Marzena Tudek W poszukiwaniu zrozumienia - techniki dramowe i teatralne wobec wyzwań edukacji międzykulturowej.

Podobne dokumenty
KONSPEKT ZAJĘĆ OPS MODUŁ 2 -s WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE DLA OSÓB DŁUGOTRWALE BEZROBOTNYCH SPOTKANIE 1 PODSTAWY KOMUNIKACJI SPOLECZNEJ

Scenariusz. Data: Czas: Uczestnicy spotkania: klasa Liczba uczestników: Miejsce: Osoba prowadząca zajęcia:

Puzzle. Spotkanie 15. fundacja. Realizator projektu:

"Umieć więcej? Fajna rzecz! Terespol 2009/2010

Temat: Ja też będę stary, ja też będę stara. - lekcja wychowawcza na podstawie filmu Marcela Łozińskiego Wszystko może się przytrafić

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

Program zajęć artystycznych. klasa II gimnazjum


Temat: Moje zasoby moją szansą rozwoju kariery zawodowej i edukacyjnej.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Ogólna tematyka zajęć w klasie II

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Szablon diagnostyczny numer 12: Autoprezentacja i radzenie sobie z lękiem społecznym (nieśmiałością)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego

Gdzie jest moje miejsce w szkole?

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

Program Coachingu dla młodych osób

Temat szkolenia: Handlowiec, sprzedawca. Czas trwania szkolenia: 30 godziny. Miejsce szkolenia:

Autor: Magdalena Kubacka Klasa I Edukacja: muzyczna Cel/cele zajęć: Temat lekcji: Deszczowa muzyka

ZNACZENIE EDUKACJI TEATRALNEJ W ROZWOJU DZIECKA PRZEDSZKOLNEGO.

Scenariusz lekcji wychowawczej dla klasy drugiej gimnazjalnej

Akademia Młodego Ekonomisty

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE

dr Mariola Antczak DRAMA A TEATR

SCENARIUSZE KATECHEZY

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA

Scenariusz zajęć nr 5

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

1. Co oznacza słowo niby? Uczniowie sprawdzają znaczenie tego słowa w słowniku języka polskiego.

TEMAT: ŹRÓDŁA FINANSOWANIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ- ćwiczenia.

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne wzmacniające motywację dziecka do poznawania i rozwiązywania problemów. Scenariusz zajęć

Cykl lekcji na podstawie opowiadań z tomu Mikołajek i inne chłopaki Sempégo i Goscinnego

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1c-wyszukuje w tekście potrzebne informacje;

KONSPEKT ZAJĘĆ OPS MODUŁ 1 PODNOSZENIE UMIEJĘTNOŚCI KLUCZOWYCH NIEZBĘDNYCH DO ZDOBYWANIA PRACY

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Zastosowanie metody dramy i psychodramy w edukacji. Copyright by Danuta Anna 1

Jan z księżyca reż. Stephen Schesch

1. Każdy ma swojego dusiołka

Szkoła podstawowa - klasa 6

Klasa III, edukacja społeczna, krąg tematyczny Zgoda buduje, niezgoda rujnuje Temat: Jak pies z kotem czy warto się kłócić?

Program adaptacyjny dla dzieci sześcioletnich uczęszczających Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku w roku szkolnym 2014/2015

Scenariusz zajęć nr 8

Moje muzeum. Spotkanie 16. fundacja. Realizator projektu:

PREZENTACJA TOTALNA. czyli jak prezentować aby osiągać swój cel

Konspekt zajęć wychowawczych. Cel główny: zapoznanie uczniów z etapami rozwoju miłości.

OPRACOWANO W RAMACH PROJEKTU "PODNOSZENIA KOMPETENCJI ZAWODOWYCH NAUCZYCIELI PRZEDSZKOLA I EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ W ZAKRESIE ROZWIJANIA UZDOLNIEŃ

Przedmiotowy system oceniania z języka mniejszości narodowej - niemieckiego. Klasa III

Cel.Zwiększenie umiejętności radzenia sobie ze wstydem

Scenariusz zajęć nr 3

PROGRAM PRACY KOŁA TEATRALNEGO Na rok szkolny 2005/2006

6 godz. (edukacja polonistyczna, edukacja matematyczna, plastyczna) 2 godz. (prezentacja projektu i jego ocena)

Kreatywność w szkole

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

Program zajęć artystycznych z edukacji teatralnej. realizowanych w klasach I a i I c w roku szkolnym 2011/2012

Scenariusz zajęć nr 8

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Jak sobie powiecie, tak się zrozumiecie jak mówić i jak słuchać.

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;

Arteterapia. Prof. dr hab. Bronisława Woźniczka-Paruzel

Anita Leszczyńska KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ KLASA V TEMAT: GRZECZNOŚĆ NIE JEST NAUKĄ ŁATWĄ ANI MAŁĄ.

Profesjonalne projektowanie szkoleń. Akademia Trenerów Biznesu

PROGRAM ADAPTACYJNY DLA KLASY I " JUŻ JESTEM UCZNIEM" OPRACOWANY DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 357

Cofnij nagraj zatrzymaj

Program wyjazdów integracyjnych dla klas IV

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Koncepcja pracy MSPEI

ANETA WĘGRZYN 7 GESTÓW PREZYDENCKICH

WARSZAWA, R. SOLIDARNOŚĆ MIĘDZYPOKOLENIOWA W PERSPEKTYWIE DZIAŁAŃ CENTRUM INICJATYW SENIORALNYCH

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SZTUKA PREZENTACJI GŁÓWNE CELE SZKOLENIA:

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

ANKIETY (ZESTAWIENIE): Z MŁODZIEŻĄ O KOMUNIKACJI I WIELOZADANIOWOŚCI NA CO TO MA WPŁYW?

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Wybrane programy profilaktyczne

Koncentracja w Akcji. CZĘŚĆ 4 Zasada Relewantności Działania

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE, KL Przewiduje się następujące formy sprawdzania wiedzy:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Treści kształcenia. Metody realizacji. Materiały do zajęć. Czas trwania

Ankieta dla ucznia. Badanie Szkolnych Uwarunkowań Efektywności Kształcenia Etap VII, Miejsce na kod ucznia

RAMOWY PLAN METODYCZNY III

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Zarządzaj czasem konkretne planowanie.

Niekoniecznie w sieci!

Scenariusz lekcji zajęć zintegrowanych (język polski, godzina wychowawcza / Uczniowie mogą uszyć kieszeń z materiału na lekcji techniki)

Wymagania edukacyjne z plastyki w klasach VII SP i III (gimn.) (rok szkolny 2018 / 2019) (opracował nauczyciel plastyki Andrzej Łakocki)

Projekt Kurs na karierę. Warsztaty Zakotwicz się pierwszy krok do kariery zawodowej (łącznie 4 godz.) maj czerwiec 2010r.

SZKOLNY PROGRAM DORADZTWA ZAWODOWEGO Zespołu Szkół nr 60 w Warszawie

W ramach realizacji powyższego zadania podjęto następujące przedsięwzięcia:

DRAMA klasyfikacja poziomów dramy, techniki i strategie

PROGRAM KOŁA POLONISTYCZNO-TEATRALNEGO DLA KLAS IV - V SZKOŁY PODSTAWOWEJ

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Witajcie po wakacjach! Temat ośrodka dziennego: Odgłosy wakacji.

Plan pracy opiekuńczo - wychowawczy świetlicy na rok szkolny 2016/2017

Okulary. Spotkanie 12. fundacja. Realizator projektu:

KONCEPCJA PRACY SZKOŁY PODSTAWOWEJ W UGOSZCZU NA LATA

Transkrypt:

Uwagi wstępne Drama wyzwala emocje, pobudza do myślenia, inspiruje do działania, wzmacnia samodzielność. Techniki dramowe i teatralne mogą być z powodzeniem stosowane na zajęciach lekcyjnych, świetlicowych, kołach zainteresowań. Przy pomocy tych właśnie środków można prowadzić wszelkie zajęcia wychowawcze. Znakomicie wpisują się w proces rozwiązywania problemów młodzieży w wieku dorastania, a także innych trudnych sytuacji społeczno- edukacyjnych. Warto modyfikować metody dramowe i dostosowywać je do wyzwań, jakie stawia przed nami edukacja międzykulturowa. I. Cele zajęć - uświadomienie ważności metod dramowych i teatralnych dla procesu otwierania człowieka - zrozumienie uniwersalnej problematyki wielokulturowości - ocenianie zachowań, argumentowanie sądów - wzbudzanie refleksji nad własnym postępowaniem - kształtowanie wyobraźni i kreatywności - kształcenie rozumienia pojęć i precyzowanie wniosków - uświadomienie aktualnych dylematów wielokulturowości - emocjonalne związanie uczestników dramy z fikcyjnym bohaterami- swoistymi archetypami - rozumienie własnych przekonań i uprzedzeń II. Przebieg zajęć 1. Ćwiczenie wstępne zapoznawczo- rozpoznawcze. Uczestnicy przedstawiają się i mówią krótko o swoich doświadczeniach w pracy z dramą lub teatrem. 2. Ćwiczenia rozgrzewające- np. Hej( stoją w kręgu, odwracają się do osoby stojącej obok klaszcząc i wypowiadając słowo Hej ), chodzenie- oswajanie terenu, różne tempo chodzenia, np. chodzenie na tzw. punkt. 3. Prowadzący rozpoczyna opowieść o cygańskim skrzypku, który mieszka w Garwolinie w tzw. blokach cygańskich. Kocha muzykę. Od dziecka gra na skrzypcach. Uwielbia to. 4. Rzeźba. Praca w zespołach dwuosobowych. -Grupa zostaje podzielona na zespoły dwuosobowe. W każdym zespole jedna osoba jest rzeźbiarzem, a druga tworzywem. Temat- OBCY Cygan Skrzypek. -Wyjaśnienie- należy przedstawić swoje pojmowanie pojęcia i wyobrażenie osoby Cygana skrzypkakto to jest? Jak wygląda? Co myśli? Gdzie się znajduje? Rzeźbienie odbywa się w ciszy! - Zapis na karteczkach przeżyć i uczuć Obcego. Praca indywidualna. Rzeźbiarze wychodzą ze swych ról i zapisują uczucia w 1 os. lp. Karteczki kładą u stóp rzeźby. - Rzeźby odczytują głośno swoje karteczki. 1

5. Omówienie pracy na forum- problem komunikatywności znaku, mimiki, gestu, ciała. Rzeźby dzielą się swoimi refleksjami. 6. Prowadzący powraca do swojej opowieści: otóż okazuje się, że Skrzypek ma piękną żonę,która nie jest Cyganką. Kobieta kompletnie nie rozumie jego pasji. Często się kłócą. Ale ostatnio wydarzyło się w życiu skrzypka coś niezwykłego- nagrał przebój. To zupełnie niesamowita historia. Sąsiadka wysłała jego muzykę do stacji radiowej, zainteresował się nią ważny producent muzyczny i nagle jedna z melodii stała się hitem. No cóż, wtedy zbliżył się do pięknej rudowłosej sąsiadki, która naprawdę go rozumiała. Żona stała się bardzo zazdrosna. Właśnie wtedy producent zorganizował ważną konferencję prasową. 7. Wywiad- Skrzypek udziela wywiadu różnym gazetom - uczestnicy w rolach dziennikarzy, jedna osoba w roli skrzypka Cygana. Reprezentują różne czasopisma- od brukowców po profesjonalne pisma muzyczne. Zadają pytania o życie- dzieciństwo, młodość, szkołę, sąsiedztwo, życie prywatne. I muzykę. 8. Uczestnik będący w roli Skrzypka dzieli się wrażeniami po konferencji prasowej. Prowadzący uzupełnia opowieść o wypowiedzi z konferencji i nie tylko. Okazuje się, że romans skrzypka z sąsiadką stał się faktem. Ludzie gadają- zarówno Cygani jak i pozostali. Żona jest zazdrosna, zwłaszcza, że teraz mąż w końcu ma pieniądze i jest szansa na lepsze życie. No i sławę. Zdecydowała się pójść po radę do Cyganki- czarownicy, żeby jej pomogła. Nieważne, w jaki sposób. Czarownica uznaje, że sprawy zaszły za daleko i nie można zdać się na czary- za długo by to trwało. Chcąc pomóc żonie, wynajmuje pewnego człowieka i zleca mu zabicie rudowłosej sąsiadki. 9. Stop- klatka. Praca w zespołach pięcioosobowych. Każdy uczestnik przyjmuje na siebie rolę: skrzypka Cygana, zazdrosnej żony, rudowłosej kochanki- sąsiadki, Cyganki czarownicy, wykonawca poleceń czarownicy. Dookreślają role, tworzą zdarzenie, które ich wszystkich połączy oraz miejsce, w którym się wszystko rozegra. Zespoły drobiazgowo opracowują zdarzenie, które mają przedstawić w postaci stop- klatki. Po dokładnej analizie i korekcie zespoły przedstawiają ostateczną wersję swojego obrazu. Wszystkie grupy prezentują swoje obrazy w jednym momencie. 10.Uczestnicy wychodzą z ról. Otrzymują 5 kartek- każda innego koloru. Prowadzący zadaje pytania- uczestnicy piszą odpowiedzi. Każda kartka określa inny poziom świadomości w tworzeniu obrazów bez ruchu. - Kim jesteś w obrazie? Co teraz robisz? -Dlaczego to robisz? -Skąd wiesz, że takie zachowanie jest właściwe? -Jaka jest twoja filozofia życiowa? 2

11. Prezentacja obrazów i tekstów. Każdy z wykonawców wykłada karteczki na podłodze obok siebie. Prowadzący wybiera jeden obraz, reszta grupy staje się widownią. Prowadzący proponuje: każdy z wykonawców w danym obrazie przeczyta po kolei swoje tekstyzaczynamy wszyscy od pierwszego pytania, potem drugie, trzecie i kolejno. W kolejnym obrazie możemy przeczytać tylko pierwszą i ostatnią odpowiedź. 12. Zakończenie. Pięć osób- symboli staje pośrodku. Pytanie: Kim jesteś w życiu, która postawa jest Ci najbliższa? - jesteś wolny, tolerancyjny, liczy się dla Ciebie sztuka i moc wyobraźni - jesteś realistą, zazdrosnym o swoje, nieufnym wobec tego co nowe i obce -jesteś pełen uczuć, tylko one się liczą, nimi zawsze warto się kierować - jesteś mistykiem i realistą, chcesz pomagać innym, ale to Ty zazwyczaj masz rację, cel uświęca środki - jesteś wykonawcą poleceń, czasem się z nimi nie zgadzasz, ale wykonujesz, świat niewiele Cię obchodzi Uczestnicy ustawiają się przed wybraną postacią. Ćwiczenia nie komentujemy. III. IV. Podsumowanie zajęć w postaci prezentacji multimedialnej. Ewaluacja. W zajęciach wykorzystano ćwiczenie Dorothy Heathcote- angielskiej prekursorki dramy: pięć poziomów zrozumienia i świadomości w tworzeniu obrazów. 3

Aleje Ujazdowskie 28, 00-478 Warszawa, tel. 22 345 37 00, fax 22 345 37 70, www.ore.edu.pl