Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Podobne dokumenty
Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

Dodawanie ułamków dziesiętnych

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

Działania na ułamkach zwykłych rozwiązywanie zadań

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Temat: Odejmowanie w pamięci

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V.

Ja i planeta Ziemia w zadaniach matematycznych. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji.

Maria Mauryc SP nr 2 w Czarnej Białostockiej

POMIAR DYDAKTYCZNY Z MATEMATYKI

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

Temat: Pole równoległoboku.

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 5 przeprowadzonej dnia r. w Szkole Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Bełżcu

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

a) Przypomnienie wiadomości o ułamkach zwykłych. licznik

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Wymagania na poszczególne oceny szkolne. Matematyka

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

SCENARIUSZ LEKCJI 3. Ułamkowy as - powtórzenie wiadomo ci o ułamkach zwykłych cz.1.

Przedmiotowe zasady oceniania Matematyka. Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny

Matematyka Fragmenty programu nauczania dla szkoły podstawowej klasy 4

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Konspekt. do lekcji matematyki w kl. I gimnazjalnej dział Figury na płaszczyźnie

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

PROGRAM ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW KLASY IV. Realizowanych w ramach projektu: SZKOŁA DLA KAŻDEGO

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 4.2. Metoda projektu w nauczaniu matematyki. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Ułamki zwykłe. mgr Janusz Trzepizur

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

SZCZEGÓŁÓWE KRYTERIA OCENIANIA MATEMATYKA KL 4 Temat Wymagania podstawowe Wymagania ponadpodstawowe konieczne (ocena dopuszczająca)

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Wymagania edukacyjne z matematyki- klasa 4

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Konspekt. do lekcji matematyki w kl. V SP dział,,ułamki zwykłe

PLAN KIERUNKOWY. Liczba godzin: 180

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Wymagania edukacyjne z matematyki w klasie IV

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ Z MATEMATYKI W KLASIE V

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W KLASIE 4

Konspekt do lekcji matematyki w klasie I

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Konspekt do lekcji matematyki dn r. w klasie V SP nr 11 w Rzeszowie

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

MARZEC klasa 2 MATEMATYKA

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI DLA KLAS IV VI

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 5.3. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 3 a z zastosowaniem niektórych elementów OK.

Matematyka Matematyka z pomysłem Klasa 5 Szkoła podstawowa 4 6

podstawowe (ocena dostateczna) 3 Dział 1. Liczby naturalne i dziesiętne. Działania na liczbach naturalnych i dziesiętnych Uczeń:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU MATEMATYKA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

Matematyka Matematyka z pomysłem Klasa 5 Szkoła podstawowa 4 6

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Ułamek jako część całości.

Działania pisemne na liczbach naturalnych powtórzenie

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA MATEMATYKA KLASA 4

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z MATEMATYKI KLASA 4. Ocena śródroczna

Rozkład łatwości zadań

2. Graficzna prezentacja algorytmów

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI W KLASIE IV

STANDARDY WYMAGAŃ W ZAKRESIE WIEDZY MATEMATYCZNEJ UCZNIA KLASY IV W ROZBICIU NA OCENY

Zadanie 1. Zadanie 2. Zadanie 3. Zadanie 4. Zadanie 5. Zadanie 6. strona 1. Imię i nazwisko:... Klasa:... W prostokącie zamalowano:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI

Scenariusz lekcji z Technologii informacyjnej w liceum profilowanym (profil ekonomiczno-administracyjny i usługowo-gospodarczy)

Wyniki procentowe poszczególnych uczniów

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 6.1. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

SPRAWDZIAN UMIEJĘTNOŚCI MATEMATYCZNYCH

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

AKTYWNA TABICA 2017/2017 Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Nowym Targu

KWIECIEŃ klasa 2 MATEMATYKA

MATEMATYKA Z PLUSEM DLA KLASY IV W KONTEKŚCIE WYMAGAŃ PODSTAWY PROGRAMOWEJ. II. Działania na liczbach naturalnych. Uczeń:

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Wymagania na poszczególne oceny szkolne KLASA V

WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ. II. Działania na liczbach naturalnych. Uczeń:

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Transkrypt:

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne. Cele lekcji a) Wiadomości. Uczeń zna pojęcie iloczynu i czynników. 2. Uczeń zna sposób mnożenia ułamków przez liczby naturalne. 3. Uczeń zna sposób mnożenia liczb mieszanych przez liczby naturalne. b) Umiejętności. Uczeń potrafi mnożyć ułamki zwykłe przez liczby naturalne. 2. Uczeń potrafi mnożyć liczby mieszane przez liczby naturalne. 3. Uczeń powiększa ułamki zwykłe n razy. 4. Uczeń powiększa liczby naturalne n razy. c) Podstawy. Uczeń współpracuje w grupie. 2. Metoda i forma pracy Metody Formy Metoda czynnościowa Praca z całą klasą Praca w grupach dwuosobowych Praca indywidualna 3. Środki dydaktyczne. Trzy kartonowe ćwiartki koła 2. Kartki z zadaniami zgonie z załącznikami 3. Dwie wstążki o długości 75cm każda

4. Dwanaście szklanych kulek lub innych drobnych przedmiotów 5. Zestawy czterech kartek w kopercie z wyszczególnionymi minutami i godzinami po jednym zestawie dla każdego ucznia 6. Karteczki z plusami 7. Plansza z napisem Ułamki zwykłe, z imionami uczniów i kolumnami kratek odpowiadających kolejnym lekcjom o ułamkach 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza N nauczyciel, U uczniowie N Prosi o przypięcie do tablicy korkowej kolejnych trzech ćwiartek koła i poleca opisać tę czynność działaniem. U Przypinają ćwiartki, proponują działanie dodawania: 4 + 4 + 4. N Pyta, jakim działaniem zastępujemy dodawanie takich samych składników. U Proponują, zastąpić dodawanie mnożeniem, nazywają iloczyn i czynniki. N Informuje, że celem lekcji będzie zdobycie przez uczniów umiejętności mnożenia ułamków przez liczby naturalne. Podaje temat lekcji: Mnożenie ułamków przez liczby naturalne. b) Faza realizacyjna N Poleca zapisać działanie: 4 + 4 + + + 3 3 4 = 4 = 4 = 4 tłumaczy, że mnożymy licznik przez liczbę naturalną, a mianownik pozostawiamy bez zmian. Daje każdemu uczniowi kartkę z figurami geometrycznymi częściowo zamalowanymi (załącznik ) i prosi o zapisanie iloczynami zamalowanych części. U Zapisują działania mnożenia, wklejają kartki do zeszytu. N Wręcza każdemu uczniowi kartkę z trzema figurami geometrycznymi (załącznik 2). Prosi o zamalowanie w każdym zestawie wskazanych działaniem części figur i wykonanie mnożenia. U Kolorują w każdym kole żądaną część figur, obliczają iloczyny, wklejają kartki do zeszytu. N Pokazuje dwie wstążki, podaje długość każdej: m 75 cm. Prosi o zapisanie podanej długości wstążki ułamkiem i obliczenie z wykorzystaniem iloczynu łącznej długości obu wstążek. U Zamieniają: m 75 cm = 00 75 m = 4 3 m, obliczają iloczyn, według wskazówek nauczyciela.

2 3 4 = 2 ( + 3 4 ) = 2 + 2 3 2 3 4 = 2 + 4 = 2 + 2 3 = 2 + 2 = 3 2 2 3 4 = 2 7 2 7 4 = 4 = 2 7 = 3 2 N Pokazuje 2 szklanych kulek, pyta, jakim mianem określano dawniej 2 sztuk, podaje nazwę tuzina. Prosi o policzenie, ile sztuk liczy pół tuzina, pyta, jakim ułamkiem opisuje się połowę wielkości, poleca obliczyć iloczyn: 2 2 2 = 2 = 6 = 6 U Zapisują definicję tuzina, podają, że pół tuzina to 6 sztuk, obliczają iloczyn, powtarzając, że mnożymy liczbę naturalną przez licznik, a mianownik pozostaje bez zmian. N Poleca samodzielnie policzyć, ile sztuk liczy 4 3 tuzina. U Obliczają samodzielnie iloczyn 4 3 2, sprawdzają wynik. N Rozdaje uczniom kartki z zadaniami (załącznik 3), prosi o ich wykonanie zgodnie z poleceniami. U Obliczają iloczyny, konsultują wyniki, wklejają kartki do zeszytu. c) Faza podsumowująca N Daje każdemu uczniowi kopertę z czterema karteczkami: na pierwszej widnieje napis: 20 minut, na drugiej 5 minut, na trzeciej 6 godzin, na czwartej 8 godzin. Poleca samodzielnie obliczyć, ile minut ma 3 godziny zegarowej, wybrać właściwy kartonik i podnieść go do góry. Obliczyć, ile godzin ma 4 doby, wybrać właściwy kartonik i podnieść go do góry. U Obliczają iloczyny, wybierają karteczki z właściwą odpowiedzią i podnoszą je do góry. Wzajemnie sprawdzają poprawność odpowiedzi. N Zbiera zestawy kopert. Ocenia pracę uczniów na lekcji. Zadaje pracę domową. 5. Bibliografia. H. Lewicka, E. Rosłon, Matematyka wokół nas. Podręcznik dla klasy czwartej, WSiP, Warszawa 2000. 6. Załączniki a) Karta pracy ucznia załącznik Opisz działaniem mnożenia pokolorowanie części figur. 3 = 0 + 0 + 0 + + = 0 3 = 0 =

4 = = załącznik 2 Pokoloruj wskazane działaniami części kół i oblicz iloczyny: 5 4 = 4 8 3 = załącznik 3. Oblicz iloczyny: 6 7 2 = 9 2 5 = 0 2 3 2 = 7 3 9 = 2. Maciek zjadł 6 tortu, a Piotrek trzy razy więcej. Oblicz, jaką część tortu zjadł Piotrek. 3. Arek przejechał na rowerze w ciągu dnia 2 5 3 km, a jego starszy brat Mateusz pokonał w tym samym dniu 4 razy dłuższą trasę. Jak długą trasę pokonał Mateusz? b) Zadanie domowe Zadania /220 oraz 2, 3, 0/22 zamieszczone w poz.[] bibliografii. 7. Czas trwania lekcji 45 minut 8. Uwagi do scenariusza Scenariusz lekcji matematyki Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne z działu Ułamki zwykłe jest przeznaczony do realizacji w klasie czwartej szkoły podstawowej, pracującej z podręcznikiem H. Lewickiej i E. Rosłon Matematyka wokół nas. Nauczyciel w trakcie lekcji stosuje ocenianie cząstkowe, wręczając uczniom karteczki z

plusem. Dziesięć karteczek uczeń może wymienić na ocenę bardzo dobrą. Nauczyciel zachęca uczniów do przeczytania i przerobienia przykładów z matematycznej czytanki umieszczonej przed zadaniami przy temacie Mnożenie ułamków zwykłych przez liczbę naturalną.