A więc to tak rodzi się sztuka? wyrażamy opinię na temat obrazu i jego interpretacji

Podobne dokumenty
Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

Jaki utwór nazywamy bajką?

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Na polowaniu z Wielkomiludem

Rozdział 13. Europa Świętego Przymierza

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Rozdział 28. Wybuch wielkiej wojny

6 W średniowiecznym mieście

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

INFORMATYKA. Portale społecznościowe

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna.

Temat: Pole równoległoboku.

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Projekt edukacyjny nr 1. Temat: Jak powstaje audycja radiowa? Cele operacyjne: Uczeń:

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

METODA Wykorzystanie programu LICEALISTA 2.0 (a w nim podprogramu VIRTUAL MATH) zakupionego przez nauczyciela Karty Pracy dla każdego ucznia

PROJEKT METODYCZNY. Kompozycja plastyczna Rytm z wykorzystaniem programu Paint. Autorzy : Eulalia Kalkowska Ewa Doering

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

Scenariusz zajęd nr 57 Temat: W pracowni malarskiej skąd artyści czerpią inspirację? Cele operacyjne: Uczeo:

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Poczta nam pomocna. Temat: Piszemy list do Świętego Mikołaja

Scenariusz zajęć nr 4

PROGRAM ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH Z JĘZYKA POLSKIEGO I JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KL. V I VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

*12 Polska między wojnami

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA JĘZYK POLSKI KLASY III GIMNAZJUM

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

ROZWÓJ I ZRÓŻNICOWANIE POZIOMU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO PAŃSTW

Liebesgrüße zum Valentinstag

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA DZIENNIKA NAUCZYCIELA W PROGRAMIE SZKOLNY KLUB SPORTOWY

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

Możliwość wykorzystania komputera na zajęciach podstaw przedsiębiorczości na przykładzie lekcji nt. podatków pośrednich (scenariusz lekcji)

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Podniebni przyjaciele Temat: Opisujemy wygląd i tryb życia bociana

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Dziennikarze przyszłości

Temat: Co można zrobić, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery?

UONET+ moduł Dziennik. Rejestrowanie frekwencji uczniów na lekcjach w widoku Lekcja

Tworzenie płatności. Celem tego dokumentu jest opisanie, jak tworzyć płatności w Business Online włączając:

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Tajemnice wiosennego przebudzenia Temat: Wiosna w sadzie i ogrodzie

Matematyka klasa VI SP

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA z JĘZYKA ANGIELSKIEGO. w kl. IV-VI Szkoły Podstawowej Nr 1 w Ząbkach

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz lekcji. opisać działanie narzędzi przybornika; wyjaśnić znaczenie pozycji wyjściowej żółwia;

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO SZKOŁA PODSTAWOWA NR 28 W BYDGOSZCZY

Powyższe kryteria dotyczą wszystkich prac z literatury, w tym również prac klasowych.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA HISTORIA I SPOŁECZEŃSTWO SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 7 ZESPOŁU SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 7 W KLASACH IV VI

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM

Szum informacyjny. Manipulacja.

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 8

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem. Scenariusz nr 5

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Kraina sztuki. Scenariusz 9. Wolna i ekspresyjna sztuka abstrakcjonizmu. Elżbieta Jezierska

PANEL KSZKOŁA WEB. Szanowni Państwo!

Podstawową grupą zajęciową w systemie UONET jest cały oddział. Taka grupa jest tworzona automatycznie podczas dodawania nowego oddziału.

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Jak to jest poukładane? Kompozycja rytmiczna w naturze i sztuce.

Przedmiotowy system oceniania z plastyki w gimnazjum

Instrukcja obsługi ebook Geografia XXI wieku

PLAN METODYCZNY NR 1

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA AUTOR: KATARZYNA MIKOS

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

Czy kostka brukowa jest źródłem historycznym?

temat zajęć JAKI MAM WPŁYW NA GOSPODAROWANIE ODPADAMI W MOIM DOMU? BIOLOGIA Świat pod lupą 4.4. Gospodarowanie odpadami

Zadanie 1. Stosowanie stylów

Scenariusz zajęć nr 8

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZEDMIOTU: BIOLOGIA

Temat 5. Programowanie w języku Logo

Temat: Odejmowanie w pamięci

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Instrukcja dla nauczyciela

Cykl lekcji informatyki w klasie IV szkoły podstawowej. Wstęp

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Cykl lekcji na podstawie opowiadań z tomu Mikołajek i inne chłopaki Sempégo i Goscinnego

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Nasza ziemia. Scenariusz nr 3

Temat: Oko w oko z żywiolem

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

PRZYKŁADY WYKORZYSTANIA KOMPUTERA NA LEKCJACH MATEMATYKI W GIMNAZJUM

Zawsze odrobione i sprawdzone prace domowe! ZESZYTY ĆWICZEŃ ONLINE przewodnik dla nauczyciela

Przedmiotowy system oceniania - informatyka w gimnazjum

Dokumentowanie zajęć realizowanych w ramach kształcenia modułowego

Wykorzystanie programu Notebook do przygotowania i przeprowadzenia lekcji

KONSPEKT LEKCJI. 1. Cele lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE PIERWSZEJ GIMNAZJUM (GR. MNIEJ ZAAWANSOWANA)

PLAN METODYCZNY. Cele ogólne: Uczniowie znają podstawowe narzędzia i polecenia wykorzystywane do tworzenia i formatowania tabel. W programie MS Word

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

AKTYWNA TABICA 2017/2017 Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Nowym Targu

CEMEX Go. Katalog zamówień i produktów. Wersja 2.1

JĘZYK ANGIELSKI. rok szkolny 2016/2017

Bezdomność- przeciwko stereotypom

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

Transkrypt:

A więc to tak rodzi się sztuka? wyrażamy opinię na temat obrazu i jego interpretacji Cele lekcji wyszukiwanie informacji w tekście i ich wykorzystywanie opisywanie odczuć, które budzi dzieło formułowanie własnych sądów i wniosków wyszukiwanie odpowiednich fragmentów tekstu redagowanie opisu obrazu redagowanie twórczej wypowiedzi pisemnej na określony temat Materiały i środki dydaktyczne multipodręcznik dla klasy 2 gimnazjum (s. 313 315) karta pracy Metody i techniki nauczania rozmowa nauczająca praca z tekstem i obrazem Formy pracy praca jednostkowa praca grupowa praca zbiorowa Czas realizacji 1 godzina lekcyjna 1

Przebieg lekcji 1. Rozmowa na temat pracy malarza Przed rozpoczęciem zajęć przygotowujemy się do lekcji. W tym celu powiększamy obraz Malarz w swojej pracowni (multipodręcznik, s. 314). Następnie zwijamy go, klikając na strzałkę w prawym górnym rogu. Korzystając z ikony (wpisywanie tekstu), na górze strony zapisujemy pytania: Jak powstaje obraz? oraz Jak wyobrażacie sobie pracę artysty malarza?. Lekcję rozpoczynamy rozmową. Zadajemy uczniom pytania, które zapisaliśmy na stronie. 2. Praca z obrazem Adriaena van Ostade Malarz w swojej pracowni Rozwijamy obraz, klikając w strzałkę znajdującą się w lewym górnym rogu strony. (Jeśli zapisane pytania przeszkadzają, to można je usunąć). Polecamy uczniom, aby uruchomili swoje multipodręczniki. Rozdajemy im karty pracy. Następnie dzielimy uczniów na kilkuosobowe zespoły i prosimy o wykonanie ćwiczenia 1. Po upływie wyznaczonego czasu grupy odczytują pytania. Najciekawsze możemy zapisać dookoła obrazu, korzystając z ikony (wpisywanie tekstu). Następnie prosimy o wykonanie ćwiczeń 2, 3 oraz 4 z karty pracy. Chętni uczniowie czytają swoje odpowiedzi. 2

3. Praca z tekstem Zbigniewa Herberta W kolejnej części lekcji powiększamy tekst Zbigniewa Herberta Cena sztuki i go głośno czytamy (multipodręcznik, s. 313). Uczniowie słuchają i śledzą tekst. Multipodręcznik dla klasy drugiej gimnazjum, s. 313. Wyświetlamy zadanie 1 i prosimy uczniów o jego wykonanie (multipodręcznik, s. 314). Uczniowie mogą zaznaczać odpowiednie fragmenty, używając ikon (pisak) lub (zakreślacz). Sprawdzamy poprawność rozwiązania zadania chętni uczniowie czytają zaznaczone fragmenty utworu. Polecenie cały czas pozostaje wyświetlone. Prosimy uczniów o porównanie swoich opisów obrazu z opisem Herberta i powiedzenie, co zauważyli. Następnie powiększamy zadanie 2 (multipodręcznik, s. 314). Uczniowie podają swoje propozycje interpretacji tytułu. Możemy je zapisać pod poleceniem, używając ikony (wpisywanie tekstu). 3

W trakcie omawiania zadania 2 wracamy do tekstu Herberta. Powiększamy go, a następnie za pomocą ikony (kształty) zaznaczamy ramką fragment: Wszystkie subtelne gusta, wyobrażenia pięknoduchów muszą doznać zawodu i cofnąć się przed gęstą materialnością dzieła. Materia malarska jest ciężka, chropawa, masywna. Multipodręcznik dla klasy drugiej gimnazjum, s. 313. Pytamy uczniów, jak rozumieją te słowa w kontekście całego tekstu i czy się z nimi zgadzają. 4. Zapisanie tematu i redagowanie dłuższej wypowiedzi pisemnej Aby podsumować lekcję, dyktujemy temat i polecamy uczniom wykonanie zadania 4. Wyświetlamy polecenie i wspólnie z uczniami omawiamy zadanie ilustracje do zadania zmieniają się po kliknięciu ikony znajdującej się na dole strony. Multipodręcznik dla klasy drugiej gimnazjum, s. 315. Informujemy, że inspiracją do napisania tekstu może być utwór Zbigniewa Herberta, ale mogą go stworzyć także w zupełnie innym stylu czy gatunku (np. humorystycznym) lub w formie tekstu poetyckiego. Najciekawsze prace można nagrodzić oceną. Uczniowie swoje teksty zapisują w zeszycie. (Jeśli zabraknie czasu na lekcji, zadanie 4 można zadać jako pracę domową). 4

Karta pracy A więc to tak rodzi się sztuka? 1. Zapiszcie 6 pytań, jakie przychodzą Wam na myśl, gdy patrzycie na obraz Adriaena van Ostade Malarz w swojej pracowni. 2. Napisz, co zostało przedstawione na obrazie Adriaena van Ostade. 3. Zapisz co najmniej 3 zdania będące refleksją na temat obrazu.

4. Napisz swoją opinię o obrazie.