Prowadząca: Anita Jędruszczak ZSiP w Tarnawatce Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-6 latków Temat zajęcia: Na łące. Cel główny: Poznanie mieszkańców łąki Cele operacyjne: Metody: Dziecko: Potrafi rozpoznać i nazwać słyszane dźwięki Potrafi zaimprowizować taniec do słuchanej muzyki Rozwiązuje zagadki słowne Wypowiada się na temat wysłuchanego utworu Potrafi przeliczać w zakresie 7 Umie współpracować w grupie Słowne (wiersz, rozmowa, zagadki) Oglądowe (makieta łąki) Czynne (zabawy, wypełniane kart pracy) Formy pracy: Indywidualna zróżnicowana grupowa, zbiorowa Środki dydaktyczne: CD nagrania piosenek, utworów muzycznych, efekty dźwiękowe (pszczoły, żaby, bocian, cykanie świerszczy), makieta wiosennej łąki (bez kwiatów i jej mieszkańców), sylwety wiosennych kwiatów, sylwety zwierząt (mieszkańców łąki), opaski z sylwetami biedronek, żabek, motyli dla każdego dziecka, karta pracy dla każdego dziecka, obrazki (puzzle) do układania z części (żaba, motyl, biedronka), zagadki, wiersz
Przebieg zajęcia 1. Piosenka powitalna (na melodię Furmana) Dzisiaj pięknie Was witamy Na zajęcia zapraszamy Będzie miło i wesoło Już robimy piękne koło Hej wio, wiśta wio Witamy Was. 2. Łąka - zagadka słuchowa. Dzieci po odgłosach odgadują w jakie miejsce wybierzemy się na wycieczkę (śpiew ptaków, cykanie świerszcza, brzęczenie pszczół, kumkanie żab, klekot bociana). 3. Improwizacja taneczna z kwiatem do muzyki A. Vivaldiego Cztery pory roku (Wiosna) Nauczycielka przebrana za wiosnę sypie kolorowymi kwiatami, każde dziecko bierze dowolny kwiatek i tańczy z nim. 4. Tworzenie łąki. Przyczepianie kwiatów na scenografii łąki poprzedzone rozmową na temat: Jaka jest wiosenna łąka?, Jakiego koloru jest na niej najwięcej?, Czym można ją ozdobić żeby nie była smutna? 5. Kto odgadnie? Rozwiązywanie zagadek o zwierzętach żyjących na łące, wskazywanie tych zwierząt i przyczepianie ich sylwet na scenografii łąki. Chodzi po świecie z domkiem na grzbiecie. (Ślimak) Czarno biały fraczek, Buciki czerwone, Umykają żaby, Gdy idzie w ich stronę. (Bocian) Tu cytrynek, tam paź królowej, Wszędzie piękne kolorowe. Lekko unoszą się nad łąką, Gdy tylko zaświeci słonko. (Motyle) Kopie w ziemi korytarze, Skaczą po łące, pływają w wodzie, Żyją z bocianem w ciągłej niezgodzie. (Żaby) Nosi kubraczek w czerwone kropki, Wiosna budzi się do słonka. Czy już wiecie? To (Biedronka) Co to za panie Mają pasiaste ubranie? Od nich słodki miodek Na pewno dostaniesz. (Pszczoły) Jest to mały owad,
Sypie kopce z piasku. Można nazwać go górnikiem Choć nie nosi kasku. (Kret) Bardzo pracowity Buduje z siostrami Dom w kopcu ukryty (Mrówka) Co to za konik? Wspaniały muzykant, Wozu nie ciągnie, Za to lubi cykać (Konik polny) 6. Zabawa ruchowa przy piosence Hej zielona żabko. płyta CD " Razem w przedszkolu czterolatka" 7. Letnia łąka rozmowa na temat wiersza A. Moskala Lato jak lato - gorące Siedziałam sobie na łące, A w gęstwinie trawy Tak się miały sprawy: Pogrążony w zadumie Ślimak po liściu sunie, Od myślenia blady Czy nie za szybko aby? Za ślimakiem gąsienica Jego domem się zachwyca, I rzecze tak:- Za trzy godziny Wpadnę do ciebie w odwiedziny. Spod ziemi wyjrzała dżdżownica. - U mnie w domu zimnica, Wyszłam na chwilę, niech słońce Wygrzeje me oba końce. Obok wtoczył na górkę Żuczek swoją kulkę, Przetarł łapką czoło I poszedł dalej wesoło. Opodal człapie stonoga, Cała zmartwiona nieboga. - Oj, oj koniec mój bliski, Mam sześćdziesiąt trzy odciski. Letnia łąka
Spotkała ją mrówka z workiem. - Ee, zagoi się przed wtorkiem. Za to idą ciężkie czasy. Rób, jak ja, zapasy. Na to pająk ze swej sieci: - Będzie dobrze, słońce świeci. Póki dobry mróz nie chwyci, Z twojej biedy, mrówko, nici. Zeskoczył z liścia konik polny. - Jak kto wieczór ma dziś wolny, Koncert gram na wrzosie Zaraz o pierwszej rosie. Za nim sfrunęła biedronka I przez łzy coś chrząka, Przestępując ze stopy na stopę. - Zgubiłam w lesie jedną kropę. Naraz za ucho ciągnie mnie mama. - Szukam łobuza już od rana. A ja jej na to: - Już wiem prawie, Co tak zawzięcie piszczy w trawie. Nauczycielka zadaje pytania, na które dzieci udzielają odpowiedzi. 3 Jakie zwierzątko chodziło po liściu? 4 Kto zachwycał się domkiem ślimaka? 5 Skąd wyjrzała dżdżownica? 6 Co wtoczył żuczek? 7 Czym martwiła się stonoga? 8 Co przydarzyło się biedronce? 9 Jakie jeszcze zwierzęta wystąpiły w wierszu? 8. Stonoga zabawa ze śpiewem wg M. Bogdanowicz, nagranie z kursu "Kto tak pięknie gra...?" 9. Zabawa matematyczna Biedronka Siedmiokropka Starsze dzieci 5-6 latki dostają kartę pracy z narysowanymi biedronkami. Zadaniem dzieci będzie uzupełnić kropki tak, aby każda miała ich po siedem. Młodsze dzieci 3-4 latki dostają kartę pracy z sylwetą biedronki. Zadaniem ich jest narysowanie biedronce tyle kropek ile mają lat. 10. Dokończ zdanie
Nauczycielka czyta zdania a dzieci starają się je dokończyć. Żaby mieszkają na Dziób bociana jest koloru Biedronki maja ubranko w Stokrotki rosną na Żaby są koloru Motyl ma kolorowe Bociany polują na Na łące rośnie dużo Na grzbiecie swój domek nosi Słodki miodek dają nam 11. Na łące - zabawa taneczna. płyta z kursu "Wesoła muzyka, wesoła zabawa" Nauczycielka dzieli dzieci na grupy rozdając na głowę opaski z emblematami zwierzątek. 1 3-4 latki - biedronki 2 5 latki - żabki 3 6 latki - motyle Dzieci (żabki, biedronki, motyle) tańczą na sali, na przerwę w muzyce grupują się wg emblematów na opaskach. 12. Zwierzęta puzzle praca w grupach. Każda z grup dostaje kopertę z pociętym obrazkiem zwierzątka. Dzieci składają go w całość i naklejają na karton. 13. Wielki bal zabawa taneczna ze śpiewem przy piosence pt. Bal na łące. płyta CD "Razem w przedszkolu czterolatka"