Barbara Kruczała V ASK

Podobne dokumenty
BAROK. Katarzyna Gontek

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

Liga młodych humanistów

Zasady otrzymywania ocen bieżących z plastyki:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI Przedmiotowy system oceniania z plastyki jest zgodny z wewnątrzszkolnym systemem oceniania.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI DLA KLASY I GIMNAZJUM

1. Socrealizm Cele lekcji Metoda i forma pracy Środki dydaktyczne. 1. a) Wiadomości. 2. b) Umiejętności.

Zajęcia artystyczne Zespół instrumentalny 1 godz.w ty godniu

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

Plastyka. Wymagania edukacyjne--kryteria oceniania

Elżbieta Jezierska. Kraina sztuki. Scenariusz 7. Pełna nastroju architektura średniowiecznych kościołów

OPIS MODUŁU KSZTAŁCENIA (SYLABUS) I. Informacje ogólne. 2. Kod modułu kształcenia 05-WWH-23-HistSzt

KARTA KURSU. Historia architektury i sztuki

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Dwa style w sztuce średniowiecza: romaoski i gotycki.

Ocenie podlegają chęci i wysiłek ucznia wkładany w wykonywanie zadań wynikających ze specyfiki przedmiotu.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ZABRATÓWCE. CELE ZAJĘĆ

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Moja wakacyjna przygoda

SCENARIUSZ NA AWANS. Z dziejów sztuki: BAROKOWE KONTRASTY. III etap edukacyjny Plastyka / 50min. / sala lekcyjna /

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

Kraina sztuki. Scenariusz 8. Dynamiczna i dekoracyjna sztuka secesji. Elżbieta Jezierska

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

3. Poziom i kierunek studiów: studia stacjonarne drugiego stopnia, wzornictwo

WOJEWÓDZKI KONKURS Z PLASTYKI. STOPIEŃ WOJEWÓDZKI SZKOŁA PODSTAWOWA Razem 100 punktów

1. Każdy ma swojego dusiołka

KRYTERIA OCENIANIA Z PLASTYKI W KLASACH IV- VI

Przedmiotowy system oceniania dla przedmiotu PLASTYKA

Przedmiotowy system oceniania z zajęć artystycznych w III - ciej klasie gimnazjum

KONSPEKT ZAJĘĆ Z WIEDZY O KULTURZE

Przedmiotowe Zasady Oceniania z plastyki w klasach IV-VI Szkoły Podstawowej w Buku

Pieczątka szkoły Kod ucznia Liczba punktów WOJEWÓDZKI KONKURS Z PLASTYKI DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW W ROKU SZKOLNYM 2016/2017 STOPIEŃ WOJEWÓDZKI

Wymagania edukacyjne z plastyki klasa 6

Przedmiotowy system oceniania z muzyki

1. Klasycyzm w architekturze

Wymagania edukacyjne z muzyki - gimnazjum I półrocze. dopuszczający dostateczny dobry bardzo dobry

Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z plastyki w Szkole Podstawowej w Miękini

Jestem częścią kultury PROGRAM NAUCZANIA WIEDZY O KULTURZE. Autor: Małgorzata Marzec


Sztuka baroku malarstwo

6. Liczba i rodzaj godzin zajęć: Ir. 180 h, II r. 180 h, zajęcia pracowniane

PLASTYKA. Plan dydaktyczny

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

A to sztuka polska właśnie

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PLASTYKI W KL. 4-6

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z PLASTYKI I ZAJĘĆ ARTYSTYCZNYCH (PLASTYCZNYCH)

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI DLA KLASY III GIMNAZJUM

cele ogólne: Uczniowie zapoznają się historią gatunku filmowego, jakim jest animacja.

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRÓDROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN Z PLASTYKI W KLASIE IV

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI W KLASACH 4-6 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

Słynny malarz polski Jan Matejko

Za niedostarczenie pracy w wyznaczonym przez nauczyciela terminie (2 tygodnie) uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną.

Przedmiotowy System Oceniania z plastyki w klasach V-VI Szkoły Podstawowej w Rycerce Górnej

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z PLASTYKI 4-6. Warunkiem pozytywnej oceny jest regularna obecność ucznia na lekcji lub obecność nieregularna

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE PLASTYKA IV VI

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Autor programu: mgr Krystyna Podlacha PROGRAM NAUCZANIA ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE RÓŻNORODNE TECHNIKI PLASTYCZNE Liczba godzin 60 (4 warianty cztery okresy

WOJEWÓDZKI KONKURS Z PLASTYKI ELIMINACJE SZKOLNE DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ. w roku szkolnym 2013 / 2014

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI

Wymagania edukacyjne z plastyki w klasie 1 gimnazjum

2. Wymagania wstępne w zakresie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych (jeśli obowiązują):

Ocena osiągnięć ucznia

KRYTERIA OCENIANIA Z PLASTYKI DLA KLAS IV - VI.

Przedmiotowy system oceniania - muzyka w kl. IV-VI

KARTA KURSU Studia I stopnia. Kierunek: Turystyka historyczna i dziedzictwo kulturowe. Dr Agnieszka Słaby

Wymagania edukacyjne PLASTYKA kl. 5. Wymagania. Uczeń:

b) za przedstawioną do oceny pracę lekcyjną ocena nie niższa niż 3 (wykluczona ocena niedostateczna i dopuszczająca)

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRODROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN KLASYFIKACYJNYCH Z MUZYKI

Scenariusz zajęć kształcenia zintegrowanego dla klasy II. Temat ośrodka: W jesiennym nastroju Temat dnia: Kodeks postępowania na koncercie

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTU AUDYCJE MUZYCZNE. KLASA VIII Rok szkolny 2015/2016 Opracowała Agata Kracińska

2. Zdefiniuj pojęcie mitu. Na wybranych przykładach omów jego znaczenie i funkcjonowanie w kulturze.

Wymagania na poszczególne oceny w klasie IV

Praca na konkurs. pt. Lekcje, jakich nie było! Autor: Helena Pupiec

1. Pejzaż w malarstwie polskim XIX wieku

1. Mistrzowie włoskiego renesansu

WYMAGANIA EDUKACYJNE I PRZEDMIOTOWY ZASADY OCENIANIA

Program zajęć artystycznych. klasa II gimnazjum

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

Przedmiotowy System Ocenienia z Muzyki obowiązujący od roku szkolnego 2018/2019

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZEDMIOTU WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE

Autor: Sebastian Dzikowski Klasa: VI Temat: Rozum + doświadczenie = oświecenie (XVIII w.) Cele lekcji po zakończonych zajęciach uczeń: pamięta: -

- wyjaśnia, czym jest walor, - podaje sposoby zmieniania waloru, - stosuje w swojej pracy barwy zróżnicowane walorowo.

Wymagania edukacyjne i kryteria ocen z MUZYKI KL. VI. 1. Nauczyciel dokonując oceny osiągnięć uczniów bierze pod uwagę:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MUZYKI KLASA VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE DLA GIMNAZJUM SZKOLNA PRACOWNIA ARTYSTYCZNA -OBLICZA PLASTYKI PLAN WYNIKOWY

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2 W PLESZEWIE. Barbara Walter

KONSPEKT LEKCJI. matematyka VI Symetria w geometrii, przyrodzie, architekturze i sztuce oraz w Ŝyciu codziennym i technice.

Wymagania edukacyjne i kryteria ocen z MUZYKI KL. V

Scenariusz nr 7. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Czas karnawału

AKADEMIA MUZYCZNA IM. I.J. PADEREWSKIEGO W POZNANIU WYDZIAŁ INSTRUMENTALNY

Przedmiotowe Zasady Oceniania z Plastyki klasy 4-6. Podczas wystawiania ocen z przedmiotu nauczyciel zwraca uwagę przede wszystkim na:

Wymagania edukacyjne-plastyka klasa V. Wymagania. Odniesienie do podstawy. Numer i temat lekcji

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

ZASADY OCENIANIA Z MUZYKI DLA KLAS I GIMNAZJUM

Przedmiotowy System Oceniania z plastyki

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Transkrypt:

Barbara Kruczała V ASK Lekcja 1 Temat: Sztuka baroku Konspekt przeznaczony dla klasy I liceum Czas trwania zajęć: 45 minut Cele ogólne: - rozszerzenie wiedzy z zakresu kultury i sztuki baroku Cele szczegółowe: - uczeń zna podstawowe i charakterystyczne cechy baroku (sztuki, światopoglądu, podłoża społeczno- politycznego) - uczeń potrafi na podstawie różnych tekstów sztuki (wiersz, muzyka, obraz) samodzielnie wysuwać wnioski - uczeń dostrzega, zna i rozumie różnice między założeniami i cechami renesansu a baroku - uczeń zna przykłady sztuki barokowej w zakresie malarstwa, rzeźby, literatury, muzyki - rozwijanie umiejętności bezpośredniego i otwartego wyrażania opinii i sugestii Metody pracy: burza mózgów, mapa mentalna, wykład nauczyciela, prezentacja: obrazów, fragmentów utworów muzyki barokowej, wierszy. Formy: indywidualna i grupowa Środki dydaktyczne: reprodukcje obrazów: Martwa natura Willem Heda, wiersz Daniela Naborowskiego Krótkość żywota ; Młody Bachus Caravaggio; zdjęcie wnętrza kościoła w Krzeszowie, fragment opery Monteverdi Orfeusz ; obraz: Nawrócenie św. Pawła Caravaggio, rzeźba Berniniego Ekstaza św. Teresy ; zdjęcie kościoła św. Mikołaja w Pradze, fragment utworu A. Vivaldiego Cztery pory roku. Wiosna 1 Allegro oraz Cztery pory roku. Zima 3 Allegro ; Lekcja anatomii doktora Tulpa Rembrandt, zeszyt przedmiotowy, tablica szkolna 1

Materiały: - cechy epoki: sylwetka człowieka baroku(człowiek rozdarty wewnętrznie, hasło: memento mori ), podłoże polityczno społeczne (kontrreformacja, rozwój nauki), cechy malarstwa (światłocień, technika imitacji) cechy architektury (bogactwo, bujność, przepych, monumentalizm, koncept), cechy rzeźby (uczucia, emocje, harmonia z otoczeniem, dynamika, ruch) - sztandarowe przykłady malarstwa, rzeźby, architektury, muzyki i literatury baroku Przebieg zajęć: Wprowadzenie (aneks 1 lekcja oraz fragmenty utworów Vivaldiego i Monteverdiego w folderze Muzyka) 1. Nauczyciel prezentuje obraz Willema Heda Martwa natura, Młody Bachus Caravaggio oraz wiersz Daniela Naborowskiego Krótkość żywota. Uczniowie mają za zadanie opisać i porównać te trzy teksty sztuki i znaleźć wspólne cechy. Nauczyciel koryguje i uzupełnia odpowiedzi. Nauczyciel tworzy na tablicy mapę mentalną, której poszczególne elementy będą uzupełniane w trakcie lekcji przez uczniów. Celem tego zadania jest stworzenie sylwetki człowieka baroku człowieka rozdartego wewnętrznie, toczącego walkę między potrzebami duszy a ciała, który ma świadomość marności swego istnienia, a wielkości Boga. Elementy mapy mentalnej: - marność - człowiek rozdarty wewnętrznie( dusza ciało) 2. Nauczyciel prezentuje zdjęcie wnętrza kościoła barokowego w Krzeszowie oraz fragment opery C. Monteverdiego. Uczniowie proszeni są o to, aby znaleźli te cechy, które łączą te dwa zabytki barokowej sztuki. Cechy są nie tylko typowe dla architektury i muzyki, ale dla pozostałych dziedzin sztuki epoki baroku. Nauczyciel przedstawia także podłoże społeczno religijne sztuki barokowej, która jest sztuką kontrreformacji. 2

Elementy mapy mentalnej: - przepych, bogactwo, dekoracyjność, - sztuka kontrreformacji - interdyscyplinarność sztuk - koncept 3. Nauczyciel prezentuje obraz Caravaggio Nawrócenie św. Pawła oraz rzeźbę Berniniego Ekstaza św. Teresy. Uczniowie znajdują podobne cechy dzieł. Elementy mapy mentalnej: - tematyka religijna, postacie świętych - uczucia, emocje, - światłocień -dynamika, ruch 4. Nauczyciel prezentuje zdjęcie kościoła św. Mikołaja w Pradze i fragment utworu A. Vivaldiego. Uczniowie słuchają fragmentu dwóch utworów A. Vivaldiego: Cztery pory roku Wiosna 1 Allegro i Cztery pory roku. Zima 3 Allegro, po czym dzielą się wrażeniami, uczuciami i wyobrażeniami, jakie towarzyszyły im podczas recepcji. Nauczyciel prezentuje zdjęcie Kopuły kościoła św. Mikołaja, uczniowie mają się dokładnie przyjrzeć zabytkowi, spróbować go opisać zastanowić się co jest szczególnego w tym kościele; po czym uczniowie wskazują na cechy, które łączą malowidła na kopule z fragmentem utworu muzycznego. Elementy mapy mentalnej: - technika imitacji 5. Nauczyciel prezentuje obraz Rembrandta Lekcja anatomii doktora Tulpa. Uczniowie mają za zadanie wywnioskować jaką cechę epoki może prezentować ten obraz, o czym on może świadczyć. Elementy mapy mentalnej: - rozwój nauki 3

Lekcja 2 Temat: Sztuka baroku Konspekt przeznaczony dla klasy III liceum Czas trwania zajęć: 45 minut Cele ogólne: - rozszerzenie wiedzy na temat specyfiki i cech charakterystycznych poszczególnych dziedzin sztuki w baroku Cele szczegółowe: - uczeń zna czołowych przedstawicieli malarstwa baroku i potrafi rozpoznać ich dzieła - uczeń zna założenia i przykłady świeckiej i sakralnej architektury baroku - uczeń zna i potrafi rozpoznać formy muzyki baroku i dzieła kompozytorów barokowych - rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem - wdrażanie do wspólnej pracy w grupie, umiejętności prezentacji zdobytych wiadomości i zdolności otwartego i bezpośredniego wyrażania swych opinii i uczuć - kształtowanie umiejętności wnioskowania Metody pracy: słowne, oglądowe, problemowa, działalności praktycznej Formy pracy: indywidualna i grupowa Środki dydaktyczne: fragmenty życiorysów i charakterystycznych cech twórczości malarzy barokowych oraz ich dzieła: Diego Velazquez Portret Filipia IV, Panny dworskie ; Peter Paul Rubens: Trzy gracje, Porwanie córek Leukipposa, Zdjęcie z krzyża ; Rembrandt: Ofiara Izaaka, Autoportret, Straż nocna, Autoportret ; Michelangelo Caravaggio: Ukrzyżowanie św. Piotra, Powołanie św. Mateusza. Zdjęcia zabytków sakralnej architektury baroku: zespół klasztorno pielgrzymkowy oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej, kościół II Gesu, kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu oraz zdjęcia zabytków architektury świeckiej: pałac w Wilanowie, Wersal. Opis podstawowych form muzyki baroku: pasja, oratorium, kantata, opera, koncert barokowy, concerto grosso, fragmenty utworów barokowych: A. Vivaldi: Cztery pory roku. Wiosna - Allegro ; Cztery pory roku. Jesień - Allegro 4

Materiały: - przykłady malarstwa barokowego, sylwetki malarzy barokowych - cechy malarstwa barokowego - charakter i przykłady architektury świeckiej i sakralnej baroku - formy instrumentalne i wielkie formy wokalno instrumentalne baroku - dzieła kompozytorów barokowych Przebieg zajęć: Ćwiczenie 1 Nauczyciel dzieli klasę na cztery grupy. Każdej grupie rozdaje fragmenty życiorysu i opisu twórczości przedstawicieli malarstwa barokowego. Każda grupa otrzymuje opis innego malarza, natomiast wszyscy otrzymują te same reprodukcje obrazów każdego z artystów. Zadaniem grup jest uważne przeczytanie tekstu, po czym przyporządkowanie obrazów do twórcy, którego charakterystykę posiada dana grupa. Nauczyciel weryfikuje prace uczniów, gdy już grupy są gotowe mają za zadanie zaprezentować danego artystę i jego twórczość. ( ANEKS 2 lekcja ćw. 1 malarstwo) Ćwiczenie 2. 1. Uczniowie nadal pozostają podzieleni na cztery grupy. Nauczyciel rozdaje każdej grupie puzzle które obrazują zabytki architektury barokowej. Każda grupa otrzymuje inny zabytek. Dwie grupy otrzymują przykład barokowej sztuki sakralnej: I grupa - kościół II Gezu w Rzymie oraz kościół Karola Boromeusza w Wiedniu, II grupa zespół pielgrzymkowo kalwaryjny oo Bonifratrów w Kalwarii Zebrzydowskiej, a dwie pozostałe otrzymują przykłady świeckiej architektury barokowej: III grupa Wersal (pałac królewski, zespół pałacowy z kompleksem parkowo-ogrodowym); IV grupa pałac w Wilanowie ( rezydencja mieszczańska i wiejska z kompleksem ogrodowo-parkowym) Zadaniem grup jest ułożenie ilustracji. Następnie nauczyciel rozdaje dodatkowe ilustracje tych obiektów, które mają pomóc w dokonaniu przez uczniów opisu tych przykładowych zabytków architektury baroku. Grupy prezentują swój obiekt i swoją charakterystykę. Nauczyciel weryfikuje i uzupełnia odpowiedzi uczniów. (ANEKS 2 lekcja, ćw. 2 architektura) 5

Ćwiczenie 3 Uczniowie otrzymują opisy form muzycznych wokalno instrumentalnych i instrumentalnych charakterystycznych dla baroku. Ich zadaniem jest dopasowanie opisu do nazwy oraz twórców i ich dzieł. Nauczyciel prezentuje fragmenty utworów, uczniowie dopasowują nazwę i opis ( Aneks 2 lekcja, ćw. 3 Muzyka oraz fragmenty utworów w folderze Muzyka) 6

Lekcja 3 Temat: Sztuka baroku Konspekt przeznaczony dla klasy III liceum Czas trwania zajęć: 45 minut Cele: - uczniowie znają dzieła malarstwa i rzeźby baroku - uczniowie potrafią scharakteryzować epokę baroku - uczniowie utrwalają wiedzę o czołowych przedstawicielach malarstwa i rzeźby baroku i ich dziełach - kształtowanie umiejętności pracy w grupach - rozwój wyobraźni i kreatywności Metody pracy: słowne, problemowe, działalności praktycznej Formy pracy: indywidualna, grupowa Środki dydaktyczne: fragmenty obrazów: Caravaggio: Bachus, Nawrócenie św. Pawła ; Rubens: Zdjęcie z krzyża, Porwanie córek Leukipposa ; Velazquez Panny dworskie, Rembrandt Straż nocna, Lekcja anatomii doktora Tulpa, Bernini Ekstaza św. Teresy, cechy typowe dla baroku (hasła do gry w kalambury); zdjęcia: Pałacu Krasińskich, ołtarza barokowego w kościele św. Mikołaja w Krakowie, obraz Caravaggio i Velazqueza Materiały: - przykłady malarstwa i rzeźby baroku i ich czołowi przedstawiciele - cechy baroku - przykłady architektury baroku 7

Przebieg zajęć: Ćwiczenie 1. Uczniowie są podzieleni na dwie grupy. Nauczyciel rozdaje osiem obrazów, będącymi fragmentami dzieł malarzy renesansowych. Zadaniem uczniów jest odgadnięcie jakiego dzieła jest to fragment i kto jest jego autorem. (ANEKS - 3 lekcja ćw. 1.) Ćwiczenie 2. Nauczyciel przeprowadza grę w kalambury słowne: uczniowie są podzieleni na dwie grupy. Kolejno typują jedną osobę do prezentowania hasła. Nauczyciel podaje hasło, które związane jest z barokiem. Zadaniem ucznia jest podać synonimy tego słowa. Ta grupa która odgadnie pierwsza otrzymuje punkt. Hasła: chaos, przepych, dynamika, uczucie, emocje, kontrreformacja, niepokój, marność, opera, Caravaggio, Rubens, Ekstaza świętej Teresy, niekształtna perła, koncept. Ćwiczenie 3. Uczniowie otrzymują fragment obrazu, zabytku architektury świeckiej i sakralnej baroku. Grupy mają za zadanie dorysować dalsze części obiektów realizując zasadę barokowego konceptu. Ich głównym zadaniem jest zadziwienie widza. (ANEKS - 3 lekcja, ćw. 3.) I GRUPA: zaprojektowanie ogrodu Pałacu Krasińskich II GRUPA: dokończenie ołtarza barokowego w kościele św. Mikołaja w Krakowie IIIGRUPA: dokończenie obrazu barokowego z umieszczeniem elementów symbolizujących barok( obraz Caravaggia, bądź Velazqueza) Zadanie domowe: do wyboru: 1) Za co cenisz barok i renesans, a co w tych dwóch epokach Ci się nie podobało?, ułóż dialog miedzy osobą renesansu a baroku, na temat sztuki i kultury baroku. Wybierz sobie dowolne znane postacie, przedstawicieli renesansu i baroku. Wady baroku będzie wypowiadał człowiek renesansu natomiast to co się Tobie podobało będzie stanowiło wypowiedź człowieka baroku. 2) Zaprojektuj dwa plakaty: baroku i renesansu 8

BIBLIOGRAFIA: 1. Bochniak A. Historia sztuki nowożytnej, tom II, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1983 2. Brudzyńska M., Król D., Subko A., Zych D., Antologia tekstów 1, Prószyński i S ka, Warszawa 1998 3. Chmielewski K., Krawczyk J., Wiedza o kulturze. Podręcznik, Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa 2005. 4. Estreicher K., Historia sztuki w zarysie, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa Kraków 1973. 5. Gierowski J., Leszczyński J. Historia. Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne Warszawa 1987. 6. Karpowicz M. Sztuka polska XVII wieku, Wydawnictwo Artystyczne i Filmowe Warszawa 1975. 7. Lavedan P. Historia sztuki, Zakład im. Ossolińskich Wrocław 1954. 8. Marseille J. Największe wydarzenia w historii sztuki, Oficyna Wydawnicza MAK 1993 9. Mikocka Rachubowa K. Słownik szkolny. Terminy i pojęcia z wiedzy o sztuce. Wydawnictwo Szkolne i pedagogiczne Warszawa 1994. 10. Schaeffer B. Dzieje kultury muzycznej. Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1989. 11. Stankiewicz Z. Wychowanie muzyczne, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne Warszawa 1975. 12. Vogel E. W kręgu sztuki. Rembrandt, Arkady Warszawa 13. Zawadowski K. Velazquez Wyd. Arkady Warszawa 1963 14. Zieliński J.A., Wiadomości o sztuce, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne Warszawa 1976 9