SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Podobne dokumenty
SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Powtórzenie wiadomości o figurach na płaszczyźnie

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

AUTOR : HANNA MARCINKOWSKA. TEMAT : Symetria osiowa i środkowa UWAGA:

Scenariusz lekcji matematyki, klasa 1 LO.

SCENARIUSZ LEKCJI. - odpowiedzialnie wywiązywać się z powierzonego zadania. - pracować w sposób kreatywny i samodzielny, - dobrze organizować pracę,

WYMAGANIA Z MATEMATYKI NA POSZCZEGÓLNE OCENY KLASYFIKACYJNE DLA UCZNIÓW KLAS TRZECICH. Sposoby sprawdzania wiedzy i umiejętności uczniów

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Monika Góral, Krzysztof Grynienko, Monika Jasińska, Piotr Kryszkiewicz

COMENIUS PROJEKT ROZWOJU SZKOŁY. Sezamie, otwórz się! - rozwijanie zdolności uczenia i myślenia uczniów.

Monika Góral, Krzysztof Grynienko, Monika Jasińska, Piotr Kryszkiewicz

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA W PRZEŹMIEROWIE

Sposoby przedstawiania algorytmów

SCENARIUSZ LEKCJI: TEMAT LEKCJI: Postać kanoniczna funkcji kwadratowej. Interpretacja danych w arkuszu kalkulacyjnym

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

RAPORT Z FGI. Innowacyjny program nauczania matematyki z wykorzystaniem TIK w gimnazjach. Opracowała dr Paulina Sobiczewska

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

WYMAGANIA EDUKACYJNE W KLASIE DRUGIEJ Z MATEMATYKI GIMNAZJUM NR 19 W KRAKOWIE

Scenariusz lekcji otwartej z techniki. przeprowadzonej przez mgr inż. Wiesławę Cudek. TEMAT JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: Zasady rzutowania, rzuty prostokątne.

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: O czym mówią współczynniki funkcji liniowej? - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

Katalog wymagań na poszczególne stopnie szkolne klasa 3

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

SCENARIUSZ LEKCJI. Uczeń zapisuje: wzór na pole prostokąta i kwadratu ( B 1 ) jednostki długości ( B 2 ) podstawowe jednostki miar pola ( B 3 )

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Projektowanie rozwiązania prostych problemów w języku C++ obliczanie pola trójkąta

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

Wymagania na poszczególne oceny szkolne. Matematyka

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Przedmiotowe zasady oceniania Matematyka. Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 6.1. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

PRACA KONKURSOWA LEKCJA Z PLUSEM KATEGORIA: IV KLASA SP

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

SCENARIUSZ LEKCJI Przesuwanie paraboli - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

II. III. Scenariusz lekcji. I. Cele lekcji

Temat: Pole równoległoboku.

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Temat 5. Programowanie w języku Logo

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Przedmiotowy system oceniania Wymagania na poszczególne oceny,,liczy się matematyka

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 5.3. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Wymagania edukacyjne z matematyki dla kl. 2 Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Żarnowcu w roku szkolnym 2016/2017

Temat: Konstrukcja prostej przechodzącej przez punkt A i prostopadłej do danej prostej k.

SCENARIUSZ LEKCJI. Dział programowy: Arkusz kalkulacyjny MS Excel. Temat: Formatowanie warunkowe i funkcja Jeżeli w arkuszu kalkulacyjnym.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KLASY IV A Z UŻYCIEM TIK

Konspekt do lekcji matematyki w klasie II gimnazjum

Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z matematyki klasa 2 (oddział gimnazjalny)

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

MATEMATYKA - WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY

Katalog wymagań na poszczególne stopnie szkolne klasa 3

SCENARIUSZ LEKCJI. Miejsca zerowe funkcji kwadratowej i ich graficzna prezentacja

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat może zostać zrealizowany jako wprowadzający do zagadnień opracowywania i prezentowania informacji.

Podsumowanie wiadomości o wielokątach. (klasa III gimnazjum)

Scenariusz lekcji matematyki w klasie pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej z wykorzystaniem komputerów.

CZEŚĆ PIERWSZA. Wymagania na poszczególne oceny,,matematyka wokół nas Klasa III I. POTĘGI

Scenariusz lekcji. z wykorzystaniem elementów metod poszukujących i metody pracy z książką

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ARKADEGO FIEDLERA W PRZEŹMIEROWIE

Definiowanie procedur z parametrami w Logo Komeniuszu.

Cel: Uczeń, przy użyciu programu GeoGebra, stworzy model symetrii osiowej i pozna jej własności

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA NA LEKCJI MATEMATYKI W I KLASIE GIMNAZJUM.

Scenariusz lekcji matematyki w kl. IV

COMENIUS PROJEKT ROZWOJU SZKOŁY. Sezamie, otwórz się! - rozwijanie zdolności uczenia i myślenia uczniów.

Końcoworoczne kryteria oceniania dla klasy II z matematyki przygotowały mgr Magdalena Murawska i mgr Iwona Śliczner

Wymagania edukacyjne z matematyki- klasa 4

SZCZEGÓŁÓWE KRYTERIA OCENIANIA MATEMATYKA KL 4 Temat Wymagania podstawowe Wymagania ponadpodstawowe konieczne (ocena dopuszczająca)

SCENARIUSZ LEKCJI. Czas realizacji. Podstawa programowa

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU MATEMATYKA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

Katalog wymagań programowych na poszczególne stopnie szkolne

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Wymagania edukacyjne z matematyki dla klasy III gimnazjum

WYMAGANIA EDUKACYJNE. Informatyka Szkoła Podstawowa Klasa 4 NA ŚRÓDROCZNĄ I ROCZNĄ OCENĘ KLASYFIKACYJNĄ

Wśród prostokątów o jednakowym obwodzie największe pole. ma kwadrat. Scenariusz zajęć z pytaniem problemowym dla. gimnazjalistów.

Nawi zanie do gimnazjum Planimetria Trójk Rysujemy Rysujemy Rysujemy Zapisujemy t zewn trzny trójk ta, Trójk ty ze wzgl du na miary k tów Trójk

Transkrypt:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI 1. Autor: Anna Wołoszyn prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine 2. Grupa docelowa: klasa 3 Gimnazjum 3. Liczba godzin: 1 4. Temat zajęć: Wykorzystanie własności figur podobnych w zadaniach 5. Cele zajęć: - Kształtowanie umiejętności rozpoznawania figur podobnych, określania skali podobieństwa - Wykonywanie prostych rysunków figur podobnych z użyciem programu GeoGebra - Stosowanie własności figur podobnych do rozwiązywania zadań problemowych 6. Metody i techniki pracy: ćwiczenia, dyskusja, praca z komputerem, platformą edukacyjną, programem GeoGebra, arkuszem kalkulacyjnym 7. Materiały dydaktyczne: prezentacja multimedialna Figury podobne, przygotowane pliki GeoGebra dla ucznia - zadania do samodzielnego rozwiązania, filmy z kanału youtu.be - MAT+MA autor: PPEInterklasa 8. Literatura: Matematyka z plusem 3 pod redakcją Małgorzaty Dobrowolskiej 9. Przebieg zajęć: ETAP 1 nauczyciel wprowadza do tematu, powtórzenie materiału z poprzednich zajęć dot. figur podobnych Nauczyciel ukierunkowuje uczniów na znaczenie słowa podobny. Zwraca uwagę na rozbieżności między podobieństwem w życiu codziennym a podobieństwem w matematyce. Przypomina i analizuje wspólnie z uczniami zależności oraz własności figur podobnych korzystając z przygotowanej prezentacji multimedialnej. Jakie figury nazywamy podobnymi? Związki między długościami i skalą podobieństwa. Cechy podobieństwa figur, trójkątów, prostokątów.

Nauczyciel prezentuje rysunki na tablicy interaktywnej Sprawdźcie, czy prostokąty przedstawione na rysunku są podobne? Wnioski uczniów: Jeżeli stosunek dłuższego boku do krótszego w jednym prostokącie jest taki sam jak w drugim prostokącie, to te dwa prostokąty są podobne. a c b d 3 6 4 8

Figury F i F są podobne. W jakiej skali figura F jest podobna do F, a w jakiej figura F do F? Wnioski uczniów: figura F jest podobna do F w skali k=.. figura F jest podobna do F w skali k=.. Przypomnienie trzech cech podobieństwa trójkątów (bbb, bkb, kkk) Skala mówi nam ile razy figury podobne są większe lub mniejsze od siebie. Jest to zawsze liczba dodatnia (k>0). Jeżeli: - K < 1 to figura podobna jest mniejsza od wyjściowej; - k = 1 to figura podobna jest identyczna jak figura wyjściowa; - K > 1 to figura podobna jest większa od wyjściowej. Gdy dana jest długość odcinka figury wyjściowej a, oraz skala podobieństwa k, w prosty sposób możemy obliczyć długość tego odcinka w figurze podobnej do danej a. a = k a ETAP 2 realizacja Uczniowie przygotowują stanowisko pracy, włączają komputery logują się na platformę edukacyjną. Pobierają pliki, które będą wykorzystywać podczas lekcji. Wykonane zadania zapisują na komputerach, a następnie umieszczają pliki na szkolnej platformie edukacyjnej. Podczas czynności organizacyjnych można włączyć film z kanału youtu.be: MAT+MA; autor: PPEInterklasa film: http://youtu.be/zxrfifljirs lub zadać uczniom oglądnięcie filmu w domu i samodzielne rozwiązanie przedstawionej zagadki w filmie. Nauczyciel przypomina jak w programie Geogebra rysuje się wielokąty, zmienia się kolory, ustawia etykietowanie (Opcje Etykietowanie). Zwraca uwagę uczniom na dopracowanie zadań pod względem estetyczny (zmiana kolorów, wyświetlanie etykiet: nazwa i wartość)

ZADANIE 1. Wykonaj rysunek figury podobnej do danej w skali k. ZADANIE 2. Dokończ rysunek sześciokąta podobnego do sześciokąta ABCDEF w skali 2. ZADANIE 3. Narysuj kwadrat o boku 2 kratki w programie Geogebra, a następnie kwadraty podobnego do niego w skalach: a) 2 b) 1.5 c) 0.5 d) 0.25 ZADANIE 4. Kartka ma kształt prostokąta. Jeżeli złożysz tą kartę na pół, to otrzymasz prostokąt podobny do wyjściowego. Ile razy długość kartki jest większa od jej szerokości. Zadanie dodatkowe Udowodnij, korzystając z arkusz kalkulacyjnego, czy powstałe prostokąty z papieru o formacie A0, są figurami podobnymi? Wykonane zadanie umieść na szkolnej platformie edukacyjnej. A0 A1 A2 A3 A4 841 1189 594 841 420 594............

ETAP 3 podsumowanie Nauczyciel otwiera wybrane prace uczniów. Przedstawia je na tablicy interaktywnej. Wspólnie analizują i omawiają poprawność wykonanych zadań. Wstawia oceny dla uczniów, którzy wykonali zadania. W formie ciekawostki, jeżeli starczy czasu, można dać uczniom kartki formatu A4, poprosić o złożenia kartki na pół, a następnie zapytać się: Ile razy można złożyć na pół kartkę papieru? Uczniowie będą składać kartę i odpowiadać na pytania. W tym czasie można włączyć film lub umieścić linki na platformie edukacyjnej do filmów z kanału youtu.be: autor: PPEInterklasa http://youtu.be/nqo7-ehtd-o autora: astroboy0969 http://youtu.be/kraebbotuie 10. Spostrzeżenia po realizacji: Komputer może w dużym stopniu ułatwić proces przyswajania nowych wiadomości lub pomóc w poszerzaniu ich poza programem nauczania. Uczniowie chętnie i aktywnie wykonywali zadania w GeoGebrze. Bardzo sprawnie poradzili sobie z rysunkami oraz wyciąganiem poprawnych wniosków do zadań. Kilku uczniów wykonało zadanie dodatkowe w arkuszu kalkulacyjnym. Oświadczam, że scenariusz zajęć nie narusza praw autorskich osób trzecich. Czytelny podpis: