2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Podobne dokumenty
Słynny malarz polski Jan Matejko

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

Szkoła Podstawowa w Medyni Głogowskiej; rok szk. 2018/2019 AKTYWNA TABLICA

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

Debata uczniowska Na temat: Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

1. Roland rycerz średniowieczny

Szkoła podstawowa - klasa 6

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie III

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Pojęcie i klasyfikacja podatków

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Projekt edukacyjny nr 2. Tytuł projektu: Moja ojczyzna Polska. Czas realizacji projektu: 1 tydzień. Projekt trwa przez cały tydzień, kończy się

Scenariusz lekcji matematyki w klasie VI

Z HISTORIĄ ZA PAN BRAT

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Scenariusz godziny wychowawczej w kl. VI

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

języka obcego i sprawności językowych. Korelacja języka angielskiego z innymi przedmiotami to

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

To lektura godna polecenia. Piszemy recenzję

KONSPEKT Z OBCHODÓW DNIA WIOSNY W EUROPIE 2010

Poznajemy rodzaje podmiotu

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

Metody: rozmowa, obserwacja, opowieść ruchowa, gra

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Ja i planeta Ziemia w zadaniach matematycznych. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

RAMOWY PLAN METODYCZNY III

Konspekt lekcji informatyki/zajęć komputerowych

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

1. Obywatel w urzędzie gminy

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

1. W świecie obyczajów i tradycji

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Rozwój osadnictwa na świecie

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

El Cid legenda o mężnym rycerzu reż. Jose Poso

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

2. Tabele w bazach danych

Polski alfabet według Wojciecha Wiszniewskiego Elementarz (1976) Opracowała: Anna Równy

1. Zarządzanie informacją w programie Access

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

Pojęcie funkcji i jej podstawowe własności.

Wszyscy dla wszystkich, czyli o tych, którzy ksiąŝki kochają

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zasady redakcji tekstu; wymienić elementy budowy dokumentu na podstawie listu oficjalnego;

1. Każdy ma swojego dusiołka

Anna Gościmska Antonina Telicka - Bonecka

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z sieci Internet. Autorka: Agnieszka Kotowicz

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

Warunki i przebieg fotosyntezy

SCENARIUSZ LEKCJI Owoce i warzywa źródłem witamin

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Jesteśmy uczniami i kolegami

Uczeń potrafi określić, w jakich dziedzinach surowce mineralne są wykorzystywane przez człowieka.

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

Scenariusz zajęć nr 8

Moja wakacyjna przygoda

Scenariusz zajęć w klasie III z wykorzystaniem techniki Celestyna Freineta

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

Plan metodyczny lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

1. Ideały i problemy bohaterów moich lektur

2. Metody prezentacji informacji

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Sprawozdanie z realizacji zadania nr 1

W ramach projektu Szkoła młodych patriotów w obu klasach siódmych SP nr 9 oraz drugich i trzecich PG nr 4w Puławach podjęto szereg działań będących

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

I. Scenariusz lekcji dla klasy VI opracowany na podstawie książki J. Verne 80 dni dookoła świata

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

ELEMENTY ŚWIATA PRZEDSTAWIONEGO TEKSTU EWY GRĘTKIEWICZ PIERWSZA LEKCJA POLSKIEGO.

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

II. Metoda pracy Praca z podręcznikiem i atlasem, opis, wyjaśnianie, rozmowa dydaktyczna, obserwacja, prezentacje, gra dydaktyczna, pokaz.

Kiedy słowa mówią o liczbach poznajemy liczebniki

W ramach realizacji powyższego zadania podjęto następujące przedsięwzięcia:

2. Co można znaleźć w szufladzie nastolatki? ( Czas Misi

Transkrypt:

a. 2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości Uczeń: zna sylwetki znanych Polaków, którzy byli patriotami, wie, jakie znaczenie mają słowa: patriotyzm, patriota, patriotyczny. ii. b) Umiejętności Uczeń: potrafi przeczytać wiersz K. Wojtyły ze zrozumieniem, potrafi dobrać wydarzenia historyczne do poszczególnych wersów utworu, utrwala wiedzę na temat polskich symboli narodowych oraz historii ojczyzny, zdobywa umiejętności pracy w zespole. b. 2. Metoda i forma pracy Gra dydaktyczna, praca w grupach. c. 3. Środki dydaktyczne Arkusze z nazwami drużyn oraz nazwiskami sławnych Polaków, słownik wyrazów obcych, wiersz Karola Wojtyły, dyplomy. d. 4. Przebieg lekcji i. a) Faza przygotowawcza 1. Nauczyciel sprawdza listę obecności, następnie przypomina uczniom, jaką tematyką zajmują się obecnie na lekcjach języka polskiego - cykl lekcji o ojczyźnie.

2. Następnie dzieli klasę na sześć grup. Każda grupa wybiera swojego przedstawiciela. 3. Przedstawiciel podchodzi do Koszyczka Tajemniczych Nazw i losuje jedną kopertę, w której ukryta jest nazwa dla jego drużyny. I. Białe Orły II. Drużyna Mieszka III. Drużyna Szarych Szeregów IV. Związek Trzech Stolic Polskich V. Gromada Biało - Czerwonych VI. Zastęp Chrobrego. 4. Uczniowie otwierają koperty dopiero na sygnał dany przez nauczyciela. ii. b) Faza realizacyjna 1. Uczniowie otwierają koperty. Przedstawiciel grupy odczytuje nazwę. Rozpoczyna się quiz, nauczyciel przedstawia zasady gry: każda odpowiedź jest punktowana, maksymalna ilość punktów do zdobycia oraz zasady ich przyznawania są szczegółowo omawiane przez nauczyciela przed rozpoczęciem każdego z zadań, każda grupa wybiera przedstawiciela, który będzie udzielał odpowiedzi na pytania, ranking punktów znajduje się na tablicy i jest systematycznie uzupełniany, za odpowiedź poza kolejnością albo przeszkadzanie w udzielaniu odpowiedzi drużyny przeciwnej,grupa traci 1 punkt, wygrywa grupa, która uzyska najwięcej punktów, zwycięska drużyna otrzymuje dożywotni tytuł Mistrza wiedzy o Polsce. 2. Pierwsze zadania do wykonania brzmią: Napiszcie 2-3 zdania o bohaterze nazwy swojej drużyny, macie na to 4 minuty i 3 punkty do zdobycia. Odpowiedzcie na pytania, a rozwiązania wpiszcie do karnetów, macie na to 6 minut: a) Wymień 3 symbole narodowe Polski. (za każdy symbol 1 punkt) b) Wypisz sposoby okazywania czci i szacunku tym symbolom. (za każdy konkretny wniosek 1 punkt) c) Jak nazywa się hymn Polski i kto jest jego autorem? 3. Uczniowie prezentują swoje odpowiedzi, a nauczyciel przyznaje punkty. 4. Uczący rozdaje konkursowiczom wiersz Karola Wojtyły. 5. Kolejna część quizu będzie się odnosić do treści wspomnianego wiersza. Nauczyciel zadaje pytania: Kto lub co jest głównym bohaterem wiersza? Napisz jednym wyrazem.

Kim był autor wiersza? Odpowiedz jednym zdaniem. 6. Za każdą poprawną odpowiedź uczniowie otrzymują 1 punkt. 7. Biorący udział w konkursie wyszukują w słownikach znaczenia haseł: patriota, patriotyzm, patriotyczny, wspólnie zostają omówione znaczenia tych wyrazów. 8. Każda grupa ma wypisać jedno imię i nazwisko Polaka-patrioty (wyłączając omawianą dziś postać K. Wojtyły). 9. Uczniowie zastanawiają się dlaczego możemy nazwać tego człowieka patriotą? Uzasadniają odpowiedź w 2 zdaniach. Za podanie imienia i nazwiska uczniowie otrzymują 1 punkt, za wyjaśnienie 2 punkty. 10. Przedstawiciel grupy losuje imię i nazwisko sławnego Polaka lub Polki, którzy byli patriotami (Jan Matejko, Karol Wojtyła, Tadeusz Kościuszko, Adam Mickiewicz, Maria Konopnicka, Eliza Orzeszkowa). 11. Wykorzystując m.in. słowniki, książki historyczne uczniowie przygotowują w domu prezentację postaci. Każdy uczeń jest odpowiedzialny za jedną część prezentacji, którą należy zrealizować według wytycznych: przedstaw krótko życiorys, zaprezentuj osiągnięcia tego Polaka lub Polki, uzasadnij w kilku zdaniach, dlaczego nazywamy tego człowieka patriotą, przygotuj ilustrację związaną z bohaterem prezentacji, napisz krótki wierszyk o bohaterze. 12. Na kolejnych zajęciach grupy prezentują sylwetkę swojego bohatera, po przedstawieniu przygotowanych prezentacji uczniowie omawiają je z nauczycielem. Przyznaje się po jednym punkcie za każdą część prezentacji. iii. c) Faza podsumowująca 1. Podsumowanie wiadomości zdobytych w toku lekcji, podliczenie punktów i ogłoszenie wyników. 2. Zanim zostaną ogłoszone wyniki, wszyscy obecni piszą krótką wypowiedź na temat: Czy uważasz siebie za patriotę? Dlaczego? 3. Nauczyciel wręcza drużynie, która wygrała dyplomy, chętni czytają swoje wypowiedzi. e. 5. Bibliografia 1. Chwastek D., Nowosielska E., Oglądam świat. Podręcznik do kształcenia literackiego, Nowa Era, Warszawa 2003. 2. Wiśniakowska L., Słownik wyrazów obcych, PWN, Warszawa 2006. f. 6. Załączniki i. a) Notatki dla nauczyciela

D Y P L O M dla ZA ZAJĘCIE I MIEJSCA w quizie wiedzy o Polsce Niniejszym przyznaje się wyżej wymienionej osobie i jej drużynie dożywotni tytuł Mistrza Wiedzy o Polsce Słodszy wyraz nad wszystko, wyraz miłości któremu nie masz równego na ziemi, oprócz wyrazu Ojczyzna. Adam Mickiewicz

g. 7. Czas trwania lekcji 2 45 minut h. 8. Uwagi do scenariusza Dyplomy można wydrukować na kartkach z bloku technicznego lub kupić gotowe.