SCENARIUSZ LEKCJI WF KLASA V Temat: Jak tarzan w dżungli - przeskok rozkroczny przez kozła Miejsce: mała sala gimnastyczna Liczba ćwiczących: 19 Przyrządy i przybory: materace, odskocznia, kozioł gimnastyczny Metoda: analityczna, zadaniowa ścisła Formy: indywidualna Czas: 45 min Realizowane zadania w zakresie: 1. wychowania kształtowanie odpowiedzialności za bezpieczeństwo i własne zdrowie - odwaga i zdecydowanie a nie brawura - dokładne wykonywanie poleceń 2. umiejętności doskonalenie odbicia z odskoczni - nauka lądowania do przysiadu - nauka skoku rozkrocznego przez kozła 3. wiadomości zasady używania przyrządów gimnastycznych - zasady bezpiecznego wykonywania ćwiczeń - asekuracja podczas ćwiczeń Motoryka: kształtowania skoczności, zwinności, siły, rozwijanie orientacji przestrzennej Tok Treść i przebieg ćwiczeń Dozowanie Uwagi 1.Organizacja 2.Rozgrzewka Część wstępna 1.Zbiórka, powitanie, sprawdzenie obecności. 2. Podanie tematu 1. Trucht dookoła sali z ćw. RR, NN, poprawiające skoczność. 15 min 3 min. 3 min Aktywność uczniów w doborze ćwiczeń
2.Ćw. tułowia we wszystkich płaszczyznach. 3. Ćw. Rozciągające mięśni.nn, pleców 4 min 5 min 3. Ćwiczenia kształtujące skoczność, zwinność, siłę, orientację przestrzenną Część główna 1. Doskonalenie naskoku na odskocznię - odbicia od odskoczni z oparciem RR na koźle z asekuracją - nauka lądowania do przysiadu 2. Nauka przeskoku rozkrocznego przez kozła z asekuracją nauczyciela - odbicie od odskoczni z oparciem RR na koźle - przeskok rozkroczny z małego nabiegu - przeskok z rozbiegu z narastającym tempem, uwaga na wyprostowanie NN przy przeskoku 25 min 2 kolejki 2 kolejki 2 kolejki 2 kolejki 2 kolejki Zwrócenie uwagi na poprawność wykonania każdego ćwiczenia. Po opanowaniu przez wszystkich ćwiczących przejść dalej. Asekuracja nauczyciela i odległość odskoczni od kozła uzależniona od umiejętności i możliwości ćwiczących 4. Ćwiczenia uspokajające 5. Zakończenie Część końcowa - zebranie sprzętu - marsz, ćwiczenia oddechowe ze wznosem RR - omówienie ćwiczeń sprawiających najwięcej trudności - ocena postępów na - pożegnanie 5 min 2 min 3 min
Scenariusz układ taneczny walca angielskiego łączenie poznanych figur w układ taneczny. Przedmiot: wychowanie fizyczne Klasa: klasa IV Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna Liczba ćwiczących: 19 Przybory: magnetofon, płyty Metody: naśladowcza ścisła, ekspresji ruchowej Czas: 45 minut CELE LEKCJI: Umiejętności: Wykonanie kroku podstawowego i krótkiego układu walca angielskiego. Wiadomości: Zasady kulturalnego zachowania się w czasie zabaw tanecznych. Motoryczność: Kształtowanie koordynacji ruchowej, poczucia rytmu, ogólnej sprawności fizycznej. Akcent wychowawczy: Dobre maniery, styl i szyk zachowania się w tańcu. TOK LEKCJI: Część wstępna (10 min.): 1) czynności organizacyjno porządkowe: powitanie, sprawdzenie gotowości do zajęć, podanie tematu zajęć, motywacja do ćwiczeń 2) rozgrzewka: radosny ruch przy muzyce do utworu zespołu Talking Hades Slippery People oraz utwór zespołu Gipsy Kings Volare. Część główna (30 min.): Powtórzenie poznanych kroków tanecznych 1) dzieci ustawione w liniach- powtórzenie kroku podstawowego po kwadracie bez muzyki, później z muzyką 2) powtórzenie kroku zmiennego do przodu, w tył (bez muzyki, z muzyką) 3) postawa taneczna: tancerz i tancerka ustawiają się naprzeciw siebie w postawie naturalnej wyprostowanej, blisko siebie, tancerz obejmuje tancerkę prawym ramieniem, umieszczając 1
prawą dłoń pod jej lewą łopatką, tancerka opiera lewą dłoń na prawym ramieniu tancerza, pozostałe ręce są połączone i wzniesione na wysokości głowy partnerki 4) powtórzenie kroku podstawowego w parach i kroku zmiennego najpierw bez muzyki, później z muzyką 5) nauka figury obrotu w prawo: najpierw uczymy kroków w rozsypce powtarzając kroki za prowadzącym, po opanowaniu uczymy kroków w parach najpierw bez muzyki, później z muzyką - przypomnienie pracy nóg: krok w przód stawiamy od pięty krok w tył stawiamy od palców krok boczny stawiamy na podeszwie łącząc nogę z nogą, stajemy na palcach 6) nauka obrotu w prawo KROK 1: Tancerz: prawa noga w przód, twarzą ukośnie do ściany Tancerka: lewa noga w tył, plecami ukośnie do ściany KROK 2: Tancerz: lewa noga w bok, plecami ukośnie do środka sali Tancerka: prawa noga w bok, twarzą ukośnie do środka sali KROK 3: Tancerz: dosuwa prawą nogę do lewej, plecami do linii tańca Tancerka: dosuwa lewą nogę do prawej, twarzą do linii tańca KROK 4: Tancerz: lewa noga w tył, plecami do linii tańca Tancerka: prawa noga w przód, twarzą do linii tańca KROK 5: Tancerz: prawa noga w bok, twarzą do środka sali Tancerka: lewa noga w bok, plecami do środka sali KROK 6: Tancerz: dosuwa lewą nogę do prawej, twarzą ukośnie do środka sali Tancerka: dosuwa prawą nogę do lewej, plecami ukośnie do środka Sali 7) próby łączenia poznanych elementów tańca w układ taneczny: 2 kroki po kwadracie 4 kroki zmienne do przodu 2 kroki po kwadracie 4 kroki zmienne do tyłu 4 kroki - obrót w prawo 8) wybór najlepiej tańczącej pary krótki konkurs tańca CZĘŚĆ KOŃCOWA (5 min.): 1) podsumowanie zajęć, zainspirowanie uczniów do samodzielnego doskonalenia umiejętności nabytych podczas, ocenienie najlepszej pary 2) utrwalenie wiadomości dotyczących podziału tańców towarzyskich, pożegnanie z grupą. 2
SCENARIUSZ LEKCJI FAKULTET SPORTOWY MINI PIŁKA SIATKOWA TEMAT: Doskonalenie odbić piłki sposobem górnym i dolnym, w przód i w tył. Przebicie piłki na boisko przeciwnika. Miejsce: hala sportowa Liczba ćwiczących: 17 Przyrządy i przybory: 17 piłek siatkowych, słupki do siatki i siatka Metoda: pogadanka, pokaz, instruowanie, naśladowcza ścisła Czas: 2 razy 45 min Realizowane zadania w zakresie: 1. wychowania samokontrola, dążenie do celu, szacunek dla przeciwnika 2. umiejętności doskonalenie elementów techniki odbicia oburącz górnego i dolnego, przebicia piłki na boisko przeciwnika 3. wiadomości poznaje nowe ćwiczenia, zna i stosuje przepisy gry w siatkówkę Motoryka: kształtowanie orientacji wzrokowo-ruchowej podczas wykonywania ćwiczeń specjalistycznych TOK LEKCJI TREŚĆ I PRZEBIEG LEKCJI CZAS UWAGI Organizacja Część wstępna 1. Zbiórka, sprawdzenie obecności i gotowości uczniów do zajęć. 2. Podanie tematu 15 min 3 min Po sprawdzeniu obecności uczniowie niećwiczący udają się na trybuny. Rozgrzewka 1. W truchcie: - krążenia ramion - na sygnał naskok, przysiad, wyskok z klaśnięciem RR nad głową - krok odstawno- dostawny - poskoki z przemachem RR 4 min Po zakończeniu biegu nauczyciel rozdaje uczniom piłki
2. W miejscu z piłkami: - krążenia i skrętoskłony tułowia z piłką trzymaną oburącz - wysoki podrzut piłki w górę, w między czasie należy wykonać jak najwięcej klaśnięć na zmianę z przodu i za plecami, po czym złapać piłkę. - w siadzie prostym, toczenie piłki za plecami i pod wyprostowanymi NN - przenoszenie ciężaru ciała z LN na PN i z PN na LN z piłką trzymaną w RR przez sobą. - leżenie przewrotne z przekazaniem piłki z NN do RR i z powrotem. - w leżeniu przodem przetaczanie Piłki pod klatką piersiową z LR do PR i na odwrót. 8 min Piłkę trzymamy tak, aby nie wypadła z NN Ćwiczenia odbicia piłki indywidualne Ćw. w dwójkach Ćw. w trójkach Część główna - w siadzie - podrzut piłki, odbicie sposobem górnym, złapanie (kilkakrotnie) - w staniu - odbicie piłki nad głowę dwa razy nisko i trzeci raz wysoko. - podrzut piłki odbicie nad głową, po koźle odbicie sposobem dolnym, chwyt - odbicia piłki przez siatkę górnym i dolnym sposobem - odbicia piłki przez środkowego 30 min Nauczyciel zwraca uwagę na ułożenie rąk; uczniowie swobodnie poruszają się po boisku, nauczyciel demonstruje zadane ćwiczenie. Stopniowanie trudności poprzez grę ciągłą bez chwytu piłki. Uczeń odbija piłkę na taką wysokość, aby mógł ją ponownie odbić. Nauczyciel zwraca uwagę na technikę odbić, pracę nóg dojście do piłki. Uczniowie ustawieni w jednej linii (dwóch skrajnych i środkowy), środkowy dostaje piłkę od skrajnego i odbija ją w tył za głowę i odwraca się do drugiego skrajnego, powtarza zadanie. Stała
kontrola wzrokowa lotu piłki przez uczniów. Na sygnał nauczyciela następuje zmiana środkowego Przerwa - ćwiczenia oddechowe w marszu Uczniowie odkładają piłki i udają się na przerwę Gra szkolna - dwójkami - boisko podzielone wzdłuż, gra uproszczona w dwójkach, próby rozegrania piłki 2-3 podań - zagrywka dowolna ze skróconego boiska 40 min Małe gry do 21 pkt. Zmiany drużyn, małe rozgrywki siatkarskie. Uczeń zna i stosuje się do przepisów piłki siatkowej, właściwie zachowuje się w sytuacjach spornych, podporządkowuje się decyzjom sędziego. Po każdym secie uczniowie dziękują sobie za grę. Zakończenie Część końcowa Zebranie sprzętu, podsumowanie, ocena aktywności uczniów, pożegnanie 5 min Uczniowie stają w dwuszeregu
SCENARIUSZ fakultetu sportowego w szkole podstawowej pływanie Temat : Doskonalenie pracy ramion w kraulu na piersiach. Klasa: IV Szkoły Podstawowej Liczba uczniów: 14 Miejsce ćwiczeń: pływalnia Przybory: piłki, deski pływackie, tyczka Czas zajęć: 45 minut Realizowane zadania w zakresie: 1. Umiejętności: Wyrabianie nawyku prawidłowej pracy ramion w kraulu na piersiach, prawidłowego oddechu. 2. Wiadomości: Poznanie nowych ćwiczeń, zasad bezpiecznego korzystania z wody, oraz wpływu jej na nasz organizm, korekcja wad postawy 3. Motoryczność: Kształtowanie koordynacji ruchowej i wytrzymałości pływackiej. 4. Akcent wychowawczy: bezpieczeństwo na pływalni podczas zajęć. Tok Treść i przebieg Czas Uwagi Organizacja Rozgrzewka Część wstępna 1. Zbiórka, sprawdzenie obecności i gotowości uczniów do zajęć 2. Podanie tematu Na lądzie: - Podskoki z jednoczesną obustronną pracą RR do przodu później to samo w tył. - Bieg w miejscu z klaskaniem pod kolanami. - W rozkroku opad tułowia skrętoskłony. - Naprzemianstronne krążenia RR w przód - Pajacyki. 3 min 5 min Po sprawdzeniu obecności uczniowie niećwiczący udają się na trybuny. Ustawienie w rozsypce, ćwiczący z RR w bok wykonują obrót i korygują ustawienie tak, aby nic i nikogo nie dotykać.
Ćwiczenia w wodzie na płytkim basenie Część główna W basenie: - zabawa oswajająca z wodą- wyścigi rzędów - bieg do brzegu i z powrotem z krążeniem RR jak do kraula. - Ćwiczący leżąc na brzuchu w wodzie chwyt oburącz deski RR wyprostowane płynie pracując tylko NN - ruchy kraulowe. - Ćw. jw. dodatkowo ruchy kraulowe jednej ręki później drugiej, głowa nad powierzchnią wody. - Jw. tylko z głową zanurzoną w wodzie z oddychaniem skręt głowy w bok. - Jw. ruchy kraulowe naprzemianstronna praca RR tzw. dokładanka kraulowa, głowa nad wodą. - Jw. z głową pod wodą i oddychanie przez skręt głowy w bok. - zabawa ruchowa: rzucanka siatkarska. - próba samodzielnego pływania pełnym stylem. 23 min Uczniowie powoli wchodzą do basenu, ustawiają się w dwóch rzędach. Prowadzący wykonuje pokaz każdego ćwiczenia, koryguje błędy. Ćwiczący wykonuje wdechy raz na prawą stronę raz na lewą. Zwrócenie uwagi na prawidłową technikę wykonywanych ćwiczeń. W wodzie podział na dwie grupy, uczniowie ustawieni po kole. Ćwiczenia na głębokim basenie - skoki do wody z brzegu, ze słupka. - Jw. samodzielne pływanie kraulem na piersiach przy brzegu. 10 min Asekuracja skoków (tyczka) przez nauczyciela, kontrola wzrokowa pływających dzieci. Uczniowie mają wybór: albo po skoku płyną, albo tylko dopływają do drabinki i wychodzą z wody. Ćwiczenia uspokajające Część końcowa Ćwiczący trzymając się krawędzi basenu wykonują zanurzenie głowy z długim wydechem do wody. 1 min Zwrócić uwagę na prawidłowość wykonania ćwiczenia oddechowo - uspokajającego (szybki wdech powietrza ustami nad wodą, oczy otwarte, długi wydech nosem pod wodą).
Zakończenie Wyjście z wody zebranie i uporządkowanie sprzętu, przeliczenie ćwiczących, podsumowanie zajęć, wyróżnienie uczniów aktywnych i dobrze wykonujących ćwiczenia. 3 min Uczniowie ustawieni w dwuszeregu.