BYŁ SOBIE WILK... Małgorzata Morozewicz. Scenariusze zajęć dotyczące bioróżnorodności przygotowane w ramach projektu: Podlaska Akademia Przyrody



Podobne dokumenty
Scenariusz sytuacji edukacyjnej z zakresu edukacji przyrodniczej

BYŁ SOBIE WILK... Małgorzata Morozewicz. Scenariusze zajęć dotyczące bioróżnorodności przygotowane w ramach projektu: Podlaska Akademia Przyrody

BYŁ SOBIE WILK... Małgorzata Morozewicz. Scenariusze zajęć dotyczące bioróżnorodności przygotowane w ramach projektu: Podlaska Akademia Przyrody

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz 2. Przedszkole. temat: Czy drapieżniki drapią? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala.

ROCZNY PLAN PRACY W MIEJSKIM PRZEDSZKOLU NR 93 W KATOWICACH Z PRZYRODĄ NA TY

ROCZNY PLAN PRACY PRZEDSZKOLA NR 40 Poznańskie Koziołki w Poznaniu NA ROK SZKOLNY 2017/2018

Przedszkolak obserwator przyrody. Program edukacji przyrodniczej dla dzieci 5- i 6-letnich

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO- WYCHOWAWCZEJ NA MIESIĄC WRZESIEŃ "CZERWONE TRUSKAWKI"

Oferta dotycząca propozycji prowadzenia zajęć pozalekcyjnych w roku szkolnym 2009/2010 w SP 93 im. Tradycji Orła Białego

Jestem częścią przyrody PROGRAM EDUKACJI EKOLOGICZNO PRZYRODNICZEJ DZIECI 5 LETNIE

KWIECIEŃ W GRUPIE MISIE

EDUKACJA PRZYRODNICZA

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;

Dbam o wodę scenariusz zajęć proekologicznych dla przedszkolnej grupy mieszanej wiekowo

KWIATY Z CEBULEK ZAJĘCIA PROWADZONE METODĄ PROJEKTU 4-LATKI NUTKI. Termin realizacji : r r

BYŁ SOBIE WILK... Małgorzata Morozewicz. Scenariusze zajęć dotyczące bioróżnorodności przygotowane w ramach projektu: Podlaska Akademia Przyrody

,,Wystarczy włączyć telewizor, już piękno świata jest wokół nas przed naszymi oczyma. To ogromne niebezpieczeństwo cywilizacji, pozbawiające nas

KONCEPCJA PRACY. To dzieci są prawdziwymi obserwatorami tego świata (Mian Mian) NIEPUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA KANGUREK ROK SZKOLNY 2017/2018

Poznajemy zwierzęta domowe i leśne

Scenariusz zajęć nr 1

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

PLAN PRACY wychowawczo-dydaktycznej na miesiąc: MAJ 2018

HARMONOGRAM AUTORSKI PROGRAM EDUKACJI PRZYRODNICZEJ NIEPUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA STOKROTKA W GOLENIOWIE PRZYJACIELE PRZYRODY 2014/2015

SCENARIUSZ DLA NAUCZYCIELI WPROWADZENIE DO CYKLU ZAJĘĆ DLA DZIECI 6-9 LAT

PRZYRODA W CZTERECH PORACH ROKU

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

Scenariusz 3. Przedszkole. temat: Gdzie mieszka wilk? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:

BYŁ SOBIE WILK... Małgorzata Morozewicz. Scenariusze zajęć dotyczące bioróżnorodności przygotowane w ramach projektu: Podlaska Akademia Przyrody

OGRÓD PRZEDSZKOLNY W CZTERECH PORACH ROKU

PRZYRODNICZE AZYLE W MIEJSKICH PRZEDSZKOLACH RAPORT NR 14. Drzewa.

Program zajęć przyrodniczych realizowanych w ramach programu : Nasza szkoła-moja przyszłość

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9

SCENARIUSZ PROJEKTU EDUKACYJNEGO NR 1/I

im. Marii Kownackiej ul. Kalcytowa Kielce Z przyrodą przez cały rok Nauczycielki: Beata Gogolewska, Alina Łojek, Klaudia Wachla

PLAN EDUKACJI EKOLOGICZNEJ W PRZEDSZKOLU NR. 50 NA ROK 2013/2014 HASŁO PRZEWODNIE DZIAŁAŃ EKOLOGICZNYCH: GDY O ZIEMIĘ NASZĄ DBASZ, CZYSTO WOKÓŁ MASZ

Wrzesień 2018 Grupa: Maluchy

Plan pracy opiekuńczo wychowawczo dydaktycznej na rok szkolny 2017/2018 Przedszkola Sióstr Serafitek w ŻYWCU

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia W lesie. W jesiennym lesie. Zagadnienia z podstawy programowej

W SZKOLE PODSTAWOWEJ w ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 im. JANA PAWŁA II w BEŁŻYCACH

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

WSZYSTKIE GRUPY WIEKOWE

WSZYSTKIE GRUPY WIEKOWE

Dokumentacja zdjęciowa

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Poznajemy parkmiejski scenariuszwycieczki z dziećmi sześcioletnimi do parku

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

BYŁ SOBIE WILK... Małgorzata Morozewicz. Scenariusze zajęć dotyczące bioróżnorodności przygotowane w ramach projektu: Podlaska Akademia Przyrody

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl I. Jak pies z kotem

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Małgorzata Morozewicz. Konsultacja merytoryczna i pedagogiczna: dr Tomasz Sosnowski Wydział Pedagogiki i Psychologii, Uniwersytet w Białymstoku

Październik. TYDZIEŃ 1.: co nam niesie zmiany w lesie?

BYŁ SOBIE WILK... Małgorzata Morozewicz. Scenariusze zajęć dotyczące bioróżnorodności przygotowane w ramach projektu: Podlaska Akademia Przyrody

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

ROCZNY PLAN PRACY PRZEDSZKOLA NR 5 W RYBNIKU

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1c-wyszukuje w tekście potrzebne informacje;

PRZYRODNICZE AZYLE W MIEJSKICH PRZEDSZKOLACH RAPORT NR 11. Rola martwego drewna.

GRUPA IV MAŁY EKOLOG

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

ZGŁOSZENIE DOBREJ PRAKTYKI

ROCZNY PLAN PRACY OPIEKUŃCZO WYCHOWAWCZO - DYDAKTYCZNEJ NA ROK SZKOLNY 2014/2015. PRZEDSZKOLE NR 2 w Skierniewicach

ul. Szkolna 4A Przykona tel/fax

Projekt środowiskowy z komponentem badawczym RADY NA ODPADY. Sposoby segregacji odpadów i wykorzystanie ich do wtórnego użytku

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE III

Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z PRZYRODY DLA KLASY V UWZGLĘDNIAJĄCY INTEGRACJĘ MIĘDZYPRZEDMIOTOWĄ Temat: Poznajemy środowisko przyrodnicze najbliższej okolicy

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Ukwiecony sad. Scenariusz nr 6

Edukacja przyrodnicza klas I-III

PLAN PRACY WYCHOWAWCZEJ, DYDATKTYCZNEJ I OPIEKUŃCZEJ na rok szkolny 2013/2014

Temat bloku: Nasze przyjaźnie, zainteresowania i marzenia Temat dnia: Wyobraź sobie...

25. CO NAM JEST POTRZEBNE W PODRÓŻY CZYLI O KLASYFIKOWANIU OBIEKTÓW

Plan pracy na miesiąc Październik grupa MALUCHY. Jesienią w parku zwierzęta w parku

ZAŁOŻENIA DYDAKTYCZNE NA MIESIĄC KWIECIEŃ 2019 GRUPA IV ŻABKI

Edukacja przyrodnicza

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz zajęć nr 1

Czerwiec w grupie Misie TEMATY KOMPLEKSOWE:

,,Musimy nauczyć się dbać o środowisko, w którym mamy żyć. Chodzi tylko o to, czy nauczymy się tego na czas

Autorski wiersz grupy IV MISIE

Lubię tu być na zielonym!

Legionowo, r. mgr Alicja Sitkowska-Warda

Scenariusz zajęć nr 1

Osoby odpowiedzialne. D. Krzaczkowska. D. Krzaczkowska. D. Krzaczkowska

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Płaskie figury geometryczne W królestwie figur.

ZAMERZENIA WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNE GRUPA VI PUCHATKI WRZESIEŃ 2018

DRZEWO projekt edukacyjny

Tematy kompleksowe. 1. Wiosna ogrodniczka 2. Wiosna na wsi 3. Ochrona przyrody 4. W świecie teatru

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem. Scenariusz nr 5

GRUPA: MISIE MIESIĄC: GRUDZIEŃ

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Plan pracy Przedszkola Samorządowego Nr 43 w Białymstoku na rok szkolny 2017/2018

Sprawozdanie z realizacji innowacji pedagogicznej w I semestrze roku szkolnego 2018/2019

Sprawozdanie z realizacji innowacji metodycznej Las w czterech odsłonach w I semestrze w roku szkolnym 2016/2017

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

PRZEDSZKOLE NR 3 KUBUŚ PUCHATEK GNIEZNO

RAZEM Z PTAKAMI POZNAJEMY ŚWIAT

1. Zasady nauczania przyrody. Charakterystyka zasad nauczania. Część praktyczna: Portfolio Omówienie regulaminu praktyki z przyrody.

Transkrypt:

Małgorzata Morozewicz Konsultacja merytoryczna i pedagogiczna: dr Tomasz Sosnowski Wydział Pedagogiki i Psychologii, Uniwersytet w Białymstoku BYŁ SOBIE WILK... Scenariusze zajęć dotyczące bioróżnorodności przygotowane w ramach projektu: Podlaska Akademia Przyrody

Małgorzata Morozewicz Konsultacja merytoryczna i pedagogiczna: dr Tomasz Sosnowski Wydział Pedagogiki i Psychologii, Uniwersytet w Białymstoku BYŁ SOBIE WILK... Scenariusze zajęć dotyczące bioróżnorodności przygotowane w ramach projektu: Podlaska Akademia Przyrody HONOROWY PATRONAT nad projektem objął Podlaski Kurator Oświaty Projekt Podlaska Akademia Przyrody korzysta z dofinansowania w kwocie 452 628,00 PLN pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. LIDER: Polskie Stowarzyszenie Doradcze i Konsultingowe, ul. Rynek Kościuszki 2, 15-091 Białystok tel./fax 85 652 61 07 e-mail: biurozarzadu@polskiestowarzyszenie.pl PARTNER: Towarzystwo Amicus, ul. Brukowa 28 lok. 8, 15-889 Białystok tel./fax +48 85 653 77 53 e-mail: eurobialystok@bia.pl Białystok 2014 ISBN: 978-83-940838-3-0

Scenariusze zajęć przedszkolnych dotyczące bioróżnorodności przygotowane w ramach projektu: Podlaska Akademia Przyrody Zielona planeta bez drzew nie ma życia

Scenariusz zajęć przedszkolnych pod hasłem: Zielona planeta bez drzew nie ma życia Przewidziany czas realizacji zajęć: 2 godziny lekcyjne. Wiek dzieci: 4 6 lat. Miejsce zajęć: sala przedszkolna, ogród szkolny lub zadrzewiony plac zabaw. Problem: znaczenie lasu dla lokalnego ekosystemu z uwzględnieniem zwiększenia akceptowalności wilka oraz podniesienie świadomości na temat bioróżnorodności w lesie. Cele ogólne: rozbudzanie ciekawości przyrodniczej, rozwijanie sprawności manualnej dzieci, rozwijanie spostrzegawczości, wdrażanie do pracy w grupie i zespole, kształtowanie umiejętności aktywnego słuchania, doskonalenie koncentracji uwagi, ukazanie niebezpieczeństw zagrażających środowisku w wyniku niewłaściwej gospodarki człowieka, poszukiwanie przez dzieci możliwości zapobiegania zagrożeniom, rozwijanie postawy proekologicznej, budzenie zainteresowania otaczającym światem na przykładzie drzew i wilka, uwrażliwienie na piękno przyrody poprzez pogłębianie przeżyć dziecięcych, budzenie wrażliwości na dobro i zło w postępowaniu człowieka, kształtowanie więzi emocjonalnej z przyrodą, uwrażliwienie na piękno jesiennych drzew poprzez obserwacje przyrodnicze w ogrodzie szkolnym, poznawanie świata poprzez zmysły, poznanie składu pokarmu wilka, poznanie pojęcia łańcucha pokarmowego. Cele operacyjne: Dziecko: wie, że nie należy niszczyć drzew, poszerza swoje wiadomości na temat zagrożeń, które negatywnie wpływają na środowisko, wie, do czego prowadzi niewłaściwa gospodarka człowieka, wie, jak ważne są drzewa w życiu człowieka, przestrzega zasad kulturalnego zachowania się w stosunku do przyrody, wie, że las jest domem dla zwierząt, zna zapach drzew, rozpoznaje pokarm wilka, umie ułożyć w odpowiedniej kolejności ogniwa łańcucha pokarmowego. Metody pracy: czynna: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych dzieciom, zabawy przyrodniczo-badawcze, słowna: rozmowa, wypowiedzi dzieci, oglądowa: ilustracje, obserwacja przedmiotów. Środki dydaktyczne: fragment książki pt. Wilk i Czerwony Kapturek T. Matuszkiewicz, dotyczący znaczenia lasu dla lokalnego ekosystemu, uwzględniający podniesienie poziomu akceptowalności wilka oraz świadomości dziecięcej dotyczącej bioróżnorodności; Co zjada wilk karta pracy nr 1, obrazki do kolorowania, kredki; Kto kogo zjada? karta pracy nr 2; miniwykład pana leśniczego spotkanie z zaproszonym gościem, aparat fotograficzny, rolki po papierze toaletowym, lupy;

zabawy jesienne zabawy przyrodniczo-ruchowe w ogrodzie szkolnym; pobaw się z wilkiem zabawa ruchowa; jesienny bukiet z liści; dzieci i drzewa zabawy przyrodniczo-ruchowe w ogrodzie szkolnym; zielony ogród praca w kąciku przyrody, nasiona, doniczki, ziemia ogrodowa, rękawiczki. Faza wstępna zajęć: 1. Nauczycielka czyta dzieciom fragment książki pt. Wilk i Czerwony Kapturek T. Matuszkiewicz, następnie prosi o opowiedzenie treści usłyszanego fragmentu: czego on dotyczy?, jakie występują postacie?, kim jest pan leśniczy?, czym się zajmuje pan leśniczy? Mijały lata. Kuba z chłopca wyrósł na mężczyznę i stał się Jakubem. Swoją czerwoną bluzę z kapturem zamienił na zielony mundur i czapkę leśniczego. Leśniczy to ktoś, kto dba o las. To strażnik lasu, który pilnuje, by nikt w nim nie śmiecił, nie niszczył krzewów, nie wycinał drzew, nie rozpalał ognisk poza wyznaczonymi miejscami, nie straszył ptaków i zwierząt, a także nie zastawiał na nie pułapek. Leśniczy Jakub, dawno temu zwany Czerwonym Kapturkiem, zamieszkał w starym domku swojej babci za lasem. Każdego dnia odkrywa tajemnice roślin i zwierząt, i chętnie opowiada o nich dzieciom. Wspomina, jak kiedyś z lasu zniknęły kolory i uciekły wszystkie zwierzęta. Opowiada też o tym, jak wykopał dół w lesie, by złapać wilka i sam do niego wpadł, a wilk go z niego wydostał. Zastanawia się potem, czy dzieci w szkołach i przedszkolach wierzą w tę jego opowieść. Wierzą, czy nie na pewno wiele się z niej nauczą. 2. Pobaw się z wilkiem zabawa ruchowa (5 7 minut) Wszyscy siedzą w kręgu na dywanie. Jedno dziecko wchodzi do środka i siada po turecku będzie wilkiem. Dzieci mówią wierszyk: Idzie, idzie wilk. Zostań z nami kilka chwil. My się z tobą pobawimy, Wszystkie ruchy powtórz. Dziecko siedzące w środku kręgu wykonuje proste ćwiczenie gimnastyczne lub pokazuje jakiś gest (np. skacze jak żabka, podskakuje na jednej nodze, macha ręką itp.). Wszyscy powtarzają ćwiczenie. Dziecko ze środka kręgu wybiera dowolną osobę na swego następcę. Zabawa toczy się przez dowolną liczbę rund. Rozwinięcie zajęć: 3. Miniwykład pana leśniczego spotkanie z zaproszonym gościem (10 15 minut) Nauczyciel przedstawia zaproszonego gościa pana leśniczego z nadleśnictwa, który opowie dzieciom, jakie zwierzęta żyją w lesie, ze szczególnym uwzględnieniem środowiska życia wilka, pokarmu wilka i zależności pokarmowych w lesie. Opowiada lub pokazuje prezentację: Ekologia to taka nauka, która zajmuje się wszystkimi żywymi organizmami i środowiskiem, w jakim one żyją. O to środowisko, czyli całą naszą planetę Ziemię, trzeba bardzo dbać i w miarę swoich możliwości zapobiegać wszelkim zagrożeniom. A tych zagrożeń jest wiele: zanieczyszczenia wód, zanieczyszczenia gleby, powietrza, wypalanie traw, nielegalna wycinka drzew, brak segregowania śmieci. Również dzieci mogą dbać o naszą planetę poprzez segregowanie śmieci, dbanie o przyrodę poprzez nieniszczenie trawników i klombów z kwiatami, niełamanie gałęzi drzew i krzewów, dbanie o żyjące zwierzęta. Niezwykle ważne zarówno dla człowieka, jak i dla środowiska żyjących zwierząt jest dbanie o drzewa. To one są «zielonymi płucami» Ziemi. Są domem zwierząt oraz wytwarzają tlen potrzebny do życia człowiekowi. Jeśli nie będziemy o nie dbać i ich szanować, to świat zginie. Od nas zależy, czy nasza planeta będzie piękna i czysta, czy brzydka i szara. Nauczycielka pyta dzieci, czy chcą zadać panu leśniczemu pytania; dzieci oczywiście mają mnóstwo pytań. Pani ogranicza czas do 5 7 minut i po pytaniach przechodzą wspólnie do rozwiązania kart pracy: dalej zadają pytania i proszą o pomoc pana leśniczego. 4. Co zjada wilk? karta pracy nr 1 (5 10 minut) Na karcie pracy znajdują się obrazki zwierząt: baran, dżdżownica, osa, pies, dzik, sarna. Dzieci kolorują te, którymi żywią się wilki.

5. Kto kogo zjada? karta pracy nr 2 (5 10 minut) Dzieci łączą ze sobą obrazki zwierząt i roślin tak, aby powstał łańcuch pokarmowy (mogą zwrócić się o pomoc do pana leśniczego). Na karcie pracy znajdują się: żaba, biedronka, sarna, mniszek lekarski (mlecz), wilk. Pożegnanie pana leśniczego i wręczenie mu przygotowanego wcześniej, jesiennego bukietu z liści (dzieci biją brawo). 6. Zabawy jesienne zabawy przyrodniczo-ruchowe w ogrodzie szkolnym (20 minut) Nauczyciel prosi, aby każde dziecko wśród drzew poszukało swojego przyjaciela. Każde dziecko wybiera drzewo, zapoznaje się z nim za pomocą dotyku, węchu, wzroku (przytula je, obejmuje, wącha korę, przygląda się gałązkom). Zwraca uwagę na barwę, odszukuje takie same kolory na własnym ubraniu. Przykłada do pnia najpierw ucho, potem rolkę od papieru toaletowego. Wypowiada się na temat swojego drzewa: Moje drzewo nazywa się (dziecko nadaje imię drzewu). Po zakończeniu wypowiedzi przez dzieci nauczyciel robi zdjęcia na tle drzew. Zdjęcia również pozwolą na dostrzeżenie zmian i różnic w wyglądzie w różnych porach roku. 7. Dzieci i drzewa zabawy przyrodniczo-ruchowe w ogrodzie szkolnym (10 minut) Jedno dziecko jest drzewem i stoi nieruchomo, a drugie biega wokół niego. Dzieci łączą się w pary, a na hasło nauczyciela ukryj się każde kuca za swoim drzewem. Dzieci znajdują liście i machają nimi w górę i w dół, intensywnie na nie dmuchają, puszczają je. Zabierają je do sali przedszkolnej. Zakończenie zajęć. Dzieci wracają do sali i układają listki zgodnie z instrukcją podaną przez nauczyciela. Jesienny bukiet wędruje do kącika przyrody. 8. Zielony ogród praca w kąciku przyrody (15 20 minut) Nauczycielka odkrywa niespodziankę: nasiona, ziemię, doniczki, konewkę, jednorazowe rękawiczki. Dzieci próbują odgadnąć, po co to wszystko zostało przygotowane. Dzieci zapoznają się z wyglądem nasion i roślin na opakowaniach. Nauczycielka dzieli grupę na 4 5 zespołów. Każda grupa sadzi inny rodzaj nasion. Podlane ogródki umieszczamy w kąciku przyrody. Przez następne dni i tygodnie dzieci będą obserwować i pielęgnować swoje roślinki, a kiedy urośnie już pietruszka, szczypior i rzeżucha mogą spożywać je samodzielnie, przygotowując zielone kanapki. Dzieci opowiadają, co im w zajęciach najbardziej się podobało, i odpowiadają na zadane pytania: 1. Co zjada wilk? 2. Ekologia jest to? 3. Co zagraża środowisku? 4. Gdzie mieszka wilk? Bibliografia: 1. Stowarzyszenie dla Natury WILK: http://www.polskiwilk.org.pl 2. B. Łuczak: Scenariusze zajęć integralnych dla klas 1 3, Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Poznaniu, Poznań 1998. 3. A. Konieczna, E. Grodzka Jurczyk: Wesoła Szkoła, przewodnik metodyczny, część 1, Warszawa 2001. 4. B. Stolarska: Las jesienią. Scenariusze zajęć integralnych dla klas 1-3 WOM w Poznaniu, Poznań 1998. 5. W. Fibakiewicz: Ucz się z klimatem. Scenariusze zajęć przedszkolnych, Wilkowice 2014. 6. K. Popko Tomasiewicz, M. Stefanik: W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku, Kraków 2011.

Aneks: Co zjada wilk? karta pracy nr 1 Na karcie pracy znajdują się obrazki zwierząt: baranek, dżdżownica, osa, pies, dzik, sarna. Dzieci kolorują te, którymi żywią się wilki, czyli barana, dzika, sarnę. 5. Kto kogo zjada? karta pracy nr 2 Dzieci łączą ze sobą obrazki zwierząt i roślin tak, aby powstał łańcuch pokarmowy. Na karcie pracy znajdują się: trawa, żaba, biedronka, sarna, mniszek lekarski (mlecz), wilk. Dzieci łączą strzałkami kolejno: trawa, strzałka w prawo, sarna, strzałka w prawo, wilk.