Transport w Polsce. Hasło programowe: Zakres treści: Cel ogólny: Cele szczegółowe: Wiadomości. Forma pracy: Metoda: Środki dydaktyczne:

Podobne dokumenty
SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

ŁĄCZNOŚĆ I TRANSPORT W POLSCE. Ewa Kaczmarek Kinga Jędrzejewska Katarzyna Balcer

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

Transport w słuŝbie Euro 2012.

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

Temat lekcji: Klimat Polski przejściowość.

Wpływ kolei dużych prędkości na podział międzygałęziowy w transporcie pasażerskim

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny zgodne z podstawą programową kształcenia w zawodzie Technik Eksploatacji Portów i Terminali

Współpraca miast i gmin Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego w zakresie integracji transportu publicznego

Konspekt lekcji geografii w klasie trzeciej gimnazjum. Temat: Położenie geograficzne i środowisko przyrodnicze Australii.

Perspektywy rozwoju wysokiej jakości połączeń intercity w Polsce. 16 listopada 2011 r.

Problemy z jakimi spotykają się nowi przewoźnicy kolejowi

PKP S.A. Łódzkie Forum Regionalne Transportu Publicznego. Wybrane zagadnienia związane z siecią linii kolejowych dużych prędkości w Polsce

Jak polska kolej zmieni się w ciągu pięciu lat. Warszawa, 22 września 2017 r.

Rozwój osadnictwa na świecie

Scenariusz dodatkowych zajęd z zajęd wyrównawczych z geografii przeprowadzonych r. w ramach projektu,,szkoła w działaniu

Priorytety i działania transportowe w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko na lata MINISTERSTWO TRANSPORTU

Wymagania edukacyjne na poszczególne stopnie szkolne z geografii w klasie I gimnazjum Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który: - opanował wiadomości i

MIR: pierwsze umowy w sektorze transportu PO IiŚ (komunikat, korekta)

Karta pracy nr 15 Obliczanie stopy bezrobocia

Możliwości wykorzystania transportu szynowego w realizacji połączenia Szczecin Kamień Pomorski Dziwnówek - Dziwnów. dr inż. Arkadiusz Drewnowski

dr Jakub Majewski Rola nowych linii kolejowych w poprawie dostępności regionów Warszawa,

Rola transportu lotniczego w transporcie intermodalnym

Inwestycja w przyszłość Podsumowanie zmian w Grupie PKP w latach

Transport jako jeden z priorytetów polityki spójności

Wykład 02 Ekonomiczne i pozaekonomiczne determinanty działalności transportowej dr Adam Salomon

Ile regulacji, w sektorze pasażerskiego. publicznego? Prezes Zarządu Veolia Transport Polska

Karta (sylabus) modułu/przedmiotu Transport Studia I stopnia

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Planistyka Gospodarka Przestrzenna, Transport i Infrastruktura Techniczna

Komentarz technik żeglugi śródlądowej 314[02]-01 Czerwiec 2009

Wyzwania sektora kolejowego na tle Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Warszawa, 10 października 2016 r.

WYMAGANIA EDUKACYJNE I KRYTERIA OCENIANIA Z GEOGRAFII W KLASACH PIĄTEJ, SZÓSTEJ, SIÓDMEJ I ÓSMEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ obowiązujące od 1 września 2019 r.

Transport w Polsce. Wady polskiej sieci transportowej. Gęstość sieci drogowej w Polsce Wzrost liczby samochodów w Polsce

Zmiany w Grupie PKP w latach

Transport wodny śródlądowy w Polsce w 2014 r.

Duża, główna, wyróżniona umownie część wodnej powłoki Ziemi to... ocean

Zarządzanie Systemami Transportowymi wykład 05 dla 2 sem. TO i ZBwTM (II stopień)

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W BABIAKU

Stanowisko polskich ekologicznych organizacji pozarządowych w debacie nt. przyszłości polityki TEN-T w Europie. Wojciech Szymalski

TRANSPORT W POLSCE NA TLE KRAJÓW UNII EUROPEJSKIEJ

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Organizacja transportu publicznego

Wykład 04 Popyt na usługi transportowe dr Adam Salomon

Pytania egzaminacyjne dla Kierunku Transport. studia II stopnia stacjonarne i niestacjonarne

WYMAGANIA EDUKACYJNE DLA KWALIFIKACJI A.31 ZAWÓD TECHNIK LOGISTYK przedmiot: 1. Pracownia procesów i środków transportowych w logistyce

Projekt interdyscyplinarny biologia-informatyka

4. Temat: e-zus czyli firma pod ręką

Rozwój publicznego transportu zbiorowego w Wielkopolsce poprzez zakup spalinowego taboru kolejowego

Scenariusze wybranych lekcji z geografii dla szkół ponadgimnazjalnych

Rola transportu morskiego w przewozach intermodalnych. InterModal 2018, Nadarzyn

Drogi samorządowe 12 lat po reformie

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Skutecznie korzystamy z obecności naszego kraju w Unii Europejskiej. Stawiamy na rozwój regionów i lepszą jakość życia.

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Urząd Lotnictwa Cywilnego Działalność polskich portów lotniczych w 2005 r.

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Warunki rozwoju przewozów kolejowych

konferencja Rzeki dla zrównoważonego rozwoju dr Jakub Majewski Żegluga śródlądowa a kolej - co wozić po rzekach Warszawa,

Tendencje w rozwoju systemów intermodalnych w Europie

Kluczowe działania zrealizowane w 2016 roku. inwestycje. Priorytety 2017

Znowelizowana Transport European Network (sieć TEN)

Rozwój infrastruktury kolejowej w województwie Zachodniopomorskim.

Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia egzaminu. UZUPEŁNIA ZESPÓŁ NADZORUJĄCY PESEL

Wymagania edukacyjne z geografii dla kl. 3 gimnazjum opracowane na podstawie programu Puls Ziemi Autorstwa Ewy Marii Tuz

Wielkopolska bliżej Śląska

Rozwój transportu towarów w Polsce - potrzeby, wymagania rynku i możliwości ich zaspokojenia w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII W SZKOLE ŚREDNIEJ. Opracowała: Elżbieta Paluchowska

Zakres programu budowy linii dużych prędkości w Polsce

Logistyka I stopień Ogólnoakademicki Stacjonarne Wszystkie Katedra Ekonomii i Zarządzania dr inż. Paweł R. Kozubek

Wsparcie projektów w zakresie transportu kolejowego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata w województwie lubuskim

Atlas ryb, podręcznik biologii ryb, mapa świata i Europy, mapa Polski z oznaczonymi zaporami na rzekach.

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

WYMAGANIA EDUKACYJNE WOS II GIMNAZJUM

Rozwój transportu kolejowego w Województwie Pomorskim

Dojechać, dolecieć, dopłynąć :00:09

1. Tablice statystyczne, dotyczące Gospodarki Morskiej w 2015

Przedmiotowy system oceniania geografia gimnazjum

Rysunek 1. Miejsce SRT w systemie zintegrowanych strategii rozwoju kraju

Sieć drogowo-uliczna Krakowa

SZANSĄ DLA KUJAWSKO-POMORSKIEGO

Zrównoważona mobilność miejska w Szczecińskim Obszarze Metropolitalnym

WYMAGANIA EDUKACYJNE DOTYCZĄ PRZEDMIOTÓW:

Kształtowanie mobilności miejskiej w Szczecińskim Obszarze Metropolitalnym. Gdańsk, września 2018

Scenariusz dodatkowych zajęd z zajęd wyrównawczych przeprowadzonych r. w ramach projektu,,szkoła w działaniu

w Szkole Podstawowej Nr 2 w Gryfinie 1. Pobudzanie uczniów do systematycznej pracy i rozwoju, wspieranie motywacji.

Zapytanie ofertowe nr CUPT/DO/OZ/OK/26/83/1/IM/12. Szanowni Państwo,

WARUNKI I SPOSÓB OCENIANIA WEWNĄTRZSZKOLNEGO UCZNIÓW Z GEOGRAFII

NajwyŜsza Izba Kontroli Delegatura w Gdańsku

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

KRYTERIA I ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI. zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania w Zespole Szkół przy ul. Grunwaldzkiej 9 w Łowiczu.

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

POLITYKA TRANSPORTOWA MIASTA KRAKOWA W KONTEKŚCIE KRAKOWSKIEGO OBSZARU MTEROPOLITALNEGO

Transkrypt:

Transport w Polsce Hasło programowe: Usługi. Zakres treści: Transport w Polsce. Cel ogólny: Charakterystyka transportu w Polsce. Cele szczegółowe: Wiadomości A Uczeń zna: zmiany, jakie zaszły w polskim transporcie na przestrzeni lat, pozytywne i negatywne skutki budowy autostrad i dróg ekspresowych w Polsce, główne polskie porty handlowe o dużym udziale w przeładunkach. B Uczeń wyjaśnia: przyczyny zróżnicowania układu sieci kolejowej w Polsce, czym jest transport intermodalny, różnice w strukturze przewożonego ładunku między głównymi rodzajami transportu, główne przyczyny budowy autostrad i dróg ekspresowych w Polsce. Umiejętności C Uczeń potrafi: formułować wnioski na podstawie wykresów i map, scharakteryzować przebieg głównych tras drogowych i kolejowych w Polsce, wskazać przebieg rurociągów, wskazać na mapie główne porty lotnicze naszego kraju. D Uczeń potrafi: wyjaśnić przyczyny wzrostu znaczenia transportu w Polsce, wskazać problemy, z jakimi borykają się podróżni korzystający z polskiego transportu. Postawy Kształcenie umiejętności pracy w grupie. Kształcenie umiejętności wyszukiwania i porządkowania informacji. Forma pracy: grupowa. Metoda: metaplan (plakat). Środki dydaktyczne: podręcznik (s. 190 199), ścienna mapa Polski (najlepiej dotycząca transportu), atlas geograficzny, metaplan (wzór), sześć arkuszy szarego papieru. Przebieg lekcji: Faza wprowadzająca 1. Czynności organizacyjne. 2. Nauczyciel prosi uczniów, aby na podstawie wiadomości zdobytych w poprzednich latach nauki, dokonali podziału polskiego transportu. Zapisuje poprawne wypowiedzi uczniów na tablicy w formie schematu. 3. Nauczyciel dzieli klasę na sześć grup (np. przez odliczenie do sześciu). Wyłaniają one liderów, którzy losują kartę pracy dla swojego zespołu oraz koordynują jego działania. Każda grupa otrzymuje jeden arkusz szarego papieru oraz wzór tworzenia metaplanu (załącznik nr 1). Strony z podręcznika Oblicza geografii 3 b c g a s. 192 193 s. 190 191 s. 194 195

Faza realizacyjna 1. Grupy, na podstawie podręcznika b f i atlasu geograficznego, przygotowują krótkie charakterystyki rodzajów transportu wylosowanych przez liderów (wymieniają np. główne cechy i wykorzystywane środki transportu). Mają na to ok. 5 min. Nauczyciel kontroluje pracę uczniów. W razie potrzeby pomaga im i wyjaśnia wątpliwości. 2. Po upływie wyznaczonego czasu liderzy prezentują wyniki pracy swoich grup. Następnie wyznaczone przez nauczyciela osoby wskazują na mapie najważniejsze elementy sieci transportowej Polski (autostrady i główne drogi, najważniejsze trasy kolejowe, szlaki wodne śródlądowe czy przesyłowe). 3. Nauczyciel wraz uczniami formułuje zagadnienie, które stanie się przedmiotem dyskusji: Problemy polskiego transportu. Następnie wyjaśnia zasady tworzenia metaplanu i podaje czas na wykonanie zadania (ok. 15 20 min). 4. Uczniowie dyskutują w swoich grupach i szukają odpowiedzi a g na trzy zasadnicze pytania dotyczące wylosowanego rodzaju transportu: Jakie są wady i zalety tego rodzaju transportu w Polsce? Jak musiałaby się zmienić sytuacja tego rodzaju transportu, aby przynosił więcej korzyści polskiej gospodarce? Jakie czynniki wpłynęły na obecną sytuację tego rodzaju transportu w Polsce? Odpowiedzi zapisują w odpowiednich miejscach swojego metaplanu. 5. Następnie, na podstawie opracowanych odpowiedzi, uczniowie wyciągają wnioski (szukają możliwości rozwoju danego rodzaju transportu w Polsce) i zapisują je w odpowiednich miejscach metaplanu. 6. Liderzy prezentują wyniki pracy swoich grup (przykładowo uzupełnione metaplany załącznik nr 2). Następnie uczniowie wspólnie oceniają stan polskiego transportu i proponują działania, które mogłyby przyspieszyć jego rozwój. Faza podsumowująca 1. Nauczyciel, aby sprawdzić stopień opanowania materiału przez uczniów, zadaje im pytania kontrolne. 2. Następnie prosi wybranych uczniów o wyjaśnienie terminu transport intermodalny. 3. Nauczyciel ocenia pracę uczniów. Praca domowa: Wykonaj zadania 4 i 8 w Maturalnych kartach pracy 3 (s. 63 64). Załącznik nr 1. Wzór metaplanu (plakatu) Temat: Strony z podręcznika Oblicza geografii 3 d e f c s. 196 197 s. 198 199

Przykładowo uzupełniony metaplan dla grupy 1 Temat: Problemy polskiego transportu samochodowego W Polsce na 100 km 2 powierzchni ogólnej przypada średnio 90 km dróg publicznych, czyli mniej niż np. w Holandii (297 km/100 km 2 ) Nawierzchnia wielu dróg odznacza się złym stanem technicznym. Długość autostrad i dróg ekspresowych jest niewielka. Większości miast nie ma obwodnic. Nawierzchnia dróg powinna być lepszej jakości (remonty dróg są niezbędne). Długość autostrad i dróg ekspresowych łączących najważniejsze ośrodki miejskie powinna się systematycznie zwiększać. Zdecydowana większość miast (szczególnie te, przez które przebiegają trasy tranzytowe) powinna mieć obwodnice, które rozładowują ruch w centrach i ułatwiają podróżowanie. Środki finansowe przeznaczane na budowę dróg ekspresowych i autostrad są zbyt małe. W budżetach wojewódzkich brakuje środków na budowę obwodnic miast i remonty nawierzchni istniejących już dróg. W ostatnich latach nastąpił bardzo szybki wzrost liczby pojazdów samochodowych na drogach. Procedury związane z budową i modernizacją dróg (m.in. przetargowe) są bardzo skomplikowane i czasochłonne. pozyskać środki finansowe na modernizację obecnej sieci drogowej np. z dotacji unijnych; zwiększyć środki finansowe na budowę dróg ekspresowych, autostrad oraz obwodnic miast lub pozyskać na ten cel unijne dotacje; wykorzystywać jak najlepsze materiały do remontów nawierzchni i budowy dróg, co umożliwi wieloletnią eksploatację dróg bez konieczności częstych napraw; uprościć procedury związane z budową i modernizacją dróg. Przykładowo uzupełniony metaplan dla grupy 2 Temat: Problemy polskiego transportu kolejowego Polska zajmuje dziewiąte miejsce w UE pod względem gęstości sieci linii kolejowej. Sieć linii kolejowych na obszarze Polski jest nierównomiernie zagęszczona. Niektóre połączenia kolejowe są mało rentowne. Torowiska i rozjazdy, a także tabor cechuje zły stan techniczny wpływający na ograniczenie szybkości przejazdów i komfortu podróży. Gęstość sieci linii kolejowej powinna być większa (m.in. modernizacja istniejących wcześniej linii). Stan techniczny torowisk, rozjazdów oraz dworców i peronów powinien ulec znacznej poprawie. Prędkość pociągów powinna być większa. Tabor powinien być nowoczesny i sprawny. Rentowność połączeń kolejowych powinna się zwiększać. Brakuje pieniędzy na modernizację istniejących linii kolejowych i budowę nowych. Brakuje funduszy na unowocześnienie rozjazdów oraz systemów sterowania ruchem. Z powodu stanu technicznego, niskiego komfortu jazdy i częstych opóźnień zainteresowanie przewozami kolejowymi jest niewielkie. Na rynku funkcjonuje zbyt wiele spółek kolejowych, które nie potrafią się ze sobą porozumieć. Należy zwiększyć konkurencyjność kolei wobec transportu drogowego poprzez: pozyskanie środków (np. unijnych) na modernizację obecnej sieci kolejowej oraz budowę nowych tras na najbardziej uczęszczanych odcinkach; zakupienie nowoczesnych, szybkich pociągów oraz modernizację starych, co zwiększy komfort jazdy; modernizację torowisk i zwiększenie prędkości pociągów, zwłaszcza na najbardziej uczęszczanych trasach (np. Warszawa Gdańsk, Warszawa Katowice Wrocław czy Katowice Kraków); promowanie przewozów kolejowych wśród pasażerów; ulepszenie systemu informowania pasażerów.

Przykładowo uzupełniony metaplan dla grupy 3 Temat: Problemy polskiego transportu morskiego Rola polskiej żeglugi morskiej, zarówno w przewozach ładunków, jak i pasażerów, jest niewielka. Ceny przewozów pasażerów są bardzo wysokie. System podatkowy nie jest korzystny dla polskich armatorów. Jednostki są zbyt stare i odznaczają się zbyt słabym stanem technicznym. Udział żeglugi morskiej pod względem ilości przewożonych ładunków oraz liczby pasażerów powinien być większy. Ceny przewozu pasażerów powinny być niższe. System podatkowy powinien bardziej sprzyjać polskim armatorom. Udział transportu morskiego w transporcie intermodalnym powinien wzrosnąć. Przewozy pasażerskie nie są odpowiednio promowane. Atrakcyjnych połączeń promowych jest wciąż zbyt mało. Brakuje oceanicznych jednostek pasażerskich. Mieszkańcy Polski nie są przyzwyczajeni do korzystania z tego rodzaju transportu. zwiększyć promocję przewozów pasażerskich; zmienić politykę państwa dotyczącą żeglugi morskiej; dostosować stan jednostek pasażerskich oraz poziom obsługi do poziomu żeglugi państw wysoko rozwiniętych; zwiększyć liczbę połączeń promowych. Przykładowo uzupełniony metaplan dla grupy 4 Temat: Problemy polskiego transportu wodnego śródlądowego W naszym kraju występuje niewiele żeglownych odcinków rzek. Charakterystyczne dla polskich rzek są częste zmiany stanu wód. Rzeki żeglowne powinny być uregulowane i pogłębione. Tam, gdzie to możliwe, powinny powstawać zbiorniki retencyjne pozwalające na regulację stanu wód w rzekach. Liczba kanałów łączących rzeki (nie tylko główne, lecz także te o znaczeniu turystycznym) powinna być wyższa. Brakuje środków finansowych na regulację rzek, budowę kanałów wodnych i nowych zbiorników retencyjnych. Władze państwowe wykazują zbyt małe zainteresowanie tym rodzajem transportu. Pozycja żeglugi śródlądowej w transporcie i gospodarce jest marginalna. pozyskać środki finansowe (np. unijne) na budowę nowych kanałów wodnych i zbiorników retencyjnych oraz na regulację rzek, co umożliwi zwiększenie możliwości przepływu jednostkom o większym tonażu; dążyć do połączenia głównych wodnych tras śródlądowych z siecią europejską, dzięki czemu możliwy stanie się przewóz pasażerów i ładunków nie tylko w dorzeczu Wisły i Odry, lecz także Łaby, Renu czy Dunaju; zmienić politykę państwa dotyczącą transportu śródlądowego; zwiększyć promocję przewozów ładunków transportem śródlądowym.

Przykładowo uzupełniony metaplan dla grupy 5 Temat: Problemy polskiego transportu przesyłowego Przez Polskę przebiegają m.in. rurociąg Przyjaźń oraz Gazociąg Jamalski. W Polsce wciąż istnieją miejsca, do których nie doprowadzono jeszcze sieci wodociągowej. Wszyscy mieszkańcy Polski powinni mieć dostęp do sieci wodociągowej. Brakuje środków finansowych na budowę rurociągów (w tym gazociągów). Polityka zagraniczna dotycząca budowy tranzytowych linii przesyłowych nie jest dla Polski korzystna. Sieć wodociągowa w Polsce rozwija się bardzo powoli, m.in. ze względu na zbyt dużą biurokrację. pozyskać środki finansowe na budowę brakującej sieci wodociągowej (w szczególności na obszarach do tej pory zaniedbywanych inwestycyjnie); zmienić politykę zagraniczną dotyczącą budowy rurociągów i gazociągów międzynarodowych; zachęcić inwestorów z zagranicy do inwestowania w transport przesyłowy na obszarze Polski. Przykładowo uzupełniony metaplan dla grupy 6 Temat: Problemy polskiego transportu lotniczego W naszym kraju istnieje zbyt mało lotnisk o znaczeniu międzynarodowym. Polscy przewoźnicy oferują zbyt mało połączeń bezpośrednich na trasach międzykontynentalnych. Opłaty lotniskowe i ceny biletów są wysokie. Liczba polskich przewoźników jest niewielka. Komunikacja publiczna pomiędzy lotniskami a centrami miast jest słabo rozwinięta. Znaczenie lotnisk w dużych miastach (np. w Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku czy Krakowie) powinno wzrastać. Powinno pojawić się więcej atrakcyjnych, bezpośrednich połączeń, w tym międzykontynentalnych. Opłaty lotniskowe i ceny biletów powinny być niższe. Infrastruktura wokół lotnisk, w tym komunikacyjna, powinna być nieustannie rozwijana. Na rynku powinno pojawić się więcej polskich przewoźników, którzy będą stanowić konkurencję dla firm lotniczych z innych państw. Lotniska, zwłaszcza lokalne, nie są wystarczająco promowane. Polityka zagraniczna dotycząca transportu lotniczego nie jest korzystna dla polskich przewoźników. Brakuje środków finansowych na rozwój komunikacji publicznej łączącej lotniska z centrami miast. zwiększyć środki finansowe na rozwój infrastruktury komunikacyjnej w otoczeniu lotnisk; zmniejszyć opłaty lotniskowe; zmienić politykę dotyczącą transportu lotniczego; zmodernizować i unowocześnić lokalne lotniska, aby można było promować połączenia międzynarodowe nie tylko z Warszawą.