Temat: Witaj przedszkole, witaj szkoło - scenariusz zajęć z elementami kodowania Wiek: edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna Autor: Anna Świć Czas trwania: 45-60 min (uzależniony od wieku, możliwości rozwojowych grupy oraz jej liczebności) Początek roku szkolnego, to ważny czas, zarówno dla dzieci, jak i dla ich nauczycieli. Radość i ciekawość przeplata się z uczuciem niepewności, obawy, szczególnie jeśli jest to dla dziecka pierwszy rok na danym szczeblu edukacji. Nowe miejsce, nowi koledzy i koleżanki, nowa pani... na wszystkich czeka nowa przygoda. Na zajęciach przeprowadzonych według tego scenariusza dzieci porozmawiają o swoich oczekiwaniach związanych z przedszkolem czy szkołą, dodatkowo rozwiążą przygotowane logiczne zagadki, które będą stanowić wstęp do nauki kodowania. 1
Witaj przedszkole, witaj szkoło! Cele ogólne Cele operacyjne: Dziecko Kształtowanie orientacji przestrzennej i orientacji na kartce papieru; Rozwijanie umiejętności planowania; Rozwijanie umiejętności swobodnej wypowiedzi; Rozwijanie miękkich kompetencji (umiejętność pracy zespołowej, logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów. Potrafi ułożyć obrazek na podstawie słownej instrukcji; Potrafić ułożyć elementy, zachowując podane warunki; Chętnie pracują w zespołach. Metody: poszukujące, podające, praktycznego działania. Formy: grupowe, zespołowe, indywidualne. Pomoce dydaktyczne: mata do kodowania Kodowanie na dywanie lub inny typ kratownicy lub karta pracy 01, kolorowe kubki lub kolorowe kartki, karta pracy 02, karta pracy 03, materiał pomocniczy 01. Przygotowanie: Przygotuj wszystkie potrzebne do zajęć materiały. 2
Witaj przedszkole, witaj szkoło! Przebieg zajęć Przebieg aktywności na zajęciach Przywitaj się z dziećmi, powiedz, że na dzisiejszych zajęciach porozmawiacie o waszym przedszkolu/waszej szkole, odkryjecie ukryty w wierszu obrazek oraz pomożecie bohaterom opowieści odnaleźć ich miejsca w sali/klasie, Przypomnijcie sobie wycieczkę po przedszkolu/szkole, pomieszczenia, które oglądaliście, ich rozkład (optymalnie byłoby przed tymi zajęciami zaproponować dzieciom zajęcia, podczas których zwiedzą swoją placówkę), Rozłóż matę do kodowania, daj dzieciom kolorowe kubki lub kartki i poproś, żeby ułożyły wzór według podanej instrukcji: Przygotuj matę i kubki w kilku kolorach, postępuj według instrukcji, a dowiesz się dokąd zmierza grupa dzieci wesoła. Zaczynamy od dołu maty, z lewej i z prawej strony po jednej pustej kratce zostawiamy, a następnie po jednym żółtym kubku starannie dostawiamy. Kolejne dwa pola z jednej i drugiej strony będą puste zostawione, a na samym środku dwa brązowe kubki muszą być postawione. Nad każdym kubkiem brązowym jeszcze jeden w tym samym kolorze należy postawić, sprawdzić, czy dobrze stoi, starannie wyrównać, dokładnie go ustawić. Nad kubkami żółtymi postaw kolejne w tym samym kolorze, w ten sposób 2 sześcio kubkowe kolumny się stworzą. Połącz dwie kolumny żółtą linią z kubeczków, Układając 6 kubków na samym środeczku. Jeśli do tej pory zadanie dobrze wykonałeś, to właśnie żółtą linię złożoną z 8 kubków ujrzałeś. Kieruj się teraz w górę, weź do ręki kubki czerwone, nad każdym żółtym, niech zostaną starannie ustawione. 3
Witaj przedszkole, witaj szkoło! Kolejne piętro i czynność powtarzamy, tylko z lewej i z prawej strony po kubeczku uszczuplamy. Następnie jeszcze o jedno piętro do góry się wznosimy, i na tym piętrze, 4 czerwone kubki na środku ustawimy. Nasza praca prawie jest już skończona, brakuje tylko okien...zobacz gdzie pierwsza, druga, trzecia i czwarta niebieska szyba może zostać wstawiona. Czy już wiesz gdzie zmierza wesoła przyjaciół gromadka? Gdzie doszli: Krzyś, Rafał, Zuzia, Marek, Ania i Beatka? Omówcie powstały wzór, zapytaj się dzieci, czy ich przedszkole/szkoła są podobne do budynku, który powstał na macie, wskażcie podobieństwa i różnice, Powiedz uczniom, że teraz razem z bohaterami rymowanki, wejdziecie do przedszkola/szkoły i pomożecie odnaleźć im ich miejsca w sali/klasie. W tym celu będziecie musieli wykonać zadania logiczne. W zagadkach tych będą po dane warunki, które muszą zostać uwzględnione podczas przypisywania poszczególnym dzieciom właściwych miejsc: 4
Witaj przedszkole, witaj szkoło! Zagadka nr 1: Ania, Krzyś, Marek, Zuzia, Rafał i Beatka szukają swoich miejsc w ławkach. Pomóż im to zrobić, wpisując pierwszą literę ich imienia nad odpowiednią ławką. Uwzględnij poniższe podpowiedzi: Ania siedzi obok Rafała, Ania nie siedzi obok Marka, Rafał siedzi w pierwszym rzędzie, na wprost tablicy, Za Anią siedzi Krzyś, Za Markiem nikt nie siedzi, Beatka siedzi w ostatnim rzędzie Zagadka nr 2: Ania, Krzyś, Marek, Zuzia, Rafał i Beatka szukają swoich miejsc w ławkach. Pomóż im to zrobić, wpisując pierwszą literę ich imienia nad odpowiednią ławką. Uwzględnij poniższe podpowiedzi: Ania, Zuzia i Rafał siedzą przy stolikach tworzących jedną wyspę, a Marek, Krzyś i Beatka siedzą przy stolikach tworzących drugą wyspę, Zuzia siedzi obok Ani, Zuzia siedzi za Rafałem, Przed Anią nikt nie siedzi, Beatka siedzi za Markiem, Krzyś siedzi po prawej stronie Marka. Zaproponowane zadanie dzieci wykonają w grupach, więc podziel ich teraz na zespoły; Poproś poszczególne zespoły o zaprezentowanie ich prac; Upewnijcie się, czy wszystkie podane warunki zostały spełnione, porównajcie zaproponowane rozwiązania, zastanówcie się, czy możliwe są jeszcze inne rozwiązania; Teraz możesz zaproponować przygotowanie takich zagadek dzieciom, w zespołach, wzajemnie dla siebie. Zwróć uwagę, że na niektórych ławkach znajdują się książki, na niektórych lampki i można ten fakt wykorzystać do stworzenia warunków w zadaniu; Podziękuj uczniom za aktywny udział w zajęciach. 5
Materiał pomocniczy 01 Witaj przedszkole, witaj szkoło!
Karta pracy 01 Witaj przedszkole, witaj szkoło!
Karta pracy 02 Witaj przedszkole, witaj szkoło!
Karta pracy 03 Witaj przedszkole, witaj szkoło!