Dotyczy tematu uwzględniającego realizację Ścieżki Edukacyjnej ER

Podobne dokumenty
KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

Aktywne metody nauczania.

Konspekt. do lekcji matematyki w kl. I gimnazjalnej dział Figury na płaszczyźnie

W ramach realizacji powyższego zadania podjęto następujące przedsięwzięcia:

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III SZKOŁY PODSTAWOWEJ WG PROGRAMU KREATOR

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

Temat: Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel.

Bezdomność- przeciwko stereotypom

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W GIMNAZJUM

Wyruszamy w fantastyczną podróż

Konspekt lekcji historii do hospitacji diagnozującej w klasie czwartej.

Realizacja podstawy programowej w klasach IV VI szkoły podstawowej poprzez różne formy aktywności

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Konspekt lekcji otwartej dla II klasy gimnazjum Temat: Krótki film o przebaczeniu...

Komputer i urządzenia cyfrowe

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Praca na konkurs. pt. Lekcje, jakich nie było! Autor: Helena Pupiec

Temat: WIĄZANIE KOWALENCYJNE /ATOMOWE / JAKO JEDEN ZE SPOSOBÓW ŁĄCZENIA SIĘ ATOMÓW.

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Temat bloku: Nasze przyjaźnie, zainteresowania i marzenia Temat dnia: Wyobraź sobie...

Scenariusz lekcji w klasie I liceum język polski

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Temat: Instrukcja obsługi życia codziennego", czyli kto czyta, nie błądzi.

Duża, główna, wyróżniona umownie część wodnej powłoki Ziemi to... ocean

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

RAPORT Z EWALUACJI. Cel ewaluacji: Zebranie informacji na temat efektywności wykorzystania wyników analiz sprawdzianu po klasie szóstej

Tajna wiadomość. Scenariusz lekcji

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka

Konspekt lekcji języka polskiego w liceum Cierpienie HIoba

Metody i techniki pracy: drzewko decyzyjne, praca w grupach, dyskusja.

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

RAMOWY PLAN METODYCZNY III

1. Obywatel w urzędzie gminy

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

Scenariusz lekcji 1. Informacje wst pne: 2. Program nauczania: 3. Temat zaj 4. Integracja: 5. Cele lekcji: Ucze potrafi:

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Promujemy życzliwość i kulturę osobistą Szkolny Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Program Doradztwa Zawodowego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym

Temat: Poznajemy Unię Europejską.

Lekcja języka polskiego

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO

Mówić, nie mówić, czyli o różnych sposobach komunikacji

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

Konspekt lekcji matematyki

Temat: Uzależnienia są groźne na tropie papierosów, alkoholu i gier komputerowych.

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy III gimnazjum

KONSPEKT Z EDUKACJI WCZESNOSZKONEJ KLASA III

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI DLA KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ. Temat: Wyznaczanie liczb pierwszych metodą sita Eratostenesa.

Konspekt lekcji matematyki opracowany przez: Jadwigę Murawiecką nauczyciela Szkoły Podstawowej w Chodowie

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO OBOWIĄZUJĄCY VII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM W TARNOWIE

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

SCENARIUSZ 2-GODZINNYCH ZAJĘĆ, WYCHOWAWCZYCH NA TEMAT: ASERTYWNOŚĆ - JAK BYĆ SOBĄ

Lekcja jest zapisana w programie SMART Notebook i znajduje się na moim chomiku aniador3. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna - edukacja matematyczna.

Gdzie jest moje miejsce w szkole?

ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH CKP NR 2

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

Aktywizacja studenta. Ligia Tuszyńska. Materiały zadania z wydruku pliku: EksperymentWięzienny

4) praktyczne opanowanie umiejętności ogólnych i specjalistycznych, których wpojenie należy do celów nauczania przewidzianych programem nauczania,

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie I Piosenka 1 What time is it?

Hospitacja diagnozująca na lekcji języka angielskiego

Temat: Odejmowanie w pamięci

8 W przemysłowym mieście

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny O czym zawsze warto pamiętać? Temat: To nie moja wina!

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

1. Każdy ma swojego dusiołka

Cel główny: Motywacja uczniów do dokładnej i solidnej pracy.

Scenariusz zajęć nr 3

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

Pojęcie funkcji i jej podstawowe własności.

Liliana Komorowska Gimnazjum Publiczne w Taczanowie Drugim. Porównywanie liczb wymiernych Scenariusz lekcji dla klasy I gimnazjum

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

Potrzeby ekonomiczne i ich zaspokajanie

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Projekt z ZUS w gimnazjum

Transkrypt:

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE I ZSZ Dotyczy tematu uwzględniającego realizację Ścieżki Edukacyjnej ER Temat: Kultura czy cool-tura? Próba zdefiniowania zjawiska. Cele ogólne: - próba zdefiniowania zjawiska kultura i natura - sprawdzenie wiadomości z zakresu orientacji w życiu kulturalnym Cele szczegółowe: - kształci umiejętności współpracy w zespole - rozwija poczucie odpowiedzialności za efekty wspólnego działania - rozwija umiejętność analizy porównawczej - wyzwala konieczność oceniania i krytycznego myślenia Metody i formy: - drama (wywiad, improwizacja) - praca z tekstem - praca w zespołach i w parach Środki dydaktyczne: - karteczki z poleceniami do losowania Bibliografia: Podręcznik do pracy w szkole. Język polski. PWN Czas trwania: 1 godz.

Przebieg lekcji: - zapisanie tematu lekcji na tablicy - zapoznanie z celem i charakterem pracy na lekcji - rozdanie kartek po jednej na rząd - uczniowie na otrzymanych kartkach zapisują własne refleksje na temat: co to jest kultura?, czytając poprzednią wypowiedź ucznia, ponieważ uwagi nie mogą się powtarzać, pracują w rzędach tj. zespołach, posyłając kartkę, wygrywa zespół, który pierwszy ukończył zadanie - sprawdzenie wykonanego zadania - odczytanie z podręcznika różnych definicji pojęcia kultura i porównanie ich z refleksjami uczniów, zapisanie notatki w zeszycie - kolejne zadanie polega na zdefiniowaniu pojęcia natura, uczniowie pracują tak jak poprzednio (zmiana kolejności posyłania kartek) - odczytanie zadania i porównanie z definicją jaką podaje podręcznik, zapisanie notatki w zeszycie - na tablicy schemat kultura i jej rodzaje - przyporządkowanie pojęć odpowiednio kulturze masowej i wysokiej (ochotnicy losują karteczki i przypisują odpowiednio ww pojęciom) - klasa opowiada się po wybranej stronie, tworząc tym samym dwa zespoły - dyskusja między zespołami jako próba przekonania obozu przeciwnego o wartościach kultury masowej lub elitarnej - dwóch ochotników otrzymuje polecenia typu przeprowadź wywiad z..., ochotnicy opracowują zestaw pytań dla swych rozmówców, których następnie wybierają z klasy i przeprowadzają wywiad Zad. dom. Przygotuj spis treści czasopisma Kultura Masowa lub Kultura przez duże K oraz projekt okładki. Oprac.: D. Talik

KONSPEKT LEKCJI J. POLSKIEGO W KLASIE I Technikum TEMAT: Dlaczego nikt nie mieszka na wyspie Utopii? METODY: metoda przekładu intersemiotycznego FORMY: praca indywidualna i zbiorowa. CELE: uczeń powinien: - dokonać przekładu intersemiotycznego (obrazowe przedstawienie treści utworu ), - znać i rozumieć termin utopia, - porównać własną analizę tekstu z odczytaniem utworu przez innych uczniów, - samodzielnie zinterpretować omawiany na lekcji wiersz, ŚRODKI DYDAKTYCZNE: Podręcznik do pracy w domu. Język polski (literatura i nauka o języku ). Tekst Wisławy Szymborskiej pt. Utopia. Czyste kartki papieru, KLUCZOWE POJĘCIA: utopia; symbol drzewa, jaskini, CZAS TRWANIA LEKCJI: 1-2 godz. PRZEBIEG LEKCJI: 1. Odczytanie wiersza Wisławy Szymborskiej pt. Utopia (nauczyciel). 2. Ponowne odczytanie utworu (każdy uczeń po cichu). 3. Uczniowie rysują na kartkach mapę wyspy uwzględniając realia przedstawione w utworze. 4. Rozłożenie rysunków pod tablicą, obejrzenie przez uczniów prac wykonanych przez innych, porównanie ze swoją pracą. 5. Wybrany uczeń wskazuje elementy powtarzające się na wszystkich rysunkach. Wypisanie ich na tablicy. jezioro jaskinia dolina las morze źródło W Y S P A droga szczyt krzaki drzewo 6. Wyszukiwanie w tekście określeń do podanych haseł. DROGA DRZEWO KRZAKI droga dojścia drzewo Słusznego Domysłu, drzewo Zrozumienia krzaki z odpowiedziami

ŻRÓDŁO DOLINA JASKINIA JEZIORO SZCZYT Ach Więc To Tak dolina Oczywistości w której mieszka Sens jezioro Głębokiego Przekonania Pewność Niewzruszona, Istota Rzeczy Pytania dotyczące wymienionych haseł: Czy istnieją w rzeczywistości miejsca wymienione przez poetkę? Gdzie zatem one się znajdują? (Na wyspie Utopii). A gdzie leży wyspa Utopia? (Nie ma takiej wyspy). Co to więc takiego Utopia? Czas do namysłu. Uczniowskie próby odczytania znaczenia tego terminu. Podyktowanie terminu utopia (nie mająca szans urzeczywistnienia i nie licząca się z realnym stanem rzeczy i stosunków społecznych wizja idealnego społeczeństwa, potocznie mrzonka, plan, pomysł, idealny, ale nieżyciowy, nieziszczalny. Do jakiej dziedziny życia odnoszą się te pojęcia? (do sfery ludzkiego poznania) Interpretacja symboli występujących w tekście (nauczyciel). SYMBOL DRZEWA (drzewo poznania dobra i zła. Adam i Ewa spożyli owoc tego drzewa i nauczyli się dokonywać wyborów moralnych),,,nie ma bowiem drzewa dobrego, które by rodziło owoc zły, ani... [Ewangelia Św. Łukasza] Zatem ludzi można oceniać po owocach ich działania. To człowiek musi dokonać wyboru między dobrem i złem. W wierszu Szymborskiej jest na odwrót. Człowiek nie musi wybierać, wszystko jest jasne i jednoznaczne. SYMBOL JASKINI (1ks. Samuela Dawid schronił się w jaskini Adullam a wraz z nim wszyscy uciśnieni), symbol zwątpienia, jaskinia Platona, symbol znikomości wiedzy ludzkiej, mizernych perspektyw poznania); ludzie w jaskini przyjmują poznawane za pomocą zmysłów,,rzeczy za rzeczywiste, a one są jedynie odbiciem, cieniem idei), u Szymborskiej w jaskini leży sens, a więc znów na odwrót. Dlaczego na wyspie nikt nie mieszka? (Życie na wyspie, która rozstrzygała ludzkie wątpliwości, ułatwiała wybory moralne, okazało się niemożliwe. Według Szymborskiej prawda nie powinna być człowiekowi dana, lecz musi być przez niego doświadczona na drodze prób i błędów. Rzeczą ludzką jest błądzić, a wszystkie ideologie muszą zostać odrzucone. Utopia ma charakter społeczny, a jeśli na wyspie nie ma ludzi, tzn. że utopia na bezludnej wyspie jest niemożliwa. Nie ma wyspy Utopii, na której wszystko się wyjaśnia.) Podsumowanie: ponowna interpretacja utworu przez wybranego ucznia. Oprac. D. Talik

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KL. I Technikum TEMAT LEKCJI: Litość wzbudza w nas nieszczęście człowieka niewinnego, trwogę natomiast nieszczęście człowieka, który jest do nas podobny. Teatr, dramat, tragedia. CELE OGÓLNE: 1. Kształtowanie umiejętności komunikowania się. 2. Kształtowanie umiejętności logicznego i krytycznego myślenia. 3. Wychowywanie do współodpowiedzialności. 4. Najważniejsze wiadomości na temat tragedii antycznej. CELE SZCZEGÓŁOWE: Po lekcji uczeń potrafi: 1. Przeanalizować problem pracując w grupie. 2. Komunikować się z kolegami w grupie. 3. Wybrać informacje najważniejsze oraz jasno i czytelnie przekazać je kolegom. 4. Utworzyć notatkę na podstawie przeczytanego tekstu i uzyskanych informacji. 5. Przyswoić sobie wiadomości uzyskane od przedstawicieli innych grup. 6. Umieć zebrać wszystkie wiadomości z lekcji i połączyć je w logiczną całość. METODY I FORMY: Rozmowa nauczająca, dyskusja za i przeciw, pogadanka. Praca w grupach, metoda układanki ( składanka ekspercka). ŚRODKI DYDAKTYCZNE: - ksero tekstu dotyczącego tragedii antycznej ( z podziałem na fragmenty), - materiały pomocnicze (arkusze papieru). BIBLIOGRAFIA: Mała Encyklopedia Kultury Antycznej Sofokles, Król Edup, Słownik pisarzy antycznych, J. polski (Podr. do domu) J. Klejnocki.PWN. CZAS TRWANIA: 2 godziny. PRZEBIEG LEKCJI: 1. Zapoznanie z formą pracy na lekcji. 2. Utworzenie grup na zasadzie odlicz do sześciu (pięć grup). 3. Polecenie utworzenia krótkiego wiersza i znaku grupy w celu zintegrowania grupy. 4. Prezentacja pomysłów. 5. Rozdanie tekstów (oznaczonych kolejno numerami 1-6).

Sześć zagadnień do opracowania: I. Teatr w starożytnej Grecji. II. Budowa teatru w Atenach. III. Maszyneria teatralna (dawne efekty specjalne) IV. Zawód aktor. V. Budowa tragedii. VI. Tragedia znaczenie filozoficzne. 6. Polecenie połączenia się jedynek, dwójek itd. 7. Uczniowie pracują w grupach, redagując na otrzymanych kartkach notatkę i ucząc się jej. Wymyślenie pytania do swojego tekstu. 8. Powrót do grupy pierwotnej, zabawa w nauczyciela. 9. Sprawdzenie wiadomości przez naucz. wg podanych przez uczniów pytań. 10. Pogadanka na temat: - teatr dawniej a dziś, - aktor dawniej a dziś, - współczesne a starożytne efekty specjalne. 11. Zad. dom. Po przeczytaniu Króla Edypa, zastanów się nad treścią tematu lekcji. Oprac. D. Talik