2)Uzależnienie od gier jeden z głównych problemów współczesnej młodzieży



Podobne dokumenty
SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

2. Metody prezentacji informacji

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

TEMAT: ŹRÓDŁA FINANSOWANIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ- ćwiczenia.

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

1. Obywatel w urzędzie gminy

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

1. Każdy ma swojego dusiołka

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Scenariusz lekcyjny Zastosowanie układów równań liniowych do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcyjny

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

Ważne nieważne. Spotkanie 4. fundacja. Realizator projektu:

Metody i techniki pracy: drzewko decyzyjne, praca w grupach, dyskusja.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II LO

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

2014/2015 Opracowanie: Beata Sułuja

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

4. Temat: e-zus czyli firma pod ręką

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Słynny malarz polski Jan Matejko

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 16 października 2012r.

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

języka obcego i sprawności językowych. Korelacja języka angielskiego z innymi przedmiotami to

Akademia Pozytywnej Profilaktyki. Programy pozytywnego rozwoju dla uczniów kl. I-III SP 2015/2016

Szkoła gimnazjalna i ponadgimnazjalna GODZINA Z WYCHOWAWC Scenariusz zgodny z podstaw programow (Rozporz

Przewodnik Ekonomiczne inspiracje. II moduł Przedsiębiorczo, czyli jak?

Szkolenia profilaktyczne w okresie ferii zimowych w 2014 roku

2. Tabele w bazach danych

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z sieci Internet. Autorka: Agnieszka Kotowicz

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Wolontariat dlaczego warto się zaangażować?

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Poznajemy zwierzęta domowe i leśne

Scenariusz lekcji matematyki: Podsumowanie wiadomości o wielomianach rozwiązywanie interaktywnego testu. Scenariusz lekcji

temat: Poznajemy nasze emocje WYCHOWAWCZEJ II SCENARIUSZ LEKCJI Autor scenariusza mgr inż. Wojciech Szczepaniak

Puzzle. Spotkanie 15. fundacja. Realizator projektu:

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

Cofnij nagraj zatrzymaj

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Cele lekcji: Metody: - praca z tekstami kultury; - praca indywidualna; - metoda poglądowa; - burza mózgów ; -,,drzewko decyzyjne. Środki dydaktyczne:

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi równolegle

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE

To lektura godna polecenia. Piszemy recenzję

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Scenariusz lekcji. Komputer a prawo niebezpieczeństwo popełnienia przestępstw

Mapa Unii Europejskiej

Rozwijanie twórczego myślenia uczniów

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH. dla klas IV-VI. 2. Systematyczne dokumentowanie postępów uczenia się. 3. Motywowanie do rozwoju;

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

1. W świecie obyczajów i tradycji

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Metody i techniki efektywnego nauczania

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy VI szkoły podstawowej z wykorzystaniem programu edurom Matematyka P6

SCENARIUSZ LEKCJI. Czas realizacji. Podstawa programowa

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

Program wychowawczy w Szkole Podstawowej Nr 4 w Łowiczu w II półroczu roku szkolnego 2015/2016

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA NAUCZYCIELI KLAS 7 8 ORAZ GIMNAZJUM

PROGRAM PROFILAKTYKI SZKOŁY PODSTAWOWEJ ZESPOŁU SZKÓŁ W ZEGRZU w roku szkolnym 2014/2015

ZADANIA SZKOLNEGO PROGRAMU PROFILAKTYKI PO PRZEPROWADZENIU EWALUACJI NA ROK SZKOLNY 2015/2016

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

RAMOWY WZÓR PROGRAMU/PLANU SZKOLEŃ DOSKONALĄCYCH DLA NAUCZYCIELI

Realizacja podstawy programowej w klasach IV VI szkoły podstawowej poprzez różne formy aktywności

Transkrypt:

1) 2)Uzależnienie od gier jeden z głównych problemów współczesnej młodzieży a)1. Cele lekcji i)a) Wiadomości Uczeń: zna pozytywne i negatywne skutki grania w gry komputerowe i gry video, odnosi problem, który dotyczy jego rówieśników do szerszego kontekstu wartości moralnych, rozumie istotność i społeczny kontekst poruszanego problemu. ii)b) Umiejętności Uczeń: uczy się odpowiedzialności za dokonywane wybory, uczy się myślenia w kategoriach przyczynowo-skutkowych, zdobywa umiejętność pracy w grupie, nabywa umiejętności samodzielnego myślenia, c) Podstawy Lekcja realizuje podstawę programową w zakresie: celów edukacyjnych kształtuje refleksyjną postawę wobec człowieka i różnych sytuacji życiowych oraz rodzi refleksję związaną z odpowiedzialnością za siebie i dokonywane wybory moralne, zadań szkoły uświadamia ważny problem moralny i sposoby jego rozwiązania oraz umożliwia rozwój umiejętności prezentacji własnego stanowiska za pomocą pracy w grupie. treści należy do bloku tematycznego główne problemy współczesnej etyki, osiągnięć uczy dokonywania wyboru wartości oraz rozstrzygania wątpliwości i problemów moralnych zgodnie z przyjętą hierarchią wartości i dobrem wspólnym. b)2. Metoda i forma pracy Praca przy użyciu metody aktywizującej drzewko decyzyjne. c)3. Środki dydaktyczne Kilka arkuszy papieru, kolorowe flamastry.

d)4. Przebieg lekcji i)a) Faza przygotowawcza Przed zajęciami nauczyciel przygotowuje arkusze papieru zawierające schemat drzewka decyzyjnego. a zajęciach nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji i informuje o celu zajęć. ii)b) Faza realizacyjna 1. auczyciel dzieli klasę na trzyosobowe grupy i rozdaje każdej z nich arkusz papieru oraz flamastry.. Podaje instrukcję do wypełnienia go. 2. Uczniowie pracują aktywnie w grupach. przygotowują drzewko decyzyjne zgodnie z instrukcją. auczyciel pełni rolę pomocniczą, podchodząc do każdej z grup i służąc radą. 3. Każda grupa po zakończeniu pracy prezentuje własne drzewko i omawia sposób jego przygotowania. iii)c) Faza podsumowująca auczyciel ocenia pracę uczniów. astępnie podkreśla zagrożenia związane z uzależnieniem od gier komputerowych i gier video. d) Praca domowa auczyciel prosi uczniów o wyszukanie informacji temat obecnych gier na rynku i zadaje do domu sformułowanie następującej wypowiedzi pisemnej: Jakie wartości moralne promują, a jakim wartościom przeczą obecne na rynku gry komputerowe. e) f)5. Bibliografia 1. Jenkins J., Introducing Moral Issues, Heinemann, Oxford 1994. 2. Jadczak M. (red.), Interaktywne metody nauczania z przykładowymi konspektami - Do realizacji na lekcjach przedmiotowych w szkołach podstawowych gimnazjach i liceach, Wydawnictwo Bea, Toruń 2001. g)6. Załączniki

i)b) Materiały pomocnicze dla nauczyciela DRZWKO DCZJ CL I WARTOŚCI 1. Zwalczanie nietolerancji i dyskryminacji, niegodzenie się na przemoc, unikanie ryzyka uzależnienia, stawianie na dialog międzyludzki, niegodzenie się na ocenianie człowieka po tym co ma, samodyscyplina i samokontrola ie warto. 2. Rozwój intelektu, refleksu, wyobraźni, asertywności, logicznego myślenia, woli walki. Warto. P - gry rozwijają inteligencję - pozbawiamy siebie źródła rozrywki O - gry pomagają rozwiązywać trudne zadania - trzymamy dzieci pod kloszem Z - gry ćwiczą refleks - nie pozwalamy wyładować negatywnych emocji - gry mogą rozwijać asertywność w grze i przemoc przenosi się na ulice T - gry pobudzają wyobraźnie - odcinamy się od nowych zdobyczy technologii, - służą dzieciom do nauki (liczenia, języka) jesteśmy nie na czasie W - gry pomagają dzieciom oswoić się z - nie grając w gry, w które grają rówieśnicy, komputerem. tracimy z nimi dobry kontakt, nie możemy włączyć się do rozmowy. SKUTKI - przestajemy rozmawiać ze sobą - oszczędzamy dużo czasu - przestajemy interesować się innymi rzeczami - nie denerwujemy się niepotrzebnie G - gry wywołują agresję - możemy zaoszczędzić pieniądze na coś bardziej A - gry mogą spowodować światłoczułą epilepsję pożytecznego T - gry są seksistowskie używają kobiecego ciała - nie grając w gry nie godzimy się na przemoc - gry rodzą nietolerancję budują stereotypowy - nie napędzamy biznesu, który prowadzi do W obraz obcokrajowców uzależnienia dzieci - gry są pożeraczem czasu, zaniedbujemy szkołę - gry są stresujące; w dodatku psują oczy - zwiększają różnice między bogatymi i biednymi Tak MOŻLIW ROZWIĄZAIA ie STUACJA WMAGAJĄCA PODJĘCIA DCZJI Czy warto grać w gry komputerowe i gry video?

ii)b) Karta pracy ucznia na dużym arkuszu papieru. DRZWKO DCZJ CL I WARTOŚCI P --kjiokoijoi O Z T W SKUTKI G A T W MOŻLIW ROZWIĄZAIA Tak ie STUACJA WMAGAJĄCA PODJĘCIA DCZJI Czy warto grać w gry komputerowe i gry video?

h)7. Czas trwania lekcji 90 minut (2x45 minut) i)8. Uwagi do scenariusza Brak.