Scenariusz zajęć dla grupy zróżnicowanej wiekowo: 3, 4, 5 latki



Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć dla grupy zróżnicowanej wiekowo

Scenariusz zajęć dla grupy zróżnicowanej wiekowo (3, 4, 5-latki)

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I ETAP EDUKACYJNY- KLASY I-III

Regulamin Środowiskowego Domu Samopomocy

REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 4 im. Adama Mickiewicza w Siedlcach

KONSPEKT LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Rozrachunki z pracownikami z tytułu wynagrodzeń ( blok 2 godzinny)

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu. Karta przedmiotu. obowiązuje studentów rozpoczynających studia w roku akademickim 2010/2011

Program praktyki pedagogicznej specjalizacyjnej z gimnastyki korekcyjnej i kompensacyjnej 60 godzin

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA Wraz z scenariuszem zajęć, diagnozą osiągnięć dzieci oraz arkuszem diagnostycznym PRZEDSZKOLE SAMORZĄDOWE NR 11 W CHRZANOWIE

METODYKA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO Studia I stopnia. Autor: Tomasz Frołowicz

Koncepcja pracy Szkoły Podstawowej nr 19 w Sosnowcu opracowana na lata

Szkolenie instruktorów nauki jazdy Postanowienia wstępne

PROGRAM PROFILAKTYKI Szkoły Podstawowej im. Michała Gwiazdowicza w Bądkowie

Podstawa programowa kształcenia ogólnego informatyki w gimnazjum

PROGRAM BEZPIECZEŃSTWA I PROFILAKTYKI ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

SZCZOTKA Metoda projektów badawczych

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego dla klas I-III Szkoły Podstawowej w Szczurowej

METODYKA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO Studia II stopnia. Tomasz Frołowicz Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny W kadrze zatrzymane Temat: Na planie filmowym SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

Koncepcja pracy Publicznego Przedszkola w Czarnowąsach w latach r.

PROGRAM PROFILAKTYKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 92 w Warszawie ul. Przasnyska 18a

Regulamin świetlicy i stołówki szkolnej w Zespole Szkół w Gostyni. Przepisy wstępne & 1

Cele ogólne: Wdrażanie dzieci do czynnego uczestniczenia w uroczystościach przedszkolnych spotkanie z Miko Poznawanie zwyczajów mikołajkowych.

P yszne, zdrowe, kolorowe

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej w wieku 3 lat dla wielu dzieci oznacza. pierwsze kontakty z duŝą grupą. Zmienia się tryb Ŝycia dziecka i sposób

ROCZNY PLAN PRACY DYDAKTYCZNO WYCHOWAWCZEJ ŚWIETLICY SZKOLNEJ Gimnazjum w Poraju na rok szkolny 2004/2005

PROJEKT EDUKACYJNY BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZY NA ROK 2014/2015 DLA PUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA W JEDLNI - LETNISKO

KLOCKI W OKIENKU

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W KROŚNIE

Scenariusz zajęć z przedsiębiorczości

Temat dnia. Wielokierunkowa aktywność dzieci. Integralny ośrodek tematyczny: KTO NAM SZYJE UBRANIA. Cele ogólne:

Komputer i urządzenia z nim współpracujące

Szkoła Podstawowa nr 1 Marklowice

PRAKTYKA PEDAGOGICZNA W RAMACH PRZYGOTOWANIA PEDAGOGICZNEGO

PROGRAM ZAJĘĆ MUZYCZNO RUCHOWYCH W RAMACH SZKOLNEGO KOŁA SPORTOWEGO

KONCEPCJA PRACY PRZEDSZKOLA PUBLICZNEGO NR 9 W BARTOSZYCACH

ROCZNY PROGRAM WYCHOWAWCZY SZKOŁY ROK SZKOLNY 2015/2016

,,Nie bój się matematyki - Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla uczniów klas VI Szkoły Podst. nr 5 w Nowym Dworze Maz.

Roczny plan pracy dydaktyczno- wychowawczo- opiekuńczej w Akademii Malucha

OPIS PRZEDMIOTU. Wydział Pedagogiki i Psychologii. Instytut Psychologii. Psychologia. jednolite studia magisterskie. Stacjonarne

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW O SPECJALNYCH POTRZEBACH EDUKACYJNYCH

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Scenariusz integralnego zajęcia dla klasy I z wykorzystaniem komputera.

ZASADY OCENIANIA PRZEDMIOTOWEGO Z MATEMATYKI

Roczny plan pracy wychowawczo dydaktycznej. Oddziału przedszkolnego w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Wilczej Woli. rok szkolny 2015/2016

Ewaluacja wewnętrzna w Przedszkolu Publicznym w Czyżowicach Chatka małolatka 2014/2015

tel./fax (85) Technologie Informacyjne

Pracownia budowy pojazdów samochodowych.

KARTA PRZEDMIOTU. Alternatywne kierunki produkcji roślinnej R.D1.7

Gimnazjum im. Janusza Kusocińskiego w Borowej

2 Harmonogram naboru do gimnazjów, w tym do Gimnazjum nr zgodnie z postanowieniem Kuratora Oświaty w Katowicach zawiera załącznik nr 2.

Scenariusz zajęć edukacji wczesnoszkolnej w klasie II przeprowadzonych przez Alicję Staszewską Rudnicką

Rzymskokatolicka Parafia pw. Ducha Świętego

Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie Be leader in English bądź nim i Ty. 1 Informacje o Projekcie

Przykładowy konspekt lekcji dla uczniów klas IV-VI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH

Regulamin organizacyjny pracowni terapii zajęciowej prowadzonej w ramach działań Spółdzielni Socjalnej Pracownia Radości Kukułka w Nowej Soli

Tematy realizowane w Niepublicznym Przedszkolu Przy Lesie w Jabłonnie podczas wakacji LIPIEC 2014

KARTA PRZEDMIOTU. 12. PRZEDMIOTOWE EFEKTY KSZTAŁCENIA 3 Odniesienie do kierunkowych efektów kształcenia (symbol)

Analiza wyników ankiety z rodzicami n/t zainteresowań i zdolności dzieci. Czy dziecko ma własny kącik zabawy?

Tytuł. Autor. Dział. Innowacyjne cele edukacyjne. Czas. Przebieg. Etap 1 - Wprowadzenie z rysem historycznym i dyskusją

Lista standardów w układzie modułowym

INDYWIDUALNY PROGRAM EDUKACYJNO TERAPEUTYCZNY (I etap edukacyjny) Program opracowany na I etap edukacyjny przez zespół nauczycieli w składzie:

Raport z ewaluacji wewnętrznej

Scenariusz lekcji fizyki

O zgubnych skutkach zezwalania dzieciom na korzystanie z komputerów i tabletów

Temat: Czy jedzenie, węgiel i wiatr mają ze sobą coś wspólnego?

RAMOWY ROZKŁAD DNIA DLA ODDZIAŁU 9 GODZINNEGO

Założenia VII edycji programu edukacyjnego Trzymaj Formę! Oddział Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej WSSE Gorzów Wlkp.

SZKOLNY ZESTAW PROGRAMÓW NAUCZANIA. SZKOŁA PODSTAWOWA W UJANOWICACH Rok szkolny 2008/2009

Kolorowe przytulanki

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

I. POSTANOWIENIA OGÓLNE

KARTA PRZEDMIOTU. 10. WYMAGANIA WSTĘPNE: technologia informacyjna na poziomie szkoły średniej.

Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Karta przedmiotu. obowiązuje studentów, którzy rozpoczęli studia w roku akademickim 2014/2015

PRZYRODA RODZAJE MAP

Program ekologicznego w Gimnazjum w Zamieniu opracowała Beata Walas nauczyciel biologii i chemii

METODA PROJEKTU BADAWCZEGO. Przedszkole Nr 407 w Warszawie

SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYKI PUBLICZNEGO GIMNAZJUM W GRUSZCZYCACH

PROGRAM PRAKTYKI PEDAGOGICZNEJ dla studentów II roku studiów pierwszego stopnia niestacjonarnych specjalność: LOGOPEDIA

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego

Program kształcenia na kursie dokształcającym

Procedura diagnozowania i informowania rodziców(prawnych opiekunów) o osiągnięciach edukacyjnych dzieci

Sylabus przedmiotu: Zasoby i systemy informacyjne w ochronie zdrowia

6. Metody i techniki pracy: podające pogadanka, programowa ( przy użyciu komputera i multimediów), praktyczna.

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Zwierzęta egzotyczne. Temat: Gdzie żyją zwierzęta egzotyczne?

PROGRAM PROFILAKTYKI. pod hasłem My Ci pomożemy, jeśli zechcesz sam sobie pomóc dla Publicznej Szkoły Podstawowej w Rudzie Wielkiej

PROGRAM PROFILAKTYKI na rok szkolny 2014/2015. Zespół Szkół w Przykonie Przedszkole w Przykonie

Koncepcja pracy przedszkola

PRAKTYKA ZAWODOWA TECHNIK OBSŁUGI TURYSTYCZNEJ 341[05]/MEN/ Stara podstawa programowa. TRWANIA PRAKTYKI 12 TYGODNI x 5 dni = 60 dni

Scenariusz zajęć na lodowisku dla klasy V. Temat lekcji: Doskonalenie umiejętności technicznych jazdy na łyżwach.

PLAN PRACY. PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 6 w MIELCU NA ROK SZKOLNY 2014/2015

Edu-Sense Sp. z o.o. Lubelski Park Naukowo-Technologiczny ul. Dobrzańskiego Lublin Strona 1

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO. w klasach I III

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu. Karta przedmiotu. obowiązuje studentów rozpoczynających studia w roku akademickim 2011/2012

PROCEDURY PRZYJĘCIA UCZNIA DO TRZYLETNIEGO (Z MOŻLIWOŚCIĄ ROCZNEGO WYDŁUŻENIA) XIX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCACEGO SPECJALNEGO

WYMAGANIA EDUKACYJNE SPOSOBY SPRAWDZANIA POSTĘPÓW UCZNIÓW WARUNKI I TRYB UZYSKANIA WYŻSZEJ NIŻ PRZEWIDYWANA OCENY ŚRÓDROCZNEJ I ROCZNEJ

Program szkolenia. Standardy współpracy międzysektorowej

Transkrypt:

Scenariusz zajęć dla grupy zróżnicowanej wiekowo: 3, 4, 5 latki Autorka: Renata Knurowska Obszar podstawy programowej: 5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci. Grupa zróżnicowana wiekowo: 3,4,5-latki Blok tematyczny: Dbamy o swoje zdrowie Temat: Przedszkolaki gotują smakołyki Cele operacyjne: Dziecko: 3 latek 4 latek 5 latek Podejmuje próby samodzielnego przygotowania prostych posiłków. Samodzielnie przygotowuje proste potrawy. Stara się próbować nowych potraw. Przyjmuje role w zabawach tematycznych, posługując się gestem, mimiką, ruchem, posługuje się rekwizytem. Rozpoznaje warzywa po smaku i/lub zapachu. Rozpoznaje warzywa, wymienia nazwy, próbuje określić charakterystyczne cechy. Czyta sposobem globalnym, wyraz sałata. Podejmuje próby wspólnego działania przez zabawę. Aktywnie uczestniczy w zajęciach kulinarnych, zabawach parateatralnych, Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole): Dziecko: 3 latek 4 latek 5 latek Rozmawia z innymi na istotne dla siebie tematy, potrafi w czytelny sposób mówić o swoich potrzebach oraz zamierzeniach. Dba o swoje zdrowie, zaczyna rozumieć konieczność zdrowego odżywiania. Rozumie konieczność spożywania potraw niezbędnych do prawidłowego wzrostu (nabiał, warzywa, owoce) Zna zasady kulturalnego zachowania się podczas posiłku, próbuje się do niej stosować. Stosuje zasadę kulturalnego zachowania się podczas posiłku. Dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokoworuchową potrzebna do przygotowania do pisania. Prowadzi hodowlę roślin, potrafi zapisać symbolicznie

swoje obserwacje. Interesuje się pisaniem i czytaniem. Treści kształcenia: Kształtowanie umiejętności społecznych: porozumiewanie się z dorosłymi i rówieśnikami, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo we wspólnym przygotowywaniu potraw; Kształtowanie czynności samoobsługowych; Wdrażanie do zdrowego trybu życia: przyzwyczajanie do ograniczenia spożywania niezdrowych produktów oraz przejadania się; Wdrażanie do spożywania produktów mlecznych, warzyw i owoców; Przestrzeganie zasad mówienia umiarkowanym tonem, korzystanie z naczyń, sztućców w sposób nie wywołujący hałasu; Rozwijanie sprawności manualnej (mała motoryka) poprzez posługiwanie się różnymi przedmiotami; Rozumienie sensu informacji, podanych w formie rysunku i symbolu; Rozwijanie wrażliwości przestrzennej. Opis sposobu realizacji: Lp. Część dnia aktywności dziecka I. Zajęcia poranne. II. Zajęcia dydaktyczne. Przebieg zajęć 3-latki/ uwagi 4-latki/ uwagi 5-latki/ uwagi 1. Schodzenie się dzieci. Zabawy swobodne w kącikach tematycznych. Zachęcanie dzieci do zabawy w kąciku Gospodarstwa domowego. 2. Zabawa integracyjna: Rób to, co ja. Dzieci naśladują ćwiczenia, które pokazuje nauczyciel. Osobą pokazującą może być dziecko. Przygotowanie do śniadania. 1. Aktywizowanie dzieci do włączenia się do zabawy poprzez przeczytanie wiersza Przedszkolaków gotowanie. 2. Ćwiczenia inhibicyjno- incytacyjne. W koszykach leżą ułożone warzywa (w każdym koszyku różne kolory). Na umówiony sygnał (zamilknięcie muzyki) dzieci wyjmują z koszyka jedno warzywo w kolorze podanym przez nauczyciela. 3. Zabawy z wykorzystaniem warzyw (rodzaj aktywności wybierają dzieci): - układanie fantazyjnych obrazków z cząstek warzyw na talerzykach, - układanie puzzli stolikowych lub multimedialnych. - Co się zmieniło? - odgadywanie zmiany w układzie szeregowym. - Widzę coś widzę - segregowanie, klasyfikowanie warzyw wg podanej cechy. Przeliczanie elementów - 5 latki. - kolorowanka Warzywa wersja do wydrukowania lub multimedialna zainteresowane dzieci.

III. Zajęcia popołudniowe 4.Zainteresowane dzieci 3 i 4-letnie mogą brać udział w zajęciach. 4. Dzieci przygotowują sałatkę. Oglądanie prezentacji multimedialnej/ N. zwraca się z prośbą, bu dzieci zapamiętały kolejność wykonywania zadań. Przejście do stanowisk, umycie rąk, założenie fartuszków. Wykonanie sałatki dla wszystkich dzieci. Wspólne sprzątanie po pracy. Przepis na sałatkę znajduje się w prezentacji multimedialnej. 5.Dzieci realizują się w wybranych rodzajach aktywności; N. zachęca do zabawy w kąciku gospodarstwa domowego. 5.Ćwiczenia w czytaniu: wyraz sałata do globalnego czytania. 6. Dowolna zabawa ze śpiewem. Przygotowanie do obiadu 1. Zabawy swobodne. Zajęcia indywidualne: puzzle lub kolorowanki Warzywa - wersja stolikowa lub multimedialna. 2. Założenie hodowli szczypiorku oraz dzienniczka obserwacji, w którym dzieci notują (rysują) swoje spostrzeżenia. 3.Zabawy swobodne w kącikach zainteresowań przedszkolnym. lub ogrodzie Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają d programu własnego, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności. Metody za M. Kwiatowską (1985): Czynne: zadania stawiane dziecku. Słowne: objaśnienia i instrukcje, zagadki, rozmowy. Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych. Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana. Środki dydaktyczne:

naczynia, sałata, koper, cebula, pomidor, przyprawy, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem): 1. Wiersz Przedszkolaków gotowanie, Autorka: Renata Knurowska; 2. Wyraz do czytania globalnego: sałata; 3. Kolorowanka Warzywa, do wydrukowania przez N.; 4. Puzzle Warzywa wersja stolikowa - materiał do wydrukowania a) 6-elementowe b) 9-elementowe; c) wzór do puzzli; 5. Prezentacja multimedialna: Robimy wiosenną sałatkę; 6. Puzzle multimedialne 6, 8-elementowe Warzywa; 7. Kolorowanka multimedialna Warzywa; 8. Zabawa multimedialna Połącz w pary.