R E A L I Z U J M Y TO R A Z E M



Podobne dokumenty
PROGRAM POWSZECHNEJ NAUKI GRY W TENISA DLA PRZEDSZKOLI I SZKÓŁ PODSTAWOWYCH MIASTA ZAMOŚCIA

CEL TECHNICZNY. Kształtowanie umiejętności

Polski Związek Tenisowy, 2017 r.

SERWUJ GRAJ WYGRYWAJ GRAJ. Dzienniczek małego tenisisty

OKREŚLENIE PROGRAMU ZAŁOŻENIA PROGRAMU: CELE SZCZEGÓŁOWE PROGRAMU : UCZESTNICY PROGRAMU : Program Zdrowym być zdrowiej żyć Izabela Parypa

PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA W KONINIE WYDZIAŁ KULTURY FIZYCZNEJ I OCHRONY ZDROWIA. Katedra Fizjoterapii i Nauk o Zdrowiu. Kierunek: Fizjoterapia

Zgrupowanie Majówka Olecko. Treningi tenisowe

PIŁKA RĘCZNA GIMNAZJUM

SPORTOWE ZAJĘCIA POZALEKCYJNE

PROGRAM PRACY UCZNIOWSKIEGO KLUBU SPORTOWEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 W BRZEŚCIU KUJAWSKIM SEKCJA MINI PIŁKI SIATKOWEJ

Tchoukball. Warto wprowadzać ją do programu wychowania fizycznego ponieważ:

NAUCZANIE TOPSPINA BACKHAND. materiały szkoleniowe w opracowaniu Marka Chrabąszcza trenera klasy mistrzowskiej w tenisie stołowym

NAUCZANIE TOPSPINA FORHAND. materiały szkoleniowe w opracowaniu Marka Chrabąszcza trenera klasy mistrzowskiej w tenisie stołowym

5.Nauka i doskonalenie zagrywki sposobem górnym i dolnym (lewą i prawą ręką)

TENIS STOŁOWY SCENARIUSZE LEKCJI. Sylwester Dąbrowski. Konferencja szkoleniowa Sporty rakietowe dla trenerów programu MultiSport

8. I klasa gimnazjum. 8.1 Organizacja gry - założenia taktyczne

Program zajęć szermierki tradycyjnej

PROGRAM ZAJĘĆ SPORTOWYCH POWIATOWEGO OGNISKA PRACY POZASZKOLNEJ ART. W CZECHOWICACH-DZIEDZICACH REALIZOWANYCH NA TERENIE

PROGRAM ZAJĘĆ DODATKOWYCH Z PIŁKI NOŻNEJ

ŚRODKI TRENINGOWE STOSOWANE W TRENINGU REPREZENTACJI POLSKI U-15 (1998) PODCZAS KONSULTACJI SZKOLENIOWYCH. Środki treningowe

UCHWAŁA Nr 008/PZ/2017 PREZYDIUM ZARZĄDU POLSKIEGO ZWIĄZKU TENISA STOŁOWEGO z dnia 10 marca 2017 roku

Sylabus do programu kształcenia obowiązującego od roku akademickiego 2014/15

SYLABUS. Wydział Wychowania Fizycznego. Katedra Sportu Zakład Zespołowych Gier Sportowych

Aktywne przedszkolaki

Jarosław Pasieczny Koszykówka : proste formy współpracy w ataku szybkim. Acta Scientifica Academiae Ostroviensis nr 19, 78-81

SYLABUS DOTYCZY CYKLU KSZTAŁCENIA

ETAP GIER I ZABAW RUCHOWYCH rozwijania zainteresowań piłką nożną

Wymagania edukacyjne z wychowania fizycznego w klasach IV VI w Szkole Podstawowej im Orła Białego w Borawem

PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA W KONINIE. WYDZIAŁ Kultury Fizycznej i Ochrony Zdrowia

HARMONOGRAM Gmina Skrzyszów. planowanych godzin pracy animatora mgr PIOTRA ZAJĄCA w ramach projektu Moje Boisko ORLIK 2012.

SYLABUS. Kierunek studiów Poziom kształcenia Forma studiów. Administracja I stopnia NIESTACJONARNE. Rok i semestr studiów I rok ; Semestr 1 i 2

RUCH TO ZDROWIE, KAŻDY PRZEDSZKOLAK CI TO POWIE ROK SZKOLNY 2015/2016

SPORT I REKREACJA 2018/19

HARMONOGRAM. planowanych godzin pracy animatora mgr PIOTRA ZAJĄCA w ramach projektu Moje Boisko ORLIK Godziny zajęć

Wydział Nauk o Zdrowiu KARTA OPISU PRZEDMIOTU Wychowanie fizyczne

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO. Temat lekcji : Gry i zabawy ruchowe według inwencji nauczyciela i uczniów Unihoc

SYLABUS DOTYCZY CYKLU KSZTAŁCENIA WYDZIAŁ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO KADEDRA SPORTU ZAKŁAD ZESPOŁOWYCH GIER SPORTOWYCH

Program autorski zajęć pozalekcyjnych z piłki koszykowej

Politechnika Śląska Gliwice Ośrodek Sportu

Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Wieleniu. TEMAT: Podania, przyjęcia i strzały na bramkę.

SYLABUS. DOTYCZY CYKLU KSZTAŁCENIA (skrajne daty) Wybrane zespołowe gry sportowe z elementami gier osób niepełnosprawnych

PG im. Tadeusza Kościuszki w Kościerzycach Przedmiot

PRIORYTETY W SZKOLENIU PIŁKARSKIM NA DANYM ETAPIE SZKOLENIA

Ćwiczenia przy siatce.

Jestem sprawny, wesoły i zdrowy

HARMONOGRAM planowanych godzin pracy animatora mgr PIOTRA ZAJĄCA w ramach projektu Moje Boisko ORLIK 2012 SIERPIEŃ 2011

Plan wynikowy. Wychowanie fizyczne. Klasa I ZSZ. Numer programu: DKOS

TAKTYKA NA ETAPIE NAUCZANIA PODSTAWOWEGO (10-12 lat) KURS TRENERA I KLASY/UEFA A WYRÓWNAWCZY OPRACOWAŁ - PIOTR SOWISZ (

Sport powszechny w województwie pomorskim opis realizowanych programów krajowych

Konspekt lekcji wychowania fizycznego piłka nożna

GŁÓWNE ZAŁOŻENIA PROGRAMU w 2017 roku:

ZAGADNIENIA NA EGZAMIN DYPLOMOWY NA KIERUNEK WYCHOWANIE FIZYCZNE. Specjalność: wychowanie fizyczne z gimnastyka korekcyjną

15 uczestników szkoleń, podzielonych na 3 grupy po 5 osób

Część I Wstępna 15min.

Praktyka psychopedagogiczna w szkole podstawowej lub przedszkolu

Drużynę piłki nożnej dzielimy na zawodników z pola gry i bramkarza. Jest on jedyną osobą mającą prawo używać w grze rąk.

PROGRAM Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO DLA KLASY SPORTOWEJ

DLACZEGO TENIS? Największe sukcesy sportowe w historii dyscypliny Agnieszka Radwańska i Jerzy Janowicz nowymi idolami dla dzieci i młodzieży,

WARSZTATY SZKOLENIOWE CHOJNICE

KLASY DRUGIE GIMNAZJUM

Metodyka piłki siatkowej - opis przedmiotu

Realizator Programu: Program finansowany przez:

Konferencja dla trenerów i instruktorów piłki nożnej Krosno Odrzańskie

warsztat trenera Siła

AUTORSKI PROGRAM ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH Z PIŁKI NOŻNEJ DLA LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO WSTĘP

PLAN WYNIKOWY Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO DLA KLASY V. godzin. 2 godz. 2 godz. 2 godz. 2 godz. 2 godz. 2 godz. 2 godz. 2 godz. 3 godz. 2 godz.

Czemu tak wiele dzieci rezygnuje ze sportu?

PLAN WYNIKOWY Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO DLA KLASY VI. godzin. 2 godz. 2 godz. 2 godz. 2 godz. 2 godz. 2 godz. 2 godz. 2 godz. 2 godz. 2 godz.

WYMAGANIA EDUKACYJNE-WYCHOWANIE FIZYCZNE

Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Śremie

WYCHOWANIE FIZYCZNE - KLASA IV

NAUCZANIE I DOSKONALENIE OBRONY INDYWIDUALNEJ ŁUKASZ BECELLA

Program pracy animatora na boisku "Orlik" w Trąbkach Wielkich

PLAN Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO DLA KLASY IV. godzin. 2 godz. 2 godz. 2 godz. 1 godz. 2 godz. 2 godz. 4 godz. 2 godz. 1 godz. 2 godz. 1 godz.

SPEED BADMINTON SCENARIUSZE LEKCJI. Lidia Bomirska Magdalena Lelonek. Konferencja szkoleniowa Sporty rakietowe dla trenerów programu MultiSport

REGULAMIN PRÓBY SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ DO IV KLASY TENISOWEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ

KARTA PRZEDMIOTU. 1. NAZWA PRZEDMIOTU: Zajęcia ruchowe do wyboru - tenis KOD WF/II/st/30

PLAN WYNIKOWY WYCHOWANIE FIZYCZNE KLASA IV, V, VI SZKOŁA PODSTAWOWA nr 279 KLASA VI

Zasady przyjmowania uczniów do klas I-szych Gimnazjum nr 166 w roku szkolnym 2014/ 2015

W rozgrywkach regionalnych i centralnych: 16 drużyn

Warsztaty Trenerskie MZPN

*Obszar Nr 1 Wychowanie fizyczne zajęcia edukacyjne

Standardy wymagań dla klasy II gimnazjum: Uczeń potrafi zachować się bezpiecznie w czasie różnych zajęć sportowych i na różnych obiektach sportowych.

WYBRANE ELEMENTY GRY OBRONNEJ. 1x1 2x2 3x3

Jarosław Krajowski-Kukiel Ćwiczenia na kara serwisowe w rozgrzewce specjalistycznej

Wymagania Techniczne na pozycjach. Łukasz Targiel. #SiłaRegionu

Roczny plan szkolenia z siatkówki dla rocznika 2003 klasa 4

Akademia Piłkarska MŁODE LWY

Wydział Szkolenia Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej oraz Dolnośląskie Stowarzyszenie Trenerów i Instruktorów Piłki Nożnej.

I.Trening fizyczny. Kulmbach, Niemiecki Związek Tenisa Stołowego Zebranie trenerów kadr wojewódzkich

SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA EDUKACYJNE Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO DLA KLASY VI CHŁOPCÓW ROK SZKOLNY 2016/2017

Scenariusz lekcji Szkolny biathlon

Narzędzia służące ocenie sprawności ucznia gimnazjum w klasie III LA

SERWUJ. GRAJ. LICZ PUNKTY. Program kursu. przewodnik dla trenerów

PREZENTACJA ZESPOŁU NAUCZYCIELI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO GIMNAZJUM SAMORZĄDOWEGO NR 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir

KONSPEKT JEDNOSTKI TRENINGOWEJ

Kształtowanie szybkości Starty w parach ze strzałem. U 14 U 16

Nazwa Opis Prowadzący Wymagania

Scenariusz lekcji z wychowania fizycznego. Temat: Gry i zabawy rozwijające ruchowo. Cele operacyjne lekcji w zakresie:

Politechnika Śląska Gliwice Ośrodek Sportu. Program autorski sportowych zajęć z judo. Rok akademicki 2013/14

Transkrypt:

R E A L I Z U J M Y TO R A Z E M PROGRAM POWSZECHNEJ NAUKI GRY W TENISA DLA PRZEDSZKOLI I SZKÓŁ PODSTAWOWYCH MIASTA STALOWA WOLA Dzieci grając - bawią się, a nie ćwiczą. Dzięki grze w tenisa jest się zdrowym i sprawnym fizycznie. Kolorowy sprzęt, małe pola do gry, wolne piłki - to łatwa gra. Serwujesz, rozgrywasz i zdobywasz punkty możesz rywalizować i się dobrze bawić. PARTNERZY: Polski Związek Tenisowy, Podkarpacki Związek Tenisowy, Gmina Stalowa Wola MEDIA: Telewizja Kablowa STELLA, portal internetowy RST24.pl, tygodnik SZTAFETA PATRONAT: Wydział Edukacji i Zdrowia Miasta Stalowa Wola Realizator programu :MIEJSKI KLUB TENISOWY STALOWA WOLA, ul. Ks, Skoczyńskiego 3 CZAS REALIZACJI: rok szkolny 2015/2016 ODBIORCY: Przedszkola Miejskie w Stalowej Woli Szkoły Podstawowe w Stalowej Woli ( klasy 1-3)

CELE PROJEKTU : Zgłoszenia będą przyjmowane mailowo: mktstalowawola@interia.pl (adres placówki i dane osoby do kontaktu) Umożliwienie dzieciom zapoznania się z tenisem jako dyscypliną sportu uprawianą przez całe życie. Kształtowanie harmonijnego i intelektualnego rozwoju edukacyjnego dzieci poprzez rozwijanie umiejętności utylitarnych i pewności siebie. Rozwijanie u nauczycieli wiedzy o tenisie w celu poszerzenia warsztatu swojej pracy. Wczesna identyfikacja talentów z przeznaczeniem do szkolenia klubowego. ZAKRES PROJEKTU: - realizacja programu TENIS10 w placówkach przedszkolnych i szkolnych - organizacja zajęć sportowych promujących aktywność ruchową. - organizacja Mistrzostw Szkół i Przedszkoli miasta Stalowa Wola. UCZESTNICY: - przedszkolaki - uczniowie klas I -III szkół podstawowych ZADANIA (DZIECI): - kształtowanie: postaw, umiejętności ruchowych, wszechstronnej sprawności oraz zdobywanie wiadomości dotyczących zdrowia i zachowań prozdrowotnych - aktywne uczestnictwo w zajęciach i wspólna zabawa - uczestnictwo w bardziej różnorodnych lekcjach wychowania fizycznego. - ogólne zdobycie wiedzy nt. tenisa ORGANIZACJA ZAJĘĆ: - Liczba uczestników zajęć: lekcje tenisa prowadzone są w grupach. Najlepszym rozwiązaniem jest proporcja: 1 instruktor na 15 uczniów lub 1 instruktor na 25-30 uczniów wraz z osobą wspierającą jaką byłby nauczyciel odpowiedzialny za bezpieczeństwo wychowanków, ich doprowadzenie i odprowadzenie do przedszkola lub szkoły. - Dowóz: w przypadku lokalizacji szkoły lub przedszkola w pobliżu kortów - przejście pieszo pod opieką nauczyciela a w przypadku większej odległości transport autobusem. - Dostępne obiekty to: korty ziemne otwarte przy ul. Ks. Skoczyńskiego, i Ks. Wyszyńskiego w Stalowej Woli, w okresie jesienno-zimowym hala tenisowa przy ul. Ks. Wyszyńskiego w Stalowej Woli. - Program będzie realizowany w ok. 40 jednostkach treningowych (godzina zegarowa) według następującej formuły: - 1 x 1 godzina w tygodniu przez okres ok. 40 tygodni w godzinach od 10:00-14:00 wg ustalonego grafiku zajęć. PROGRAM SZKOLENIA OBEJMUJE NASTĘPUJĄCE TREŚCI - W ZAKRESIE PRZYGOTOWANIA SPRAWNOŚCIOWEGO:

Dalszy rozwój wszechstronnej sprawności fizycznej, przede wszystkim koordynacji ruchowej, także specyficznej dla tenisa. (np. czucie piłki ); Kształtowanie szybkości poprzez wyścigi i zabawy bieżne; Gry zespołowe jako element rozwijający wytrzymałość ogólną Wzmacnianie całego układu mięśniowego, profilaktyka korekcyjna; Rozwój gibkości; Doskonalenie poruszania się po korcie (praca nóg) różnymi technikami i w różnych kierunkach. Powyższe zadania realizowane są w trzech blokach: sprawnościowym, gier zespołowych i tenisowym. Program realizowany będzie w oparciu o program szkolenia Międzynarodowej Federacji Tenisowej (ITF) tzw. TENIS10, bazującej na następujących poziomach nauczania - niebieskim, czerwonym, pomarańczowym i zielonym, ( na każdym z nich obowiązują bardzo szczegółowe zakresy ćwiczeń wpływających na podniesienie sprawności ogólnej i umiejętności tenisowych ). Opanowanie ćwiczeń na jednym poziomie powoduje przejście po określonym okresie na wyższy poziom - wyższa skala trudności. W ZAKRESIE PRZYGOTOWANIA POSZCZEGÓLNYCH UMIEJĘTNOŚCI TECHNICZNYCH: Utrwalenie tzw. rdzenia (fazy głównej) ruchu wszystkich podstawowych uderzeń. Opanowanie własnych chwytów - konieczne jest trzymanie rakiety odpowiednim chwytem dla danego uderzenia, innym dla forhendu, a innym dla bekhendu czy serwisu. Doskonalenie serwisu z góry: chwyt kontynentalny, pewna pozycja boczna przygotowanie poprzez prostą pętlę i lekkie ugięcie nóg - płynny ruch w przód-górę; utrzymanie punktu trafienia wysoko prosty wymach; pozostawanie w równowadze. Doskonalenie uderzeń z forhendu (fh) i bekhendu (bh) zapoczątkowanie zamachu przez skręt ciała; wykonanie zamachu odpowiednio wcześnie z jednoczesnym ustawieniem się w pozycji do uderzenia pozycja półotwarta; krótki ruch rakietą w kierunku odpowiednim dla danego uderzenia (z dołu w góręprzód);

utrzymanie punktu trafienia nieco z boku przed sobą (wyraźnie z przodu przy bh jednoręcznym); sterowanie piłką kontrola kierunku uderzenia; chwyty do forhendu eastern lub semi-western; chwyty do bekhendu eastern (jednoręczny) lub eastern bh i eastern fh (oburęczny) Return chwyty jak dla uderzeń z głębi kortu; naskok w przód; przygotowanie poprzez skręt tułowia, zamach zwykle mniejszy; płynny ruch w przód, głównie poprzez skręt tułowia; utrzymanie punktu trafienia nieco z boku przed sobą, możliwie na wznoszącą ; prosty wymach. Wolej chwyt eastern Bh lub Fh w przyszłości możliwe indywidualne modyfikacje; niewielkie odprowadzenie rakiety poprzez skręt tułowia; krótki ruch; główka rakiety powyżej nadgarstka; wczesne blokowanie piłki z przeniesieniem ciężaru ciała ruch w przód lub w przód-dół; wykrok nogi przeciwnej do strony uderzenia; kontrola kierunku i płaszczyzny uderzenia; kontrola długości uderzenia; doskonalenie dojścia i zatrzymania się przy siatce. W ZAKRESIE PRZYGOTOWANIA UMIEJĘTNOŚCI TAKTYCZNYCH: Utrzymanie wymiany (regularność, rytm, timing) za pomocą wszystkich podstawowych uderzeń z coraz to większej odległości: ćwiczenia rzutne z umiejętnością dobiegu i przyjęcia odpowiedniej pozycji do rzutu; gry i ćwiczenia kształtujące czucie;

uderzenia do jednego celu po dorzuceniu lub dograniu piłki do trenera; gra z trenerem i partnerem do określonej strefy; rywalizacja w parach z utrzymaniem wymiany przez jak najdłuższy czas. Rozwijanie umiejętności gry kątowej: gonienie przeciwnika szersze pole gry; kontrola siły uderzenia (dłuższe pole gry); precyzja; wywieranie presji. atakowanie słabszych stron przeciwnika (np. bekhendu); wykorzystanie swoich silnych stron (ulubione, najpewniejsze zagrania); dochodzenie do siatki przy każdej okazji; obrona przed atakiem do siatki; utrzymanie właściwej pozycji na korcie oraz ustawienie się w stosunku do nadlatującej piłki (w tym także moment trafienia w najwyższym punkcie, co jest jeszcze stosunkowo łatwe na mniejszym korcie). W ZAKRESIE PRZYGOTOWANIA UMIEJĘTNOŚCI MENTALNYCH: Podstawy koncentracji na zadaniu robię jedną czynność w danym czasie; Podstawy stawiania celów krótko/średnio terminowych (na jedne zajęcia lub pomiędzy zajęciami, np. dziś postaram się opanować..., do następnych zajęć nauczę się. ); Budowanie zaufania we własne siły ( umiem i będę się starał to wykorzystać w grze ); Współpraca z partnerem podczas ćwiczeń; umiejętność współpracy w grupie; Pozytywne podejście, zabawa, zwiększanie motywacji od zewnętrznej do wewnętrznej, chęć uczenia się nowych, trudnych rzeczy; Poznanie zasad fair play i wykorzystywanie ich na treningach i w życiu codziennym; Postawa zawodnika po zwycięstwie i porażce; Samodzielność na korcie przygotowanie się do treningu, rozgrzewka.. KADRA REALIZUJĄCA PROGRAM: I. Koordynator programu- trener I klasy zajmować się będzie: organizowanie i zarządzanie programem regularne wizytowanie i monitorowanie zajęć prowadzonych przez instruktorów identyfikacja talentów tenisowych

organizacja spotkań w szkołach w celu prezentacji programu szkolenie kadry nauczycieli w celu podjęcia współpracy i doskonalenia własnych umiejętności dydaktycznych prowadzenie zajęć z dziećmi oraz prowadzenie zajęć pokazowych dla rodziców. pisanie sprawozdań z realizacji zakładanych celów programu II. Instruktor tenisa w programie będzie ( 4 instruktorów) : prowadził zajęcia z grupami odpowiadał za prawidłowy przebieg zajęć zgodnie z metodyką nauczania gry w tenisa prowadził i wypełniał dzienniki zajęć odpowiadał za bezpieczeństwo powierzonych mu dzieci podczas zajęć na korcie. Przedszkola realizować będą poziom niebieski, który spełni wymogi programu TENIS10 w zakresie sprawnościowym, technicznym, taktycznym i mentalnym. Natomiast dla klas 1-3 dodatkowo oprócz poziomu niebieskiego wprowadzony zostanie poziom czerwony, z pełną realizacją przygotowania sprawnościowego, taktycznego, technicznego, mentalnego. Dla prowadzących zajęcia organizator przygotuje zestawy ćwiczeń pozwalających na prawidłową realizację programu. Ponadto Podkarpacki Związek Tenisowy zaplanował w dniu 4 października br. konferencję metodyczną programu TENIS10 dla nauczycieli wf i nauczania początkowego. Zajęcia odbędą się na hali tenisowej, będą nieodpłatne,a uczestnicy uzyskają uprawnienia do prowadzenia zajęć z TENIS10 oraz certyfikat uczestnictwa. Opracował : Włodzimierz Pikulski Trener tenisa I kl. koordynator programu