Ruch w przedszkolu (obszar nr 1) Wychowanie fizyczne zajęcia edukacyjne zajęcia organizowane w ramach podstawy programowej wychowania przedszkolnego Scenariusz spotkania integrującego, promującego zdrowy i aktywny styl życia w grupie dzieci 5-letnich Styczeń 2014 -,,BIAŁY DZIEŃ Uczestnicy spotkania: Grupa V, VI. Miejsce spotkania: Ogród przedszkolny. Cele spotkania: Dziecko: - integruje się z innymi dziećmi, -rozwija ogólną sprawność ruchową i zwinność poprzez gry i zabawy na śniegu zorganizowane na terenie ogrodu przedszkolnego, - zna i stosuje zasady bezpiecznej zabawy na świeżym powietrzu, - rozumie konieczność właściwego ubierania się w okresie zimy, - czerpanie satysfakcje z różnych form kontaktów społecznych. Przebieg spotkania 1. Zabawa,,Witam tych, którzy : - lubią zimę, - są dziś w dobrym humorze, - lubią zabawy na śniegu. Dzieci stoją w kręgu na śniegu, te, które czują się powitane, kiwają do innych mówiąc,,hej
2. Zabawa,,Lepimy bałwana.
3. Śpiewanie piosenki pt.,,tup, tup, tup, po śniegu. 4. Zabawa,,Zaprzęgi saneczkowe.
5. Zabawa,,Rzucanie śnieżakami do celu. 6. Zabawa,,Wyścigi slalomem.
7. Zabawa z chustą animacyjną Wirujące płatki gotowe płatki z papieru, dzieci kładą na chuście animacyjnej i lekko falują. Na hasło płatki, dzieci szybciej falują a płatki unoszą się do góry. 8. Zabawa,, Tor przeszkód.
9. Powrót do przedszkola.
Ruch w przedszkolu (obszar nr 1) Wychowanie fizyczne zajęcia edukacyjne zajęcia organizowane w ramach podstawy programowej wychowania przedszkolnego Grupa: IX Dnia: 5.12.2013r. Scenariusz zajęcia ruchowego dla dzieci 3-4 letnich Temat: Przyjedź do nas Mikołaju! CELE OGÓLNE: - kształtowanie prawidłowej postawy przez zabawę; - wyrabianie poprawności ruchów; - rozwijanie naturalnych czynności ruchowych. CELE OPERACYJNE : - starannie prawidłowo wykonuje zalecane ćwiczenia; - poprawia szybkość, zwinność, siłę; - wzmacnia siłę ramion, nóg i tułowia; - przestrzega reguł obowiązujących w zabawach; - potrafi bezpiecznie ćwiczyć. FORMY PRACY: - grupowa, - w parach. POMOCE DYDAKTYCZNE: - ilustracje (konik na biegunach, hulajnoga, piłka, rower, łyżworolki, pajac), -szarfy, - tamburyn, - kocyki, -laski gimnastyczne, -woreczki. Przebieg zajęć 1. Dzieci leżą na podłodze, stopy złączone, palce stóp podkurczone, ręce ułożone w skrzydełka. Nauczyciel nawiązuje do zbliżających się świąt. Pyta dzieci o ich marzenia i oczekiwania związane ze Świętami Bożego Narodzenia i wizytą Mikołaja.
2. Mam choinkę zabawa orientacyjno-porządkowa. Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy. Jedna zakłada na krzyż szarfę i staje w dowolnym miejscu sali. Dzieci z tej grupy będą choinkami. Druga grupa to drwale, którzy w leśnej szkółce chcą znaleźć jak najładniejsze drzewko choinkowe. Na hasło: Drwale szukają choinki drwale chodzą po lesie i przyglądają się choinkom. Na hasło: Mam choinkę stają za choinką. Ćwiczenie wykonujemy trzy razy, następnie dzieci zamieniają się rolami.
3. Ścinamy choinkę ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Dzieci pozostają w parach jak w poprzednim ćwiczeniu. Siadają w siadzie rozkrocznym, łączą stopy ze stopami współćwiczącego i podają sobie ręce. Wykonują ruchy naśladujące czynność ścinania drzewa.
4. Ubieramy choinkę ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Na hasło: Ubieramy choinkę naśladują czynność wieszania ozdób choinkowych: schylają się, jakby podnosiły bombkę, wspinają się na palce, naśladując wieszanie ozdób na wyższych gałązkach. 5. Pomyśl marzenie ćwiczenie oddechowe. Dzieci w leżeniu tyłem z ugiętymi nogami, ręce pod głową. Na hasło: Pomyśl marzenie zamykają oczy i, głęboko oddychając, pogrążają się w świątecznych marzeniach. Nauczyciel wiesza na tablicy ilustracje przedstawiające różne zabawki, które mogą znaleźć się w mikołajkowym worku. Zadaniem dzieci będzie wykonywać wraz z nauczycielem ćwiczenie, a następnie odgadnąć, jaki przedmiot został zilustrowany przez ruch.
6. Przyjedź do nas Mikołaju zabawa bieżna. Dzieci dobierają się parami i robią zaprzęgi. Dziecko odgrywające rolę renifera zakłada szarfę jak plecak ( uprząż ). Dziecko będące Mikołajem powozi zaprzęgiem, który porusza się w rytm uderzeń w tamburynu. Po chwili następuje zmiana ról. Na hasło: Przyjechał Mikołaj zatrzymują się i odkładają szarfy na wyznaczone przez nauczyciela miejsce.
7. Pajacyk ćwiczenie z elementem podskoku. Dzieci wykonują podskoki rozkroczno-zwarte, którym towarzyszy odpowiedni ruch rąk. Przy rozkroku ręce w bok, przy złączeniu nóg ręce w dół. Po zakończeniu ćwiczenia dzieci odgadują, co Mikołaj wyjął z worka.
8. Rower ćwiczenie mięśni brzucha. Dzieci, siedząc w siadzie ugiętym, z rękoma opartymi z tyłu o podłogę unoszą nogi i wykonują ruch naśladujący pedałowanie na rowerze.
9. Piłeczka ćwiczenie z elementem podskoku. Nauczyciel demonstruje ćwiczenie. Najpierw skacze powoli, wysoko, potem coraz niżej i coraz szybciej, następnie kuca, chowa głowę między kolanami i obejmuje kolana rękoma. Dzieci odwzorowują ćwiczenie, powtarzając je kilka razy. Po zakończeniu ćwiczenia dzieci odgadują, co Mikołaj wyjął z worka.
10. Czas spać! ćwiczenie uspokajające. Dzieci maszerują na palcach. Na hasło: Czas spać kładą się na brzuchu, opierają brodę na dłoniach i zamykają oczy. Podziękowanie dzieciom za udział w zabawie.