Scenariusz 17. Gimnazjum. temat: Porozmawiajmy jak wilk z wilkiem. autor: Karolina Dobrowolska. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: Formy pracy:

Podobne dokumenty
Wilk - opis. rolę w komunikacji i utrzymaniu. 1/3 długości ciała (pełni istotną. puszysty ogon stanowi prawie

Scenariusz sytuacji edukacyjnej z zakresu edukacji przyrodniczej

Scenariusz 3. Przedszkole. temat: Gdzie mieszka wilk? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:

Plan metodyczny lekcji

Próbny test kompetencji kl. III. Przeczytaj uważnie tekst.

Gimnazjum. sala wyposażona w rzutnik multimedialny, ekran i komputer lub odtwarzacz multimedialny,

Scenariusz zajęć nr 75 Temat: Czy pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka? rozmawiamy o naszych pupilach.

Pakiet edukacyjny - W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku. Wydra - opis

Scenariusz 18. Gimnazjum. temat: Obyczaje wydry. autor: Karolina Dobrowolska. Cele ogólne: Cele operacyjne:


Edukacja wczesnoszkolna

JESIENNE I ZIMOWE KŁOPOTY ZWIERZĄT LEŚNYCH I POLNYCH

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

SCENARIUSZ LEKCJI Z FIZYKI DLA KLASY III GIMNAZJUM. Temat lekcji: Co wiemy o drganiach i falach mechanicznych powtórzenie wiadomości.

SCENARIUSZ EKOLOGICZNYCH ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH. Temat: BOGACTWO NADNARWIAŃSKICH PTAKÓW. Poziom: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna

Temat dnia: Uczę się w bezpiecznej szkole"

Scenariusz 15. Gimnazjum. temat: Dokąd truchta nocą wilk? autor: Joanna Reszka. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala.

Inwentaryzacja i monitoring populacji wilka w województwie zachodnio-pomorskim. Borowik T., Jędrzejewski W., Nowak S.

Scenariusz lekcji 12 1/3

Nie owijam w bawełnę asertywność.

KOMUNIKACJA MIĘDZYLUDZKA. mjr Danuta Jodłowska

Scenariusz zajęć nr 5

*Obszar Nr 1 Wychowanie fizyczne zajęcia edukacyjne

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ (wiek ucznia lat)

Temat: "W świecie ludzi bezdomnych. Czy można z niego wyjść?

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

PORADNIK ILUSTROWANY EGZAMINU PSA TOWARZYSZĄCEGO I stopnia PT-1

klasa 1 3 edukacja wczesnoszkolna Temat : Kosmiczna podróż

Szablon diagnostyczny numer 12: Autoprezentacja i radzenie sobie z lękiem społecznym (nieśmiałością)

Scenariusz zajęć w klasie III z wykorzystaniem techniki Celestyna Freineta

Temat. Poznajemy ptaki wodne w najbliższej okolicy i nie tylko...

3 POMAGAMY NASZYM SKRZYDLATYM PRZYJACIOŁOM CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE: ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Międzyprzedmiotowa.

Scenariusz 17. Gimnazjum. temat: Chrońmy wydrę. autor: Karolina Dobrowolska. Cele ogólne: Cele operacyjne:

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Scenariusz zajęć. Metody: pogadanka, praca z książką, burza mózgów, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia twórcze

Kto puka do naszych drzwi?

SCENARIUSZLEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO (dla IV etapu edukacyjnego)

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

Scenariusz zajęć nr 1

Bo warto być empatycznym i pomagać innym.

Scenariusz zajęć nr 6

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

języka obcego i sprawności językowych. Korelacja języka angielskiego z innymi przedmiotami to

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć


Scenariusz zajęć wychowania do życia w rodzinie dla klasy III gimnazjum:

Scenariusz zajęć nr 2

SCENARIUSZ ZAJĘĆ (wiek 15+)

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI W GIMNAZJUM

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Szkoła podstawowa klasy 4-6

Temat: Budujemy ś wiat wartoś ci, kśztałtujemy śwoje pośtawy moje reflekśje nad wartoś ciami, kto re prześtrzegał Rotmiśtrz Witold Pilecki

BEZPIECZNE DZIECKO- PRZYJACIEL SZNUPKA DLA KLASY VI. CEL GŁÓWNY: rozwijanie umiejętności dokonywania właściwych wyborów w kontaktach społecznych.

SCENARIUSZE ZAJĘĆ EDUKACJI GLOBALNEJ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ, GIMNAZJUM I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA DRUGI JĘZYK OBCY: Szkoła Podstawowa klasy VII

Jaki utwór nazywamy bajką?

Świat wokół nas opisujemy przedmioty

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W GIMNAZJUM

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Jak korzystać z Platformy Edukacyjnej Historia dla Polonii?

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

NA TROPACH LEŚNYCH ZWIERZĄT

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Jan z księżyca reż. Stephen Schesch

Staw jako ekosystem. Cel zajęć: Cele operacyjne: Czas trwania: Miejsce zajęć: Pomoce dydaktyczne: Przebieg zajęć: EKOSYSTEM Biocenoza Biotop

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach. Praca dydaktyczno wychowawcza w kl. II. Rok szkolny 2012/2013

NOWOCZESNA BAZA DYDAKTYCZNA

Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut.

Atlas ryb, podręcznik biologii ryb, mapa świata i Europy, mapa Polski z oznaczonymi zaporami na rzekach.

Temat: Świat dzikich zwierząt. Utrwalenie nazw zwierząt. Wprowadzenie słownictwa dotyczącego zwyczajów zwierząt

SCENARIUSZ WYBIERAM ZDROWIE I ZDROWE ODŻYWIANIE

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

Ogólnopolska akcja Ministra Edukacji Narodowej "Ćwiczyć każdy może" organizowana w ramach Roku Szkoły w Ruchu.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz 16. Gimnazjum. temat: Pokarm wydry. autor: Karolina Dobrowolska. Cele ogólne: Cele operacyjne:

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

Gdzie jest moje miejsce w szkole?

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

Część 1 1. Co to jest lama? Prezentacja kilku zdjęć z przyjaznymi wizerunkami lam.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

SCENARIUSZ ZAJEĆ Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO DLA KLASY IV

Temat: Jak odnosić się do innych? Iwona Lesiak nauczyciel religii i języka polskiego

Transkrypt:

Scenariusz 17 Gimnazjum autor: Karolina Dobrowolska temat: Porozmawiajmy jak wilk z wilkiem. Cele ogólne: przekazanie wiedzy o zachowaniach społecznych wilka, w tym komunikacji w grupie, rozwijanie zdolności obserwacji, nabywanie wiedzy poprzez obserwację. Cele operacyjne: Uczeń potrafi: określić skład i liczebność watahy, dokonać obserwacji zachowania wilków, wyjaśnić znaczenie niektórych sygnałów komunikacyjnych wilków. Miejsce: sala wyposażona w rzutnik multimedialny, ekran i komputer lub odtwarzacz multimedialny, w miarę możliwości ogród zoologiczny, miejsce hodowli wilków lub ewentualnie psów. Formy pracy: prezentacja multimedialna, obserwacja zachowań wilków, ćwiczenia na modelu, pogadanka. Wiek uczestników: 13-16 lat. Czas przewidywany na realizację planowanych zajęć: 45 minut (1 godzina lekcyjna). Optymalna liczba uczestników: 20-30 osób. Materiały i środki dydaktyczne: prezentacja multimedialna, część - Wilk, sprzęt do odtwarzania, karta pracy nr 1 - Głosy wilków, karta pracy nr 2 - Ułożenie ogona, karta pracy nr 3 - Postawy ciała, karta pracy nr 4: układanka do ćwiczenia postaw ciała wilka, plansza - Części ciała wilka używane do porozumiewania się, pinezki lub szpilki. Czynności przygotowawcze nauczyciela: 1. Przygotuj i przejrzyj prezentację multimedialną w części dotyczącej wilka. Sprawdź, czy dobrze słychać różne rodzaje głosów wilków to będzie potrzebne do ćwiczenia - Posłuchaj mowy wilków. 2. Przygotuj karty pracy nr 1 - Głosy wilków - dla każdego ucznia. 3. planszę - Części ciała wilka wykorzystywane do porozumiewania się powiększ przy kopiowaniu. Możesz ją także zafoliować lub oprawić w inny sposób. Przygotuj ją do powieszenia (przemyśl sposób mocowania). 4. kartę pracy nr 2 - Ułożenie ogona, skopiuj w ilości odpowiadającej liczbie grup. kartę pracy nr 3 - Postawy ciała, w ilości równej liczbie uczniów + 1. Dodatkową kartę potnij na paski, w taki sposób, aby każdy z nich przedstawiał jeden schemat postawy ciała wilka. 5. kartę pracy nr 4: układankę do ćwiczenia - Naśladuj postawę ciała wilka, skopiuj po 1 dla każdej grupy. Wytnij

Gimnazjum jej elementy, zestawy włóż do osobnych kopert. Przygotuj odpowiednią ilość tekturek wielkości A4 oraz niebrudzący materiał plastyczny do mocowania schematów części ciała wilka (można też użyć pinezek lub szpilek). Przebieg zajęć: A. Wprowadzenie: Podaj uczniom cel zajęć: poznanie sposobów komunikacji u wilków. 1. Krótko scharakteryzuj skład wilczej rodziny. Zwróć uwagę na różnice w strukturze grupy socjalnej u wilków w hodowli (np. w ogrodach zoologicznych) i na wolności. Uczniowie na podstawie podanych w tekście informacji określają orientacyjną wielkość watahy. 2. Zapytaj, jakie dźwięki kojarzą się uczniom ze słowem wilk (prawdopodobna odpowiedź: wycie ). Naprowadź ich na skojarzenie z psem jakie dźwięki wydaje pies? (skomlenie, szczekanie). Uprzedź, że rozpoznawanie dźwięków używanych przez wilki, będzie jednym z elementów lekcji zadaniem do wykonania. 3. Poproś uczniów, aby opisali, jak zachowuje się pies, który jest przestraszony, radosny, agresywny, skarcony. Czy my ludzie - możemy odczytać i zrozumieć język ciała psa? Czy ułatwia to porozumienie z nim? Wilcza rodzina to wataha. Składa się z pary rodziców, 6 8 szczeniąt i 5 6 młodych jednorocznych wilczków zwanych piastunami. Do czasu opuszczenia rewiru w skład watahy wchodzą też dwuletnie, dorosłe wilki, w liczbie 2-3. Ponieważ młode wilki muszą opuścić rodzicielskie terytorium aby założyć własną rodzinę, wielkość watahy pozostaje przez lata praktycznie niezmienna. Kiedy ludzie zmuszają wiele dorosłych wilków do życia na małym obszarze, w zagrodzie, walczą one o pozycję w stadzie i jej utrzymanie. W naturze wilki rodzice cieszą się naturalnym autorytetem wśród potomstwa, a szczenięta bez rodziców nie byłyby w stanie przeżyć. Jednoroczne wilczki są wprawdzie prawie tak duże jak dorosłe, ale wciąż niedojrzałe płciowo, niedoświadczone, muszą się jeszcze wiele nauczyć. Podporządkowują się dorosłym i pomagają rodzicom w opiece nad szczeniętami. Zgodne współżycie w watasze wymaga dobrej komunikacji pomiędzy wilkami. Wilki porozumiewają się przy pomocy zapachu, dźwięku i postawy ciała. Wilki mają bardzo dobrze rozwinięty węch. Rozpoznają i pamiętają zapach różnych osobników, zarówno ze swojej watahy, jak i obcych. Do tego rodzaju komunikacji służy mocz, kał i wydzielina gruczołów przyogonowych oraz gruczołów między poduszeczkami na podeszwach łap. Wilki oznaczają swoje terytorium zostawiając informacje zapachowe w łatwo zauważalnych miejscach, np. na wystających kamieniach, kępkach trawy, na rozstajach dróg. Szczególnie dużo tego rodzaju sygnałów pozostawiane jest wzdłuż granicy terytorium. W ten sposób odróżniany jest swój od obcego. Oprócz wyznaczania granic terytorium znakowane są tereny obfitujące w pokarm, stałe trasy przemieszczania się, nowe obiekty w rewirze oraz powierzchnie w pobliżu schronień. Wydawane przez wilki dźwięki mają zróżnicowane znaczenie: skowyt może oznaczać strach, uległość lub radość; warkot ostrzeżenie lub skarcenie członka rodziny. Starsze wilki krótkim szczekaniem ostrzegają się przed niebezpieczeństwem, długie zaś oznacza zbliżanie się obcych. Podobne odgłosy wydają nasze psy. Wspólne wycie wzmacnia więzi społeczne: Jesteśmy jedną rodziną! oraz pozwala odróżnić się od innej watahy. Jest też sygnałem ostrzegawczym: To nasze terytorium!. Wilki wyją także przed polowaniem w ten sposób nawzajem zagrzewają się do działania - oraz po zakończeniu łowów. W okresie godowym wilki wyją w celu znalezienia partnera. Komunikacja pomiędzy członkami watahy odbywa się też za pomocą mimiki pyska, postawy ciała i ułożenia ogona. Szczenięta uczą się porozumiewania poprzez zabawę. Głowa, a szczególnie pysk, oczy i uszy, są najważniejszymi częściami ciała wilka używanymi w komunikacji. Obnażone zęby, otwarty pysk z kącikami pociągniętymi ku przodowi, zmarszczone czoło, uszy podniesione i skierowane ku przodowi oznaczają groźbę. Zamknięty pysk z kącikami cofniętymi daleko do tyłu, gładkie czoło, zmrużone oczy, uszy skierowane do tyłu i przylegające do głowy to postawa wilka sygnalizującego uległość i niepewność. Ruchy ogona są wyrazem nastrojów właściciela. Na dobry humor i przyjacielskość wskazuje luźne, swobodne merdanie. U osobników podporządkowanych ruchy podciągniętego ogona na boki przenoszą się aż na cały zad. Szybkie, gwałtowne poruszanie ogonem lub tylko jego końcem występuje wtedy, gdy wilk jest w nastroju agresywnym. Drżenie ogona uniesionego pionowo w górę to postawa wilka o wysokiej pozycji społecznej, który spotyka innego osobnika o podobnej randze. Znieruchomienie i uniesienie wyprostowanego ogona to sygnał do ataku lub pogoni. 2 17. Porozmawiajmy jak wilk z wilkiem.

Gimnazjum Także postawa całego ciała służy komunikacji. Położenie się na plecach i odsłonięcie szyi oraz brzucha sygnalizuje pokorę i poddanie. Podskoki i obniżanie przedniej części ciała przy uniesionej tylnej części, oznacza zaproszenie do zabawy. Kiedy szczenięta chcą, żeby jeden z rodziców zwrócił im nadtrawione pożywienie, szturchają go i liżą kąciki jego pyska ( żebrzą ). Roczne wilki żebraniem sygnalizują, że jeszcze wciąż są zależne od rodziców. Sygnały, używane przez wilki, są podobne do tych, jakie możemy zaobserwować u naszych psów. B. Ćwiczenia. 1. Posłuchaj mowy wilków. Wykorzystaj prezentację multimedialną (część dotyczącą wilka). Rozdaj uczniom kartę pracy nr 1 Głosy wilków, na której, po obejrzeniu materiału, uczniowie mają za zadanie określić, który wilk i w jakiej sytuacji wydawał poszczególne dźwięki. Zwróć uwagę, aby uczniowie skupili się na słuchaniu możesz odtworzyć film dwukrotnie. Po zakończeniu pracy należy przedyskutować zapisy czy wszyscy tak samo odczytali mowę wilków? Skąd wzięły się ewentualne różnice w interpretacji? 2. Naśladuj postawę ciała wilka. 1. Zademonstruj uczniom i omów zawartość planszy Części ciała wilka używane do komunikacji. Umieść ją w widocznym miejscu. 2. Podziel uczniów na grupy. Rozdaj każdej grupie karty pracy nr 2 i 3 ( Ułożenie ogona, Postawy ciała ) oraz wyciętą wcześniej układankę (karta pracy nr 4), tekturki i materiał mocujący. 3. Poproś o zapoznanie się z treścią kart, odpowiedz na ewentualne pytania. 4. Grupy losują jedną z wyciętych z karty pracy nr 3 postaw ciała wilka i odtwarzają ją na tekturce z elementów układanki (karta pracy nr 4). 5. Przedstawiciel każdej z grup pokazuje pozostałym i omawia wylosowaną postawę. Uczniowie wskazują elementy, które są znaczące dla danej postawy: ułożenie uszu, otwarcie oczu i pyska, ułożenie ogona. 3. Rozpoznaj, co komunikuje wilk? 1. Rozdaj pozostałe karty pracy nr 3 - Postawy ciała, tak, aby każdy uczeń miał jedną kopię. 2. Ponownie odtwórz prezentację i tym razem poproś uczniów o zwrócenie szczególnej uwagi na zachowania wilków oraz ułożenie uszu i ogona. Uczniowie zaznaczają (np. krzyżykiem) na kartach zaobserwowane postawy ciała. 3. Zapytaj uczniów, co wilki komunikują poprzez postawę ciała? (Podległość, chęć zabawy itd.) Zakończenie: 1. Zadaj pytania: Które z obserwowanych zachowań były łatwe do identyfikacji? Które trudno było rozpoznać? Które były najczęstsze? Które nie wystąpiły w oglądanym materiale i dlaczego? 2. Propozycja zadania dla chętnych. Jeśli to możliwe, poleć uczniom odwiedzenie ogrodu zoologicznego, w którym są wilki w celu dokonania obserwacji ich zachowania. Podczas obserwacji mogą użyć tych samych kart dydaktycznych, które były wykorzystywane w trakcie zajęć. Po wykonaniu zadania uczniowie opowiedzą o wynikach. Słowniczek trudniejszych pojęć: Hierarchia struktura społeczna grupy, określająca kto jest komu podporządkowany. Komunikacja przekazywanie sygnałów w celu porozumienia; u wilków komunikacja odbywa się przy pomocy zapachów, dźwięków i postawy ciała. Piastun, roczniak młody, niesamodzielny wilk, który pomaga w opiece nad młodymi z kolejnego miotu. Podporządkowanie, uległość okazywanie braku agresji wobec osobnika o wyższym statusie w grupie. Terytorium, rewir - miejsce spełniania funkcji życiowych (np. rozmnażania, polowania) zwierząt drapieżnych, w tym wilków. Wataha grupa rodzinna wilków, składająca się z rodziców, szczeniąt, zeszłorocznych szczeniąt (piastunów) i dwuletnich wilków przed opuszczeniem watahy. Żebranie sposób zachowania młodych, skłaniający rodziców do ich nakarmienia. 17. Porozmawiajmy jak wilk z wilkiem. 3

Gimnazjum Wybrane pozycje z literatury: 1. P. Sumiński, J. Goszczyński, J. Romanowski, Ssaki drapieżne Europy, PWRiL, Warszawa 1993. 2. J. Reichholf, Ssaki. Leksykon przyrodniczy, Świat Ksiażki, Warszawa 1996. 3. Wilki. Przewodnik po wystawie Wilki na Łużycach w Erlichtfof Rietschen oraz po międzynarodowej wystawie wędrownej Wilki, Staatliches Museum fűr Naturkunde Goerlitz 2007. 4. http://sites.google.com/site/1lupus2nature3net/home/lupus/wilcze-glosy-i-mowa-ciala 5. http://wilki.most.org.pl 6. http://wolf.wild.art.pl/ 7. http://www.timberwolfinformation.org/ 8. www.wolfcenter.org/images/wolf-behavior.png 4 17. Porozmawiajmy jak wilk z wilkiem.

Porozmawiajmy jak wilk... - karta pracy nr 1 Głosy wilków. Po obejrzeniu filmu i wysłuchaniu głosów wilków uzupełnij tabelę. Rodzaj głosu Wilk młody czy dorosły? W jakiej sytuacji? Co oznaczał? Skowyt/skomlenie Wydają go szczenięta bawiące się nieopodal gniazda, samica w okresie cieczki (okresie płodnym), mająca młode oraz osobniki podporządkowane. Skowyt jest słyszalny z odległości 100-200 metrów. Może oznaczać strach, uległość lub radość. Warkot Warczenie jest gardłowym, niskim głosem oznaczającym agresywność. Służy jako ostrzeżenie lub skarcenie. Szczekanie Szczekanie jest rzadko spotykane u wilków na wolności. Jest to głęboki, gruby i gardłowy głos. Może być bardzo krótkie i oznaczać alarm, albo może trwać dłużej i być wyzwaniem lub groźbą wobec innego wilka. Wycie Wycie to najczęściej długi, niski i przejmujący dźwięk o częstotliwości 150-780Hz. Pojedynczy wilk wyje ok. 35 sek. Grupowe wycie trwa około 1,5 minuty; czasem występuje po nim drugie, znacznie krótsze. Wataha zwykle nie wyje ponownie przed upływem około 15-20 minut. Służy zacieśnianiu więzi w grupie oraz przekazywaniu informacji np. o położeniu watahy, zakończeniu polowania; niekiedy do odstraszenia intruza.

Pakiet edukacyjny - W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku Porozmawiajmy jak wilk... - karta pracy nr 2 Ułożenie ogona. Takie ułożenie ogona przyjmuje wilk pewny siebie. Tak macha ogonem spokojny, nie zagrożony wilk. Ogon wyprostowany i sztywny wskazuje na gotowość do ataku lub polowania. Lekko opuszczony ogon wskazuje na spokój i pewne rozluźnienie.

Pakiet edukacyjny - W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku Porozmawiajmy jak wilk... - karta pracy nr 2 Ułożenie ogona. Opuszczony luźno ogon to oznaka spokoju i znudzenia. Ogon lekko podwinięty wraz ze zgiętym grzbietem oznacza pokorę i podporządkowanie. Całkowicie podwinięty ogon i zgięty grzbiet to oznaka strachu i podporządkowania.

Porozmawiajmy jak wilk... - karta pracy nr 3 Postawy ciała. Taką uległą postawę przyjmuje młody wilczek (roczniak) wobec starszych lub silniejszych członków watahy. Taka postawa w biegu oznacza dobry humor, zabawę Taka postawa wskazuje na jednoczesny strach i agresję. Ten wilk po prostu się bawi.

Porozmawiajmy jak wilk... - karta pracy nr 3 Postawy ciała. To postawa obronna, kiedy wilk czuje się zagrożony. Taką postawę przyjmuje atakujący wilk. Postawa walki; wykorzystywana też do karcenia wilka leżącego przez wilka stojącego ( ja tu rządzę! ). Postawa leżącego wilka wskazuje podporządkowanie i uległość. Wilk po lewej w pozycji aktywnej uległości - przepraszającej, u szczeniąt i młodych wilków żebrania.

Porozmawiajmy jak wilk... - karta pracy nr 4 Układanka do postaw ciała wilka

rys. M. Kołodziejczyk Pakiet edukacyjny - W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku Części ciała wilka wykorzystywane do porozumiewania się - plansza nr 1 grzywa ogon zęby oczy pysk