Wiosna w sadzie i ogrodzie



Podobne dokumenty
KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY I Z WYKORZYSTANIEM METODY AKTYWIZUJĄCEJ

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Wiosna budzi zapachami i kolorami

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

OŚRODEK TEMATYCZNY: WIOSNA PACHNĄCA MAJEM

SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRALNYCH. Dzień aktywności klasa II

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie trzeciej z wykorzystaniem komputera

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III Opracowała: Aurelia Joachimiak Temat bloku: Zimowe marzenia

Wyruszamy w fantastyczną podróż

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II z wykorzystaniem metod aktywizujących

Scenariusz zajęć edukacji wczesnoszkolnej w klasie I przeprowadzonych przez Alicję Staszewską Rudnicką

Scenariusz zajęć nr 8

Temat dnia: Uczę się w bezpiecznej szkole"

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

SCENARIUSZE ZAJĘĆ DO KLASY II realizowane w ciągu pięciu dni. OPRACOWAŁA: BOŻENA GŁÓWCZYK

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Scenariusz zajęć nr 8

Scenariusz zajęć kształcenia zintegrowanego dla klasy II. Temat ośrodka: W jesiennym nastroju Temat dnia: Kodeks postępowania na koncercie

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

Bajka o śnieżynce i przebiśniegu"

W wyniku ewaluacji Wewnątrzszkolnego Systemu Oceniania dokonałyśmy uszczegółowienia rocznej oceny opisowej.

Lucyna Ciuła Agata Szyndler SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II

Temat: W jaki sposób utwory muzyczne przedstawiają wiosnę?

Temat: Odejmowanie w pamięci

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;

FORMY PRACY: zbiorowa jednolita, indywidualna jednolita, zróżnicowana pod względem trudności.

Temat bloku: Nasze przyjaźnie, zainteresowania i marzenia Temat dnia: Wyobraź sobie...

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY ŁĄCZONEJ: II III Opracowała: Elżbieta Mateusiak OSRODEK TEMATYCZNY: ZIMA W PEŁNI TEMAT DNIA: W KRAINIE LODU

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Gry i zabawy na śniegu

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I, Dookoła biało

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II. j. polski matematyka środowisko technika muzyka A,P.E,O

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA. TEMAT: Pisanie opowiadania na temat Podróżować, ale jak?, utrwalenie wiadomości o środkach transportu.

Wiem, co trzeba. Marzec. Materiały dla klasy II. Imię i nazwisko:... Klasa:...

Hospitacja diagnozująca w nauczaniu zintegrowanym klasa III

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II szkoły podstawowej

ZINTEGROWANYCH W KLASIE III

Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Program zajęć wyrównawczych z zakresu edukacji polonistycznej i matematycznej w kształceniu zintegrowanym klasa III B

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ZABRATÓWCE. CELE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć w klasie III

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej

Wymagania edukacyjne w klasie I

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Tajemnice wiosennego przebudzenia Temat: Wiosna w sadzie i ogrodzie

Cel g ówny: Diagnoza umiej tno ci cichego czytania ze zrozumieniem. Cel po redni: Sprawdzenie umiej tno ci uwa nego s uchania oraz pracy w grupie.

Scenariusz zajęć nr 16 Temat: Jesienny bal gdzie rosną drzewa owocowe?

Cele szczegółowe: Uczeń: - śpiewa piosenki pt. Familijny blues, Piosenka dla babci, Piosenka o dziadku,

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Był dom a są domy. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. a) Wiadomości. b) Umiejętności

Scenariusz zajęć nr 4

Temat dnia: W klasie"

Scenariusz zajęć w klasie III z wykorzystaniem techniki Celestyna Freineta

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

Scenariusz zajęć nr 4

Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE III

Agnieszka Kogut, Olga Kogut, Monika Michalewska, Janusz Łata Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Temat dnia: W klasie"

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Konspekt do zajęć zintegrowanych w klasie pierwszej

Wymagania edukacyjne po trzecim roku nauki Edukacja społeczna

KRYTERIA OCENIANIA W KLASIE II rok szkolny 2014/2015

Scenariusz zajęć. -dodaje i odejmuje w zakresie 100 bez przekroczenia progu dziesiątkowego;

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Bawimy się słowami- rymowanki Rymowanki.

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w klasie III edukacja wczesnoszkolna (polonistyczna)

Scenariusz zajęć nauczania zintegrowanego z wykorzystaniem technik Celestyna Freineta

Opracowała: mgr Jolanta Parczewska - nauczyciel kształcenia zintegrowanego w Szkole Podstawowej w Chotyłowie

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Scenariusz zajęć nr 1

Klasa 2 wrzesień blok 5 dzień 3. Scenariusz zajęć. Blok tygodniowy: Co słychać w parku? Temat dnia: Drzewa i ich liście. Cele zajęć: Uczeń:

Cele szczegółowe: Uczeń: Cele rewalidacyjne: Kontakt z realizatorem projektu: Young Digital Planet SA adres: telefon:

EDUKACJA POLONISTYCZNA

Wymagania edukacyjne klasa 1 SP

Scenariusz zajęć z okazji 22 kwietnia Dnia Ziemi

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 3

Plan wynikowy do podręcznika Nasz elementarz, cz. 3 i zeszytów Moje ćwiczenia, cz. 3 oraz Już czytam i piszę, cz. 2. Podstawowe

Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące: burza mózgów, łańcuszek dobrych cech i zalet, pogadanka, działalność praktyczna.

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Test niestandardowy. Test sprawdzający wielostopniowy z kształcenia zintegrowanego w klasie I

Wymagania edukacyjne klasa 1

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

OCENA OPISOWA ŚRÓDROCZNA/ SEMESTRALNA KLASA 1. Klasa.. Rok szkolny.. Data EDUKACJA SPOŁECZNA

TEMAT DNIA: PODRÓŻUJEMY PO KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ.

Scenariusz zajęć nr 6

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 6

Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Opolu PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS I - III

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1b- tworzy kilkuzdaniowe wypowiedzi w formie ustnej;

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

Transkrypt:

Nauczanie zintegrowane konspekty Wiosna w sadzie i ogrodzie Beata Feret Konspekt do zajęć zintegrowanych w klasie I Krąg tematyczny: Wszędzie wiosna. Temat dnia: Wiosna w sadzie i ogrodzie. Prowadząca: Beata Feret. Zadania dydaktyczno-wychowawcze: EDUKACJA POLONISTYCZNA: wypowiada się swobodnie na temat wiosny w ogrodzie i sadzie, popiera swoje wypowiedzi odpowiednimi fragmentami tekstu z podręcznika, czyta głośno, poprawnie i wyraźnie, wypowiada się pełnymi zdaniami na dany temat, układa i pisze zdania z rozsypanki wyrazowej i sylabowej, łączy poprawnie czasowniki z rzeczownikami, stosuje w praktyce czasowniki w liczbie pojedynczej i mnogiej, rozwiązuje zagadki, rebusy, układa hasła, umie udzielić odpowiedzi na pytania. EDUKACJA ŚRODOWISKOWA: dostrzega i omawia różnice w wyglądzie sadu, ogrodu w zależności od pory roku, zna wybrane drzewa i krzewy owocowe oraz kwiaty, wie, jakie prace wykonywane są wiosną w ogrodzie i sadzie, określa, do jakich prac wykorzystuje się różne narzędzia ogrodnicze, jest wrażliwy na piękno przyrody. 67

Beata Feret Wiosna w sadzie i ogrodzie EDUKACJA MATEMATYCZNA: poprawnie dodaje i odejmuje w zakresie 20, układa liczby od najmniejszej do największej, dodaje jednakowe składniki, rozwiązuje zadania tekstowe. EDUKACJA MUZYCZNO-RUCHOWA: śpiewa piosenkę pt. Wiosna w ogródku, uczestniczy w zabawach ruchowych, inspirowanych muzyką, rozwija wrażliwość muzyczną, śmiało odgrywa scenki pantomimiczne. Metody pracy: a) Podające: pogadanka, opowiadanie. b) Problemowe: aktywizujące: gry dydaktyczne: symulacyjne. c) Eksponujące: ekspozycja, pokaz połączony z przeżyciem. d) Praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe. Formy pracy: a) aktywność indywidualna (jednolita, zróżnicowana) b) aktywność zbiorowa (jednolita z całą klasą, jednolita grupowa). Środki dydaktyczne: a) podręcznik do kształcenia zintegrowanego Już w szkole, semestr II, str. 66-68, b) ćwiczenia Już w szkole, część 5, str. 64-68, c) ilustracje: sad i ogród w różnych porach roku d) rozsypanka wyrazowa, sylabowa, e) działania matematyczne, f) rebusy, zagadki, g) piosenka pt. Wiosna w ogródku, kaseta, semestr II. Przebieg zajęć: 1. Przywitanie. 2. Rozmowa z dziećmi na temat wyglądu sadu i ogrodu w różnych porach roku: wypowiedzi na temat ilustracji, wyjaśnienie różnicy między sadem i ogrodem: sad miejsce uprawy drzew i krzewów owocowych, 68

CKPiDN w Mielcu Zeszyty nauczycielskie Nr3/2005 ogród miejsce uprawy drzew i krzewów owocowych, warzyw, roślin ozdobnych, wyszukanie różnic między drzewem i krzewem. Drzewo ma wyraźny pień, gałęzie tworzą koronę. Krzew nie ma wyraźnego pnia, ma kilka gałęzi. 3. Uczniowie wykonują działania matematyczne (zróżnicowane), następnie porządkują wyniki od najmniejszego do największego i odczytują hasło, które jest tematem zajęć: Wiosna w sadzie i ogrodzie. I grupa: II grupa: 11-8 = 3 WIOS 12-8 = 4 WIOSNA 12-8 = 4 NA 15-9 = 6 W 15-9 = 6 W 8 + 4 = 12 SADZIE 18-9 = 9 S.A. 6 + 8 = 14 I 8 + 4 = 12 DZIE 8 + 9 = 17 OGRODZIE 6 + 8 = 14 I 8 + 7 = 15 O 7 + 9 = 16 GRO 8 + 9 = 17 DZIE 4. Jakie drzewa owocowe rosną w sadzie i ogrodzie? ćwiczenie 2, str. 65. 5. Uzupełnienie brakujących liter w wyrazach. Odczytanie hasła: Sadzimy drzewa ćwiczenie 1, str. 65. 6. Nawiązanie do hasła Sadzimy drzewa. Przedstawienie na tablicy sadzenia drzew, zwrócenie uwagi na wyrażenia: 3 rzędy po 4 drzewa w każdym, 2 rzędy po 6 drzew w każdym, 4 rzędy po 3 drzewa w każdym: Zapisanie formuł matematycznych - dodawanie jednakowych składników: 4 + 4 + 4 = 12, 6 + 6 = 12, 3 + 3 + 3 + 3 = 12 7. Praca w ćwiczeniach pod kierunkiem nauczyciela ćwiczenie 1, str. 68. 8. Rozwiązywanie zagadek. Na patyku zębów rządek, znają je na pewno dzieci. Służą do równania grządek. (grabie) 69

Beata Feret Wiosna w sadzie i ogrodzie Co kopie, chociaż nie ma nóg? Będziesz nią ogród skopać mógł. (łopata) Mam długą szyję, mam też ucho. Podlewam kwiaty, kiedy jest sucho. (konewka) 9. Wyszukanie narzędzi wykorzystywanych do pracy w sadzie lub ogrodzie ćwiczenie 3, str. 65. 10. Słuchanie tekstu pt. Ogród Agaty, czytanego przez dzieci. Rozmowa na temat wiosennych prac w ogrodzie. Zwrócenie uwagi na nazwy narzędzi ogrodniczych, nazwy roślin oraz nazwy czynności. Podręcznik, str. 66. 11. Podpisanie ilustracji zgodnie z pytaniami: Co robi Agata?, Co robią dzieci?, wykorzystując wyrazy z ramki - ćwiczenie 4, str. 66. 12. Śpiewanie piosenki pt. Wiosna w ogródku, improwizowanie ruchem jej treści. 13. Scenki pantomimiczne: Co robię w moim ogrodzie? 14. Podsumowanie zajęć. Uszeregowanie promyczkowe pojęć związanych z ogrodem. Może to być nazwa rośliny, narzędzia i czynności. Dzieci układają promyki. OGRÓD tulipan kopie bratki grabie grabi żonkile łopata sadzi forsycje konewka stokrotki motyka Po ułożeniu promyków dzieci sprawdzają, który jest najdłuższy. 15. Rozwiązanie rebusu i napisanie odpowiedzi na pytanie: Co robią ludzie wiosną w ogrodach? ćwiczenie 7, str. 67. 16. Praca domowa: Ćwiczenie 2 i 3, str. 68. 17. Ewaluacja: Ocena tematu lekcji i atmosfery zaznaczenie pozytywnych lub negatywnych odczuć dzieci związanych z zajęciami. 18. Pożegnanie. Literatura: 1. Małgorzta Ewa Piotrowska, Maria Alicja Szymańska, Podręcznik do kształcenia zintegrowanego Już w szkole, Klasa I semestr drugi, Wydawnictwo Nowa Era, Warszawa 2003. 70

CKPiDN w Mielcu Zeszyty nauczycielskie Nr3/2005 2. Małgorzta Ewa Piotrowska, Maria Alicja Szymańska Już w szkole, ćwiczenia część 5, Wydawnictwo Nowa Era, Warszawa 2003. 3. Zagadki dla najmłodszych materiały dydaktyczne, Wybór i opracowanie Joanna Stec, Oficyna Wydawnicza i Fonograficzna, Kielce 1992. 4. Małgorzata Kwil, Zyta Nowak, Małgorzata Ewa Piotrowska, Danuta Radulska, Małgorzata Wanda Szewczyk, Scenariusze zajęć dziennych, klasa pierwsza, semestr drugi, część 2, Wydawnictwo Nowa Era, Warszawa 2003, str. 206. 71