Anna Roszkowska Magdalena Janowska Łódź dn. SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ Z JĘZYKA POLSKIEGO I JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLASY V TEMAT: Christmas time czas miłości, czas pokoju. CEL OGÓLNY: Uczeń zna zwyczaje świąteczne polskie i brytyjskie i potrafi wskazać różnice między nimi, rozumie znaczenie tradycji jako podstawy tożsamości kulturowej i narodowej, dostrzega znaczenie wartości rodzinnych. CELE OPERACYJNE: NAUCZANIE: NA POZIOMIE WIADOMOŚCI wzbogaca słownictwo z języka angielskiego i polskiego, dotyczące tematyki świąt Bożego Narodzenia poznaje polskie i brytyjskie zwyczaje świąteczne poznaje genezę nadchodzących świąt NA POZIOMIE UMIEJĘTNOŚCI werbalizuje posiadaną wiedzę i formułuje własne opinie tworzy samodzielnie krótka inscenizację tematyczną dostrzega własny potencjał twórczy rozwija wyobraźnię potrafi dostrzec i wskazać różnice oraz podobieństwa ocenia swoją pracę doskonali umiejętność rozumienia tekstu angielskiego ze słuchu doskonali umiejętność redagowania życzeń świątecznych ćwiczy umiejętność zapisywania przepisu kulinarnego rozwija umiejętność wartościowania WYCHOWANIE: NA POZIOMIE DZIAŁANIA:
potrafi wykonywać działania, określone potrzebami lekcji potrafi uczestniczyć w zajęciach zespołowych potrafi skupić się na indywidualnym, twórczym działaniu potrafi zaplanować swoją pracę potrafi dokonać samooceny NA POZIOMIE POSTAW: wzbogaci świat swoich przeżyć poprzez rozwijanie wyobraźni oraz własne twórcze działanie rozumie znaczenie tradycji jako podstawy tożsamości kulturowej i narodowej dostrzega znaczenie wartości rodzinnych. METODA: kreatywna technika pobudzania wyobraźni, ćwiczeniowa elementy dyskusji FORMY PRACY: indywidualna praca uczniów, praca w grupach, pantomima, piramida, ćwiczenia ŚRODKI DYDAKTYCZNE: karty świąteczne wykonane przez uczniów, tekst kolędy, nagrania kolęd, scenografia świąteczna, materiały potrzebne do ćwiczeń, karty oceny uczniów PLAN PRZEBIEGU LEKCJI: Podanie tematu i celu lekcji. Scenki pantomimiczne związane ze zwyczajami świątecznymi. Omówienie scenek i wprowadzenie nowego słownictwa z języka angielskiego. Rozmowa na temat różnic i podobieństw w zwyczajach świątecznych w Polsce i Wielkiej Brytanii. Zapisanie trzech przykładów różnic i podobieństw w zwyczajach świątecznych polskich i brytyjskich. Rozmowa na temat znaczenia tradycji jako podstawy tożsamości kulturowej i narodowej. Piramida wartości rodzinnych. Życzenia świąteczne. Podsumowanie. Samoocena i ocena pracy uczniów w trakcie zajęć.
Zadanie domowe (przepis kulinarny na tradycyjną potrawę wigilijną + składniki po angielsku)
mgr Anna Roszkowska dr Magdalena Janowska SZKOŁA PODSTAWOWA NR 172 W ŁODZI SCENARIUSZ LEKCJI KOLEŻEŃSKIEJ Z JĘZYKA POLSKIEGO I JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLASY VI (z cyklu: Tradycje polskie i brytyjskie ). TEMAT: Święto Zmarłych i Halloween dialog kultur. CEL OGÓLNY: Uczeń zna zwyczaje polskie i brytyjskie związane z dniem 31 października i 1 listopada oraz potrafi wskazać różnice między nimi, rozumie znaczenie tradycji polskiej i brytyjskiej, potrafi zdecydować czy obchodzenie Halloween w naszym kraju jest właściwe. CELE OPERACYJNE: NAUCZANIE: NA POZIOMIE WIADOMOŚCI wzbogaca słownictwo z języka angielskiego poznaje pochodzenie polskiego i brytyjskiego święta poznaje wybrane obyczaje poznaje nowe terminy: epitafium i requiem NA POZIOMIE UMIEJĘTNOŚCI werbalizuje posiadaną wiedzę i formułuje własne opinie rozwija umiejętność współpracy z innymi potrafi dostrzec i wskazać różnice oraz podobieństwa ocenia swoją pracę doskonali umiejętność czytania i rozumienia tekstu angielskiego rozwija umiejętność wartościowania wyrabia sobie określone poglądy i umie je wyrażać swoje zdanie potrafi poprzeć stosownymi argumentami WYCHOWANIE: NA POZIOMIE DZIAŁANIA:
potrafi wykonywać działania, określone potrzebami lekcji potrafi uczestniczyć w zajęciach zespołowych potrafi zaplanować swoją pracę potrafi dokonać samooceny NA POZIOMIE POSTAW: rozumie istotę odmienności kulturowej szanuje własne oraz obce tradycje dostrzega znaczenie rodzimej tradycji METODA: podająca ćwiczeniowa dyskusja FORMY PRACY: indywidualna praca uczniów, pogadanka heurystyczna, praca w grupach, elementy dyskusji, ćwiczenia językowe, czytanie tekstu, słuchanie nagrań ŚRODKI DYDAKTYCZNE: prezentacja multimedialna, nagrania audio, scenografia, rekwizyty, teksty literackie, materiały potrzebne do ćwiczeń, arkusz ewaluacji i samooceny ucznia, PLAN PRZEBIEGU LEKCJI: Wysłuchanie fragmentu Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta (Kyrie), pokaz fotografii tematycznie związanych ze Świętem Zmarłych. Podanie tematu i celu lekcji. Wyjaśnienie terminu requiem. Przybliżenie historii i zwyczajów polskiego Święta Zmarłych oraz Dnia Zadusznego. Wprowadzenie terminu epitafium (przykłady). Zadanie domowe (język polski) odmiana przez przypadki rzeczownika epitafium oraz (dla chętnych) ułożenie epitafium. Wysłuchanie nagrania związanego ze świętem Halloween. Przypomnienie celu lekcji i wprowadzenie do rozważań nad świętem Halloween. Memory game. Czytanie tekstu angielskiego.
Prezentacja multimedialna dotycząca Halloween. Zadanie domowe z języka angielskiego. Podsumowanie dyskusja o zasadności obchodów święta Halloween w Polsce. Rozdanie arkuszy samooceny oraz przygotowanie uczniów do oceny zajęć oraz ich pracy podczas lekcji.
mgr Anna Roszkowska mgr Piotr Atemborski Szkoła Podstawowa nr 172 w Łodzi SCENARIUSZ LEKCJI PARTNERSKIEJ Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I HISTORII I SPOŁECZEŃSTWA Sala: Data:... Klasa: VI Czas trwania: 2 jednostki lekcyjne. Temat: Wybitne postaci krajów anglojęzycznych. Famous people from the English speaking countries. Cel ogólny: Uświadomienie uczniom potrzeby znajomości języka angielskiego we współczesnym świecie Cele operacyjne: zna pojęcia kolonializm, Wspólnota Brytyjska potrafi pokazać na mapie Brytyjskie Imperium Kolonialne potrafi wymienić i pokazać na mapie ważniejsze państwa, w którym język angielski jest językiem urzędowym wzbogaca słownictwo z języka angielskiego rozumie dlaczego język angielski jest językiem powszechnym potrafi wymienić wybitne postaci angielskiego obszaru językowego, wiek, w którym żyli i ich osiągnięcia rozumie ich zasługi dla historii powszechnej potrafi napisać krótką notkę biograficzną w języku angielskim na temat sławnej osoby potrafi wykonywać działania, określone potrzebami lekcji potrafi uczestniczyć w zajęciach zespołowych rozwija umiejętność współpracy z innymi potrafi skupić się na indywidualnym, twórczym działaniu potrafi zaplanować swoją pracę potrafi dokonać samooceny Metody i formy pracy: rozmowa nauczająca
podająca eksponująca praktyczna praca indywidualna; praca zespołowa; Środki dydaktyczne: Arkusz papieru z wypisanymi celami lekcji, rozsypanka biograficzna, quiz wiedzy o krajach angielskiego obszaru językowego, przybory do pisania, prezentacje multimedialne, chorągiewki, kartki papieru, projektor. PRZEBIEG ZAJĘĆ I. Przywitanie uczniów, sprawdzenie obecności II. Przedstawienie tematu i celu zajęć III. Rozmowa nauczająca (historia) a) kolonializm angielski XVI XX w. b) Brytyjska Wspólnota 1931r. c) poczucie odpowiedzialności Brytyjczyków za byłe kolonie d) USA dominacja polityczna, gospodarcza i kulturalna we współczesnym świecie IV. Rozmowa nauczająca ( j. angielski): a) język angielski jako jeden z głównych języków świata b) Quiz w języku angielskim - Big Ben, Statua Wolności, misie koala i nie tylko... V. Wprowadzenie do pracy w grupach a) ranking wybitnych sześciu postaci anglojęzycznych brytyjskiej i amerykańskiej edycji Newsweeka VI. Praca w grupach a) zespoły przedstawiają, wcześniej przygotowane, krótkie prezentacje multimedialne (lub filmy) o postaci b) zespoły losują koperty z rozsypanką zdaniową w języku angielskim na temat 6 postaci. Układają z niej notkę biograficzną. część zadań zespoły przygotowały przed zajęciami
VII. Podsumowanie Odczytanie uzupełnionych kart pracy. VIII. Ewaluacja i ocena 1. Uczniowie przez podniesienie kartki o kolorze żółtym, czerwonym lub zielonym sygnalizują poziom zrozumienia zagadnień poruszanych na lekcji. 2. Samoocena i ocena zajęć ankieta (zał.).
Załącznik: ARKUSZ OCENY ZAJĘĆ ORAZ SAMOOCENY UCZNIA Ponieważ uczestniczyłeś/łaś w dość nietypowej lekcji, jesteśmy ciekawe Twojej opinii na jej temat. Prosimy o szczere odpowiedzi, gdyż będą one dla nas cennymi wskazówkami na przyszłość. 1. Czy podobał ci się pomysł lekcji polsko angielskiej (krótko uzasadnij swoją odpowiedź) TAK, bo... NIE, bo... NIE MAM ZDANIA 2. Czy zajęcia były interesujące? TAK NIE NIE MAM ZDANIA 3. Co najbardziej ci się podobało w lekcji?... 4. Co ci się w niej nie podobało?... 5. Czy chciałbyś, żeby podobne lekcje odbywały się częściej? TAK NIE NIE MAM ZDANIA 6. Mój udział w dzisiejszej lekcji był: bardzo duży średni słaby 7. Największą trudność podczas lekcji sprawiło mi:... Dziękujemy za Twoją opinię!