Scenariusz lekcji otwartej z techniki. przeprowadzonej przez mgr inż. Wiesławę Cudek. TEMAT JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: Zasady rzutowania, rzuty prostokątne.

Podobne dokumenty
Temat: Pole równoległoboku.

Konspekt lekcji matematyki z wykorzystaniem multimedialnych podręczników EDU ROM przeprowadzonej w klasie VI SP

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

TEMAT: ŹRÓDŁA FINANSOWANIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ- ćwiczenia.

AUTOR : HANNA MARCINKOWSKA. TEMAT : Symetria osiowa i środkowa UWAGA:

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna.

Scenariusz lekcji matematyki w kl. IV

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Konspekt lekcji biologii w kl. III gimnazjum

Własności walca, stożka i kuli.

- wie w jaki sposób zbudowana jest sól, - potrafi wykorzystać wiadomości o budowie kwasów w celu pisania wzorów sumarycznych

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

Wymagania edukacyjne na ocenę z zajęć technicznych

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Przekształcenia wykresu funkcji wykładniczej - scenariusz lekcji. ( czas realizacji: 2- wie godziny lekcyjne)

II. III. Scenariusz lekcji. I. Cele lekcji

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

Środki dydaktyczne: komputer, projektor multimedialny, tablica, liniał, kolorowa kreda.

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Sposoby przedstawiania algorytmów

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA NA LEKCJI MATEMATYKI W I KLASIE GIMNAZJUM.

Proporcjonalność prosta i odwrotna

ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH CKP NR 2

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

SCENARIUSZ LEKCJI. - odpowiedzialnie wywiązywać się z powierzonego zadania. - pracować w sposób kreatywny i samodzielny, - dobrze organizować pracę,

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Powtórzenie wiadomości o figurach na płaszczyźnie

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

Definiowanie procedur z parametrami w Logo Komeniuszu.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLASY VI

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI

Konspekt do lekcji matematyki dn r. w klasie V SP nr 11 w Rzeszowie

OCENIANIE PRZEDMIOTOWE Z ZAJĘĆ TECHNICZNYCH W KLASIE I W GIMNAZJUM NR 9 W GORZOWIE WLKP.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

Przedmiotowy system oceniania z przedmiotów zawodowych: technologia, BHP, zarys budownictwa

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z TECHNIKI KLASY IV-VI

ZAJĘCIA TECHNICZNE KLASA IV. Numer dopuszczenia MEN: 384/1/ /2/2012. Podręcznik:

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 27 maja 2013r.

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

KONSPEKT ZAJĘĆ LEKCYJNYCH Z PRZEDMIOTU ZASADY RACHUNKOWOŚCI

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Scenariusz zajęć technicznych w gimnazjum z wychowania komunikacyjnego

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

Temat 1. Więcej o opracowywaniu tekstu

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Temat: Odejmowanie w pamięci

Scenariusz lekcji fizyki

Wymagania edukacyjne z techniki i wychowania komunikacyjnego w gimnazjum

PODSTAWOWE FIGURY GEOMETRYCZNE

Scenariusz lekcji wykorzystujący elementy metody CLIL

Temat 5. Programowanie w języku Logo

Konspekt do lekcji matematyki w klasie II gimnazjum

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji.

Konspekt lekcji powtórzeniowej z matematyki w klasie V

Scenariusz lekcji otwartej matematyki w klasie II gimnazjum

Szkoła Podstawowa nr 1 w Kowarach

MATEMATYKA ROZPOZNAWANIE FIGUR PRZESTRZENNYCH

Szkoła Podstawowa nr 1 w Kowarach

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 311[31].Z2.02

Zasady ruchu drogowego dla rowerzysty - przypomnienie wiadomości. Wykorzystanie podstawowych funkcji przeglądarki do przeglądania stron WWW.

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

Temat: Poznajemy znaki drogowe pionowe i poziome..

Scenariusz lekcji. scharakteryzować budowę procedury w języku Logo; rozróżnić etapy tworzenia i wykonania procedury;

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W KLASIE 4

Scenariusz lekcji. Temat lekcji: Szereg homologiczny węglowodorów nienasyconych.

Podstawowe [P] zna przedmiotowe zasady oceniania omawia regulamin pracowni. omawia wyposażenie apteczki i sprzęt ppoż.

Przedmiotowe zasady oceniania z zajęć technicznych/techniki

Konspekt lekcji informatyki/zajęć komputerowych

Szkoła Podstawowa nr 1 w Kowarach

Scenariusz lekcji. z wykorzystaniem elementów metod poszukujących i metody pracy z książką

Scenariusz lekcji z matematyki dla II klasy gimnazjum. Temat: Obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupów oraz ostrosłupów.

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Scenariusz lekcji. wymienić różnice pomiędzy kryptologią, kryptografią i kryptoanalizą;

uczeń omawia zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas zajęć omawia wyposażenie apteczki i sprzęt ppoż. omawia zasady postępowania w razie wypadku

Scenariusz lekcji matematyki, klasa 1 LO.

Transkrypt:

Scenariusz lekcji otwartej z techniki przeprowadzonej przez mgr inż. Wiesławę Cudek TEMAT JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: Zasady rzutowania, rzuty prostokątne. CELE DYDAKTYCZNO WYCHOWAWCZE: UCZEŃ PO ZAJĘCIACH: - Wie, co to jest rzut prostokątny - Zna konieczność stosowania i posługiwania się rzutami prostokątnymi - Rozumie konieczność stosowania rysunku technicznego w różnych dziedzinach życia - Wie, w jaki sposób powstają rzuty prostokątne - Zna zasady rysowania trzech rzutów - Wykreśla w rzutach prostokątnych proste bryły - Zna terminologię dotyczącą rzutów prostokątnych, stosowaną w rysunku technicznym - Wie, dlaczego należy wykonywać rysunki zgodnie z normami stosowanymi w rys. technicznym - Zna zasady dokładności i estetyki wykonywania rysunku technicznego - Dba o estetykę i funkcjonalność swoje stanowisko pracy - Rozumie, że dokładność jest gwarancją jakości wyrobu 1 / 13

- Potrafi wyobrazić sobie bryłę na podstawie płaskiego obrazu wynikającego z stosowania rzutów prostokątnych METODY NAUCZANIA, UCZENIA SIĘ: - pogadanka wprowadzająca w zagadnienia rzutu prostokątnego; - pokaz; - praca z prezentacją Rzuty prostokątne; - zajęcia praktyczne rysowanie brył. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: - prezentacja Power Point Rzuty prostokątne, - komputer, projektor multimedialny, - foliogramy, - rzutnik pisma, - flamastry, kolorowa kreda, - piłka, kij od szczotki, - figury płaskie z kartonu, - bryły, - model rzutni z kartonu, - przybory (cyrkiel, linijka, ekierka). FORMY ORGANIZACJI PRACY UCZNIÓW: - praca w grupach - praca indywidualna CZAS TRWANIA LEKCJI: 2X45 minut PRZEBIEG LEKCJI: 2 / 13

L.P OGNIWA LEKCJI CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA CZYNNOŚCI UCZNIÓW 1. Stworzenie ładu i porządku zewnętrznego i wewnętrznego. - Wita się z uczniami - Sprawdza obecność - Podaje temat lekcji - Przedstawia celów lekcji - Witają nauczyciela - Podają obecności - Zapisują temat lekcji w zeszytach 2. Opracowanie nowego materiału 3 / 13

- Przypomina zagadnienia z ostatniej lekcji: - rodzaje rzutów aksonometrycznych, - rodzaje linii rysunkowych i ich zastosowanie. - Odpowiadają na pytania. - Biorą czynny udział w lekcji - Rozpoczyna opracowanie nowego materiału: - na przykładzie modelu omawia cel stosowania rzutów prostokątnych, - W jakim celu rysuje się przedmioty w rzutach prostokątnych? - Co to jest rzut prostokątny? - prezentuje ten sam model na rzutni, wyjaśnia co to jest rzutnia i omawia główne płaszczyzny rzutn - wyjaśnia sposób schematycznego zaznaczenia rzutni, - omawia różnice między rzutowaniem metodą europejską i amerykańską, - Ile rysunków potrzeba do dokładnego przedstawienia przedmiotu w rzucie prostokątnym? - Zapisują nowe informacje w zeszytach ćwiczeń 4 / 13

ćwiczenie 1: - prosi uczniów o umieszczenie różnych modeli w modelu rzutni i wyjaśnienie jaki będzie ich obraz n - Korzystając z różnych modeli uczniowie podejmują próbę odpowiedzi na pytania: - Co będzie obrazem punktu na płaszczyźnie? - Co będzie obrazem odcinka na płaszczyźnie? - Co będzie obrazem prostokąta na płaszczyźnie? - Co będzie obrazem trójkąta na płaszczyźnie? 5 / 13

- na podstawie prezentacji omawia obrazy punktu, odcinka, prostokąta, trójkąta na płaszczyznach rz - oglądają prezentację 3. Wiązanie teorii z praktyką - na podstawie prezentacji omawia rzut prostokątny figury trójwymiarowej na płaszczyznach rzutni ćwiczenia str.24 ćwiczenie 2: Dorysuj brakujące rzuty przedstawionej bryły - rozdaje rysunki do wykonania - wyjaśnia od czego należy zacząć rzut główny rysowanie rzut z góry rzut z boku - rysuje rzutnie na tablicy, podpisuje jej osie a następnie omawia kolejność wykonywania rzutów p - wraz z uczniami rzutuje prezentowany przez niego model bryły 6 / 13

- zwraca uwagę na estetykę wykonania rysunku - kontroluje prawidłowy przebieg pracy uczniów - udziela niezbędnych uwag, daje wskazówki techniczne - Oglądają prezentację - Dorysowują brakujące rzuty przedstawionego modelu bryły - na podstawie prezentacji omawia rzuty prostokątny figur trójwymiarowych na płaszczyznach rzutni - Oglądają prezentację 7 / 13

ćwiczenie 3: Narysuj rzuty prostokątne brył przedstawionych na rysunkach w zeszycie ćwiczeń (strony25-28) - wyjaśnia w jaki sposób należy patrzeć na bryłę aby narysować poszczególne rzuty - wraz z uczniami rzutuje model brył - zwraca uwagę na estetykę wykonania rysunku - kontroluje prawidłowy przebieg pracy uczniów - udziela niezbędnych uwag, daje wskazówki techniczne - Rysują rzuty brył - Uczą się estetyki wykonania - Przypominają i utrwalają terminologię stosową przy rysowaniu rzutów prostokątnych 4. Kształtowanie nawyków 8 / 13

- sprawdza wykonane rysunki - poleca rozwiązanie krótkiego testu z rzutowania prostokątnego: Dopasuj rzut prostokątny do bryły. Dopasuj bryłę do narysowanego rzutu. - poleca narysowanie w domu rzutu bryły w zeszycie ćwiczeń (strona 29) - Prezentują wykonane rysunki - Wraz nauczycielem porównują swoje prace ich poprawność, estetykę - Odpowiadają na pytania- rozwiązują krótki test z rzutowania prostokątnego 5. Ocena i kontrola - ocenia aktywność uczniów oraz wpisuje plusy do dziennika 9 / 13

6. Czynności porządkowe - prosi o posprzątanie stanowisk - zapowiada potrzebne materiały na kolejną lekcję - żegna się z uczniami - Sprzątają stanowiska pracy - Żegnają się z nauczycielem konspekt opracowany do zeszytu ćwiczeń " Technika z wychowaniem komunikacyjnym gimnazjum" L. Bakun fragment prezentacji wykorzystanej podczas lekcji Scenariusz lekcji otwartej z techniki przeprowadzonej przez mgr inż. Wiesławę Cudek 10 / 13

Temat lekcji: Wypadek czy kolizja? Cele: - doskonalenie znajomości przepisów ruchu drogowego i znaków drogowych, - wykorzystywanie wiedzy z zakresu ruchu drogowego, - uświadomienie młodzieży obowiązku stosowania się do przepisów prawa o ruchu drogowym, - uświadomienie młodzieży obowiązku posiadania karty motorowerowej oraz praw i obowiązków z tego wynikających, - kształtowanie osobowości poprzez pracę w grupach. Cele operacyjne: Uczeń zna: - pojęcia: wypadek drogowy, kolizja drogowa, - przyczyny powstawania wypadków drogowych, - zasady postępowania w miejscu wypadku, - numery służb ratowniczych. Uczeń potrafi: - porównać wypadek drogowy z kolizją, - wskazać przyczyny nieprawidłowego zachowania się uczestników ruchu drogowego, w 11 / 13

następstwie których powstaje wypadek lub kolizja, - w sytuacji problemowej ocenić niebezpieczeństwo, - analizować informacje i wyciągać wnioski, - wykorzystywać swoją wiedzę z zakresu ruchu drogowego. Metody pracy i środki realizacji: - podająca (pogadanka, opis), - problemowa (aktywizująca poprzez dyskusję dydaktyczną, z wykorzystaniem prezentacji, filmu), - praktyczna (ćwiczenia aktywizujące myślenie, wyobraźnię), - praca grupowa, - komputer prezentacja Wypadek czy kolizja, spot Niewidoczni, - pisaki, kartki formatu A-3 Przebieg zajęć: I Część nawiązująca - Podział losowy uczniów na grupy. - Czynności organizacyjno-porządkowe: powitanie klasy, sprawdzenie listy obecności. - Przypomnienie podstawowych wiadomości o przepisach ruchu drogowego- manewry na drodze, znaki drogowe. II Część właściwa - Podanie przez nauczyciela tematu i celu lekcji. 12 / 13

- Wprowadzenie pojęcia wypadek drogowy zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym. - Uczniowie na podstawie własnych doświadczeń podejmują próbę porównania i zdefiniowania wypadku drogowego i kolizji. - Podanie definicji wypadek drogowy i kolizja, oraz różnic w zaistniałych zdarzeniach. - Uczniowie w 2 grupach analizują znane sobie manewry na drodze i wskazują przyczyny nieprawidłowego zachowania się uczestników ruchu drogowego (kierujących i pieszych), w następstwie których powstaje wypadek lub kolizja. - Uczniowie grupy 3-ciej zostają postawieni w sytuacji problemowej- są świadkami wypadku- ich zadaniem jest wypisanie najważniejszych czynności, które należy wykonać na miejscu wypadku. - Liderzy grup prezentują swoje wypowiedzi. - Omówienie i uzupełnienie wypowiedzi uczniów. - Omówienie sposobu powiadomienia służb ratowniczych. - Przedstawienie danych statystycznych dotyczących motorowerzystów, jako sprawców wypadków drogowych. - Podsumowanie omawianych zagadnień. III Część podsumowująca - Podsumowanie pracy na lekcji, ustalenie ocen z aktywności. - Podanie zadania domowego. - Projekcja spotu Niewidoczni. spot "Niewidoczni" prezentacja Wypadek czy kolizja 13 / 13