TEMAT: Gwiaździste niebo.

Podobne dokumenty
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE:

OPIS MODUŁ KSZTAŁCENIA (SYLABUS)

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej

OPIS MODUŁ KSZTAŁCENIA (SYLABUS)

Temat: Pole równoległoboku.

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

SCENARIUSZ TEMATYCZNY. Prawa Keplera (fizyka, informatyka poziom rozszerzony)

VIII POWIATOWY KONKURS ASTRONOMICZNY COPERNICUS REGULAMIN

języka obcego i sprawności językowych. Korelacja języka angielskiego z innymi przedmiotami to

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej z elementami języka angielskiego dla klasy 3

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie trzeciej z wykorzystaniem komputera

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY I Z WYKORZYSTANIEM METODY AKTYWIZUJĄCEJ

ETAP II. Astronomia to nauka. pochodzeniem i ewolucją. planet i gwiazd. na wydarzenia na Ziemi.

Lekcja jest zapisana w programie SMART Notebook i znajduje się na moim chomiku aniador3. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna - edukacja matematyczna.

GRAWITACJA I ELEMENTY ASTRONOMII

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

1. Obserwacje nieba 2. Gwiazdozbiór na północnej strefie niebieskiej 3. Gwiazdozbiór na południowej strefie niebieskiej 4. Ruch gwiazd 5.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

Scenariusz zajęć nr 8

Wyruszamy w fantastyczną podróż

Pojęcie funkcji i jej podstawowe własności.

Scenariusz zajęć nr 3

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV. Temat lekcji: Wiosna muzyką, słowami i barwami malowana.

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII W KLASIE I GIMNAZJUM TEMAT LEKCJI-OŚWIETLENIE ZIEMI W PIERWSZYCH DNIACH ASTRONOMICZNYCH PÓR ROKU

Liliana Komorowska Gimnazjum Publiczne w Taczanowie Drugim. Porównywanie liczb wymiernych Scenariusz lekcji dla klasy I gimnazjum

Jaki jest Wszechświat?

Temat: Jak szybko płynie czas?

KONSPEKT ZAJĘĆ PROWADZONYCH METODĄ OŚRODKÓW PRACY

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

SCENARIUSZE ZAJĘĆ DO KLASY II realizowane w ciągu pięciu dni. OPRACOWAŁA: BOŻENA GŁÓWCZYK

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie I Piosenka 1 What time is it?

KONSPEKT LEKCJI- I. Temat: Zdrowie i jego wymiary

Scenariusz lekcji fizyki

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Temat : Budowa, właściwości i zastosowanie acetylenu jako przedstawiciela alkinów.

Scenariusz lekcji. omówić przezroczysty i nieprzezroczysty styl zaznaczania; omówić metody kopiowania, przenoszenia i usuwania fragmentów rysunku;

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Konspekt lekcji informatyki 2003/2004

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

Konspekt lekcji biologii w kl. III gimnazjum

Temat: Polskie symbole narodowe.

Sprawozdanie z działalności koła w ramach konkursu A jednak się kręci.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Zima w przyrodzie. Scenariusz nr 3

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

TEMAT DNIA: PODRÓŻUJEMY PO KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ.

Konspekt lekcji matematyki opracowany przez: Jadwigę Murawiecką nauczyciela Szkoły Podstawowej w Chodowie

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

Konspekt lekcji historii: Określanie czasu minionych wydarzeń

Człowiek najlepsza inwestycja. Fot.NASA FENIKS PRACOWNIA DYDAKTYKI ASTRONOMII

Zasady ruchu drogowego dla rowerzysty - przypomnienie wiadomości. Wykorzystanie podstawowych funkcji przeglądarki do przeglądania stron WWW.

Scenariusz lekcji otwartej w klasie drugiej gimnazjum. Opracowała: Marzena Bień

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Mikołaj Kopernik. Mikołaj Kopernik.

Scenariusz zajęć w klasie III

Temat dnia: W klasie"

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Uczniowie zapisują temat do zeszytów.

Przebieg: I. Zastosowanie rakiet oraz zasady działania uproszczonej formie. II. Budowa rakiety na powietrze jako paliwo. III. Zawody rakiet.

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

Ziemia we Wszechświecie lekcja powtórzeniowa

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

REGULAMIN I WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU WIEDZY ASTRONOMICZNEJ KASJOPEJA

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 2. Temat: Rozważny jak Tygrys.

Scenariusz zajęć. Temat: Podział administracyjny Polski

Scenariusz lekcji chemii w klasie II k gimnazjum

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

ASTRONOMIA Klasa Ia Rok szkolny 2012/2013

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM. Powtórzenie i utrwalenie wiadomości dotyczących geometrii figur płaskich.

Scenariusz zajęć nr 7

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Międzyprzedmiotowa.

Konspekt lekcji matematyki kl. I gimnazjum Temat: Funkcje - powtórzenie

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

Konspekt lekcji matematyki z wykorzystaniem multimedialnych podręczników EDU ROM przeprowadzonej w klasie VI SP

Scenariusz lekcji matematyki w kl. IV szkoły podstawowej.

Scenariusz nr 7. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Czas karnawału

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY II

CEL zapoznanie z programem do tworzenia rysunków i ukazanie możliwości Edytora obrazów do sporządzania rysunków i ikon.

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie III

Konspekt lekcji hospitacyjnej z matematyki w klasie III gimnazjum

COMENIUS PROJEKT ROZWOJU SZKOŁY. Sezamie, otwórz się! - rozwijanie zdolności uczenia i myślenia uczniów.

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

SCENARIUSZ LEKCJI. - odpowiedzialnie wywiązywać się z powierzonego zadania. - pracować w sposób kreatywny i samodzielny, - dobrze organizować pracę,

Transkrypt:

Konspekt zaliczeniowy kursu doskonalącego w zakresie NAUCZANIE I WYCHOWANIE INTEGRACYJNE W SZKOLE PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Katowicach. nr 4/327/2001/US KONSPEKT LEKCJI FIZYKI W KL. I GIMNAZJUM - INTEGRACYJNEJ TEMAT: Gwiaździste niebo. AUTOR: mgr Zofia Gołębska Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 Gimnazjum nr 8 w Sosnowcu Cele lekcji w zakresie wiedzy i umiejętności dla uczniów pełnosprawnych, niepełnosprawnych w stopniu lekkim, oraz uczniów niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym. Lp. Uczeń pełnosprawny w stopniu lekkim 1. Uczeń umie opisać samodzielnie wyglądniebaw pogodny wieczór. a) gwiazdy i gwiazdozbiory b) Księżyc c) planety d) komety e) Droga Mleczna w stopniu umiarkowanym Potrafi z rozsypanki wyrazowej umieścić prawidłowo podpisy pod obrazkami obiektów wymienionych w punktach: a, b, c, d, e. 2. Umie wymienić przyrządy służące do obserwacji nieba oraz wie, ile gwiazd można dostrzec na niebie okiem nieuzbrojonym, a ile za pomocą przyrządów 3. Potrafi odszukać w podręczniku informacje dotyczące gwiazd: a) co to są gwiazdy i dlaczego świecą b) jak powstają c) jaki jest ich skład chemiczny Odczytuje wskazany przez nauczyciela tekst dotyczący informacji o gwiazdach. Potrafi z rozsypanki wyrazowej ułożyć słowo GWIAZDA

4. Zna 6 klas jasności gwiazd. Potrafi odpowiedniej barwie gwiazdy przyporządkować klasę jasności gwiazd (obrazki + rozsypanka wyrazowa). 5. Zna klasyfikacje gwiazd ze względu na rozmiary (średnice): nadolbrzymy, olbrzymy, czerwone olbrzymy, karły. 6. Potrafi współdziałać w grupie. a) samodzielnie odczytuje informacje z mapy nieba b) samodzielnie wyszukuje informacje z dodatkowych źródeł c) umie posługiwać się obrotową mapką nieba. Potrafi kulturalnie odnosić się do kolegów.. METODY: a) poszukująca (praca z tekstem) b) słowna c) problemowa d) podająca (wykład) e) praktyczna (praca z mapą nieba, obrotową mapką nieba) Zpomocą pełnosprawnych kolegów, potrafi zapoznać się z dodatkowymi źródłami: mapą nieba, posługiwać się obrotową mapką nieba. FORMY: a) indywidualna zróżnicowana b) grupowa c) zbiorowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE Lp Uczeń pełnosprawny w stopniu lekkim 1. Podręcznik pt Fizyka dla gimnazjum cz I M. R. Rozenbajgier, J.M Kreiner. w stopniu umiarkowanym Kartonik z zapisanym tematem lekcji. 2. Obrazki obiektów astronomicznych do wklejenia. Rozsypanka wyrazowa będąca podpisami tych obiektów. 3. Zdjęcia przyrządów do obserwacji astronomicznych - do wklejenia. 4. Rozsypanka literowa: słowa gwiazda oraz kartonik do wklejenia z definicją gwiazdy. 5. Model gwiazdy w przekroju eksponujący helowe jądro i otoczkę wodorową. Kartoniki z wyrazami: hel, wodór. 6. Obrazki z modelami gwiazd różnych barw oraz rozsypanka wyrazowa klas jasności. 7. Kartoniki do wklejenia z klasyfikacją gwiazd pod względem rozmiarów: nadolbrzymy, olbrzymy, podolbrzymy, karły. 8. Albumy tematyczne wykonane przez dzieci. 9. Mapy nieba. 10. Obrotowe mapki nieba. 11. Arkusze papieru do rozwiązywania poleceń pracy w grupach.

PRZEBIEG LEKCJI: Lp Uczeń pełnosprawny w stopniu lekkim 1. Czynności organizacyjne (sprawdzenie obecności). w stopniu umiarkowanym 2. Powtórzenie wiadomości o Układzie Słonecznym, obserwacjach astronomicznych, odległościach astronomicznych. Znajomość planet z zachowaniem odległości od Słońca. Odczytanie z planszy Układu Słonecznego planet wg. kolejności od Słońca. 3. Wprowadzenie nowego tematu lekcji i zapisanie go na tablicy. Wklejenie do zeszytu tematu lekcji. 4. Pogadanka na temat obserwacji nieba wieczorową porą: a) obiekty widoczne na niebie zapisanie do zeszytu - gwiazdy i gwiazdozbiory - planety - Księżyc - komety - Droga Mleczna b) jak policzono gwiazdy? Poprawne umieszczenie zpomocą nauczyciela podpisów pod obrazkami obiektów astronomicznych: gwiazd, planet, Księżyca, komety. 5. Wklejenie do zeszytów zdjęć przyrządów do obserwacji astronomicznych: lornetki, lunety, teleskopy.

6. Praca indywidualna z podręcznikiem Fizyka dla gimnazjum Str. 160. Wyszukanie informacji o gwiazdach: a) co to są gwiazdy? b) dlaczego świecą? c) skład chemiczny gwiazd Odczytanie, wskazanego przez nauczyciela, tekstu, który dotyczy informacji o gwiazdach. Ułożenie z rozsypanki literowej słowa GWIAZDA oraz wklejenie do zeszytu kartonika z def. gwiazdy. 7. Wklejenie do zeszytu modelu gwiazdy w przekroju. Uczniowie uzupełniają model gwiazdy: helowe jądro, wodorowa otoczka jądra. 8. Wprowadzenie klasyfikacji gwiazd pod względem obserwowanej jasności (barwy) 6 klas jasności. Uczniowie z pomocą nauczyciela umieszczają odpowiednie kartoniki z wyrazem hel w jądrze gwiazdy, natomiast z wyrazem wodór w otoczce jądra. Uczniowie odpowiedniej barwie gwiazdy na obrazku przyporządkowywują odpowiednią klasę jasności, np: - biało niebieska barwa I klasa jasności - biała II klasa jasności - jasno żółta III klasa jasności - żółta IV klasa jasności - pomarańczowa V klasa jasności - czerwona VI klasa jasności 9. Wprowadzenie klasyfikacji gwiazd ze względu na rozmiary (średnice): nadolbrzymy, olbrzymy, czerwone olbrzymy, podolbrzymy, karły zapisanie do zeszytu. Wklejenie do zeszytu kartonika z klasyfikacją gwiazd ze względu na rozmiary.

10. Podzielenie uczniów na 4 grupy 3-4 osobowe (w każdej grupie znajduje się dziecko niepełnosprawne). a) uczniowie otrzymują mapy nieba i każda grupa wyszukuje i odczytuje (zapisuje) gwiazdozbiory na wskazanej części nieba I grupa niebo południowe II grupa niebo północne III grupa niebo wschodnie IV grupa niebo zachodnie b) Przedstawiciele grup eksponują na tablicy zapisane arkusze papieru z rozwiązanym poleceniem. c) Praca z obrotową mapka nieba. Uczniowie ustawiają mapkę na wskazany dzień oraz godzinę obserwacji i odczytują gwiazdozbiory widoczne w tym dniu na niebie. Czynność tę powtarzają, ustawiając mapkę na dowolny dzień i dowolną porę roku, akcentując fakt,że niebo wkażdej porze roku wygląda inaczej. d) korzystając z albumów tematycznych, uczniowie wyszukują mity i legendy związane z gwiazdozbiorami, np: Mit pięknej Andromedy odczytują je. 11. Podsumowanie lekcji. 12. Zadanie pracy domowej: 1) Ile gwiazdozbiorów wyodrębniono na niebie?; autorem ilu z nich jest polski astronom Jan Heweliusz? 2) Krzyżówka utrwalająca wiadomości (zróżnicowana). Zadanie 1 str. 208 z Do wykonania Obrazek Słońca Zeszytu krzyżówka z pliku podzielony przedmiotowoćwiczeniowego, krzyzowka.xls promieniście na 6 cz. 1 części, każda część zawiera literę z wyrazu SŁOŃCE. Ułóż poprawnie rozsypankę i odczytaj hasło. OCENA PRACY UCZNIÓW PROWADZONA JEST NA BIEŻĄCO.

KRZYŻÓWKA 2 3 5 1 4 Ń 1. Naturalny satelita Ziemi. 2. Imię polskiego astronoma Kopernika. 3. Jedna z planet Układu Słonecznego. 4. Odmierzają go zegary. 5. Ciało niebieskie z głową i warkoczem.