Praca z tekstem, dyskusja, metody aktywne przy układaniu notatki skojarzeniowej, praca w grupach. Środki

Podobne dokumenty
Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć nr 1

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Scenariusz zajęć edukacji wczesnoszkolnej w klasie I przeprowadzonych przez Alicję Staszewską Rudnicką

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

Scenariusz zajęć nr 7

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Maj w sadzie. Temat ośrodka dziennego: Poznaj sad różnymi zmysłami.

Temat bloku: Nasze przyjaźnie, zainteresowania i marzenia Temat dnia: Wyobraź sobie...

,,Doświadczam, myślę, jestem kreatywny

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLASY III

Wymagania edukacyjne JĘZYK ANGIELSKI klasy I-III

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej

Scenariusz lekcji zajęć języka niemieckiego w klasie VI

Przedmiotowy system oceniania język angielski klasy I III

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I ETAP EDUKACYJNY KLASY I-III

Klasa I- książka My World 1 + ćwiczenia, zeszyt, ołówek, kredki, pisaki, Klasa III- książka My World 3 + ćwiczenia, zeszyt, ołówek, kredki, pisaki.

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka

Funkcja rzeczownika w zdaniu

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ORAZ WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH I III W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3 WE WŁADYSŁAWOWIE

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS I-III

KONSPEKT do przeprowadzenia godziny z wychowawcą

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA JĘZYK KASZUBSKI

ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO w Szkole Podstawowej nr 65 w roku szkolnym 2012/13 klasy I -III

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I ETAP EDUKACYJNY- KLASY I-III

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego dla klas I - III SP nr 5. im. Marii Konopnickiej w Ełku zgodny z nową podstawą programową

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS I-III SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Cel: Opiszę sytuację i obrazy poetyckie przedstawione w wierszu Jerzego Harasimowicza pt. Sad, styczeń

Kryteria oceniania z języka angielskiego w klasie 4 szkoły podstawowej

Scenariusz zajęć nr 3

Wprowadzenie. Agnieszka Nowicka

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Ukwiecony sad. Scenariusz nr 6

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE - JĘZYK ANGIELSKI KLASA III

Wymagania edukacyjne z języka angielskiego dla klas I - III SP nr 1 w Piasecznie. Klasa I (wymagania edukacyjne - nowa podstawa programową)

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z JĘZYKA POLSKIEGO, JĘZYKA ANGIELSKIEGO I HISTORII W KLASACH IV - VI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 120 W ŁODZI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA WYMAGANIA EDUKACYJNE KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKÓW OBCYCH DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM

PROGRAM ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH Z JĘZYKA POLSKIEGO I JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KL. V I VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Poznajemy rodzaje podmiotu

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA WYMAGANIA EDUKACYJNE KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKÓW OBCYCH DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM

Scenariusz zajęć nr 4

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE - JĘZYK ANGIELSKI KLASA II

SCENARIUSZ LEKCJI. - odpowiedzialnie wywiązywać się z powierzonego zadania. - pracować w sposób kreatywny i samodzielny, - dobrze organizować pracę,

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV. Temat lekcji: Wiosna muzyką, słowami i barwami malowana.

Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa nr 3 im. K. Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp.

Temat: Pole równoległoboku.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO I etap edukacyjny (klasy I-III) Opracowała Sandra Maciejończyk

Poznajemy różne formy rzeczownika odmieniamy rzeczownik przez przypadki

P R Z E D M I O T O W Y S Y S T E M O C E N I A N I A

Przedmiotowy System Oceniania z języka angielskiego w klasach I - III Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Lipnicy Murowanej w roku szkolnym 2012/1013

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz zajęć terenowych

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS IV - VI

#UczymyDzieciProgramować

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

Wyruszamy w fantastyczną podróż

i na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, klasa III, pakiet 3, s. 1 KARTA:... Z KLASY:...

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

OSIĄGNIĘCIA EDUKACYJNE DO ZAJĘĆ Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA W KLASACH I III. Język angielski

1. Zasady oceniania na lekcji j. niemieckiego są zgodne z zasadami wewnątrzszkolnego oceniania zawartymi w Statucie Szkoły.

KONSPEKT Z EDUKACJI WCZESNOSZKONEJ KLASA III

Scenariusz zajęć w klasie III

Wyrazy dźwiękonaśladowcze w poezji i prozie

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLAS IV ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE IV i VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ.

Scenariusz lekcji języka polskiego przeprowadzonej w klasie II gimnazjum.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

III szkoły podstawowej

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH I - III. Zespół Szkolno Przedszkolny w Łęgajnach

ZAMIERZENIA OPIEKUŃCZO WYCHOWAWCZE NA. PAŹDZIERNIK 2015r. DLA DZIECI Z GRUPY BIEDRONKI CELE GŁÓWNE:

Scenariusz nr 6 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA W KLASACH I- III

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA KASZUBSKIEGO W KL. IV-VI rok szkolny 2017/2018

tajfun wichura zefirek cyklon WIATR wietrzyk wicher orkan nawałnica huragan trąba powietrzna

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego. w klasach I-III. w Szkole Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Żórawinie

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

ORTORYSEK czyli Klub Odkrywców Ortograficznych Tajemnic

PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA W KRZYWOSĄDZY PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA JĘZYK ANGIELSKI

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH KLASA II Opracowany przez Zofię Twardowską i Elżbietę Kołodziejczuk OŚRODEK TEMATYCZNY: RODZINNE SPOTKANIA

Wymagania i kryteria oceniania z języka angielskiego w klasie 1 w roku szkolnym 2014/2015.

Scenariusz lekcji fizyki Temat: OD CZEGO ZALEŻY SIŁA TARCIA?

-budowanie postawy tolerancji, otwartości wobec kultur, języków i innych narodowości,

Program zajęć językowych Poznaję świat - język angielski prowadzonych w ramach projektu MKK - Moje Kluczowe Kompetencje

Scenariusz zajęć nr 1

ZADANIA DOMOWE WRZEŚNIA

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

PLAN EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ

Zadania domowe: r.

SCENARIUSZ PROJEKTU REALIZOWANEGO W RAMACH KOMPETENCJI KK2 NA OKRES WRZESIEŃ STYCZEŃ 2011

Transkrypt:

Izabela Hejne Krystosiak nauczyciel języka polskiego Szkoła Podstawowa nr 23 w Warszawie Temat: Widzę, słyszę, czuję i smakuję...świat. Lekcja jest jedną z pierwszych jednostek wprowadzających w klasie IV pojęcie środków obrazowania poetyckiego i kształcących ich rozpoznawanie i użycie zarówno w wierszu, jak i w mowie potocznej. Jednostka dwugodzinna. I. Cele operacyjne Uczeń zna zmysły, jakimi człowiek rozpoznaje różnego rodzaju bodźce ł wrażenia płynące ze świata zewnętrznego Rozpoznaje i nazywa czynności dokonywane za pomocą różnych zmysłów Umie konstruować notatkę skojarzeniową ( za pomocą rysunku ) Zna pojęcie związku frazeologicznego i potrafi go zbudować w związku z określonym tematem. II. Metody Praca z tekstem, dyskusja, metody aktywne przy układaniu notatki skojarzeniowej, praca w grupach. Środki III. Teksty: dla każdego ucznia W ogródku Ani" K. Iłłakowiczówna Słowik i Księżyc" duży arkusz papieru, mazaki. IV. Przebieg lekcji. 1. Zapoznanie uczniów z tekstem W ogródku Ani" w sposób dowolny ( piękne czytanie przez nauczyciela lub uzupełnianie przez uczniów w powielonym tekście, wybranych, trudnych ortograficznie luk w wyrazach.) 2. Jak Ania poznawała kwiat? - analiza tekstu mająca na celu uświadomienie uczniom roli zmysłów w odbieraniu otaczającej nas rzeczywistości. Polecenie l Podkreśl w tekście wyrazy, które mówią o tym, jak Ania poznawała kwiat, który wyrósł za jej oknem. Polecenie 2 Zastanów się i odpowiedz, jakie zmysły biorą udział w poznawaniu świata przez człowieka. (ustnie) 3. Zanotowanie w zeszytach przedmiotowych tematu lekcji. T. Widzę, słyszę, czuję i smakuję... świat.

4. Zapis spostrzeżeń poczynionych podczas analizy tekstu w formie notatki.

Notatka Ania poznawała kwiat za pomocą zmysłów wzrok słuch dotyk węch Smak - zobaczyłam - płatki szumiały wyczułam pachniał nektar smakował czerwony wysoki kwiat szepnął unerwienie listków intensywnie jak miód kwiat był kruchy i delikatny - dotknęłam łodyżki - był kruchy i delikatny roztaczał słodką woń Polecenie Nazwij czynności jakie można dokonać wykorzystując różne zmysły ( ustnie ) Czynności: można patrzeć, słuchać, dotykać, wąchać, smakować. 5. Zapoznanie uczniów z wierszem K. Iłłakowiczównej Słowik i Księżyc" 6. Analiza wiersza - ułożenie notatki skojarzeniowej dotyczącej treści wiersza. Polecenie 1. Na arkuszu papieru narysuj elementy wiersza określone rzeczownikami ( na rysunku pojawiają się drzewo, słowik siedzący na gałęzi, księżyc, ropucha ) Polecenie 2 Nazwij czynności wykonywane przez słowika, księżyc, ropuchę i zaznacz je na rysunku. Słowik gwiżdże i kląska księżyc przelewa się po gałęziach Ropucha otwiera krągłe oko

7. Kształtowanie wyobraźni językowej ucznia budowanie dalszego łańcucha skojarzeń. Polecenie Zastanów się i dorysuj: - co jeszcze mogła usłyszeć żaba i co zobaczyć? co czuł, widział słowik? co widział księżyc? itp. 8. Ćwiczenia kształcące umiejętność obserwowania i opisywania rzeczywistości. Ćwiczenie 1. Określ zmysły które pomogą ci opisać krajobraz: - słodko pachnąca łąka-zmysł... chropowata kora drzew-zmysł... szumiące morze-zmysł... różnobarwne liście - zmysł... rosa na trawie- zmysł... Ćwiczenie 2. (praca w dwuosobowych zespołach) Wyobraź sobie, że z niewidomym przyjacielem wybrałeś się na spacer po parku (jesiennym, zimowym itp.) Opisz mu szczegółowo wszystko to, co widzisz, a on wzbogaci twój opis o wrażenia słuchowe i dotykowe. Waszą wspólną pracę zanotujcie w zeszycie pod hasłem: widzę... czuję... słyszę... Przedstawienie ćwiczenia przez chętne zespoły uczniów i omówienie wykonanie zadania. 9. Podsumowanie lekcji i ocena pracy uczniów, wypełnienie arkuszy ewaluacji. Praca domowa. Napisz dalszy ciąg opowiadania o zaczarowanym kwiecie, który wyrósł w ogródku Ani.

Załącznik nr l. Dziś w moim ogródku rozkwitł czerwony wysoki kwiat. Zobaczyłam go przez okno, gdy odsłaniałam zasłony. Pachniał tak intensywnie, że czuć go było w całym pokoju. Płatki szumiały cichutko, gdy owady przeciskały się pomiędzy nimi. Nektar zbierany przez pszczoły roztaczał słodką woń i smakował jak miód. Kwiat był kruchy i delikatny, pod palcami wyczuwałam unerwienia jego listków. Gdy dotknęłam łodyżki kwiat przestraszony szepnął: nie zrywaj mnie Aniu... jestem zaczarowaną księżniczką. Jak Ania poznawała kwiat wzrok słuch dotyk węch Smak

Załącznik nr 2. K. Iłłakowiczówna Słowik i księżyc' Słowik gwiżdże i kląska wśród drzewa Księżyc się po gałęziach przelewa Krągłe oko otwiera ropucha Nie wie - patrzeć ma teraz czy słuchać? l. Narysuj notatkę skojarzeniową związaną z wierszem.

Załącznik nr 3. Temat: Widzę słyszę, czuję i smakuję...świat. Wypełnij arkusz oceniający lekcję i swój udział w zajęciach. W punkcie l i 4 zaznacz tylko jedną odpowiedź. 1. Dzisiejsza lekcja była : bardzo ciekawa, - ciekawa, nieciekawa 2. Na dzisiejszej lekcji nauczyłem się : 3. Po dzisiejszych zajęciach będę wiedział: 4. Na dzisiejszej lekcji pracowałem : - bardzo aktywnie - od czasu do czasu w ogóle nie pracowałem imię i nazwisko klasa data zajęć