WEATHER OKREŚLANIE POGODY, PYTANIE O POGODĘ. Scenariusz lekcji języka angielskiego w klasie III szkoły podstawowej. Cele lekcji: Uwzględniono taksonomiczne kategorie celów nauczania wg prof. B. Niemierki: A zapamiętywanie wiadomości: uczeń zna i stosuje przysłówki hot/cold/sunny/windy/rainy/cloudy/snowy uczeń zna rzeczowniki sun/wind/rain/cloud/snow/storm/fog uczeń zna zasadę tworzenia przysłówków od niektórych rzeczowników przez dodanie końcówki y B zrozumienie wiadomości uczeń potrafi dopasować słyszane teksty do rysunków na podstawie znajomość słów kluczowych C zastosowanie wiadomości w sytuacjach typowych: uczeń zadaje proste pytania o pogodę na obrazkach i odpowiada na nie, stosuje konstrukcję What is the waether like? It is... uczeń opisuje pogodę w ciągu 7 dni używając poznanych na lekcji wyrazów ( zadanie domowe) D zastosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych (nie dotyczy na tym etapie nauki języka obcego )
Metody: Audiolingwalna powtarzanie za wzorem, także indywidualnie, wielokrotne powtarzanie( drills) wyrażeń, zwrotów, słów, zdań dla wyrobienia nawyków językowych, usprawnienia płynności, wymowy i intonacji; służy rozwijaniu zarówno sprawności słuchania jak i mówienia; Komunikacyjna przygotowanie do zachowania się w sytuacjach dnia codziennego, zdobywania podstawowych informacji w rozmowie; Formy pracy: Lockstep praca w całek klasie; Turn taking praca w całej klasie; nauczyciel kieruje pracą poszczególnych uczniów na forum klasy; Praca indywidualna pisanie, Praca w parach - dialogi Środki dydaktyczne: Mapa pogody np. wydruk z Internetu Karty dydaktyczne przedstawiające pogodę hot/cold/sunny/ windy/rainy/cloudy/snowy/ stormy/foggy Podręcznik A. Wieczorek, BINGO 2A, Wyd. Szkolne PWN, str.65 Kaseta do podręcznika BINGO2 Magnetofon Karta pracy Zeszyty Tablica+ kreda Kalendarz pogody - homework Uwaga: Zamiast materiałów z podręcznika BINGO można użyć ćwiczenia typu listening z innych podręczników dla klas I- III
KARTA PRACY What is the weather like? STORM ( burza) It is stormy CLOUD (chmura) It is WIND (wiatr) It is RAIN ( deszcz) It is SNOW (śnieg) It is FOG (mgła) It is SUN (słońce) It is RHYME ( Na karcie pracy dla swoich uczniów zamieściłam wiersz The weather chant z Grover s Orange Book by J.Z. Bauer wyd. Children s Television Workshop /Oxford University Press, którego tekstu, ze względu na zastrzeżone prawa autorskie, nie mogę umieścić w tej publikacji. Można wykorzystać w tym miejscu inne wierszyki i rymowanki związane z tematem WEATHER, znajdujące się w prawie każdym podręczniku do j. angielskiego dla klas I-III szkoły podstawowej.)
HOMEWORK Uzupełnij kalendarz pogody zaczynając od poniedziałku DAY What is the weather like???????????????????????????????? MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY SUNDAY
PRZEBIEG LEKCJI Przebieg lekcji Cele operacyjne Środki dydaktyczne czas 1 Sprawdzenie obecności/ zapis w dzienniku: Weather określanie pogody/pytanie o pogodę. 2 Powtórzenie z kl. I N: What is this?? U: It is a weather map? N: What is the weather like? ( z użyciem kart dydaktycznych) U: It is.. Uczeń zna i stosuje przysłówki hot/cold/sunny/windy/rainy/cloudy/snowy Uczeń zadaje proste pytania o pogodę na obrazkach i odpowiada na nie, stosuje konstrukcję: What is the weather like? It is.. Mapa pogody np.wydruk z Internetu Karty dydaktyczne przedstawiające pogodę hot/cold/sunny/ windy/rainy/cloudy/snowy 2m 3m 3. Presentation/ Prezentacja rozszerzenie słownictwa/ Uczeń zna i stosuje przysłówki: stormy/foggy Karty przedstawiające stormy/foggy dydaktyczne pogodę 1m 4 Production / powtarzanie nowego materiału leksykalnego grupowo i indywidualnie Uczeń kształci prawidłową wymowę poznanych wyrazów. j.w. 1m
5 Practice - controlled / ćwiczenia kontrolowane wg. wzoru N:What is the weather like? U: It is.. Nauczyciel zapisuje powyższy model na tablicy Uczeń kształci prawidłową wymowę ćwiczonych pytań i odpowiedzi. Uczeń ćwiczy zadawanie pytań dotyczących pogody i odpowiedzi na nie. Karty dydaktyczne, tablica, kreda 3m 6 Practice - free / ćwiczenia w parach Dzieci losują używane wcześniej przez nauczyciela karty dydaktyczne i w parach zadają pytania wg. modelu z tablicy j.w. Karty dydaktyczne 5m 7 Grammar/ gramatyka - tworzenie przysłówków od rzeczowników. Nauczyciel pisze na tablicy rzeczowniki sun, cloud, wind etc. i prosi dzieci o utworzenie wyrazów opisujących pogodę. ( Pamietajmy, że uczeń kl. III szkoły podstawowej nie zna jeszcze terminu przysłówek ) Uczeń zna rzeczowniki sun/wind/rain/cloud/snow/storm/fog Uczeń zna zasadę tworzenia przysłówków od rzeczowników przez dodanie końcówki y Karty pracy 10m
8 Listening/ słuchanie dzieci dopasowują tekst do rysunków Uczeń potrafi dopasować słyszane teksty do rysunków na podstawie znajomość słów kluczowych. Podręcznik A. Wieczorek, BINGO 2A, Wyd. Szkolne PWN, str.65 Kaseta do podręcznika BINGO2 Magnetofon 5m 9 Weather chant nauka wiersza Nauczycieli recytuje wiersz wystukując rytm. W kolejnych powtórzeniach, już razem z dziećmi, można to robić coraz szybciej. 10 Zapis w zeszycie Temat: Weather. Przepisanie wzoru z tablicy Wklejenie kart pracy. Uczeń utrwala poznane słownictwo w wierszu. Karta pracy -tekst wiersza 5m Uczeń przepisuje z tablicy model zdań ćwiczonych na lekcji. 5m 11 Zadanie domowe: Kalendarz pogody Uzupełnij kalendarz pogody zaczynając od najbliższego poniedziałku Uczeń opisuje pogodę w ciągu 7 dni używając poznanych na lekcji wyrazów. Kalendarz pogody/kserokopia dla każdego dziecka. 5m