Scenariusz lekcji. Cel ogólny: utrwalenie wiadomości na temat poznanych rodzajów filozofii oraz poglądów filozoficznych.

Podobne dokumenty
KONSPEKT DO LEKCJI. Cele lekcji: ogólne:

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2016/2017 Ćwiczenia nr 1

Temat: Pole równoległoboku.

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI (2 LEKCJE) W III KLASIE GIMNAZJUM OPRACOWAŁA RENATA WOŁCZYŃSKA

Konspekt lekcji powtórzeniowej z matematyki w klasie V

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

SCENARIUSZ LEKCJI Owoce i warzywa źródłem witamin

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz lekcji matematyki, klasa 1 LO.

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE II GIMNAZJUM

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

DODAWANIE I ODEJMOWANIE SUM ALGEBRAICZNYCH

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Podsumowanie wiadomości o wielokątach. (klasa III gimnazjum)

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Procenty w życiu codziennym

Proporcjonalność prosta i odwrotna

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Powtórzenie wiadomości z działu: Wyrażenia algebraiczne

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego - edukacji zdrowotnej

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Temat: WIĄZANIE KOWALENCYJNE /ATOMOWE / JAKO JEDEN ZE SPOSOBÓW ŁĄCZENIA SIĘ ATOMÓW.

Przedmiotowy system oceniania - FILOZOFIA -

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

Rozwój osadnictwa na świecie

Metryczka. Jolanta Fabjańczuk Szkoła Podstawowa im. Edwarda Szymańskiego w Stoczku ul. Węgrowska Stoczek

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe atrybuty czcionki; scharakteryzować pojęcia indeksu górnego i dolnego; wymienić rodzaje wyrównywania tekstu;

Konspekt lekcji matematyki

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM. Powtórzenie i utrwalenie wiadomości dotyczących geometrii figur płaskich.

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Temat: Odejmowanie w pamięci

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Przeanalizujemy przykład pozwalający ustalić zależność między bokami prostokąta, którego pole wynosi 12 cm 2.

Scenariusz lekcji. omówić przezroczysty i nieprzezroczysty styl zaznaczania; omówić metody kopiowania, przenoszenia i usuwania fragmentów rysunku;

Scenariusz lekcji biologii dla klasy I gimnazjum

Scenariusz lekcji. Temat lekcji: Szereg homologiczny węglowodorów nienasyconych.

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat lekcji: Próby naprawy państwa w XVIII wieku ( temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA W KL. VI KONSPEKT LEKCJI

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE V.

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Św. Wojciech patron Polski

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ Z MATEMATYKI W KL.II gimnazjum

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe pojęcia związane z internetem; scharakteryzować pojęcia: portal, wortal, witryna, WWW, HTTP;

1. Temat: Wody Jordanu - Sakrament chrztu świętego.

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum wg programu Matematyka 2001

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Cel główny: Motywacja uczniów do dokładnej i solidnej pracy.

Zasady ruchu drogowego dla rowerzysty - przypomnienie wiadomości. Wykorzystanie podstawowych funkcji przeglądarki do przeglądania stron WWW.

Liliana Komorowska Gimnazjum Publiczne w Taczanowie Drugim. Porównywanie liczb wymiernych Scenariusz lekcji dla klasy I gimnazjum

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Konspekt lekcji biologii w kl. III gimnazjum

CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE:

Interpretacja danych statystycznych 1. Cele lekcji a) Wiadomości b) Umiejętności 2. Metoda i forma pracy 3. Środki dydaktyczne

Duża, główna, wyróżniona umownie część wodnej powłoki Ziemi to... ocean

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

TEMAT: Gwiaździste niebo.

POMYSŁ DOBREJ PRAKTYKI

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

Temat: Papierosy? Nie dziękuję-trudna sztuka odmawiania

SCENARIUSZ LEKCJI DO DZIAŁU:

Konspekt lekcji informatyki 2003/2004

Scenariusz lekcji otwartej w klasie drugiej gimnazjum. Opracowała: Marzena Bień

II. Metoda pracy Praca z podręcznikiem i atlasem, opis, wyjaśnianie, rozmowa dydaktyczna, obserwacja, prezentacje, gra dydaktyczna, pokaz.

Uczniowie zapisują temat do zeszytów.

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY II

Scenariusz lekcji z matematyki dla II klasy gimnazjum. Temat: Obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupów oraz ostrosłupów.

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

Scenariusz zajęć nr 2

Transkrypt:

Marta Puza Scenariusz lekcji Temat: Co wiem na temat filozofii? Konkurs Klasa: II gimnazjum Cel ogólny: utrwalenie wiadomości na temat poznanych rodzajów filozofii oraz poglądów filozoficznych. Cele szczegółowe Uczeń wie: co oznacza pojęcie filozofia, czym zajmuje się filozofia, jakie są rodzaje filozofii, jakie są poglądy poszczególnych filozofów. Uczeń umie: wymienić przedstawicieli poszczególnych kierunków filozoficznych, dopasować słynne cytaty do filozofów, wyjaśnić pojęcia filozoficzne, rozwiązać samodzielnie krzyżówkę na temat filozofii. Metody pracy: gra dydaktyczna konkurs, krzyżówka, praca w grupach, praca z tekstami. Formy pracy: zbiorowa, indywidualna. Środki dydaktyczne: zadania w kopertach dla poszczególnych grup, portrety filozofów, przedmioty (pióro, beczka, maskotka lwa, tekst fraszki Na zdrowie, butelka z napisem trucizna), krzyżówka. Przebieg lekcji I. Wprowadzenie. 1. Sprawdzenie obecności i zadania domowego. 2. Przedstawienie celu lekcji. Nauczyciel krótko informuje, że konkurs będzie stanowił okazję do przypomnienia sobie najważniejszych wiadomości na temat poznanych filozofów i rodzajów filozofii. 3. Zapisanie tematu lekcji. II. Rozwinięcie. 1. Podział klasy na grupy. Przedstawienie zadań i punktacji. 2. Wykonywanie zadań w grupach. Zapisanie punktów na tablicy. Podsumowanie i odczytanie punktacji. III. Zakończenie. 1. Samodzielne rozwiązywanie krzyżówki przez uczniów. 2. Zadanie domowe: Wkleić krzyżówkę do zeszytu. 1

Zadania dla poszczególnych grup Zadanie 1: Wymień po jednym przedstawicielu wymienionych kierunków filozoficznych (2 min). Kierunek filozoficzny Przedstawiciel Cynizm Stoicyzm Ascetyzm Epikureizm Zadanie 2: Kto to jest? (Nauczyciel pokazuje portrety 7 filozofów. Zadaniem uczniów jest napisać, kogo przedstawiają) (4 min). Zadanie 3: Kto to powiedział lub o kim w taki sposób powiedziano? (Uczniowie dopisują nazwiska filozofów) (10 min). Lp. Cytat Filozof 1. Osiągnąwszy trzydziesty piąty rok życia, postanowił zmienić miejsce pobytu i przenieść się w głąb pustyni. 2. Przyjemność jest początkiem i celem szczęśliwego życia. 3. Staraj się oswoić z myślą, że śmierć jest dla nas niczym. 4. Został skazany na śmierć przez wypicie trucizny. 5. Przez cztery lata żył jako pustelnik niedaleko Antiochii. 6. Wiem, że nic nie wiem. 7. Odsuń się, bo zasłaniasz mi słońce. 2

Zadanie 4: Odpowiedz na pytania. (Grupy losują po dwa pytania) (10 min). 1. Jak nazywał się majątek, który Kochanowski odziedziczył po swoim ojcu? 2. Jak inaczej nazywamy Diogenesa i dlaczego? 3. Gdzie narodziła się filozofia? 4. Jakie było pięć atrybutów świętego Hieronima? 5. Kto był pierwszym ascetą? 6. Co Epikur sądził na temat śmierci? 7. Dlaczego Aleksy uważany jest za świętego? 8. Przedstawicielem jakiego kierunku filozoficznego był Kochanowski? 9. Czyją żoną była Ksantypa? 10. Czyim patronem był święty Hieronim? 11. Skąd się wzięła nazwa stoik? 12. Wyjaśnij pojęcie fraszka. Zadanie 5: Z jakim filozofem kojarzy ci się dany przedmiot? (Nauczyciel pokazuje różne przedmioty, uczniowie wypisują nazwiska filozofów na kartce) (5 min). 1. Pióro (św. Hieronim) 2. Beczka (Diogenes) 3. Lew (św. Hieronim) 4. Trucizna (Sokrates) 5. Agora (rynek) (Sokrates) ZADANIE 6: Wyjaśnij pojęcie (5 min): a) filozofia b) asceza c) cynik d) Wulgata e) epikureizm 3

KRZYŻÓWKA Ułóż samodzielnie hasła do krzyżówki: 1. F R A S Z K A 2. D I O G E N E S 3. L E G E N D A 4. J A N K O C H A N O W S K I 5. B E C Z K A 6. S T O I K 7. F I L O Z O F 8. E P I K U R E J C Z Y K 9. A S C E T A Załącznik do zadania 2 Sokrates 4

Jan Kochanowski Epikur 5

Diogenes Święty Antoni 6

Święty Franciszek Święty Aleksy Komentarz nauczyciela Powyższa lekcja jest lekcją podsumowującą wiadomości uczniów na temat filozofii. Przeprowadziłam ją po omówieniu z uczniami zagadnień z I rozdziału podręcznika GWO Język polski. Między nami Agnieszki Łuczak i Ewy Prylińskiej, wydanego przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe. 7