SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII W KLASIE I GIMNAZJUM TEMAT LEKCJI-OŚWIETLENIE ZIEMI W PIERWSZYCH DNIACH ASTRONOMICZNYCH PÓR ROKU



Podobne dokumenty
NACHYLENIE OSI ZIEMSKIEJ DO PŁASZCZYZNY ORBITY. Orbita tor ciała niebieskiego lub sztucznego satelity krążącego wokół innego ciała niebieskiego.

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII W KLASIE PIERWSZEJ GIMNAZJUM TEMAT: POWTÓRZENIE WIADOMOŚCI PODZIAŁ, ROZMIESZCZENIE, UKSZTAŁTOWANIE PIONOWE LĄDÓW I OCEANÓW

Ściąga eksperta. Ruch obiegowy i obrotowy Ziemi. - filmy edukacyjne on-line. Ruch obrotowy i obiegowy Ziemi.

Zapisy podstawy programowej Uczeń: 2. 1) wyjaśnia cechy budowy i określa położenie różnych ciał niebieskich we Wszechświecie;

Ziemia we Wszechświecie lekcja powtórzeniowa

Tellurium szkolne [ BAP_ doc ]

RUCH OBROTOWY I OBIEGOWY ZIEMI

Ruch obiegowy Ziemi. Ruch obiegowy Ziemi. Cechy ruchu obiegowego. Cechy ruchu obiegowego

b. Ziemia w Układzie Słonecznym sprawdzian wiadomości

24 godziny 23 godziny 56 minut 4 sekundy

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Astronomia poziom rozszerzony

Scenariusz nr 7. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Czas karnawału

Zadania do testu Wszechświat i Ziemia

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

1. * Wyjaśnij, dlaczego w kalendarzu gregoriańskim wprowadzono lata przestępne na zasadach opisanych powyŝej...

Kartkówka powtórzeniowa nr 2

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

ZWIASTUNY WIOSNY. Anna Sigiel-Dopierała Stowarzyszenie Przyrodników Ostoja Pomorska

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY W KLASIE VI SP

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Kontrola wiadomości Grawitacja i elementy astronomii

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień wskaże linię widnokręgu jako miejsce gdzie niebo pozornie styka się z Ziemią;

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Scenariusz zajęć. Temat: Podział administracyjny Polski

Uczniowie zapisują temat do zeszytów.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Pojęcie funkcji i jej podstawowe własności.

Kryteria ocen z geografii w gimnazjum specjalnym dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim

Scenariusz lekcji matematyki w kl. IV szkoły podstawowej.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III SZKOŁY PODSTAWOWEJ WG PROGRAMU KREATOR

DODAWANIE I ODEJMOWANIE SUM ALGEBRAICZNYCH

Wykład udostępniam na licencji Creative Commons: Ziemia jako planeta

TEMAT: Gwiaździste niebo.

Temat: Odejmowanie w pamięci

Scenariusz zajęć nr 8

Wyjaśnij, dlaczego w kalendarzu gregoriańskim wprowadzono lata przestępne na zasadach opisanych powyżej...

3b. Zadania - ruch obiegowy (wysokość górowania Słońca)

Regulamin IX Międzypowiatowego Konkursu Geograficznego dla uczniów gimnazjów w roku szkolnym 2014/2015

Scenariusz zajęć nr 2

Zadanie 2. (0-2) Podaj dzień tygodnia i godzinę, która jest w Nowym Orleanie. dzień tygodnia... godzina...

I OKREŚLANIE KIERUNKÓW NA ŚWIECIE

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dlaczego i jak oddychamy?

Scenariusz lekcji matematyki w kl. IV

języka obcego i sprawności językowych. Korelacja języka angielskiego z innymi przedmiotami to

Przyroda (NPP: SP kl. 4) Czas realizacji tematu 45 min

1.2. Geografia fizyczna ogólna

Scenariusz lekcji fizyki Temat: OD CZEGO ZALEŻY SIŁA TARCIA?

ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH CKP NR 2

Scenariusz zajęć nr 89 Temat: Wiosenne zmiany w pogodzie opisujemy wybrane miesiące.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III Z ZASTOSOWANIEM TIK

Klasa II, edukacja przyrodnicza, krąg tematyczny Witajcie w nowym roku! Temat: Pory roku ruch Ziemi dookoła Słońca

BADANIE WYNIKÓW KLASA 1

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Zima w przyrodzie. Scenariusz nr 3

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Scenariusz zajęć nr 2

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Temat lekcji: Klimat Polski przejściowość.

VIII POWIATOWY KONKURS ASTRONOMICZNY COPERNICUS REGULAMIN

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE PIERWSZEJ GIMNAZJUM (GR. MNIEJ ZAAWANSOWANA)

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM. Powtórzenie i utrwalenie wiadomości dotyczących geometrii figur płaskich.

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

WZORY NA WYSOKOŚĆ SŁOŃCA. Wzory na wysokość Słońca

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie I Piosenka 1 What time is it?

Cykl Metona. Liceum Klasy I III Doświadczenie konkursowe nr 1

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Obliczanie drogi, prędkości i czasu w ruchu jednostajnym.

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

SYMBOLE STOSOWANE W RYSUNKU TECHNICZNYM ELEKTRYCZNYM NA PRZYKŁADZIE DOMOWEJ INSTALACJI ELEKTRYCZNEJ

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Własności walca, stożka i kuli.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z GEOGRAFII

Temat lekcji: Dzielniki, wielokrotności, podzielność liczb naturalnych.

Istnieje wiele sposobów przedstawiania obrazów Ziemi lub jej fragmentów, należą do nich plany, mapy oraz globusy.

Temat: W jaki sposób badamy zjawiska pogodowe?

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

III Międzyszkolny Konkurs Astronomiczny organizowany w roku szkolnym 2016/2017 dla uczniów klas gimnazjalnych szkół Gminy Dębica

Konspekt lekcji historii: Określanie czasu minionych wydarzeń

ZBIÓR ZADAŃ CKE 2015 ZAKRES ROZSZERZONY

Na polowaniu z Wielkomiludem

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.11 Temat zajęć: Dzielimy się z państwem rozliczenie roczne PIT

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Test sprawdzający wiadomości z rozdziału I i II

Scenariusz zajęć nr 8

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 2. Temat: Rozważny jak Tygrys.

Elementy astronomii w geografii

Scenariusz lekcji fizyki

Transkrypt:

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII W KLASIE I GIMNAZJUM TEMAT LEKCJI-OŚWIETLENIE ZIEMI W PIERWSZYCH DNIACH ASTRONOMICZNYCH PÓR ROKU CEL OGÓLNY- UŚWIADOMIENIE UCZNIOM, ŻE MIMO IŻ SŁOŃCE WYSYŁA ZAWSZE TAKĄ SAMĄ ILOŚĆ ENERGII RÓŻNE CZĘŚCI NASZEJ PLANETY SĄ OGRZEWANE W RÓŻNY SPOSÓB. CELE SZCZEGÓŁOWE: UCZEŃ WIE: -że Ziemia wykonuje dwa ruchy -na czym polegają te ruchy -jakie są następstwa obydwu ruchów -ile trwają obydwa ruchy -kiedy rozpoczynają się poszczególne pory roku na półkuli północnej i południowej -jak zmienia się długość dnia i nocy w poszczególnych porach roku. UCZEŃ POTRAFI: -dokonywać analizy oświetlenia Ziemi w pierwszych dniach kalendarzowych pór roku na podstawie rysunku przedstawiającego oświetlenie Ziemi w tym dniu UCZEŃ ROZUMIE: -dlaczego występują różnice w długości dnia i nocy w poszczególnych porach roku. FORMY PRACY: --praca grupowa --praca zbiorowa --praca indywidualna METODY: --praca w grupach --metoda operatywna ŚRODKI DYDAKTYCZNE: --karty pracy --tabela narysowana na tablicy --lista pytań do gry dydaktycznej

TOK LEKCJI: 1.CZĘŚĆ WSTĘPNA A.NAUCZYCIELKA DZIELI UCZNIÓW NA CZTERY GRUPY B.W KLASIE ZNAJDUJĄ SIĘ CZTERY STANOWISKA. NA KAŻDYM STANOWISKU ZNAJDUJE SIĘ KARTKA Z NUMEREM GRUPY I NAZWISKAMI UCZNIÓW, KTÓRZY DO TEJ GRUPY NALEŻĄ C.UCZNIOWIE WYBIERAJĄ LIDERA. D.PRACA ZBIOROWA UCZNIOWIE WYPEŁNIAJĄ KRZYŻÓWKĘ I ODCZYTUJĄ HASŁO-------- ZIEMIA 1. 2. P O Ł U D N 3. M 4. 5. R Ó W N O L E Ź N 6. D O B Z I E M I A I M A K I R K U R Y I E J S C O W Y K I 1.PORA ROKU ROZPOCZYNAJĄCA SIĘ NA PÓŁKULI PÓŁNOCNEJ 22 XII 2.LINIE NA GLOBUSIE ŁĄCZĄCE BIEGUN PÓŁNOCNY I POŁUDNIOWY. 3.PLANETA ZNAJDUJĄCA SIĘ NAJBLIŻEJ SŁOŃCA 4.CZAS ODNOSZĄCY SIĘ DO MOMENTU GÓROWANIA SŁOŃCA NA DANYM POŁUDNIKU 5.LINIE NA GLOBUSIE TWORZĄCE OKRĘGI 6.CZAS JEDNEGO PEŁNEGO OBROTU ZIEMI DOOKOŁA WŁASNEJ OSI C. PRACA GRUPOWA-QUIZ -.PO ODCZYTANIU HASŁA NAUCZYCIELKA WYJAŚNIA ZASADY QUIZU.KAŻDA GRUPA OTRZYMUJE 30 PUNKTÓW KREDYTU..LIDER GRUPY PODAJE NUMER PYTANIA(1-12)

.NAUCZYCIELKA CZYTA TREŚĆ PYTANIA..PYTANIA DOTYCZĄ WCZEŚNIEJ ROZSZYFROWANEGO HASŁA I STANOWIĄ KRÓTKIE POWTÓRZENIE KILKU OSTATNICH LEKCJI..CZŁONKOWIE GRUPY CHWILĘ KONSULTUJĄ SIĘ ZE SOBĄ PO CZYM LIDER GRUPY UDZIELA ODPOWIEDZI..JEŚLI ODPOWIEDŹ JEST PRAWIDŁOWA GRUPA OTRZYMUJE 10 PUNKTÓW.JEŚLI ODPOWIEDŹ JEST NIEPRAWIDŁOWA UCZNIOWIE TRACĄ 10 PUNKTÓW, A NASTĘPNA GRUPA MA SZANSĘ ZDOBYCIA DODATKOWYCH PUNKTÓW..WYGRYWA TA GRUPA, KTÓRA ZDOBYŁA NAJWIĘCEJ PUNKTÓW..NAUCZYCIELKA ZWYCIĘZCÓW NAGRADZA OCENAMI BARDZO DOBRYMI. PYTANIA 1.CZYM JEST ZIEMIA? 2JAKIE RUCHY WYKONUJE ZIEMIA? 3.NA CZYM POLEGA RUCH OBROTOWY ZIEMI? 4.ILE TRWA JEDEN PEŁEN OBRÓT ZIEMI WOKÓŁ OSI? 5.JAKIE SĄ NASTĘPSTWA RUCHU WIROWEGO ZIEMI? 6.NA CZYM POLEGA RUCH OBIEGOWY? 7.ILE TRWA JEDEN PEŁEN OBIEG ZIEMI WOKÓŁ SŁOŃCA? 8.CO TO JEST ROK PRZESTĘPNY? 9.JAKIE SĄ NASTĘPSTWA RUCHU OBIEGOWEGO ZIEMI? 10.KTÓRE PLANETY SĄSIADUJĄ Z ZIEMIĄ? 11.JAK NAZYWA SIĘ CIAŁO NIEBIESKIE KRĄŻĄCE WOKÓŁ ZIEMI? 12.PODAJ DŁUGOŚĆ OBWODU ZIEMI. 2.CZĘŚĆ GŁÓWNA A)NAUCZYCIELKA ROZDAJE KAŻDEJ GRUPIE KARTY PRACY (ĆWICZENIA ZAMIESZCZONE W KARTACH PRACY ZNAJDUJĄ SIĘ W ZESZYCIE ĆWICZEŃ DLA KLASY I WYDAWNICTWA EDUKACYJNEGO WIKING) B)UCZNIOWIE UZUPEŁNIAJĄ KARTY PRACY ANALIZUJĄC ZAMIESZCZONE NA NICH RYSUNKI GRUPA I ANALIZA OŚWIETLENIA ZIEMI W DNIU RÓWNONOCY WIOSENNEJ. GRUPAII ANALIZA OŚWIETLENIA ZIEMI W DNIU PRZESILENIA LETNIEGO GRUPA III ANALIZA OŚWIETLWNIA ZIEMI W DNIU RÓWNONOCY JESIENNEJ. GRUPA IV ANALIZA OŚWIETLENIA ZIEMI W DNIU PRZESILENIA ZIMOWEGO

GRUPA I 1.ODCZYTAJ WYSOKOŚĆ SŁOŃCA NA RÓWNIKU---------------------------- 2.ODCZYTAJ WYSOKOŚĆ SŁOŃCA NA BIEGUNACH ZIEMI---------------- 3.CZY PÓŁKULA PÓŁNOCNA I PÓŁKULA POŁUDNIOWA SĄ TAK SAMO OŚWIETLONE?------------------------------------------------------------------- 4.PODAJ, JAKA ASTRONOMICZNA PORA ROKU ZNAJDUJE SIĘ NA: A)PÓŁKULI PÓŁNOCNEJ------------------------------------------------------------- B)PÓŁKULI POŁUDNIOWEJ----------------------------------------------------------- 5.ILE GODZIN TRWA DZIEŃ I NOC W DNIU 21 MARCA?--------------------- 6.JAK NAZYWA SIĘ DZIEŃ 21 MARCA?-------------------------------------------

GRUPA II 1.ODCZYTAJ WYSOKOŚĆ SŁOŃCA NA ZWROTNIKU RAKA--------------- 2.ODCZYTAJ WYSOKOŚĆ SŁOŃCA NA BIEGUNIE PÓŁNOCNYM--------- 3.NA PÓŁKULI: PÓŁNOCNEJ CZY POŁUDNIOWEJ, WYSOKOŚCI SŁOŃCA SĄ WIĘKSZE?----------------------------------------------------------------- 4.JAKA ASTRONOMICZNA PORA ROKU ROZPOCZYNA SIĘ NA PÓŁKULI: A)PÓŁNOCNEJ---------------------------------------------------------------------------- B)POŁUDNIOWEJ------------------------------------------------------------------------- 5.CZY DLA OBSERWATORA ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA BIEGUNIE PÓŁNOCNYM SŁOŃCE BĘDZIE ZACHODZIŁO?-------------------------------- 6.KTÓRA PÓŁKULA JEST BARDZIEJ OŚWIETLONA:PÓŁNOCNA, CZY POŁUDNIOWA?---------------------------------------------------------------------------

GRUPA III 1.ODCZYTAJ WYSOKOŚĆ SŁOŃCA NA RÓWNIKU---------------- 2.ODCZYTAJ WYSOKOŚĆ SŁOŃCA NA BIEGUNACH ZIEMI -------------------------------------- 3.ILE GODZIN TRWA DZIEŃ I NOC W DNIU 23 WRZEŚNIA NA CAŁEJ ZIEMI?-------------------- 4.JAK NAZYWAMY TEN DZIEŃ?---------------------------------------- 5.JAKA ASTRONOMICZNA PORA ROKU ROZPOCZYNA SIĘ NA PÓŁKULI: A)PÓŁNOCNEJ?--------------------------------------------------------------- B)POŁUDNIOWEJ?-----------------------------------------------------------

GRUPA IV 1.PODAJ WYSOKOŚĆ SŁOŃCA NA ZWROTNIKU KOZIOROŻCA----------- 2.PODAJ WYSOKOŚĆ SŁOŃCA NA BIEGUNIE POŁUDNIOWYM----------- 3.NA KTÓREJ PÓŁKULI PÓŁNOCNEJ, CZY POŁUDNIOWEJ WYSOKOŚCI SŁOŃCA SĄ WIĘKSZE?----------------------------- 4.JAKA ASTRONOMICZNA PORA ROKU ROZPOCZYNA SIĘ W DNIU 22 XII NA: A)PÓŁKULI PÓŁNOCNEJ?--------------------------------------------- B)PÓŁKULI POŁUDNIOWEJ?------------------------------------------- 5.CZY DLA OBSERWATORA STOJĄCEGO NA BIEGUNIE POŁUDNIOWYM SŁOŃCE BĘDZIE ZACHODZIŁO?-------------- 6.ILE GODZIN TRWA DZIEŃ NA RÓWNIKU?---------------------- 7.KTÓRA PÓŁKULA JEST BARDZIEJ OŚWIETLONA PÓŁNOCNA, CZY POŁUDNIOWA?----------------------------------- 8.NA KTÓREJ PÓŁKULI DZIEŃ BĘDZIE DŁUŻSZY OD NOCY?------------- ------------------------------------------------------------------------------------------------

3.CZĘŚĆ KOŃCOWA A) PO UZUPEŁNIENIU KART PRACY LIDER KAŻDEJ GRUPY PODCHODZI DO TABLICY I UZUPEŁNIA ODPOWIEDNIE CZĘŚCI TABELI. PORY ROKU POCZĄTEK PORY ROKU NA PÓŁKULI PÓŁNOCNEJ POCZĄTEK PORY ROKU NA PÓŁKULI POŁUDNIOWEJ GÓROWANIE SŁOŃCA DŁUGOŚĆ DNIA I NOCY WIOSNA 21III 23IX RÓWNIK TAKA SAMA 12h/12h JESIEŃ 23IX 21III RÓWNIK TAKA SAMA 12h/12h LATO 22VI 22XII ZW. RAKA DZIEŃ NAJDŁUŻSY, NOC KRÓTKA ZIMA 22XII 22VI ZW. KOZIOROŻCA NOC NAJDŁUŻSZA, DZIEŃ KRÓTKI OŚWIETLENIE PÓŁKULI PÓŁNOCNEJ I POŁUDNIOWEJ W JEDNAKOWYM STOPNIU W JEDNAKOWYM STOPNIU BARDZIEJ OŚWIETLONA PÓŁ. PÓŁNOCNA, MNIEJ PÓŁ.POŁUDNIOWA BARDZIEJ OŚWIETLONA PÓŁKULA POŁUDNIOWA, MNIEJ PÓŁNOCNA B)ZADANIE PRACY DOMOWEJ ĆWICZENIE 15 STR. 28-30 (ZESZYT ĆWICZEŃ DLA PIERWSZEJ KLASY GIMNAZJUM- E. DUDEK, J. WÓJCIK. WYDAWNICTWO EDUKACYJNE WIKING) OPRACOWAŁA: Mgr Małgorzata Pieszak Gimnazjum im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Piotrkowie Kuj.