Pierwsze wolne elekcje.

Podobne dokumenty
KONSPEKT LEKCJI. Temat lekcji: Sąsiedzkie relacje. Polska pod rządami Andegawenów i unia polsko-litewska.

Stosunki polsko - krzyżackie

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat lekcji: Próby naprawy państwa w XVIII wieku ( temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

Jan Trychta Nauczyciel historii i W.O.S. Gimnazjum nr 2 w Świdnicy Konspekt lekcji historii w klasie II gimnazjum.

I rozbiór Polski

2. Wpisz w odpowiednie miejsca nazwy: Inflanty, ziemię smoleńską, ziemię czernihowską, wschodnią Ukrainę.

Konspekt hospitacji diagnozującej

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji. Data i miejsce realizacji. Adresaci. Cel

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

8 W przemysłowym mieście

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

Gospodarka średniowiecznej Europy

Agresja sowiecka na Polskę- IV rozbiór Polski

*12 Polska między wojnami

Formy i sposoby sprawdzania i oceniania wiedzy i umiejętności uczniów:

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Konstytucja 3 maja. Nauczyciel uczący: mgr Joanna Marczak-Burzyńska

1. Roland rycerz średniowieczny

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

2 Unia Polski z Litwą

O tym jak wypadła pierwsza podróż świętego Pawła

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: WWW w pajęczynie informacji 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Internet 1

HABSBURGOWIE I JAGIELLONOWIE RODZINNA RYWALIZACJA

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Dwa style w sztuce średniowiecza: romaoski i gotycki.

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Temat: Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel.

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Polityka rządów zaborczych i postawy społeczeństwa polskiego po klęsce powstania styczniowego

Przedmiotowy system oceniania z historii dla uczniów Gimnazjum.

Konspekt lekcji z fizyki w klasie I LO

2. Co można znaleźć w szufladzie nastolatki? ( Czas Misi

ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

Rozdział 28. Wybuch wielkiej wojny

Lekcja 2: Co może Prezydent?

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna.

Zasady oceniania na lekcjach historii i społeczeństwa

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Przedmiotowy system oceniania z historii i społeczeństwa w Szkole Podstawowej w Janowie w roku szkolnym 2015/2016.

Scenariusz lekcji. omówić zastosowanie bazy danych; omówić budowę okna programu Biblioteka; omówić budowę bazy danych pola i rekordy;

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Scenariusz zajęć. Temat: Podział administracyjny Polski

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Scenariusz lekcji biologii dla klasy I gimnazjum

TEMAT: POWSTANIE WIELKOPOLSKIE 1918/1919 CELE LEKCJI

KONSPEKT LEKCJI HISTORII

Wymagania edukacyjne dla klasy VI na ocenę szkolną Historia

CO TY WIESZ O NORMALIZACJI?

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Scenariusz lekcji. wymienić elementy, z jakich składa się program; wymienić i opisać podstawowe opcje Przybornika;

Scenariusz lekcji. uzasadnić potrzebę przygotowania założeń projektowych bazy danych i określenia celów, do jakich baza danych ma być przeznaczona;

Wymieranie gatunków ZAKRES TREŚCI: Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: Liceum IV etap edukacyjny zakres rozszerzony:

Przedmiotowy system oceniania z historii

Mutacje jako źródło różnorodności wewnątrzgatunkowej

Scenariusz lekcji. wymienić i opisać pojęcia: prawo autorskie, licencja, upgrade, demo, trial, public domain, shareware;

10. Rzeczpospolita Obojga Narodów powstała na mocy unii lubelskiej w roku: (0-1)

1. Każdy ma swojego dusiołka

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

Scenariusz lekcji matematyki dla klasy I Gimnazjum

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Proporcjonalność prosta i odwrotna

SCENARIUSZ LEKCJI HISTORII DLA KL. I LO

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Wymagania na poszczególne oceny w klasie IV

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe atrybuty czcionki; scharakteryzować pojęcia indeksu górnego i dolnego; wymienić rodzaje wyrównywania tekstu;

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

KARTA KURSU. Historia nowożytna Polski (stacjonarne, I stopień) Kod Punktacja ECTS* 3

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Mapa Unii Europejskiej

RZECZPOSPOLITA W XVI WIEKU

Atlas ryb, podręcznik biologii ryb, mapa świata i Europy, mapa Polski z oznaczonymi zaporami na rzekach.

Scenariusz lekcji 1. Informacje wst pne: 2. Program nauczania: 3. Temat zaj 4. Integracja: 5. Cele lekcji: Ucze potrafi:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA NA LEKCJACJACH HISTORII W KLASACH IV VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Scenariusz lekcji. 3. Temat lekcji: Zastosowanie własności trójmianu kwadratowego: rysowanie wykresu, wyznaczanie wzoru o podanych własnościach;

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

1. Zarządzanie informacją w programie Access

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII W GIMNAZJUM

2. Metody prezentacji informacji

Scenariusz lekcji matematyki w klasie III gimnazjalnej z zastosowaniem metody aktywizującej kula śniegowa

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA NA LEKCJI MATEMATYKI W I KLASIE GIMNAZJUM.

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

Test kompetencji pisali uczniowie klas drugich. Obejmował zadania wielokrotnego wyboru, wymagające krótkiej odpowiedzi oraz rozszerzonej odpowiedzi.

PROJEKT EDUKACYJNY REALIZOWANY W KL. VA OD MAJA DO GRUDNIA 2013 R. TYTUŁ

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z historii w klasie 1 I PÓŁROCZE Dopuszczaj Dostateczny Dobry Bardzo dobry Ucze

Temat: Czytamy mapę najbliższej okolicy.

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

SPRAWDZIAN I. Nowy człowiek w nowym świecie wiek XVI

Scenariusz lekcji. opisać zasady programowania strukturalnego; wyjaśnić pojęcia: procedura własna, procedura z parametrem, lista, zmienna;

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

Transkrypt:

Literka.pl Pierwsze wolne elekcje. Data dodania: 2004-12-04 09:39:42 Prezentuję scenariusz lekcji dotyczącej pierwszych wolnych elekcji w Polsce.Wolna elekcja- wybór króla przez szlachtę w Rzeczpospolitej był ewenementem w dziejach Europy.Taki sposób wyboru władcy w znaczący sposób wpłynął na utrwalenie rządów szlachty w państwie i osłabienie pozycji króla.na zajęciach wykorzystałam tradycyjne metody pracy: rozmawa nauczająca, analiza tekstu źródłowego, jak również formę aktywizującą -inscenizację. Inscenizacja pt.«spotkanie szlachty w karczmie» jest elementem lekcji, przedstawia w sposób barwny opinie, komentarze szlachty dotyczące pierwszych wolnych elekcji.może być też wykorzystana w czasie uroczystości szkolnych. Inscenizacja pt.«spotkanie szlachty w karczmie» jest elementem lekcji, przedstawia w sposób barwny opinie, komentarze szlachty dotyczące pierwszych wolnych elekcji.może być też wykorzystana w czasie uroczystości szkolnych. SCENARIUSZ LEKCJI HISTORII W KLASIE II. Elżbieta Gustaw Ducin Temat: Pierwsze wolne elekcje. Kompetencje kluczowe: komunikacja w języku polskim, poszukiwanie i analizowanie informacji, samoocena.cel główny: Istota i znaczenie wolnej elekcji. Cele operacyjne lekcji: 1. Uczeń zna: Pojęcia: bezkrólewie, wolna elekcja, artykuły henrykowskie, interrex, pole elekcyjne, daty: 1572,1573, postacie: Zygmunt II August, Henryk Walezy,najistotniejsze fakty związane z panowaniem Henryka Walezego, postanowienia artykułów henrykowskich. Uczeń rozumie : genezę i skutki wolnych elekcji, zasady funkcjonowania wolnej elekcji, wyżej wymienione pojęcia Uczeń potrafi: opowiedzieć, w jaki sposób dokonywano wyboru króla w Polsce, umieszczać wydarzenia w czasie, ocenić znaczenie wolnej elekcji dla Polski wskazać na mapie miejsce wolnej elekcji, wyjaśnić, dlaczego doszło w Polsce do zmiany sposobu wyboru władcy, wskazać różnice między elekcją w rodzie Jagiellonów a wolną

elekcją, ukazać wpływ artykułów henrykowskich na ugruntowanie pozycji politycznej szlachty w Polsce.Metody nauczania: praca pod kierunkiem, rozmowa nauczająca, analiza tekstu źródłowego, inscenizacja.środki dydaktyczne: «Historia. Polska Jagiellonów»J. Klusek, podręcznik dla kl. II gimnazjum, mapa «Rzeczpospolita Polska w latach 1505 1648», tekst źródłowy art. 17 z «Artykułów henrykowskich, portrety władców: Zygmunt II August, Henryk Walezy,» Labirynty historii 1385-1795«K. Bogucka, T. Makowski, K. Stawiasz.Przebieg lekcji: Faza wprowadzająca 1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności. 2. Rekapitulacja wtórna nauczyciel prosi uczniów przypomnienie: Kto był ostatnim królem z dynastii Jagiellonów? Dlaczego po śmierci Zygmunta Augusta II zaistniała konieczność innego sposobu wyboru władcy?faza realizacyjna 1. Nauczyciel zapoznaje uczniów z celami lekcji i ustala z nimi temat zajęć. 2. W oparciu o tekst podręcznika i ilustrację Pole elekcyjne uczniowie odpowiadają na pytania: Czego dowiedzieliście się o wolnych elekcjach? Jak wyglądał wybór króla podczas wolnej elekcji? Zaznaczcie na linii czasu datę pierwszej wolnej elekcji, odszukajcie na mapie Warszawę, Lublin. Nauczyciel przydziela grupom zagadnienia do opracowania, związane z treścią inscenizacji: GRUPA I: Kto zastępował króla w okresie bezkrólewia i jakie miał uprawnienia? Kto sprawował w tym czasie sady?grupa II: Jacy władcy ubiegali

się o tron Rzeczypospolitej i kto odniósł zwycięstwo? GRUPA III: Dlaczego nie zaproponowano polskiego kandydata? ZADANIE IV dla całej klasy: Jakie prawa miał zagwarantow ać szlachcie wybrany król? Uczniowie oglądają inscenizację pt. Spotkanie szlachty w karczmie po pierwszej elekcji ( ZAŁĄCZNIK ) Prezentacja pracy grup. Przedstawien ie zadania IV. Uczniowie dostają paski z poprawnymi i fałszywymi zdaniami. Ich zadaniem jest poprawne wybranie i odczytanie praw gwarantowa nych przez króla szlachcie. Po przeanalizow aniu praw uczniowie odpowiadają

na pytania: Jak został nazwan y zbiór praw, których władca musiał przestrz egać? Jak oceniaci e pozycję króla w świetle artykułó w henryko wskich? Uczniow ie analizuj ą tekst źródłow y art.17 artykułó w henryko wskich i odpowi adają na pytania: Cz ym gr ozi ło kró lo wi nie prz est rze ga nie

pr aw? Jak za ko ńc zył się okr es pa no wa nia pie rw sz eg o kró la ele kc yjn eg o? ( na po dst aw ie tes tu z ksi ąż ki La bir ynt y his tor ii 13 85-17

95, str.79 )Fa za po ds um ow ują ca

Literka.pl Literka.pl