OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

Podobne dokumenty
Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

PLAN METODYCZNY LEKCJI. Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie.

Plan metodyczny lekcji

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. Masz to jak w banku! Zadania i funkcje banków.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Energia. Edukacji. Scenariusze lekcji Szkoła podstawowa, klasa V

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

Scenariusz godziny wychowawczej w kl. VI

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Łowcy smoków reż. Arthur Qwak i Guillaume Ivernel

PLAN METODYCZNY LEKCJI. Temat lekcji: Zasady grzybobrania.

2.04 Popyt, podaż, cena

Temat: Odejmowanie w pamięci

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Wszyscy dla wszystkich, czyli o tych, którzy ksiąŝki kochają

Centrum Doskonalenia Nauczycieli Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Wyszkowie

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

Dodawanie ułamków dziesiętnych

Zasady ruchu drogowego dla rowerzysty - przypomnienie wiadomości. Wykorzystanie podstawowych funkcji przeglądarki do przeglądania stron WWW.

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

Scenariusz lekcji otwartej z matematyki w II klasie szkoły ponadgimnazjalnej

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Propozycja ćwiczenia związanego z kształtowaniem postaw prospołecznych i obywatelskich wśród uczniów na różnych etapach edukacyjnych

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

Duża, główna, wyróżniona umownie część wodnej powłoki Ziemi to... ocean

Moje działanie, mój sukces!

METODA Wykorzystanie programu LICEALISTA 2.0 (a w nim podprogramu VIRTUAL MATH) zakupionego przez nauczyciela Karty Pracy dla każdego ucznia

Metody i techniki pracy: drzewko decyzyjne, praca w grupach, dyskusja.

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

TEMAT: POWSTANIE WIELKOPOLSKIE 1918/1919 CELE LEKCJI

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. Gimnazju m. konto bankowe?

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

Jednostka modułowa: M3.J3 Posługiwanie się językiem obcym przy sporządzaniu i ekspedycji potraw

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

SCENARIUSZ LEKCJI 3. Ułamkowy as - powtórzenie wiadomo ci o ułamkach zwykłych cz.1.

Czy kostka brukowa jest źródłem historycznym?

Czasownik bez tajemnic

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV z wykorzystaniem tablicy interaktywnej

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI Z WYKORZYSTANIEM FILMU WSZYSTKO JEST MAGNETYCZNE.

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

Konspekt. do lekcji matematyki w kl. I gimnazjalnej dział Figury na płaszczyźnie

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Słynny malarz polski Jan Matejko

Na polowaniu z Wielkomiludem

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

1. Każdy ma swojego dusiołka

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZEDMIOTU: BIOLOGIA

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Bezdomność- przeciwko stereotypom

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny...o przemijaniu słów kilka... Temat: Pamiętamy o poległych za naszą wolność

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Międzyprzedmiotowa.

Metody pracy: burza mózgów, piramida priorytetów, drzewko umiejętności, heureza, pogadanka.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

KONSPEKT Z EDUKACJI WCZESNOSZKONEJ KLASA III

Nie owijam w bawełnę asertywność.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

GODZINA WYCHOWAWCZA W GIMNAZJUM- KONSPEKT. Temat zajęć: W poszukiwaniu wartościowych dróg życia.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Kodeks dobrej magii kreowanie systemu wartości.

Scenariusz nr 38 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Transkrypt:

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI Data: 29. 01. 2016 r. Klasa: IV a Przedmiot: zajęcia z wychowawcą Czas trwania lekcji: 45 minut Nauczyciel: mgr Iwona Gładyś Temat lekcji: Być przyjacielem (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia 23.12. 2008 r.) DIAGNOZIE BĘDĄ PODLEGAŁY UMIEJĘTNOŚCI UWZGLĘDNIONE W PODSTAWIE PROGRAMOWEJ: umiejętność pracy w grupie organizacji i wykonywania zadań uczeń rozwija sprawność uważnego słuchania uczeń rozwija umiejętność wypowiadania się ZAKRES TREŚCI: Cechy dobrego przyjaciela Sposoby okazywania przyjaźni CELE OGÓLE LEKCJI: 1. Zapoznanie się z cechami dobrego przyjaciela i sposobami okazywania przyjaźni 2. Realizacja podstawy programowej kl. I - VI 3. Stosowanie indywidualizacji pracy z uczniem na lekcji 4. Stosowanie elementów oceniania kształtującego cele lekcji, nacobezu, informacja zwrotna

CELE LEKCJI SFORMUŁOWANE W JĘZYKU UCZNIA: Poznam cechy dobrego przyjaciela Dowiem się, jak okazywać przyjaźń NACOBEZU DO LEKCJI (co uczniowie będą potrafili po lekcji) Wymienisz cechy dobrego przyjaciela Podasz przykłady okazywania przyjaźni POSTAWY: Uczeń: Wzbudza w sobie motywację do samodoskonalenia Pracuje z zaangażowaniem na lekcji Czuje się odpowiedzialny za efekty własnej pracy METODY: Pogadanka Burza mózgów Praca w grupach i indywidualna FORMY: Zbiorowa Indywidualna ŚRODKI DYDAKTYCZNE: Karty pracy dla uczniów Film Bajka o uczuciach LITERATURA Słownik mitów i tradycji kultury Władysław Kopaliński

STRUKTURA I OPIS LEKCJI: Faza wstępna: Czynności organizacyjne. 1. Wyjaśnienie celów lekcji i sformułowanie tematu. Zapisanie tematu na tablicy. 2. Omówienie zasad pracy na lekcji oraz kryteriów oceniania. Faza realizacji: 1. Nauczyciel stosując burzę mózgów wspólnie z uczniami definiuje pojęcie: przyjaciel. 2. Nauczyciel dzieli uczniów na małe grupy i rozdaje materiały potrzebne do wykonania zadania 1. Zadanie 1 Nauczyciel wiesza na tablicy koło z napisem PRZYJACIEL. Następnie rozdaje grupom karteczki, na których zostały wypisane pozytywne i negatywne cechy i zachowania ludzi oraz czyste kartki. Nauczyciel prosi, aby uczniowie wybrali te kartki, na których znajdują się pożądane cechy, umiejętności i zachowania przyjaciela. Mogą też na czystych kartkach wypisać cechy, które nie zostały wymienione. 3. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania przez poszczególne grupy. Liderzy grup odczytują głośno napisy na wybranych kartkach, a następnie naklejają je na tablicy wokół papierowego kółka, tak aby powstało słońce. 4. Nauczyciel podsumowując I część lekcji prosi dzieci o rozwiązanie krótkiego testu pt. Czy nadajesz się na przyjaciela?, który ma wzbudzić w nich motywację do samodoskonalenia. Wyniki testu uczniowie zachowują dla siebie. 5. Nauczyciel proponuje uczniom wykonanie zadania 2. Zadanie 2 Nauczyciel zapisuje na tablicy pytanie: Jak okazujemy przyjaźń? 6. Uczniowie w spontaniczny sposób udzielają odpowiedzi na zadane pytanie. Nauczyciel zapisuje na tablicy wypowiedzi uczniów i na zakończenie wiesza hasło: Jak chcesz być przyjacielem, bądź wart przyjaźni 7. Nauczyciel sprawdza stopień opanowania założonych celów przez zadawanie pytań dotyczących lekcji. Faza podsumowująca:

1. Uczniowie na zakończenie lekcji uzupełniają krótki test diagnozujący. 2. Podsumowanie zajęć i ocena aktywności uczniów na lekcji Co jest najważniejsze w przyjaźni? KARTA DIAGNOZUJĄCA Grupa B Wymieo 4 cechy prawdziwego przyjaciela: 1. 2... 3.. 4.. Czy dzieci okazały przyjaźń? Wpisz tak lub nie. Treść zdania Tak/Nie Arek wyjawił koledze sekret Czarka. Marcin i Tomek wspólnie świętowali wygraną Tomka w zawodach pływackich. Zuzia nie mogła się doczekać spotkania z Kasią po wakacjach. Marek zapomniał o urodzinach swojego przyjaciela.

KARTA DIAGNOZUJĄCA Grupa A Wymień 4 cechy prawdziwego przyjaciela: 1. 2... 3.. 4.. Czy dzieci okazały przyjaźń? Wpisz tak lub nie. Treść zdania Tak/Nie Kasia naśmiewała się ze zniszczonych butów Julii. Marcin i Tomek wspólnie świętowali wygraną Tomka w zawodach pływackich. Ania pamiętała o urodzinach Igora wręczając mu drobny upominek. Ala zgubiła swój ulubiony piórnik, więc Zosia ją pocieszała.