SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA KLAS I - III W RAMACH AKCJI "WARZYWA I OWOCE W SZKOLE"



Podobne dokumenty
Szkoła Podstawowa nr 5 im. UNICEF w Koszalinie ogłasza Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla klas I-III Szkoły Podstawowej.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

społeczności szkolnej, jak i pozaszkolnej, z zasadami zdrowego odżywiania oraz uświadomienie dzieciom i dorosłym popełnianych błędów żywieniowych.

Nauczyciele: Irena Brocka Anna Szymczak Czas realizacji: październik - grudzień Grupa dzieci: 4-latki Przedszkole nr 86 Tęczowy Świat w Poznaniu ul.

Scenariusz zajęć. Metody aktywizujące: burza mózgów, ćwiczeniowa, działalność praktyczna ucznia, zabawowa.

wielka książka kucharska misia Uszatka

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego - edukacji zdrowotnej

Scenariusz zajęć edukacja zdrowotna - gimnazjum

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI PRZYRODY

Sprawozdanie z realizacji programu Owoce w szkole realizowanego w I i w II półroczu roku szkolnego 2013/2014

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: W zdrowym ciele Temat ośrodka dziennego: Co jem?

Rola poszczególnych składników pokarmowych

Łamigłówki owocowo - warzywne dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb!

8. Scenariusz lekcji dla klasy IV-VI szkoły podstawowej i I klasy gimnazjum

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

Przedszkole Samorządowe w Słupach. Książka Kucharska

Szkoła Podstawowa nr 6 im.bł.ks. Jerzego Popiełuszki w Nowym Sączu

Program edukacyjny Żyj smacznie i zdrowo

PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE NASTOLATKÓW

Cele operacyjne: Uczeń: rozpoznaje za pomocą zmysłu smaku, węchu, dotyku wybrane owoce, warzywa, inne wybrane produkty spożywcze,

ZAMIERZENIA OPIEKUŃCZO

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ WYBIERAM ZDROWIE I ZDROWE ODŻYWIANIE

Konspekt tygodniowych zajęć z okazji Międzynarodowego Dnia Zdrowego Jedzenia

PROGRAM ZAJĘĆ W RAMACH AKADEMII ZDROWEGO ŻYWIENIA. Opis. - praca z materiałami drukowanymi, - pogadanka, - dyskusja problemowa

Sklepik wzorowy smaczny i zdrowy

Szkoła podstawowa klasa 1

SCENARIUSZ POZNAJEMY WARZYWA I OWOCE

Audyt końcowy, który został przeprowadzony wśród rodziców dzieci uczęszczających do Miejskiego Przedszkola i Żłobka Ekoludki w Ełku

Jak oceniasz swój stan zdrowia? Czy przed wyjściem do szkoły zjadasz śniadanie?

poniedziałek. śniadanie

SCENARIUSZ CO POWINNY JEŚĆ DZIECI? PIRAMIDA ZDROWIA

Scenariusz zajęć nr 1

SCENARIUSZ CO POWINNY JEŚĆ DZIECI? PIRAMIDA ZDROWIA

ŻYWIENIE DZIECI W WIEKU 1-3

2. Scenariusz zajęć. Temat: Bomby witaminowe o warzywach i owocach

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 29 W SOSNOWCU HARMONOGRAM DZIAŁAŃ NA ROK SZKOLNY 2006/2007 PROJEKCIE SZKOŁY PROMUJĄCE ZDROWIE SOSNOWIEC WRZESIEŃ 2006 ROK

Szkoła podstawowa klasa 2 3

Warsztaty Żywieniowe. Temat: Zasady żywienia młodzieży aktywnej

Sprawozdanie z realizacji programu Akademia Zdrowego Przedszkolaka pod hasłem: Uczymy się o jedzeniu w ekologicznym znaczeniu w Miejskim Przedszkolu

SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE PROJEKT

Sprawozdanie z realizacji programu organizowanego przez KUPS w ZSP SP i G im. Marii i MichLA Krukierkóww Równem.

Zajęcia żywieniowe Wymagania podstawowe Zajęcia żywieniowe Wymagania ponadpodstawowe

TEMAT: KOSZ PEŁEN OWOCÓW.

Sprawozdanie z realizacji akcji Akademii Zdrowego Przedszkolaka. Uczymy się o jedzeniu w ekologicznym znaczeniu

SCENARIUSZ CO POWINNY JEŚĆ DZIECI? PIRAMIDA ZDROWIA

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU

Odżywiamy się zdrowo! PREZENTACJA DLA PRZEDSZKOLAKÓW

Program sfinansowany ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw. Organizator Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków.

EDUKACJA DLA RODZICÓW

Scenariusz zajęć świetlicowych

Myślę co jem - profilaktyka otyłości i chorób dietozależnych wśród dzieci. Temat 2: Jak jem? Opracowanie: mgr Agnieszka Augustyniak

potrafi wybrać produkty spożywcze odpowiednie na śniadanie, obiad, podwieczorek, czy kolację;

Normy wyżywienia Racje pokarmowe. Roman Cichon Katedra Żywienia i Dietetyki CM UMK Bydgoszcz 2015

Co należy jeść, a czego lepiej unikać, by odżywiać się zdrowo?

ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY r.

Zdrowe odżywianie - sposób odżywiania, polegający na przyjmowaniu substancji korzystnych dla zdrowia w celu zapewnienia lub poprawy zdrowia.

Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie

Płyny (mleko, soki itp.) podać w ilości szklanek podać rodzaj soku, zaw. tłuszczu w mleku

Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie

Scenariusz do zajęć kształcenia zintegrowanego dla uczniów kl. II

Produkty Mleczne Tłuszcze Mięso, ryby, jaja Piramida żywienia Czego powinniśmy unikać Napoje gazowane, Chipsy Słodycze, Fast Foody PAMIĘTAJ!!

ZDROWIE NA TALERZU KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

TEMAT: ZDROWO SIĘ ODŻYWIAM Jadłospis zdrowego przedszkolaka.

Scenariusz zajęć Smacznie i zdrowo przy rodzinnym stole

ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA W OKRESIE

Książeczka moich pomysłów na temat właściwego odżywiania się

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I a

Edukacja polonistyczna

Scenariusz zajęć nr 16 Temat: Jesienny bal gdzie rosną drzewa owocowe?

SCENARIUSZ KONKURSU WIEDZY O ZDROWIU WIEM CO TO ZDROWIE dla 5 i 6 latków Temat kompleksowy: Co o zdrowiu wiedzą przedszkolaki. Prowadząca: Barbara

Jadłospis zielony - wiosna.

JESIEŃ WITAMY RODZICÓW I DZIECI!!! GAZETKA PRZEDSZKOLNA Nr /2013. Drodzy Rodzice zapraszamy do przeczytania

Echo Dobrocina. Nr 1 W zdrowym ciele zdrowy duch.

ZDROWO AKTYWNI SZKOŁA PODSTAWOWA NR 8 W TARNOWIE

7 00 L - karnityna + chrom + aminokwasy rozgałęzione, 7 30 I ŚNIADANIE, (głównie węglowodany złożone + owoce + warzywa):*

Wywiad żywieniowy (część 1) Część ogólna

SPRAWOZDANIE Z MODUŁU WIOSENNEGO AKADEMII ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA

SCENARIUSZ CO POWINNY JEŚĆ DZIECI? PIRAMIDA ZDROWIA

OBIADY Dzień tygodnia Data Ważny od 13 marca 24 marca 2017 r.

Już po raz kolejny klasy 1-3 brały udział w ogólnopolskim programie ,,Śniadanie daje moc Uczniowie klasy 2c

Akcja 5 razy dziennie warzywa i owoce. 31 marca 2007r.

Scenariusz. Dnia Zdrowego Przedszkolaka realizowany w Miejskim Przedszkolu Samorządowym nr3 im. Jana Brzechwy w Mławie.

Nawiązanie serdecznego, bliskiego kontaktu z personelem i nabywanie umiejętności wyrażania słowami własnych potrzeb.

ZBILANSOWANA DIETA TALERZ ZDROWIA SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO. Anna Oblacińska Instytut Matki i Dziecka

Scenariusz zajęć (c) Ochrona środowiska i zachowania proekologiczne

Sprawozdanie z realizacji akcji Zboża zjadamy, energię z nich mamy przeprowadzonej w oddziale przedszkolnym przy Szkole Podstawowej w Piasecznie

pomaga w nawiązaniu i utrzymaniu więzi towarzyskich 2% 1 dostarcza niezbędnych składników odżywczyc 97% 62 przynosi wiele przyjemności 2% 1

KONSPEKT Z EDUKACJI WCZESNOSZKONEJ KLASA III

TEMAT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ Zdrowy styl odżywiania. Czy wiesz co jesz?. Cel główny:

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna Cieszyn ul. Liburnia 2 asystent Teresa Kopiec asystent Halina Dziadek st. asystent Czesława Lis

BANK DOBRYCH PRAKTYK

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II A 3. TEMAT ZAJĘC: WDRAŻANIE DO ZDROWEGO TRYBU ŻYCIA NA PODSTAWIE WYPRAWY DO KRAINY 5 PORCJI

TEGO UCZĄ SIĘ CHOCHLIKI W PAŹDZIERNIKU

CZĘŚĆ PIERWSZA PRZYPOMNIENIE, CZYM JEST PIRAMIDA ŻYWIENIA CO TO JEST ZDROWA ŻYWNOŚĆ?

ANKIETA ŻYWIENIOWA Proszę o wypełnienie ankiety przed przyjściem do dietetyka oraz przyniesienie wyników badań na spotkanie.

Opis projektu. 1. Temat projektu: Wpływ odżywiania na nasze zdrowie. 2. Uzasadnienie projektu.

JEMY WARZYWA I OWOCE SEZONOWE. Przedszkole nr 6 w Dąbrowie Górniczej

Transkrypt:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA KLAS I - III W RAMACH AKCJI "WARZYWA I OWOCE W SZKOLE" TEMAT : W zdrowym ciele, zdrowy duch Cel główny: Kształtowanie postawy prozdrowotnej, uświadomienie uczniom potrzeby prawidłowego i zdrowego odżywiania oraz aktywności fizycznej Uczeń: - rozumie potrzebę aktywności fizycznej jako źródła zdrowia, - wie dlaczego i jak dbać o higienę ciała i jamy ustnej, - rozumie konieczność spożywania odpowiednich produktów dla zdrowia, - umie określić wartości odżywcze wybranych artykułów, - rozumie znaczenie zdrowia dla człowieka, - wskazuje negatywne konsekwencje złego odżywiania. Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa, Metody: podające, eksponujące, praktyczne, aktywizujące Środki dydaktyczne: obrazki - symbole warzyw i owoców, szkic mapy mentalnej do uzupełnienia, wiersze "Witaminowe abecadło", Dla każdego coś zdrowego, ilustracje różnych produktów na tablicy, warzywa i owoce, karteczki dla dzieci, ilustracja piramidy pokarmowej, magnetofon, płyty, Przebieg zajęć : 1. Zabawa wprowadzająca w temat Powitanie. Dzieci siedzą w kręgu. Nauczycielka pozdrawia dzieci; - Witam wszystkich, którzy zjedli wczoraj jabłko. (Dzieci, które to zrobiły, wstają). - Witam wszystkich, którzy zjedli wczoraj jakiś inny owoc. - Witam wszystkich, którzy zjedli w tym tygodniu jakieś warzywo. - Witam wszystkich, którzy lubią marchewkę. - Witam wszystkich, którzy codziennie jedzą owoce. - Witam wszystkich, którzy codziennie jedzą warzywa. - Witam wszystkich, którzy piją soki owocowe. - Witam wszystkich, którzy myją owoce przed jedzeniem. - Witam wszystkich, którzy lubią biegać. 2. Zagadki: Ładnie pachną żółtą skórką, kwaśny mają smak. Zawierają witaminy, wiemy, że to są.. (cytryny) Ma okrągły brzuszek, jest czerwony cały,

Można n niego zrobić barszczyk doskonały. (burak) Skórka fioletowa, a miąższ pod nią złoty, smakuje wybornie, wszyscy wiedzą o tym. (śliwka) Wielka, okrągła, zielona głowa Będą z niej gołąbki i surówka zdrowa (kapusta) Dobra gotowana i dobra surowa, choć nie pomarańcza, jest pomarańczowa. Kiedy za zielony pochwycisz warkoczyk i pociągniesz mocno, wnet z ziemi wyskoczy. (marchewka) Niedaleko od drzewa pada, każdy je z ochotą zjada. Okrąglutkie i rumiane, na słoneczku dojrzewa. (jabłko) Rośnie na grządce, zielony jest cały i do kwaszenia doskonały (ogórek) 3. Rozmowa na temat wartości odżywczych warzyw i owoców, w oparciu o wiersz S. Karaszewskiego Witaminowe abecadło. Oczy, gardło, włosy, kości zdrowsze są, gdy A w nich gości. A w marchewce, pomidorze, w maśle, mleku też być może. B - bądź bystry, zwinny, żwawy do nauki i zabawy! W drożdżach, ziarnach i orzeszkach, w serach, jajkach B też mieszka. Naturalne witaminy lubią chłopcy i dziewczyny. Bo najlepsze witaminy to owoce i jarzyny. C - to coś na przeziębienie i na lepsze ran gojenie. C: porzeczka i cytryna, świeży owoc i jarzyna! Zęby, kości lepiej rosną, kiedy D dostaną wiosną.

Zjesz ją z rybą, jajkiem, mlekiem. Na krzywicę D jest lekiem. Naturalne witaminy lubią chłopcy i dziewczyny. Bo najlepsze witaminy to owoce i jarzyny. 4. Jakie warzywa z wiersza zapamiętaliście? Dlaczego powinniśmy jeść owoce i warzywa przez cały rok? (są zdrowe, maja dużo witamin, uodparniają na choroby) W jakiej postaci możemy spożywać warzywa i owoce? (surowe, gotowane, mrożone, dżem, kompot) Co przyrządzamy z owoców i warzyw? (soki, surówki) O czym należy pamiętać przed zjedzeniem owocu lub warzywa? (zwrócenie uwagi na higienę) 5. Uczniowie dobierają się w grupy wg wybranych symboli warzyw i owoców (załącznik 1). Nauczyciel rozdaje każdej grupie kartkę z przygotowanym szkicem mapy mentalnej i prosi o przedstawienie w formie ilustracji, krótkich słów, symboli lub znaków tego, co kojarzy im się z przysłowiem: "W zdrowym ciele, zdrowy duch" 6. Prezentacja wykonanych map, omówienie pomysłów dzieci. W trakcie omawiania uczniowie powinni zwrócić uwagę na to, co składa się na nasze dobre samopoczucie, zdrowie, dlaczego jest ono takie ważne. 7. Słuchanie wiersza Dla każdego coś zdrowego - S. Karaszewski Jeśli chcesz się żywić zdrowo, jadaj zawsze kolorowo! Jedz owoce i jarzyny, to najlepsze witaminy! Jedz razowce z grubym ziarnem, zdrowe jest pieczywo czarne! Na kanapkę, prócz wędliny, połóż listek zieleniny! I kapusta, i sałata, w witaminy jest bogata! Oprócz klusek i kotleta niech się z jarzyn składa dieta! Jedz surówki i sałatki, będziesz za to piękny, gładki!

Gotowane lub duszone zawsze zdrowsze niż smażone! Mleko, jogurt, ser, maślanka to jest twoja wyliczanka! Chude mięso, drób i ryba to najlepsze białko chyba! Sok warzywny, owocowy, kolorowy jest i zdrowy! Kto je tłusto i obficie, ten sam sobie skraca życie! Bób, fasola, groszek, soja ta potrawa będzie twoja! Sosy lepsze są niż tłuszcze, niech się w tłuszczu nic nie pluszcze! Zostaw smalec, dolej olej, niech na olej będzie kolej! Dobra także jest oliwa, bo dla zdrowia sprawiedliwa! 8. Rozmowa w kręgu na temat jego treści. Dziecko odpowiada na pytania: - - - Jakie produkty należy jeść, aby być zdrowym? - Dlaczego trzeba jeść owoce i warzywa? - Jakich produktów należy unikać lub ograniczyć ich spożywanie? - Co trzeba jeszcze robić, aby być zdrowym? - Przypomnienie piramidy żywieniowej. 9. Zabawa ruchowa Sałatka". Dzieci poruszają się po sali w rytm muzyki. Kiedy nauczyciel wymieni nazwę owocu lub warzywa wtedy, dzieci, które mają taki obrazek przypięty na koszulce dobierają się w grupy i tańczą. Na słowo "sałatka" znowu tańczą wszystkie dzieci itd. 10. Segregowanie ilustracji różnych produktów żywnościowych na: zdrowe i niezdrowe. Dziecko wybiera jeden produkt i wkłada do koszyka zielonego z napisem Zdrowa żywność lub czerwonego z napisem Niezdrowa żywność i uzasadnia swój wybór.

11. Wspólne spożycie porcji warzyw i owoców, (np. przygotowanie sałatki owocowej lub warzywnej). W ramach zajęć przyrodniczych uczniowie mogą założyć hodowlę rzeżuchy, którą wykorzystają do wzbogacenia swoich kanapek. 12. Wykonanie ilustracji dotyczących zdrowego odżywiania i umieszczenie na nich własnych rymowanek, wierszyków (technika dowolna). Każda grupa wykonuje prace na kartkach w kształcie wybranego owocu, warzywa i następnie związuje je wstążeczką tak, by powstała książeczka. 13. Prezentacja wykonanej książeczki, dzielenie się wrażeniami. 14. Ewaluacja zajęć: załącznik 1 lub 2 Opracowała: Modesta Szczęsna Załącznik nr 1 Każdy uczeń otrzymuje kartę w kształcie zdanie, które dzieci samodzielnie kończą. jabłka, na którym znajdują się niedokończone Rozmawiałem o Najmilej będę wspominać. Nie podobało mi się... Załącznik 2 Najbardziej podobało mi się

ANKIETA DLA UCZNIA Drogi Uczniu! Celem ankiety jest poznanie Twojej opinii o zajęciach, które odbyły się w ramach projektu Warzywa i owoce w szkole. Zebrane dane posłużą udoskonaleniu pracy. Ankieta jest anonimowa. Liczę na szczere odpowiedzi i z góry dziękuję za trud włożony w jej wypełnienie. Proszę zaznaczyć znakiem X wybraną odpowiedź. 1. Czy podobały Ci się zajęcia w ramach projektu Warzywa i owoce w szkole? TAK CZASAMI NIE 2. Czy zajęcia były dla Ciebie (możesz wybrać kilka odpowiedzi): wartościowe ciekawe nudne stresujące bogate w treść zbieżne z Twoimi oczekiwaniami bogate w ćwiczenia zrozumiałe budzące aktywność 3. Czy chciał/abyś uczestniczyć w podobnych zajęciach w następnym roku szkolnym? TAK NIE NIE WIEM 4. Czy odpowiadała Ci atmosfera panująca na tych zajęciach? TAK CZASAMI NIE

Załącznik 3 Przykłady kartoników: W zabawie można dobierać w pary nie same obrazki, ale obrazki i podpisy lub obrazki i ich symbole np. obrazek przedstawiający marchewki i podpis marchewki. m a r c h e w k a p i e t r u s z k a p o m i d o r j a b ł k o g r u s z k a o g ó r e k p a p r y k a

w i ś n i a b a k ł a ż a n c y t r y n a p o r k a p u s t a t r u s k a w k a d y n i a f a s o l a b u r a k

r z o d k i e w k a z i e m n i a k i k a l a f i o r