1. Techniki graficzne

Podobne dokumenty
1. Socrealizm Cele lekcji Metoda i forma pracy Środki dydaktyczne. 1. a) Wiadomości. 2. b) Umiejętności.

1. Klasycyzm w architekturze

1. Pejzaż w malarstwie polskim XIX wieku

1. Sztuka abstrakcyjna

1. Mistrzowie włoskiego renesansu

b) za przedstawioną do oceny pracę lekcyjną ocena nie niższa niż 3 (wykluczona ocena niedostateczna i dopuszczająca)

PLASTYKA KLASA 7 ZASADY I KRYTERIA OCENIANIA

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE SZKOLNE PLASTYKA KLASA IV

CZYM JEST GRAFIKA? Zależnie od funkcji rozróżniamy grafikę artystyczną zwaną też warsztatową oraz grafikę użytkową zwaną też stosowaną.

PLASTYKA KLASA 7 ZASADY I KRYTERIA OCENIANIA

1. Techniki malarskie

Wymagania edukacyjne z plastyki klasa 6

Za niedostarczenie pracy w wyznaczonym przez nauczyciela terminie (2 tygodnie) uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną.

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI Kryteria oceny semestralnej i oceny rocznej podsumowującej pracę ucznia na lekcjach plastyki w kl.

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Techniki druku. Zofia Walczak. Warszawa, czerwiec 2012

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Scenariusz lekcji. opisać strukturę prezentacji i budowę poszczególnych slajdów; opisać etapy projektowania prezentacji multimedialnej.

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

ćwiczenia plastyczne rysunkowe, malarskie, budowania kompozycji, formułowanie kształtu, przestrzeni

WYMAGANIA EDUKACYJNE I KRYTERIA OCENIANIA Z PRZEDMIOTU PLASTYKA dla klasy VI

Wymagania klasa VI OKRES I

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Plan pracy z plastyki do programu nauczania Do dzieła!. Klasa VI

Słynny malarz polski Jan Matejko

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Wymagania na ocenę bardzo dobrą.

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe pojęcia związane z internetem; scharakteryzować pojęcia: portal, wortal, witryna, WWW, HTTP;

Wymagania edukacyjne do przedmiotu zajęcia artystyczne - gimnazjum klasy 2 i 3

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Dwa style w sztuce średniowiecza: romaoski i gotycki.

FORMULARZ DLA OGŁOSZENIODAWCÓW

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Jak to jest poukładane? Kompozycja rytmiczna w naturze i sztuce.

WYMAGANIA EDUKACYJNE I KRYTERIAOCENIANIA Z PRZEDMIOTU PLASTYKA. dla klasy IV

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

Charakterystyka królestwa Protista

GRAFIKA - jedna z dziedzin sztuk plastycznych, w której właściwym dziełem jest odbitka z płyty graficznej, dającej możliwośd powielania.

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

PLASTYKA KRYTERIA OCEN DLA KLAS IV

Wymagania edukacyjne z plastyki w klasie 6. I okres roku szkolnego 2015/2016

SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA EDUKACYJNE W KLASIE SZÓSTEJ I PÓŁROCZE PRZEDMIOT: PLASTYKA

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE KLASA 3 GIM

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna.

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji


Scenariusz lekcji. wymienić elementy, z jakich składa się program; wymienić i opisać podstawowe opcje Przybornika;

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

Scenariusz lekcji. omówić sposoby wstawiania do tekstu obiektów WordArt, ClipArt i rysunków z pliku;

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe zastosowania komputerów w szkole i najbliższym otoczeniu;

Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA

Zostań młodym ekologiem

Scenariusz lekcji. wymienić cechy narzędzia służącego do umieszczania napisów w obszarze rysunku;

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Przedmiotowe Zasady Oceniania z plastyki w klasach IV-VI Szkoły Podstawowej w Buku

Scenariusz lekcji. opisać zasady programowania strukturalnego; wyjaśnić pojęcia: procedura własna, procedura z parametrem, lista, zmienna;

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Drzewa iglaste i liściaste

PORADNIA PSYCHOLOGICZNO- PEDAGOGICZNA NR 2

Wymagania edukacyjne z plastyki w klasie 6

Podsumowane wiadomości o roślinach

Elżbieta Jezierska. Kraina sztuki. Scenariusz 7. Pełna nastroju architektura średniowiecznych kościołów

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zastosowania Notatnika. dokonać zapisu tekstu do pliku tekstowego. dokonać odczytu tekstu pliku tekstowego;

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Ruchy tropiczne roślin

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.

Scenariusz lekcji. wymienić i opisać pojęcia: prawo autorskie, licencja, upgrade, demo, trial, public domain, shareware;

ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE DLA GIMNAZJUM SZKOLNA PRACOWNIA ARTYSTYCZNA -OBLICZA PLASTYKI PLAN WYNIKOWY

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Scenariusz lekcji. omówić pojęcie formatowania dokumentu tekstowego; wyszczególnić charakterystyczne cechy wzorca dokumentu tekstowego;

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Oznaczanie pospolitych gatunków roślin nagonasiennych

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Kraina sztuki. Scenariusz 8. Dynamiczna i dekoracyjna sztuka secesji. Elżbieta Jezierska

Przedmiotowy System Oceniania z plastyki w klasach V-VI Szkoły Podstawowej w Rycerce Górnej

PLASTYKA WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY KLASY I GIMNAZJUM SEMESTR I

Scenariusz lekcji. rozpoznać prawidłową deklarację tablicy; podać odwołanie do określonego elementu tablicy.

ZASADY OCENIANIA PRZEDMIOTOWEW KLASIE V Z PLASTYKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 27 W BYDGOSZCZY

Słowne: pogadanka, analiza budowy człowieka, doświadczenie, praca indywidualna.

Ekslibris jako dzieło sztuki graficznej

Wymagania edukacyjne z przedmiotu PLASTYKA w dla klasy 5 szkoły podstawowej Rok szkolny 2015/2016

PLASTYKA. Plan dydaktyczny

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Podstawy grafiki warsztatowej Kod przedmiotu

Środki dydaktyczne: komputer, projektor multimedialny, tablica, liniał, kolorowa kreda.

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI Przedmiotowy system oceniania z plastyki jest zgodny z wewnątrzszkolnym systemem oceniania.

Kraina sztuki. Scenariusz 9. Wolna i ekspresyjna sztuka abstrakcjonizmu. Elżbieta Jezierska

Badanie prawa Archimedesa

O barwie i malowaniu

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby uruchamiania programów; wyjaśnić pojęcie autouruchamiania; omówić metody tworzenia skrótu;

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

Właściwości białek. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. a) Wiadomości. b) Umiejętności. c) Postawy

Scenariusz lekcji. wskazać narzędzia służące do formatowania tekstu; opisać przeznaczenie narzędzi do formatowania;

Transkrypt:

1. Techniki graficzne Uczeń powinien: 1. 1. Cele lekcji 1. a) Wiadomości przyporządkować dzieła autorom, wskazać przykłady dzieł wprowadzających nową technikę plastyczną, zdefiniować pojęcia: akwaforta, akwatinta, algrafia, cellografia, drzeworyt, litografia, mezzotinta, miedzioryt, suchoryt. Uczeń potrafi: 2. b) Umiejętności zidentyfikować wybrane dzieła na podstawie charakterystycznych środków warsztatowych i formalnych, przypisać technikę plastyczną twórcom, którzy się w niej specjalizowali, opisać dzieło sztuki pod względem formy i treści, opisać fakty i zjawiska, które miały wpływ na formę dzieła, opisać, analizować i porównywać dzieła sztuki przy uwzględnieniu formy i treści, przeprowadzić analizę porównawczą dzieł i technik graficznych na podstawie samodzielnie dobranych przykładów, określić znaczenie i rolę dzieł oraz technik graficznych dla przemian w sztuce. 2. 2. Metoda i forma pracy Pokaz slajdów, pogadanka, praca w grupach. 3. 3. Środki dydaktyczne Slajdy, podręcznik, tablice z reprodukcjami. 4. 4. Przebieg lekcji 1. a) Faza przygotowawcza Nauczyciel z uczniami powtarzają podstawowe wiadomości na temat roli i znaczenia grafiki jako dziedziny artystycznej. Nauczyciel wyjaśnia uczniom nowe pojęcia: akwaforta, akwatinta, algrafia, cellografia, drzeworyt, litografia, mezzotinta, miedzioryt, suchoryt. 2. b) Faza realizacyjna Uczniowie uczestniczą w pokazie slajdów obrazujących na przykładach różne techniki graficzne, sporządzają notatki. Grupy otrzymują tablice z reprodukcjami, wyszukują ryciny,

grupują je zgodnie z podziałem na techniki graficzne, ustalają twórców dzieł. Odwołując się do wiedzy uzyskanej dzięki pokazowi slajdów oraz na podstawie informacji zawartych w podręczniku, określają charakterystyczne cechy poszczególnych dzieł wykonanych określonymi technikami graficznymi. 3. c) Faza podsumowująca Poszczególne grupy uczniów prezentują wyniki swoich prac i robią notatki. Uczniowie ustalają, jakie ryciny były wykonane techniką wklęsłą, a jakie wypukłą, określają, które z technik zaliczają się do technik płaskich, a które do trawionych, wskazują na znaczenie grafiki użytkowej dla rozwoju tej dziedziny artystycznej. Na koniec zajęć uczniowie otrzymują test sprawdzający celem wypełnienia go jako pracy domowej (załącznik 1). 5. 5. Bibliografia 1. Catafal J., Oliva C., Techniki graficzne, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 2004. 2. Osińska B., Sztuka i czas. Od klasycyzmu do współczesności, WSiP, Warszawa 2005. 3. Osińska B., Sztuka i czas. Od prehistorii do rokoka, WSiP, Warszawa 2004. Źródła ilustracji: http://commons.wikimedia.org/wiki/image:henri_de_toulouse-lautrec_019.jpg (zadanie 4, C) http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:durer_revelation_four_riders.jpg (zadanie 4, A) http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:goya_caprichos3.jpg (zadanie 4, B) załącznik 1. 6. 6. Załączniki 1. Uzupełnij zdania: 1. a) Karta pracy ucznia Zależnie od sposobu opracowania negatywu techniki graficzne dzielimy na...,...,... i... Ponadto wyróżniamy monotypie i... W grafice użytkowej do powielania służy... i... W gotyku najpopularniejszą techniką graficzną okazał się... Wynalazek akwaforty upowszechnił w XVII wieku... Grafika J. P. Norblina Uchwalenie Konstytucji 3 Maja to przykład... A. Dürer oraz P. Rubens wykonywali głównie... Polski grafik Marian Malina wynalazł..., zaś Stanisław Rzepa okazał się twórcą... Technika sztuki czarnej to... Litografię uprawiał w romantyzmie..., zaś w impresjonizmie...

2. Przyporządkuj wymienione techniki graficzne do poniższych grup: a) techniki wklęsłe:... b) techniki wypukłe:... c) techniki płaskie:... d) techniki trawione:... e) grafika użytkowa:... drzeworyt, plakat, miedzioryt, litografia, mezzotinta, linoryt, cellografia, ekslibris, akwatinta, suchoryt, algrafia, akwaforta, sposób kredkowy, banknoty, miękki werniks 3. Rozpoznaj technikę graficzną: a) trawienie kwasem azotowym rysunku wykonanego na pokrytej woskiem płycie miedzianej, wypełnienie wytrawionych miejsc farbą i odbicie na papierze b) na powleczoną miękkim werniksem płytkę metalową przykłada się gruboziarnistą kalkę i papier, na którym wykonuje się rysunek; po oderwaniu kalki z przywartym do niej werniksem miejsca odsłonięte trawi się, a następnie powleka farbą i odbija - c) polega na wykonaniu rysunku w drewnianym klocku, wyżłobieniu tła wokół rysunku, pokryciu farbą części wypukłych i odbiciu ich na papierze d) na płycie metalowej lub szklanej wykonuje się kompozycję wolno schnącymi farbami i odciska na zwilżonym papierze; powstaje jedna odbitka, gdyż prawie cała farba przenosi się na papier - e) na równomiernie posiekanej płycie metalowej wygładza się miejsca, które mają być jasne, pozostałe powleka się farbą i odbija f) polega na wyryciu rysunku igłą stalową na płycie miedzianej i pozostawieniu wiórek na brzegach wyżłobień; rysunek powleka się farbą i odbija na papierze g) trawienie kwasem kompozycji wykonanej na płycie miedzianej, wypełnienie wytrawionych miejsc farbą i odbicie na papierze h) kompozycję wyrysowaną na płycie z celloplastu wygniata się rozgrzanym narzędziem, powleka farbą i odbija na papierze i) polega na wyryciu rysunku na płycie miedzianej, wypełnieniu go farbą i odbiciu na papierze j) na pokrytej werniksem płycie miedzianej odciska się rysunek wykonany kredką, potem rytuje się go i poddaje trawieniu, a po wtarciu farby odbija

4. Rozpoznaj i wpisz poniżej: (a) nazwisko autora, (b) technikę graficzną. A B C Karta odpowiedzi 1. 2. b) Notatki dla nauczyciela Zależnie od sposobu opracowania negatywu techniki graficzne dzielimy na wypukłe, wklęsłe, trawione i płaskie. Ponadto wyróżniamy monotypie i serigrafie. W grafice użytkowej do powielania służy chemigrafia i skaner. W gotyku najpopularniejszą techniką graficzną okazał się drzeworyt. Wynalazek akwaforty upowszechnił w XVII wieku Rembrandt. Grafika J. P. Norblina Uchwalenie Konstytucji 3 Maja to przykład akwatinty. A. Dürer oraz P. Rubens wykonywali głównie miedzioryty. Polski grafik Marian Malina wynalazł cellografię, zaś Stanisław Rzepa okazał się twórcą elektrotinty. Technika sztuki czarnej to mezzotinta. Litografię uprawiał w romantyzmie E. Delacroix, zaś w impresjonizmie H. Toulouse Lautrec. 2. a) techniki wklęsłe: miedzioryt, mezzotinta, suchoryt b) techniki wypukłe: drzeworyt, linoryt, cellografia c) techniki płaskie: litografia, algrafia

d) techniki trawione: akwaforta, akwatinta, sposób kredkowy, miękki werniks e) grafika użytkowa: ekslibris, plakat, banknoty 3. a) akwaforta b) miękki werniks c) drzeworyt d) monotypia e) mezzotinta f) suchoryt (sucha igła) g) akwatinta h) cellografia i) miedzioryt j) sposób kredkowy 4. A. Dürer akwaforta B. Goya - akwatinta C. Toulouse Lautrec - litografia 45 minut brak 7. 7. Czas trwania lekcji 8. 8. Uwagi do scenariusza