HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA Wraz z scenariuszem zajęć, diagnozą osiągnięć dzieci oraz arkuszem diagnostycznym PRZEDSZKOLE SAMORZĄDOWE NR 11 W CHRZANOWIE GRUPA : 5- i 6- latki NAUCZYCIELKA : mgr Bogusława Kubacka I. ZAGADNIENIE HOSPITACYJNE DZIEDZINA Przygotowanie dziecka do nauki czytania i pisania. II.STANDARDY Dziecko 5-letnie: - wyszuka słowa na określoną samogłoskę, - dobierze obrazki rozpoczynające się tą samą głoską, - rozpozna i nazwie zwierzęta po słyszeniu ich odgłosów, które wydają w - ułoży obrazek zebry pocięty na cztery części, - pokoloruje obrazek bez wychodzenia poza jego kontury; Dziecko 6-letnie: - wyszuka słowa na określoną głoskę, - ułoży wyraz podpis z pojedynczych liter do obrazka, - rozwiąże zagadki słuchowe, - przeczyta tekst ze zrozumieniem i wykona do niego ilustrację zgodną z treścią, - odwzoruje literę,,z, Z w liniaturze z zeszytu dla klasy pierwszej. III. NARZĘDZIA HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ Arkusz diagnostyczny, ilustracje obrazki, obrazki zebry pocięte na części, gra dydaktyczna,, Czytam i układam, karty pracy dla 6-latków. IV. WSKAŹNIKI KRYTERIA Dziecko: - potrafi zawsze, - potrafi przy minimalnej pomocy nauczycielki, - ma trudności, - nie potrafi. V. HOSPITACJĘ PRZEPROWADZIŁA I ANALIZUJE Dyrektor mgr nauczycielka mgr
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z dziećmi 5- i 6-letnimi do hospitacji diagnozującej Nauczyciel prowadzący: Bogusława Kubacka Temat: Wiosenna łąka. Cele ogólne: - zapoznanie z życiem roślin i zwierząt na łące, - rozwijanie słuchu fonematycznego, - dobieranie podpisów do obrazków monotematycznych, - kształtowanie spostrzegawczości i koordynacji wzrokowo- ruchowej, - wyrabianie sprawności manualnej, - ilustrowanie przeczytanego tekstu ( 6-latki ). Cele operacyjne: Dziecko 5-letnie: - wyszuka słowa na określoną samogłoskę, - dobierze obrazki rozpoczynające się tą samą głoską, - rozpozna i nazwie zwierzęta po słyszeniu ich odgłosów, które wydają w - ułoży obrazek zebry pocięty na cztery części, - pokoloruje obrazek bez wychodzenia poza jego kontury; Dziecko 6-letnie: - wyszuka słowa na określoną głoskę, - ułoży wyraz podpis z pojedynczych liter do obrazka, - rozwiąże zagadki słuchowe, - przeczyta tekst ze zrozumieniem i wykona do niego ilustrację zgodną z treścią, - odwzoruje literę,,z, Z w liniaturze z zeszytu dla klasy pierwszej. PRZEBIEG ZAJĘĆ 1. Wprowadzenie w tematykę zajęć przy ilustracjach wiosennej łąki. 2. Zabawa dydaktyczna,,słowa i słówka - wyszukiwanie nazw roślin i zwierząt na określoną głoskę, tworzenie do nich zdrobnień oraz podział słów na sylaby i głoski. 3. Zabawa twórcza pt.,, Wiosenna łąka. 4. Indywidualna praca przy stolikach: 5-latki szukają obrazków na określone głoski, 6-latki układają wyrazy podpisy z pojedynczych liter do obrazków. 5. Zabawa improwizacyjno-ruchowa do muzyki,,wiosna dzieci rozpoznają, nazywają i naśladują zachowanie zwierząt. 6. Indywidualna praca przy stolikach:
5-latki układają rysunek zebry z czterech części i kolorują go tak, aby nie wychodzić za linie, 6-latki czytają zdania z kart pracy i wykonują ilustrację zgodną z tekstem. 7. Zorganizowanie wystawy prac dla rodziców. 8. W drugiej części dnia 6-latki piszą litery,, z, Z w liniaturze z zeszytu dla klasy pierwszej. DIAGNOZA OSIĄGNIĘĆ DZIECI na podstawie zajęć naucz. Bogusławy Kubackiej Obszar hospitacji diagnozującej dotyczył edukacji w zakresie przygotowania do nauki czytania i pisania. W celu dokonania wnikliwej analizy umiejętności przygotowania do nauki czytania i pisania ustalono standardy, które brzmiały: dziecko 5-letnie: - wyszuka słowa na określoną samogłoskę, - dobierze obrazki rozpoczynające się tą samą głoską, - rozpozna i nazwie zwierzęta po słyszeniu ich odgłosów, które wydają w - ułoży obrazek zebry pocięty na cztery części, - pokoloruje obrazek bez wychodzenia poza jego kontury; dziecko 6-letnie: - wyszuka słowa na określoną głoskę, - ułoży wyraz podpis z pojedynczych liter do obrazka, - rozwiąże zagadki słuchowe, - przeczyta tekst ze zrozumieniem i wykona do niego ilustrację zgodną z treścią, - odwzoruje litery,,z, Z w liniaturze z zeszytu dla klasy pierwszej. Do wnikliwej analizy wiedzy i umiejętności wychowanków przy hospitacji diagnozującej przygotowałam arkusz diagnostyczny, który zawiera skalę obserwacyjną sprowadzającą się do wcześniej ustalonych wskaźników i kryteriów: dziecko: - potrafi zawsze, - potrafi przy minimalnej pomocy nauczycielki, - ma trudności, - nie potrafi. Narzędziami badawczymi były również: ilustracje-obrazki, obrazki pocięte na części, gra dydaktyczna,,czytam i układam, karty pracy dla każdego 6-latka. Wymienione kryteria i wskaźniki pozwalają zarówno na analizę jakościową jak i ilościową umiejętności dziecka w trakcie proponowanych sytuacji edukacyjnych. Po dokonaniu obserwacji i diagnozy wychowanków można stwierdzić, że:
- 10 (100%) 5-latków potrafi zawsze wyszukać słowa na określone głoski, - 10 (100%) 5-latków potrafi zawsze dobrać obrazki rozpoczynające się tą samą głoską, - 10 (100%) 5-latków potrafi zawsze rozpoznać i nazwać zwierzęta po usłyszeniu ich odgłosów, które wydają w - 10 (100%) 5-latków potrafi zawsze ułożyć obrazek zebry pocięty na cztery części, - 8 (80%) 5-latków potrafi zawsze pokolorować obrazek bez wychodzenia poza jego kontury; 2 dzieci ma trudności, ponadto 10 5-latków dorysowało od 1 do 9 ilustracji przedmiotów, których nazwa rozpoczyna się głoską,,z, - 12 (100%) 6-latków potrafi zawsze wyszukać słowa na określone głoski, - 12 (100%) 6-latków potrafi zawsze ułożyć wyraz podpis z pojedynczych liter do obrazka, ponadto 10 6-latków dodatkowo ułożyło wyrazy zawierające dwuznaki i zmiękczenia, - 12 (100%) 6-latków potrafi zawsze rozpoznać i nazwać zwierzęta po usłyszeniu ich odgłosów, które wydają w - 12 (100%) 6-latków potrafi zawsze przeczytać tekst ze zrozumieniem i wykonać do niego ilustrację zgodną z treścią, - 12 (100%) 6-latków potrafi zawsze odwzorować litery,,z, Z w liniaturze z zeszytu dla klasy pierwszej. Reasumując wyniki zawarte w arkuszu diagnostycznym oraz spostrzeżenia poczynione w trakcie obserwacji dzieci podczas zajęć można stwierdzić, że poziom przygotowania dzieci do nauki czytania i pisania jest bardzo dobry. Tak wysoko oceniony poziom wiadomości i umiejętności u dzieci 6-letnich podczas zajęcia diagnozującego nasuwa bardzo istotny kierunek dalszej pracy dla nauczyciela prowadzącego, który brzmi: - należy kontynuować ćwiczenia rozwijające słuch fonematyczny, doskonalić u dzieci spostrzegawczość, koordynację wzrokowo- ruchowo-słuchową, ćwiczyć sprawność manualną zarówno podczas zajęć zorganizowanych dla całej grupy jak i w czasie zabaw i spontanicznej działalności dzieci wykorzystując do tego przeróżne układanki, rozsypanki, puzzle, gry planszowe i dydaktyczne itp. środki, które należy dobierać zgodnie z potrzebami i indywidualnym rozwojem każdego dziecka.
ARKUSZ DIAGNOSTYCZNY określający poziom przygotowania dziecka do nauki czytania i pisania. STANDARDY Dziecko 5-letnie: A-wyszuka słowa na określoną samogłoskę, B-dobierze obrazki rozpoczynające się tą samą głoską, C-rozpozna i nazwie zwierzęta po słyszeniu ich odgłosów, które wydają w D-ułoży obrazek pocięty na części, E-pokoloruje obrazek bez wychodzenia poza jego kontury; WSKAŹNIKI: 1 potrafi zawsze, 2 potrafi przy minimalnej pomocy nauczycielki, 3 ma trudności, 4 - nie potrafi. Lp. Dane Standardy diagnozowania dziecka A B C D E 1 2 3 4 1 2 3 4 1 2 3 4 1 2 3 4 1 2 3 4 1. + + + + + 2. + + + + + 3. + + + + + 4. + + + + + 5. + + + + + 6. + + + + + 7. + + + + + 8. + + + + + 9. + + + + + 10. + + + + +
STANDARDY Dziecko 6-letnie: A-wyszuka słowa na określoną głoskę, B-ułoży wyraz podpis z pojedynczych liter do obrazka, C-rozwiąże zagadki słuchowe, D-przeczyta tekst ze zrozumieniem i wykona do niego ilustrację zgodną z treścią, E-odwzoruje literę,,z,z w liniaturze z zeszytu dla pierwszej klasy. WSKAŹNIKI: 1 potrafi zawsze, 2 potrafi przy minimalnej pomocy nauczycielki, 3 ma trudności, 4 nie potrafi. Lp. Dane Standardy diagnozowania dziecka A B C D E 1 2 3 4 1 2 3 4 1 2 3 4 1 2 3 4 1 2 3 4 1. + + + + + 2. + + + + + 3. + + + + + 4. + + + + + 5. + + + + + 6. + + + + + 7. + + + + + 8. + + + + + 9. + + + + + 10. + + + + + 11. + + + + + 12. + + + + +