskusja, praca z całym zespołem, praca w grupach różnym frontem, praca indywidualna.

Obserwacje, doświadczenia, hodowle - aktywny uczeń na lekcjach biologii w klasie piątej

Poznajemy warunki życia w stawie.

Do nauczycieli przyrody!!!

SKRYPTY ZAJĘĆ Z CHEMII SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA

Dział I Powitanie biologii

Stan czystości środowiska w moim mieście

Określanie klasy czystości wody na podstawie wybranych badań fizyko chemicznych

Glicyna przedstawiciel aminokwasów

WYMAGANIA EDUKACYJNE

Poznajemy disacharydy

-uświadomienie zagrożeo środowiska przyrodniczego; -rozwijanie umiejętności obserwacji;

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU CO TO JEST ŻYCIE. SPIS TREŚCI: I. Wprowadzenie. Części lekcji. 1. Część wstępna.

Sprawozdanie z realizacji zadania pn. " Nasze Jezioro -Nasza Sprawa" Nr umowy WFOŚ/D/738/329/2012

Forma Zakres treści Częstotliwość Zasady przeprowadzenia Prace klasowe (1 h lekcyjna)

KONSPEKT LEKCJI CHEMII DLA UCZNIÓW KLASY 7 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

DZIENNIK ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH

Scenariusz zajęć dla klasy V 2 godz. zajęć lekcyjnych. Temat: Badamy stan zanieczyszczenia powietrza w okolicy szkoły - porosty jako biowskaźniki.

Scenariusz zajęć terenowych z przyrody klasa IV

1. Symulacja komputerowa, pogadanka SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM KOMPUTERA MAGDALENA SZEWCZYK

KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE V

Woda. Najpospolitsza czy najbardziej niezwykła substancja Świata?

UCZYMY METODĄ NAUKOWĄ

Temat: Elementy pogody i przyrządy do ich pomiaru. Konspekt lekcji przyrody dla klasy IV. Dział programowy. Przyroda i jej elementy.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

Ocena stanu czystości wód metodami chemiczną i bioindykacji

Woda jako środowisko Ŝycia karta pracy

CELE: 1) podnoszenie kompetencji uczniów w obserwowaniu przyrody z wykorzystaniem wszystkich

Dział programu : Poznajemy nasze otoczenie

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

1. Pogadanka, praca nad wykresami i schematem, praca w grupach MAGDALENA SZEWCZYK. Dział programowy : Ekologia

Warunki i przebieg fotosyntezy

Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych. CHEMIA klasa II.

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Eksperyment laboratoryjny, burza mózgów, pogadanka, praca z całym zespołem, praca w grupach, praca indywidualna.

ZAKRES TREŚCI: 1. budowa chemiczna organizmów 3. lokalizacja DNA w komórce 2. budowa i funkcjonowanie komórki 4. budowa i właściwości DNA.

Scenariusz lekcji w technikum zakres podstawowy 2 godziny

SCENARIUSZ ZAJĘĆ TERENOWYCH Z EDUKACJI PRZYRODNICZEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ, KLASY I III

MIEJSKI OŚRODEK DOSKONALENIA NAUCZYCIELI w KONINIE CENTRUM DOSKONALENIA NAUCZYCIELI W KONINIE

ZAJĘCIA EDUKACYJNE W EKOCENTRUM WROCŁAW

Postawy: Uczeń: - Odpowiada za bezpieczeństwo własne i kolegów, - Jest dociekliwy i dokładny, - Wykazuje postawę badawczą.

Lithoglyphus naticoides (GASTROPODA: PROSOBRANCHIA), namułek pospolity; gatunek pontyjski, typowy dla dużych i średniej wielkości rzek nizinnych.

SZKOLNY PROGRAM EKOLOGICZNY

Raport z badania terenowego właściwości fizykochemicznych wody w okręgu PZW Opole.

Uczenie się biologii wymaga dobrej organizacji pracy Sposoby odżywiania się organizmów

Kryteria oceniania z chemii dla klasy drugiej DLA UCZNIÓW Z OBOWIĄZKIEM DOSTOSOWANIA WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH

H2S, H2SO4, H2SO3, HNO3, H2CO3,

Program zajęć przyrodniczych realizowanych w ramach programu : Nasza szkoła-moja przyszłość

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Planowanie zajęć terenowych na lekcjach biologii w klasie piątej

Wymagania programowe na poszczególne oceny. Chemia Kl.2. I. Kwasy

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO BIOLOGICZNO - CHEMICZNEGO prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Opracowanie: mgr Ewa Raciborska nauczycielka przyrody. Instrukcja projektu. Ocena stanu czystości wód w najbliższej okolicy.

Funkcja stawów karpiowych w środowisku.

Scenariusz lekcji biologii dla klasy I gimnazjum

KLUB MŁODEGO EKOLOGA

Scenariusz nr 6. I. Tytuł scenariusza: Rośliny wodne. Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie

Autor: Klasa I Temat lekcji: Edukacja: Cel/cele zajęć: Cele zajęć w języku ucznia/ dla ucznia: Kryteria sukcesu dla ucznia

BIOLOGIA KLASA I GIMNAZJUM - wymagania edukacyjne.

Wykrywanie witaminy C i mierzenie jej zawartości w różnych produktach

Badanie stanu. fizyko-chemicznymi

Odczyn roztworu Skala ph. Piotr Zawadzki i Aleksandra Jarocka

Wymieranie gatunków ZAKRES TREŚCI: Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: Liceum IV etap edukacyjny zakres rozszerzony:

Jak zmierzyć odczyn roztworu. - naturalne i syntetyczne wskaźniki ph.

Plan wynikowy i wymagania edukacyjne z chemii w klasie II - giej

Świat roztworów lekcja powtórzeniowa

II. Lekcja odnosi do programu Wydawnictwa Nowa Era Nr. DKW / 99. Mieści się w dziale programu: "Poznajemy nasze otoczenie".

Wymagania programowe na poszczególne oceny. III. Woda i roztwory wodne. Ocena dopuszczająca [1] Uczeń: Ocena dostateczna [1 + 2]

Temat: Czym zajmuje się ekologia?

BIOTECHNOLOGIA OGÓLNA

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE WGRUDZIĄDZU ĆWICZENIA ZWIĄZANE Z ODŻYWIANIEM I ODDYCHANIEM CZŁOWIEKA

BIOCHEMICZNE ZAPOTRZEBOWANIE TLENU

KLASA II Dział 6. WODOROTLENKI A ZASADY

Scenariusz lekcji z biologii w szkole ponadgimnazjalnej

Wymagania programowe na poszczególne oceny CHEMII kl. II 2017/2018. III. Woda i roztwory wodne. Ocena dopuszczająca [1] Uczeń:

Zmiana barwy wskaźników w roztworach kwaśnych, obojętnych i zasadowych.

SCENARIUSZ LEKCJI CHEMII LUB BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU SPOSÓB NA IDEALNĄ PIANĘ

Ruchy tropiczne roślin

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU BIOLOGIA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

Duża, główna, wyróżniona umownie część wodnej powłoki Ziemi to... ocean

Temat: Woda skarbem przyrody.

Transkrypt:

Zaadoptuj rzekę GIMNAZJUM scenariusze zajęć do www.zaadoptujrzeke.pl lekcji Biologii 1

Spis treści DLACZEGO WODA ZNACZY ŻYCIE?............................... 3 ALEKSANDRA GRANAT, IWONA MISTRZYK JAK MOŻNA ZBADAĆ JAKOŚĆ WODY W ZBIORNIKU WODNYM? WYCIECZKA...................................................... 6 ALEKSANDRA GRANAT, IWONA MISTRZYK Klub Gaja to polska, nowoczesna organizacja ekologiczna, która buduje Pokolenie EkoXXI wieku. www.klubgaja.pl www.zaadoptujrzeke.pl www.facebook.com/klub.gaja Klub Gaja 43-365 Wilkowice, ul. Parkowa 10, tel./fax (33) 812-36-94, e-mail: klubgaja@klubgaja.pl Wydawca Klub Gaja, 2013 ISBN 978-83-61608-21-9

DLACZEGO WODA ZNACZY ŻYCIE? Działy programowe: I. Związki chemiczne budujące organizmy oraz pozyskiwanie i wykorzystanie energii. IV. Ekologia. X. Globalne i lokalne problemy środowiska. Cele lekcji. Cel ogólny: Uświadomienie uczniom roli wody dla ziemskiego życia. Cele szczegółowe: Uczeń: wymienia właściwości fizyczne i chemiczne wody, określa rolę wody dla organizmów, dostrzega i wyjaśnia związek między właściwościami wody a jej biologiczną funkcją, rozumie zależności między przyrodą ożywioną i nieożywioną zna przystosowania organizmów do życia w środowisku wodnym, doskonali umiejętność wnikliwej obserwacji i wyciągania wniosków z obserwacji, rozwija umiejętność logicznego i analitycznego myślenia, przewiduje skutki niedoborów wody dla organizmów, nabiera przekonania o konieczności ochrony wód, uświadamia sobie zagrożenia wynikające ze skażenia wód. Środki dydaktyczne: Naczynia z wodą, kostki lodu, liść, detergent, grzałka, łyżka plastikowa, sól kuchenna Metody nauczania: Problemowa, burza mózgów, pokaz, obserwacja, pogadanka. Przebieg lekcji: 1. Faza wprowadzająca: zadanie uczniom pytania: Z czym kojarzy Ci się pojęcie woda? wypisanie przez uczniów na tablicy wszystkich skojarzeń związanych z pojęciem woda? sformułowanie tematu lekcji 2. Faza realizacyjna: Zagadnienia: 1. Jakie właściwości fizyko-chemiczne ma woda? 2. Jakie jest znaczenie wody dla organizmów? Sposoby realizacji: Wskazanie takich właściwości fizyko-chemicznych wody, które mają znaczenie biologiczne poprzez: - prezentację prostych doświadczeń - pogadankę opartą o wiedzę i doświadczenia własne uczniów Pogadanka wykazująca, że: - woda tworzy środowiska życia dla organizmów (morza, jeziora, rzeki itp.) - woda tworzy środowisko wewnętrzne organizmów (np. cytoplazma komórek, płyn tkankowy, płyny ustrojowe itp.) 1 www.zaadoptujrzeke.pl 3

3. Jaki jest związek między właściwościami wody a jej biologiczną funkcją? Samodzielne wypełnianie przez uczniów tabeli i omówienie podanych przykładów na forum klasy. 3. Faza podsumowująca: - Pogadanka podsumowująca prowadząca do udzielenia odpowiedzi na pytanie temat lekcji. - sformułowanie i zapisanie wniosku. - ocena pracy uczniów. Dokumentacja lekcji: - tabela Wybrane właściwość wody Duża pojemność cieplna Zdolność do rozpuszczania różnych substancji Duża gęstość Obecność tlenu rozpuszczonego w wodzie Duże napięcie powierzchniowe - wniosek: Przystosowania organizmów wodnych do środowiska życia Rola wody w organizmie Specyficzne właściwości wody umożliwiły powstanie stabilnego środowiska, w którym mogło i rozwinęło się życie nierozerwalnie z nią związane. Dodatkowe informacje dla nauczyciela 1. Instrukcja do doświadczeń obrazujących właściwości wody. Wybrane właściwość wody Polarna budowa (asocjacja) Gęstość wody (opór) Lepkość wody (napięcie powierzchniowe, kohezja) Budowa dipolowa a zdolność do rozpuszczania substancji stałych (hydratacja, dysocjacja) Zdolność do rozpuszczania gazów 4 www.zaadoptujrzeke.pl Doświadczenie Kostka lodu (woda w stanie stałym) wrzucona do zlewki z wodą pływa po jej powierzchni. Łyżka plastikowa stawia duży opór podczas mieszania szeroką powierzchnią. Liść położony na powierzchni wody pływa, po dodaniu kropli detergentu - tonie Rozpuszczanie w wodzie niewielkiej ilości soli, mieszanie przyspiesza rozpuszczanie Podczas podgrzewania wody grzałką w przezroczystym naczyniu widoczne są uwalniające się z niej pęcherzyki gazów (niska temperatura sprzyja rozpuszczalności gazów w wodzie) 2

2. Tabela Wybrane właściwość wody Duża pojemność cieplna Przystosowania organizmów wodnych do środowiska życia - możliwość całorocznej aktywności bez względu na porę roku - zmiennocieplność Rola wody w organizmie - termoregulator Zdolność do rozpuszczania różnych substancji Duża gęstość Obecność tlenu rozpuszczonego w wodzie Duże napięcie powierzchniowe - usuwanie substancji azotowych w postaci toksycznego amoniaku - płetwy - opływowy kształt ciała - pokrycie ciała śluzem - wiotkie łodygi roślin - obecność miękiszu powietrznego - pęcherzyki powietrzne u morszczynu - oddychanie tlenowe poprzez skrzela ryb, skorupiaków, mięczaków, całą powierzchnia ciała np.u parzydełkowców - duża powierzchnia liści, np. grzybieni, grążeli, rzęsy - ślizgowy sposób poruszania się nartników na powierzchni wody - rozpuszczalnik substancji - wprowadzanych i usuwanych z organizmu, - uczestniczenie w przebiegu większości reakcji metabolicznych - amortyzator (m.in. płyn mózgowo - rdzeniowy, płyn owodniowy) - oddychanie tlenowe - spójność płynów komórkowych i ustrojowych 3. Przydatne linki - z prezentacją multimedialną, którą można wykorzystać w podsumowaniu lekcji. http://www.wkp.norwid24.waw.pl/wkp_pre/wkp_03/wkp_03_5.php - więcej o wodzie http://woda.htcoma.biz/fizyczne.php AUTORKI: ALEKSANDRA GRANAT, IWONA MISTRZYK 3 www.zaadoptujrzeke.pl 5

JAK MOŻNA ZBADAĆ JAKOŚĆ WODY W ZBIORNIKU WODNYM? WYCIECZKA Działy programowe: I. Związki chemiczne budujące organizmy oraz pozyskiwanie i wykorzystanie energii. III. Systematyka - zasady klasyfikacji, sposoby identyfikacji i przegląd różnorodności organizmów. IV. Ekologia. V. Budowa i funkcjonowanie organizmu roślinnego na przykładzie rośliny okrytozalążkowej. X. Globalne i lokalne problemy środowiska. Cele lekcji. Cel ogólny: Poznanie przez uczniów prostych sposobów badania jakości wody. Cele szczegółowe: Uczeń: poznaje właściwości środowiska wodnego, poznaje szatę roślinną i zwierzęta badanego zbiornika, rozpoznaje różne gatunki występujące w badanym zbiorniku, kształtuje umiejętność oznaczania pospolitych gatunków roślin i zwierząt, doskonali umiejętność pracy z atlasem/przewodnikiem i kluczem do oznaczania organizmów, doskonali umiejętność analizy wyników przeprowadzonych obserwacji terenowych, doskonali umiejętność wnikliwej obserwacji i wyciągania wniosków z obserwacji, rozwija umiejętność logicznego i analitycznego myślenia, rozwija zainteresowania przyrodnicze, wdraża się do samodzielnej pracy badawczej, doskonali umiejętność prezentacji wyników obserwacji i prawidłowego wyciągania wniosków, potrafi wyjaśnić pojęcie organizm wskaźnikowy (bioindykator), określa stopień skażenia środowiska na podstawie obecności organizmów wskaźnikowych, poznaje metody wykrywania zanieczyszczeń w wodzie, potrafi wykonać badania czystości wód prostymi metodami, nabywa umiejętność dokonywania prawidłowych obserwacji podczas badania wody, potrafi określić czystość wody na podstawie zbadanych indeksów i występujących tam organizmów, Potrafi dokonać oceny stanu wody w badanym zbiorniku, nabiera przekonania o konieczności ochrony wód, uświadamia sobie zagrożenia, jakie niesie skażona woda, 6 www.zaadoptujrzeke.pl 1

kształtuje postawę dezaprobaty dla działalności człowieka powodującej zanieczyszczenie atmosfery, rozumie celowość racjonalnego korzystania z zasobów wodnych i potrafi to uzasadnić, wie jak korzystać z wody w sposób bardziej odpowiedzialny, dostrzega możliwości oszczędzania wody w swoim domu, rozumie współzależności pomiędzy organizmem a środowiskiem jego życia. Środki dydaktyczne: Przewodniki do oznaczania roślin i zwierząt na wycieczce, atlasy roślin i zwierząt, zlewki na wodę, termometry akwariowe, papierki lakmusowe, wyciąg z czerwonej kapusty, karty pracy dla grup uczniowskich. Metody nauczania: Badawcza, praca w grupach, zagadka kryminalna, obserwacja, pogadanka, praca z tekstem. Przebieg lekcji: 1. Faza wprowadzająca: wyjaśnienie celów wycieczki, podział uczniów na cztery grupy ćwiczeniowe, rozdanie kart pracy i sprzętu badawczego. 2. Faza realizacyjna: przeprowadzenie przez uczniów badania zbiornika wodnego według wskazówek zawartych w kartach pracy, zapoznanie klasy z wynikami przeprowadzonych przez grupy badań, wspólne ustalenie jakości wody w badanym zbiorniku na podstawie wyników otrzymanych przez wszystkie grupy. 3. Faza podsumowująca: ocena pracy uczniów, zadanie pracy domowej: I wariant (woda czysta) Zastanów się, jakie działania należy podjąć, aby jakość wody w badanym zbiorniku wodnym nie zmieniła się. Swoje propozycje przedstaw w postaci ulotki, którą można skierować do mieszkańców okolicy wokół badanego zbiornika wodnego. II wariant (woda zanieczyszczona) Zastanów się, jakie działania należy podjąć, aby jakość wody w badanym zbiorniku wodnym uległa poprawie. Swoje propozycje przedstaw w postaci ulotki, którą można skierować do mieszkańców okolicy wokół badanego zbiornika wodnego. Dokumentacja lekcji: - karty pracy Dodatkowe informacje dla nauczyciela 2 www.zaadoptujrzeke.pl 7

1. Karty pracy 2. Przydatne linki i literatura: - gatunki wskaźnikowe http://www.wlin.pl/rola-wody/mapa/09-klasy-czystosci-wody-i-organizmy-wskaznikowe/ http://www.wlin.pl/rola-wody/mapa/11-fauna-stawu-plazy-i-gady/ http://www.wlin.pl/rola-wody/mapa/12-fauna-stawu-pajaki-i-owady/ http://www.weare.pl/mag/r%c3%b3%c5%bcnorodno%c5%9b%c4%87-organizm %C3%B3w-wska%C5%BAnikowych-w-ekosystemach-wodnych wiecej o badaniach jakości wody http://www.wodip.opole.pl/eko/eko_biala/s3a.htm Poznaj, zbadaj, chroń środowisko, w którym żyjesz Maria Stankiewicz, Maria Wawrzyniak Kulczyk WSiP Warszawa 1997 3. Materiał pomocnicze W zależności od stopnia zanieczyszczenia wody związkami organicznymi żyją w niej odpowiednie gatunki zwierząt. Wyróżniono w związku z tym cztery strefy saprobowe, którym odpowiadają właściwe organizmy wskaźnikowe. Są to strefy: Strefa największego zanieczyszczenia - polisaprobowa Właściwości wody Woda mętna; barwa brudnoszara; intensywny, nieprzyjemny zapach; miejsce ujścia ścieków; muł ma barwę czarną Organizmy występujące w danej strefie Brak organizmów zawierających chlorofil (zielonych); obfite (masowe) występowanie bakterii i grzybów, tworzących kożuchy na powierzchni wody; wiciowce; orzęski; rureczniki; czerwone larwy ochotkowatych (muchówek) Strefa zanieczyszczona, ale procesy samooczyszczania zachodzą w niej dość intensywnie - α - mezosaprobowa Właściwości wody Woda mętna; mało przeźroczysta; zapach gliny lub stęchły; brzegi zbiornika pokryte śluzowatym i kłaczkowatym nalotem; zielone lub bardzo ciemnozielone kożuchy pływających lub pokrywających brzegi i kamienie glonów. Organizmy występujące w danej strefie Mniejsza liczba bakterii i grzybów; wiciowce; sinice bardzo dużo; glony zielone; orzęski; rureczniki bardzo dużo lub masowo; czerwone larwy ochotkowatych (muchówek); liczne ośliczki; liczne pijawki; ślimaki błotniarki; ryby karpiowate. Woda słabo zanieczyszczona - β - mezosaprobowa Właściwości wody Woda przeźroczysta; barwa normalna lub zielona od glonów; Organizmy występujące w danej strefie glony nitkowate tworzą na dnie duże kolonie w postaci waty; zapach lekko stęchły (ziemisty) 8 www.zaadoptujrzeke.pl 3

Larwy jętek; larwy chruścików; nieliczne ośliczki; kiełże; nieliczne pijawki; pojawia się dużo gatunków ryb; duża różnorodność gatunkowa roślin naczyniowych Woda czysta - oligosaprobowa Właściwości wody Woda przeźroczysta; bez zapachu; mocno natleniona; brak zawiesiny organicznej i zakwitu glonów Organizmy występujące w danej strefie Mała liczba bakterii; wiciowce; okrzemki; krasnorosty; zielenice; larwy chruścików; larwy jętek; larwy widelnic; wirki; pojawiają się ryby łososiowate 4. Uwagi: 1. Proponowany scenariusz umożliwia przeprowadzenie obowiązkowej wycieczki przedmiotowej zgodnej z podstawą programową. 2. Wycieczka może trwać 1-2 godzin lekcyjnych, jeśli zbiornik wodny jest blisko szkoły lub można ją zaplanować na cały dzień. 3. Badanie jakości wody według proponowanego scenariusza jest łatwe i możliwe do przeprowadzenia przez każdą szkołę, bez względu na jej zasobność w pomoce dydaktyczne. Metody badawcze można wzbogacić w zależności od potrzeb i możliwości szkoły. Warto także dokonać badania mikroskopowego pobranej próbki wody. 4. Szkoły przeprowadzające badanie jakości wody proszone są o wpisywanie aktywności szkoły oraz wyników swoich badań na portal projektu Klubu Gaja pt. Zaadoptuj rzekę www.zaadoptujrzeke.pl; 4 www.zaadoptujrzeke.pl 9

GRUPA 1 Karta pracy dla grupy 1 Badanie jakości wody na podstawie szaty roślinnej. 1. Zaobserwuj szatę roślinną badanego zbiornika. 2. Przy pomocy przewodnika/atlasu oznacz kilka gatunków roślin oraz glonów i wpisz ich nazwy na kartę pracy. 3. Korzystając z wykazu gatunków wskaźnikowych (Załącznik 1) wpisz, które z oznaczonych przez grupę gatunków są bioindykatorami. 4. Na podstawie przeprowadzonych badań spróbuj określić jakość wody badanego zbiornika. Zaobserwowane i oznaczone gatunki roślin i glonów Bioindykatory Jakość wody badanego zbiornika Załącznik 1. Rośliny wskaźnikowe charakteryzujące typy zbiorników wodnych Wody bardzo czyste Wody czyste i słabo zanieczyszczone Zdrojek pospolity, Ramienica krucha, Bobrek trójlistkowy, okrzemki, krasnorosty; zielenice. Kosaciec żółty, Moczarka kanadyjska, Grzybień biały, glony nitkowate tworzące na dnie duże kolonie w postaci waty, okrzemki kolonijne. 5 10 www.zaadoptujrzeke.pl

Wody zanieczyszczone Woda najbardziej zanieczyszczona Woda zatruta brak życia Rzęsa drobna, Rogatek sztywny, Pałka szerokolistna, śluzowaty i kłaczkowaty nalot zielone na brzegach zbiornika, bardzo dużo sinic, eugleniny nadmierny rozwój sinic kożuchy bakterii i grzybów na powierzchni wody, 6 www.zaadoptujrzeke.pl 11

GRUPA 2 Karta pracy dla grupy 2 Badanie jakości wody na podstawie szaty zwierzęcej. 1. Zaobserwuj zwierzęta obecne w badanym zbiorniku. 2. Przy pomocy przewodnika/atlasu oznacz kilka gatunków zwierząt należących do różnych gromad i wpisz ich nazwy na kartę pracy. 3. Korzystając z wykazu gatunków wskaźnikowych (Załącznik 1) wpisz, które z oznaczonych przez grupę gatunków są bioindykatorami. 4. Na podstawie przeprowadzonych badań spróbuj określić jakość wody badanego zbiornika. Zaobserwowane i oznaczone gatunki zwierząt Bioindykatory Jakość wody badanego zbiornika Załącznik 1. Zwierzęta wodne jako wskaźnik czystości wód Typ zbiornika Gatunki zwierząt wskaźnikowych Wody bardzo czyste obunogi (Amphipoda), liczne mięczaki, larwy chruścików, larwy jętek, larwy widelnic, wirki, wypławek biały, słoniczka pospolita, odlepka ślimacza (pijawka), pająk topik, łosoś i inne ryby łososiowate rak szlachetny, rozwielitka, pstrąg potokowy, 12 www.zaadoptujrzeke.pl 7

Wody czyste i słabo zanieczyszczone Wody zanieczyszczone płoć, sieja lin, sandacz, wypławek kątogłowy. widelnice (Plecoptera), chruściki (Trichoptera), obunogi (Amphipoda), larwy jętek, larwy chruścików, nieliczne ośliczki, kiełż zdrojowy, różnorodność gatunkowa ryb, pijawka rybia, błotniarka stawowa, zatoczek rogowy, groszkówka rzeczna, ośliczka pospolita, skójka zaostrzona, pluskwiak nartnik. larwy ochotkowatych (Chironomidae) w dużej ilości, larwy komarów larwy chruścików, larwy muchówek, skąposzczety (Oligochaeta), orzęski; rureczniki bardzo dużo lub masowo, 8 www.zaadoptujrzeke.pl 13

Woda najbardziej zanieczyszczona liczne ośliczki, liczne pijawki, ślimaki błotniarki, ryby karpiowate: okoń, karp, ukleja. płoć, rurecznik pospolity, oczlik. liczne skąposzczety (Oligochaeta), larwy ochotkowatych (Chironomidae), liczne pijawki (Hirudinea), mięczaki (Mollusca) występujące sporadycznie, larwy komarów i bzygowatych - larwa gnojki, obfite (masowe) występowanie bakterii i grzybów, tworzących kożuchy na powierzchni wody; wiciowce, orzęski, wirczyk, Woda zatruta rurecznik. brak życia 9 14 www.zaadoptujrzeke.pl

GRUPA 3 Karta pracy dla grupy 3 Badanie jakości wody na podstawie zasobności zbiornika wodnego w tlen (temperatura i mętność wody) 1. Zmierz temperaturę wody w badanym zbiorniku i zapisz ją na karcie pracy. 2. Znając temperaturę wody spróbuj ustalić, czy badany zbiornik jest bogaty w tlen. 3. Pobierz do zlewki wodę z badanego zbiornika i określ jej przejrzystość. Wynik zapisz na karcie pracy. 4. Na podstawie własnej wiedzy oraz tekstu załącznika do karty pracy, spróbuj ustalić zasobność badanego zbiornika w tlen. Wskaźnik Wynik badania Jakość wody badanego zbiornika Temperatura wody Mętność wody Załącznik 1. Temperatura Temperatura wody ma duży wpływ na współistnienie organizmów wodnych oraz przebieg procesów fizycznych, chemicznych i biologicznych zachodzących w wodach. Wzrost temperatury powoduje zmniejszenie ilości rozpuszczonego tlenu, co w efekcie prowadzi do deficytu tlenowego w wodzie. Podwyższona temperatura zwiększa również toksyczność wielu substancji. Dopuszczalna temperatura wód powierzchniowych w Polsce wynosi: 22 C dla klasy czystości I, 26 C dla klas czystości II i III. Załącznik 2. Mętność Mętność wody uwarunkowana jest obecnością nierozpuszczonych w niej cząstek pochodzenia nieorganicznego i organicznego, które rozpraszają i absorbują promienie świetlne. Wody o dużym zmętnieniu staja się cieplejsze (cząstki stałe pochłaniają światło), a utrudniając przenikanie promieniowania słonecznego zmniejszają fotosyntezę. Oznaczanie mętności jest niezbędne przy ocenie wody do picia oraz wody do celów gospodarczych i przemysłowych. Mętność wody wpływa przede wszystkim na jej wygląd i smak. Wody mętne nie nadają się do picia i celów gospodarczych. 10 www.zaadoptujrzeke.pl 15

GRUPA 4 Karta pracy dla grupy 4 Badanie jakości wody na podstawie odczynu i zapachu wody 1. Pobierz do zlewki próbkę wody z badanego zbiornika i powąchaj ją. 2. Korzystając z tabeli (Załącznik 1) określ rodzaj, intensywność i wyczuwalność zapachu a wynik zapisz na karcie pracy. Na podstawie przeprowadzonych badań spróbuj określić klasę czystości wody badanego zbiornika. 3. Korzystając z tej samej próbki wody za pomocą papierka lakmusowego zbadaj jej ph. Powtórz badanie przy pomocy wyciągu z czerwonej kapusty. Wyniki zapisz na karcie pracy. 4. Porównując otrzymane wyniki pomiarów ph, spróbuj określić, jaki odczyn ma woda w badanym zbiorniku i na tej podstawie ustal jej jakość. W badaniach możesz posłużyć się skalą ph (Załącznik 2). Wskaźnik Wynik badania Jakość wody badanego zbiornika Zapach ph mierzone za pomocą papierka lakmusowego ph mierzone za pomocą wyciągu z czerwonej kapusty Załącznik 1. Zapach. 16 www.zaadoptujrzeke.pl 11

Załącznik 2. Odczyn (ph) Odczyn wód naturalnych waha się w granicach ph 4-9 i zależy od wielu czynników. Odczyn wody ma duże znaczenie dla organizmów żywych i przebiegu procesów biochemicznych oraz przemysłowego użytkowania wody. W wodach zbyt kwaśnych lub zbyt zasadowych zamiera życie biologiczne. Niskie ph wody przyspiesza wymywanie metali ciężkich z osadów dennych. Wody o odczynie kwaśnym mają właściwości korozyjne. Wody o odczynie zasadowym powstają wskutek zachodzenia w nich beztlenowego rozkładu związków organicznych z wydzieleniem amin i amoniaku lub na skutek zrzutu ścieków np. z garbarni. Czerwona kapusta jako wskaźnik ph Kwaśny - barwa czerwona Słabo zasadowy - barwa zielona Silnie zasadowy - barwa żółta Obojętny - barwa fioletowoniebieska Papierek lakmusowy jako wskaźnik ph W roztworach kwaśnych jest czerwony (dla ph niższego niż 5), w zasadowych niebieski (dla ph wyższego niż 8), w roztworach obojętnych jest naturalny - żółty (ph =7). AUTORKI: ALEKSANDRA GRANAT, IWONA MISTRZYK 12 www.zaadoptujrzeke.pl 17

Zaadoptuj rzekę 2013 Program edukacji ekologicznej Zaadoptuj rzekę Klubu Gaja otrzymał w 2008 roku nominację do tytułu The Best Practice najlepszego programu środowiskowego w Unii Europejskiej. Patronaty Partner strategiczny Partner merytoryczny Partnerzy Udział Dofinansowanie Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach www.klubgaja.pl www.zaadoptujrzeke.pl facebook.com/klub.gaja dla przyrody KRS: 0000120069 18 www.zaadoptujrzeke.pl